Jump to content

πρασινιζει το νερο


Recommended Posts

γιατι ρε παιδια το νερο του ενυδρειου μου εγινε πρασινο? μηπως απο το μεγαλο αριθμο ψαριων? που ωφειλεται?εριξα και κατι χαπια που μου εδωσε ο πετσοπας αλλα τιποτα.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καραμέλες τα χαπάκια να τα ρίχνεις έτσι, μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στην ισιρροπία του ενυδρείου.

Αρχικά χρειάζονται μετρήσεις και τύπος φωτισμού γιατί είμαι μάλλον αιωρούμενη άλγη, φυτά υπάρχουν? λιπάσματα ρίχνεις?

Link to comment
Share on other sites

ο πετσοπας μου ειπε να τα ριξω ολα...ηταν 6.φυτα μονο πλαστικα...στελνω φοτο

post-12493-1241276289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, βλεπω το ενυδρειο σου και μετα βλεπω αυτο "Εμπειρία: Αρκετά καλή"... και με βαζεις σε σκεψεις... :wub:

...ισως να επιανες το ολο θεμα απο την αρχη ?!?

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε φώτα και κράτα τον φυσικό φωτισμό του δωματίου χαμηλό για 4-5 μέρες και θα φύγει αλλά κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις σου και πρέπει να το κοιτάξεις γιατί κάνει κακό και στά ψάρια.

Επίσης μην απογοητευτείς ή παρεξηγηθείς αλλά το ενυδρείο είναι σε κακό χάλι για τα συγκεκριμένα ψάρια, είναι κρίμα τόσα λίτρα να μην τα διαμορφώνεις σωστά, παρ' όλα αυτά δικό σου είναι το ενυδρείο, ότι θέλεις κάνεις αν θες τρόπους αναβάθμισης για να ζήσουν τα ψάρια καλύτερα και περισσότερο, εδώ είμαστε... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, βλεπω το ενυδρειο σου και μετα βλεπω αυτο "Εμπειρία: Αρκετά καλή"... και με βαζεις σε σκεψεις... :P

...ισως να επιανες το ολο θεμα απο την αρχη ?!?

φιλε μου εχω 4 χρονια ενυδρεια στην κατοχη μου κ δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο το προβλημα...και δεν νομιζω οτι ειναι κακο να ρωταμε ο ανθρωπος δεν σταματα να μαθαινει..... :wub:

Link to comment
Share on other sites

και δεν νομιζω οτι ειναι κακο να ρωταμε ο ανθρωπος δεν σταματα να μαθαινει..... :wub:

Ειπε κανεις το αντιθετο? :P

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω 4 χρονια ενυδρεια στην κατοχη μου κ δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο το προβλημα...και δεν νομιζω οτι ειναι κακο να ρωταμε ο ανθρωπος δεν σταματα να μαθαινει..... :wub:

αυτα προοριζοταν για τον sarevock

Link to comment
Share on other sites

αυτα προοριζοταν για τον sarevock

:wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

viciouscircle τι θα μου προτεινες δλδ να κανω με την διακοσμηση για το συγκεκριμενο ενυδρειο?δεκτη οποια αποψη

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου δεν ειναι μονο η διακοσμηση αλλα και η συνθεση σου...

παραδειγμα το πανγκασιους!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ρώτησες! :wub:

Οι παγκάσιοι (καρχαριάκια) φεύγουν επιτόπου καθώς γίνονται τεράστιοι και όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές δεν είναι καν σωστό να πωλούνται.

Η γεννήστρα στρεσσάρει τα ψάρια, βάλε ζωντανα φυτά για να κρύβονται τα μωρά και μην τη χρησιμοποιείς.

Tα κοράλια και τα κοχύλια πάνε και αυτά βόλτα γιατί είναι αιχμηρά και περιέχουν ασβέστιο, αντικατέστησέ τα με μπόλικα όρθια ξύλα για να αράζουν τα σκαλάρια.

Οι στάμνες δεν υπάρχουν στα ποτάμια των ψαριών και σίγουρα δεν τα βοηθάει να νιώθουν "σπίτι τους" αλλά αν δεν είναι αιχμηρές και σου αρέσουν τόσο δεν κάνουν και τόση ζημιά.

Βλέπω και κάποια κιχλίδα σε μια στάμνα που ελπίζω να είναι αμερικάνικη, παρ' όλα αυτά θα πρέπει να αναφέρεις ποιά ψάρια ακριβώς έχεις και ποια θέλεις σίγουρα ώστε να γίνει ξεσκαρτάρισμα ώστς όσα μείνουν να τα έχουν όλα.

