Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα...

σημερα η κοπελα μου βρηκε στην αποθηκη της μεσα σε μια κουτα το παλιο της ενυδρειο... :wub::P

ειναι μικρουλι 25λιτ με φιλτρο και φωτισμο...και φυσικα μου το χαρισε... :ninja::thumbup::thumbup:

το ενυδρειο ειναι σε αριστη κατασταση το χρησημοποιησε πριν 1,5 χρονο για 2 - 3 μηνες.. οποτε για καλη μου

τυχη ειναι σαν καινουριο... :hysterical::hysterical:

Και σκεφτικα... πριν ξεκινησω το μεγαλο με τις κιχλιδες να ετοιμασω αυτο πρωτα...

και η ιδεα μου ηταν... 2 - 3 φυτακια, 1 μικρο ξυλο, καφε αμμο για υποστρωμα και 1 μονομαχο...

τι λετε???? :thumbup::hysterical::hysterical:

ps τι φυτα μπορω να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειατείς ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκ, χαλίκι ή άμμο, θερμοστάτη, θερμόμετρο και μία λάμπα αν δεν έχει καπάκι με ενσωματωμένη λάμπα.

Από φυτά διάλεξε μικρά και εύκολα και θα εκτιμηθούν από τον μονομάχο σου και κάποια τα οποία ή θα φτάνουν μέχρι την επιφάνεια του νερού ή θα είναι επιπλέοντα. Με "έξυπνη" διακόσμηση μπορείς να κάνει θαύματα στα 25L. μερικές μικρές μή ασβεστολιθικές πετρούλες, καμιά ρίζα, και μπόλικα μικρά φυτάκια και είναι άρχοντας. Προσοχή!!! Ακόμα και αυτό το ενυδρειάκι έχει απαιτήσεις και ξεκινάμε από την πιο βασική.... ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ πριν βάλεις κάποιο ψάρι μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κινηση.

Ακου τι σου εγραψε ο storm.

Φως και φιλτρο εχει ειπες, οποτε θελεις ενα θερμοστατη, ενα θερμομετρακι (26C), ευκολα φυτα, αμμο, ξυλα και καμια μη ασβεστολιθικη πετρα.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι το φιλτρο καλο θα ηταν να εχει spray bar και ρυθμιζομενη ροη για μικρη αναταραξη της επιφανειας.Μαζι με τον μονομαχο βαλε και ΕΝΑ σαλιγκαρακι και θα ειναι τελεια!Απο φυτα anubia nana,κερατοφυλλο,java moss,εχινοδορους και Egeria densa!!!

Καλο στησιμο και καλο στρωσιμο :wub: !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους....μολις το ετοιμασω θα ανεβασω φωτο...

απο αυτα π ειπατε μονο ενα μου εκανε εντυπωση...που μου ειπατε για τον θερμοστατη..εγω ηξερα οτι οι

μονομαχοι ειναι ψαρια "κρυου" νερου...και δν θελουν θερμοστατη..απλα θερμοκρασια δωματιου.... :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους....μολις το ετοιμασω θα ανεβασω φωτο...

απο αυτα π ειπατε μονο ενα μου εκανε εντυπωση...που μου ειπατε για τον θερμοστατη..εγω ηξερα οτι οι

μονομαχοι ειναι ψαρια "κρυου" νερου...και δν θελουν θερμοστατη..απλα θερμοκρασια δωματιου.... :wub::P

Πρόκειται για κλασσικό λάθος πολλών... Το ότι έχουν μεγάλο εύρος θερμοκρασίας που μπορούν να ζήσουν (ακόμα και στους 20-22 βαθμούς) δεν σημαίνει πως δεν είναι ψάρια τροπικού νερού!

Διάβασε ΕΔΩ.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 15-20 λίτρων με φίλτρο, όχι ισχυρό γιατί λόγω των πτερυγίων τους πολλές φορές ενοχλούνται από το ρεύμα, και θερμοστάτη, γιατί δεν πρόκειται για ψάρι κρύου νερού όπως πολλοί θέλουν να πιστεύουν αλλά καθαρά τροπικό. Η ύπαρξη αρκετών φυτών, κυρίως αιωρούμενων και κατά προτίμηση πλατύφυλλων συνίσταται, για να κόβεται το έντονο φως που τους ενοχλεί, ενώ η ύπαρξη κρυψώνων θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

thnx!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...