Jump to content

αλλαγη υποστρωματος


Recommended Posts

εχω παρει την αποφαση.αλλαγη στο υποστρωμα.απο ψιλοκοκο λευκο χαλικι σε λευκη αμμο.η ερωτηση μου η εξης: θα χαθει μεγαλο μερος της βιολογιας μου ή η βιολογια που αναπτυσεται στο υποστρωμα ειναι λιγη οποτε δε θα εχω αλλαγη στις παραμετρους νερου;

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει την αποφαση.αλλαγη στο υποστρωμα.απο ψιλοκοκο λευκο χαλικι σε λευκη αμμο.η ερωτηση μου η εξης: θα χαθει μεγαλο μερος της βιολογιας μου ή η βιολογια που αναπτυσεται στο υποστρωμα ειναι λιγη οποτε δε θα εχω αλλαγη στις παραμετρους νερου;

Θα χαθεί το μεγαλύτερο έως και όλο μέρος της όποιας βιολογίας είχες εντώς του ενυδρείου σου! Εφόσον έχεις στρωμένο φίλτρο κι εφόσον δεν το "καταστρέψεις" με αυτή την αλλαγή υποστρώματος (δηλαδή να το έχεις συνεχώς σε λειτουργεία μέσα σε έναν κουβά με νερό ενυδρείου), το κακό θα είναι μικρό! Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η επικινδυνότητα που έχει η άμμος όταν δεν είναι στρωμένη, για την δημιουργεία αναερόβιων περιοχών!

Link to comment
Share on other sites

Θα χαθεί το μεγαλύτερο έως και όλο μέρος της όποιας βιολογίας είχες εντώς του ενυδρείου σου! Εφόσον έχεις στρωμένο φίλτρο κι εφόσον δεν το "καταστρέψεις" με αυτή την αλλαγή υποστρώματος (δηλαδή να το έχεις συνεχώς σε λειτουργεία μέσα σε έναν κουβά με νερό ενυδρείου), το κακό θα είναι μικρό! Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η επικινδυνότητα που έχει η άμμος όταν δεν είναι στρωμένη, για την δημιουργεία αναερόβιων περιοχών!

και τα δυο φιλτρα που εχω θα ειναι σε κουβα εν λειτουργεια.δε θα χαθει βιολογια απ τα φιλτρα.με τρομαζει που στην αρχη μου λες πως θα χαθει το μεγαλυτερο εως και ολο το μερος της βιολογιας του ενυδρειου.νομιζω πως το μεγαλυτερο μερος βιολογιας αναπτυσεται στο φιλτρο(αρα δε θα χαθει μεγαλο μερος αυτης).διορθωσε με αν κανω λαθος.επισης μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις για την αμμο ΄΄οταν δεν ειναι στρωμενη΄΄;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το πιό απλό που κάνω και εγώ στα νέα μου ενυδρεία:

Μπόλιασε την άμμο επιφανειακά με λάσπη από το χαλίκι (ότι βγάζει η σκούπα) βάλε από κάτω, ενδιάμεσα και πάνω στην άμμο, είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις να αναπτυχθεί βιολογία και στο υπόστρωμα (βιολογία δεν είναι μόνο τα βακτήρια που σχετίζονται άμεσα με τον κύκλο αζώτου αλλά και πολλά άλλα βακτήρια και πρωτόζωα που δεν ξέρουμε τι ακριβώς κάνουν αλλά είναι και αυτά υπεύθυνα για την βιολογική σταθερότητα βυθού και νερού.) ειδικά αν μπουν corydoras ο βυθός θα πρέπει να έχει ζωή και να ωριμάσει λίγες εβδομάδες. :wub:

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο φιλτρα που εχω θα ειναι σε κουβα εν λειτουργεια.δε θα χαθει βιολογια απ τα φιλτρα.με τρομαζει που στην αρχη μου λες πως θα χαθει το μεγαλυτερο εως και ολο το μερος της βιολογιας του ενυδρειου.νομιζω πως το μεγαλυτερο μερος βιολογιας αναπτυσεται στο φιλτρο(αρα δε θα χαθει μεγαλο μερος αυτης).διορθωσε με αν κανω λαθος.επισης μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις για την αμμο ΄΄οταν δεν ειναι στρωμενη΄΄;

Όταν λέω ότι θα χαθεί η περισσότερη αν όχι όλη η βιολογία του ενυδρείου εννοώ την βιολογία του ενυδρείου και όχι του φίλτρου! Όσο περισσότερο "τρέχει" ένα ενυδρείο τόσο αναπτύσσει βακτήρια και μέσα στο ενυδρείο (γυαλιά), στον βυθό, στα διακοσμητικά, στα ξύλα... παντού. Αυτή την βιολογία θα την χάσεις.