Τα πλαστικά φυτά δεν είναι και ότι καλύτερο αφού δεν προσφέρουν κάτι ειδικά όταν έχει γίνει τόσο εύκολη η συντήρηση αωντανών φυτών και μοιράζονται δωρεάν κλαδέματα από πολλούς εδώ μέσα, εκτός των άλλων τα ζωντανα φυτά συμβάλουν στην καλή ποιότητα νερού.

Δυστυχώς το χαλίκι που έχεις φαίνεται να είναι από θάλασσα και δεν ξέρω πόσο ασβέστιο έχει, επίσης είναι πολύ χοντρό για τα φυτέψεις το οτιδήποτε, οπότε αν έχει ασβέτιο φεύγει, αν δεν έχει, βάζεις φυτά "δετά" πάνω σε ξύλα-πέτρές-στάμνες.

Τέλος χρειάζονται μετρήσεις νερού από το ενυδρείο και από τη βρύση σου για να ξέρουμε τι λέμε όπως και για να δούμε αν χρειάζεται αναβάθμιση φίλτρανσης ή χρήση κάποιου υλικού για να ρυθμίζεται σωστά το νερό για τα ψάρια.

Για να γίνω πιό συγκεκριμένος πες μου τι ψάρια υπάρχουν και ποιό είδος θέλεις σίγουρα, το να δώσεις κάποια ψάρις είναι απαραίτητο για να προχωρήσεις σωστά, υπάρχουν κάποιες ομάδες ψαριών και αν δεν τις μπερδέψεις τα ψάρια δείχνουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά, πίστεψέ με όσοι το έχουν κάνει δεν το έχουν μετενιώσει ίσα ίσα που απολαμβάνουν γέννες και ομορφότερα χρώματα στα ψάρια τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για ζωντανα φυτα εχω ακουσει οτι δημιουργουν πολλη αλγη.δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι αληθεια :wub: και οτι με το φως βγαζουν οξυγονο ενω το βραδυ διοξυδιο του ανθρ. και για σιγουρια επελεξα πλαστικα φυτα..για τα καρχαριακια δεν το ξερα αυτο....!και οι πετσοπαδες πε παιδι μου δεν ενημερωνουν ΤΙΠΟΤΑ!το μεγεθος τους δεν νομιζα οτι θα αλλαζε σημαντικα...το χαλικι ναι ειναι θαλασσινο ετσι εχει κανει και ενας φιλος μου...τα κοραλια και τις σταμνες μαλλον θα τα βγαλω κ εμενα δεν μου αρεσουν θα το κανω φυσικο περιβαλλον.για ξυλα δεν ξερω μαλλον πετρες κ φυτα πιο μεγαλα.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για ζωντανα φυτα εχω ακουσει οτι δημιουργουν πολλη αλγη.δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι αληθεια :P και οτι με το φως βγαζουν οξυγονο ενω το βραδυ διοξυδιο του ανθρ. και για σιγουρια επελεξα πλαστικα φυτα..για τα καρχαριακια δεν το ξερα αυτο....!και οι πετσοπαδες πε παιδι μου δεν ενημερωνουν ΤΙΠΟΤΑ!το μεγεθος τους δεν νομιζα οτι θα αλλαζε σημαντικα...το χαλικι ναι ειναι θαλασσινο ετσι εχει κανει και ενας φιλος μου...τα κοραλια και τις σταμνες μαλλον θα τα βγαλω κ εμενα δεν μου αρεσουν θα το κανω φυσικο περιβαλλον.για ξυλα δεν ξερω μαλλον πετρες κ φυτα πιο μεγαλα.....

Ίσα ίσα που τα φυτά τραβάνε τα στοιχεία που τρώει η άλγη και έτσι την μειώνουν, φυσικά μιλάμε να ξέρεις πόσο λίπασμα να ρίξεις κλπ που δεν είναι τίποτα δύσκολο, όσο για το οξυγόνο και το διοξείδιο που βγάζουν μην το σκέφτεσαι, δεν ισχύει με τίποτα, τόσα παιδιά εδώ μέσα έχουν φυτά και μάλιστα πολλοί αρχάριοι και τα ψάρια είναι τέλεια, μόνο καλό κάνουν τα φυτά.

Α, και μην ακους τους πετσοπάδες, έχουν καεί πολλοί εδώ μέσα, άλλωστε εμείς τσάμπα το κάνουμε και αν σου πούμε και κοτσάνα θα μας κράξουν με τη μία 500 άτομα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

τόσα παιδιά εδώ μέσα έχουν φυτά και μάλιστα πολλοί αρχάριοι και τα ψάρια είναι τέλεια, μόνο καλό κάνουν τα φυτά.

Φωναξε κανεις? :P

Φιλε johnb εδω υπαρχουν καποια ευκολα φυτακια που δεν χρειαζονται ιδιαιτερα πραγματα, ριξε μια ματια! :wub:

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ παιδια :wub: για τις πολυτιμες πληροφοριες αλλα προς το παρον δεν σκεφτομαι να βαλω ζωντανα φυτα...για την πρασινιλα τα φωτα δεν θα τα ανοιγω για καποιες μερες για να δω αν θα υπαρχει καμια διαφορα.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτη johnb το κυριο προβλήμα σου ΔΕΝ ειναι η πρασινιλα στο νερο, αλλα οτι εχεις κανει μια "ψαροσουπα". Αν σε ενδιαφερει να κανεις κατι ωστε αυτο να διορθωθει, πρεπει να κανεις 2 πραγματα:

1. Να ακολουθησεις αυτα που σου γραφτηκαν.

2. Να αρχισεις να διαβαζεις στο φορουμ και θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Το οτι ασχολεισαι 4 χρονια προσωπικα και χωρις καμμια απολυτως διαθεση να σε μειωσω η προσβαλω δεν μου λεει τιποτα βλεποντας την φωτογραφια που εχεις βαλει. Το τι σου λεει ο πετ σοπας οπως επισης και το τι μπορει να εχει κανει καποιος φιλος σου, δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι στη σωστη κατευθυνση. Στο χερι σου ειναι να διαλεξεις ποιος θα σε βοηθησει (για το καλο των ψαριων που φιλοξενεις).-

Link to comment
Share on other sites

τι να τα κανω τα ψαρια ρε παιδια? σε ποιον να τα δωσω? οι πετσοπαδες δεν τα παιρνουν....αυτο ειναι το κακο με τους πετσοπαδες δεν μας ενημερωνουν για την συμβατικοτητα των ψαριων...το θεμα ειναι το νερο αν ξεθολονε και δεν πρασινιζε θα ηταν ενταξει

Link to comment
Share on other sites

τι να τα κανω τα ψαρια ρε παιδια? σε ποιον να τα δωσω? οι πετσοπαδες δεν τα παιρνουν....αυτο ειναι το κακο με τους πετσοπαδες δεν μας ενημερωνουν για την συμβατικοτητα των ψαριων...το θεμα ειναι το νερο αν ξεθολονε και δεν πρασινιζε θα ηταν ενταξει

Θα κανω και εγω τον κακο λιγο... :wub:

ασε τους πετ-σοπαδες, εσυ 4 χρονια δεν φροντιζες να μαθεις τι συνθηκες θελουν τα ψαρακια σου?

Link to comment
Share on other sites

εμπιστοσυνη σε λαθος ατομα!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

εμπιστοσυνη σε λαθος ατομα!!! :P

Δε πειραζει... σε φωτισε ο Ποσειδωνας και γραφτηκες στο aquazone! :wub:

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω δεν λεω πολυτιμες οι πληροφοριες σας :wub: αλλα τωρα τι κανω με το νερο...... :P ?

Link to comment
Share on other sites

και η ειρωνια ειναι οτι το φεβρουαριο αλλαξα το νερο του ενυδρειου καθε 6 μηνες το αλλαζω αλλα τωρα γιατι ετσι δεν μπορω να καταλαβω :wub:

Link to comment
Share on other sites

1. Οι πετ σοπαδες για να σου δωσουν τα ψαρια πηραν τα χρηματα σου. Αν εισαι ανηλικος παρε μαζι σου καποιον μεγαλυτερο και με ομορφο τροπο να προσπαθησει να τους πεισει. Αν δεν εισαι ....καντο μονος σου. Πιστευω οτι μπορεις να διεκδικησεις το δικιο σου.

2. Το νερο σου αν διαβασεις και ακολουθησεις την διαδικασια στρωσιματος και τις αλλες συμβουλες θα ερθει στα "ισια" του. Επισης διαβασα σε αλλο θεμα που ανοιξες οτι καθαριζεις συνεχως το φιλτρο. Για γραψε την διαδικασια που ακολουθεις γιατι μαλλον κανεις λαθος και σε αυτο.

3. Το μεγαλυτερο προσον σε αυτο το χομπυ ειναι η υπομονη. Θαυματα δεν γινονται απο την μια στιγμη στην αλλη. Οσο καθεσαι μπροστα του και το κοιτας τοσο περισσοτερο θα αγχωνεσαι και πιθανως θα κανεις λαθος χειρισμους. Ριξτο λοιπον στο διαβασμα για να παρεις εφοδια.-

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...