Όταν λέω στρωμένη άμμο εννοώ να έχει αναπτύξει βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το πιό απλό που κάνω και εγώ στα νέα μου ενυδρεία:

Μπόλιασε την άμμο επιφανειακά με λάσπη από το χαλίκι (ότι βγάζει η σκούπα) βάλε από κάτω, ενδιάμεσα και πάνω στην άμμο, είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις να αναπτυχθεί βιολογία και στο υπόστρωμα (βιολογία δεν είναι μόνο τα βακτήρια που σχετίζονται άμεσα με τον κύκλο αζώτου αλλά και πολλά άλλα βακτήρια και πρωτόζωα που δεν ξέρουμε τι ακριβώς κάνουν αλλά είναι και αυτά υπεύθυνα για την βιολογική σταθερότητα βυθού και νερού.) ειδικά αν μπουν corydoras ο βυθός θα πρέπει να έχει ζωή και να ωριμάσει λίγες εβδομάδες. :wub:

δεν μπορω να καταλαβω πως θα γινει κατι τετοιο(μπολιασμα) εφ οσον το ενυδρειο δε θα αδιασει ολο απο νερο.θα μεινουν καποιοι ποντοι πανω απ το χαλικι το οποιο σκεφτομαι να βγαλω.αν στην επομενη αλλαγη νερου κρατησω το νερο που βγαζω απ το ενυδρειο μεσα σ ενα κουβα και βαλω την αμμο και εναν κυκλοφορητη κανω κατι ή τζαμπα το σκεφτομαι;

Link to comment
Share on other sites

Αδειάζεις κάμποσο νερό ενυδρείο σε δοχεία (για να μην αλλάξει μεγάλη ποσότητα νερού απότομα)

Βάζεις το φίλτρο να τρέχει σε ένα δοχείο με το παλιό νερό ενυδρείου

Βάζεις σκούπα για να τραβήξεις λάσπη από το παλιό υπόστρωμα και την κρατάς σε ένα δοχείο (δεν χρειάζεσαι πολύ)

Αδειάζεις το χαλίκι από το ενυδρείο με φαράσι, δοχείο, χέρι, ότι έχεις (πρόσεξε να μην χαράξεις τα τζάμια)

Αδειάζεις το νερό από το ενυδρείο και με τη σκούπα μαζεύεις και το τελευταίο χαλικάκι

Βάζεις λίγη λάσπη και τη μισή άμμο, άλλη λίγη λάσπη και την υπόλοιπη άμμο και την υπόλοιπη λάσπη από πάνω.

Καλύπτεις με σελοφάν την επιφάνεια για να μην σηκωθεί η λάσπη και γεμίζεις το ενυδρείο με το παλιό νερό και συμπληρώνεις νέο

Link to comment
Share on other sites

Αδειάζεις κάμποσο νερό ενυδρείο σε δοχεία (για να μην αλλάξει μεγάλη ποσότητα νερού απότομα)

Βάζεις το φίλτρο να τρέχει σε ένα δοχείο με το παλιό νερό ενυδρείου

Βάζεις σκούπα για να τραβήξεις λάσπη από το παλιό υπόστρωμα και την κρατάς σε ένα δοχείο (δεν χρειάζεσαι πολύ)

Αδειάζεις το χαλίκι από το ενυδρείο με φαράσι, δοχείο, χέρι, ότι έχεις (πρόσεξε να μην χαράξεις τα τζάμια)

Αδειάζεις το νερό από το ενυδρείο και με τη σκούπα μαζεύεις και το τελευταίο χαλικάκι

Βάζεις λίγη λάσπη και τη μισή άμμο, άλλη λίγη λάσπη και την υπόλοιπη άμμο και την υπόλοιπη λάσπη από πάνω.

Καλύπτεις με σελοφάν την επιφάνεια για να μην σηκωθεί η λάσπη και γεμίζεις το ενυδρείο με το παλιό νερό και συμπληρώνεις νέο

:wub::P:ninja::thumbup::thumbup: ολα κατανοητα.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προς τον κυριο Μοντερατορα viciouscircle και τον Stormtrooper.

Η αμμος τι σχεση μπορει να εχει με το ..............υποστρωμα; :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πει, να προσέχουμε τι λέμε γιατί θα μας fan οι λύκοι! :P

Παρακαλώ να παρατεθεί η επιστημονικώς τεκμηριωμένη ορολογία για τον όγκο άμμου άνωθεν του κάτω τζαμιού από τον κύριο discus fan. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Προς τον κυριο Μοντερατορα viciouscircle και τον Stormtrooper.

Η αμμος τι σχεση μπορει να εχει με το ..............υποστρωμα; :P

Αγαπητοί κύριοι ADMINssss... Κάντε του ένα BAN να ησυχάσουμε! Κάθε φορά που τον βλέπω on-line τρέμει το φιλοκάρδι μου!

Το γεγονός είναι πως ούτε που το πρόσεξα και απ'όσο κατάλαβα ο φίλος babinio εννοούσε τον βυθό! Καλό είναι να τα προσέχουμε για να μην έχουμε παρεξηγήσεις :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ειπε ο vicius και για την αναγκαιοτητα στρωμενου βυθου αν μπουν γατοψαρα.

Καλα τα ειπε και ο fan γιατι αν ονομαζουμε "υποστρωμα" το "βυθο", πως θα λεμε μετα το "υποστρωμα"?

Link to comment
Share on other sites

οκ.το λαθος ξεκινησε απο μενα που κι εγω με τη σειρα μου δεν το πολυεδωσα σημασια.αλλαγη ΒΥΘΟΥ και οχι

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑΤΟΣ.μερικα πραγματα ομως ειναι αυτονοητα.δεν πιστευω να υπηρχε λογος να ρωτησω κατι αν ηθελα να αλλαξω το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

To "έχουμε" παιδιά... και λίγη πλακίτσα καλό κάνει ενώ μαθαίνουμε. :wub:

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...