Jump to content

Κάθε αρχή και δύσκολη!


Recommended Posts

Το πρόβλημα με το ph το έλυσα με τους εξής τρόπους:

1. Σταμάτησα να λειτουργώ την αερόπετρα την νύχτα.

2. Μείωσα την ανατάραξη της αντλίας, στρέφοντας το λάστιχο με τις οπές εξόδου του νερού, έτσι ώστε το νερό να χτυπάει στο πίσω μέρος του τζαμιού αντί για απευθείας πάνω στο νερό.

3. Έβαλα μέσα στο ενυδρείο ένα τούλι με 250gr τύρφη. Ph=7,5

4. Έφτιαξα το DIY σύστημα παραγωγής CO2. Με ροή 2 φυσαλίδες/sec τo PH σταθεροποιήθηκε πλέον στο PH7,25 που νομίζω ότι είναι καλά.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Το 3 δεν το εκανες σωστα.

α) δεν θα εχεις σοβαρο αποτελεσμα αν δεν περναει ΟΛΗ η ροη του νερου μεσα απο το υλικο φιλτραρισματος (εδω την τυρφη) για αυτο πρεπει η τυρφη να ειναι σε φιλτρο (και καλυτερα οχι στο φιλτρο του ενυδρειου αλλα σε φιλτρο που φιλτραρει νερο που προετοιμαζεται σε βαρελι).

β) αν δεν βαζεις τη τυρφη σε καλτσα και τη βαζεις σε δυχτι ή τουλι θα φευγει η τυρφη απο τις τρυπες και θα γεμιζει το νερο κομματακια χωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το 3 δεν το εκανες σωστα.

α) δεν θα εχεις σοβαρο αποτελεσμα αν δεν περναει ΟΛΗ η ροη του νερου μεσα απο το υλικο φιλτραρισματος (εδω την τυρφη) για αυτο πρεπει η τυρφη να ειναι σε φιλτρο (και καλυτερα οχι στο φιλτρο του ενυδρειου αλλα σε φιλτρο που φιλτραρει νερο που προετοιμαζεται σε βαρελι).

β) αν δεν βαζεις τη τυρφη σε καλτσα και τη βαζεις σε δυχτι ή τουλι θα φευγει η τυρφη απο τις τρυπες και θα γεμιζει το νερο κομματακια χωμα.

α) Έχω βαρέλι και έβαλα και εκεί μέσα τύρφη. Από τι κατάλαβα εσύ εννοείς να φτιάξω φίλτρο με τύρφη που να παρεμβάλετε ανάμεσα στην βρύση και στο βαρέλι ή ανάμεσα στο βαρέλι και στο ενυδρείο. Πως θα το φτιάξω αυτό? Έχεις κάποια εικόνα ή κάποιο link να το δω?

β) Ισως δεν γνωρίζω καλά τους όρους κάλτσα-τούλι. Πήρα από Pet shop ένα της Hagen και είναι πολύ πυκνό άρα πρέπει να κάνει. Στην συσκευασία γράφει Hagen FLUVAL 403.

Link to comment
Share on other sites

α) Έχω βαρέλι και έβαλα και εκεί μέσα τύρφη. Από τι κατάλαβα εσύ εννοείς να φτιάξω φίλτρο με τύρφη που να παρεμβάλετε ανάμεσα στην βρύση και στο βαρέλι ή ανάμεσα στο βαρέλι και στο ενυδρείο. Πως θα το φτιάξω αυτό? Έχεις κάποια εικόνα ή κάποιο link να το δω?

β) Ισως δεν γνωρίζω καλά τους όρους κάλτσα-τούλι. Πήρα από Pet shop ένα της Hagen και είναι πολύ πυκνό άρα πρέπει να κάνει. Στην συσκευασία γράφει Hagen FLUVAL 403.

Οχι, το φιλτρο με την τυρφη δεν παρεμβαλεται αναμεσα στη βρυση και το βαρελι.

Αυτο θα κανει το νερο να περασει μονο μια φορα μεσα απο τη τυρφη.

Δεν φτανει μια φορα μονο, πρεπει να περναει για μερες.

Το φιλτρο (εισαγωγη και εξαγωγη) πρεπει να ειναι τοποθετημενο στο βαρελι.

Σκεψου το βαρελι σαν ενα ενυδρειο που εχει ενα φιλτρο που περιεχει απλα μονο τυρφη.

Εγω το κανω με εσωτερικο φιλτρο που εχω ξηλωσει απο juwel ενυδρειο και το οποιο το εχω μεσα στο βαρελι.

Αν βαλεις μικρο εξωτερικο, μπορεις να ανοιξεις τρυπα στο κατω μερος του βαρελιου να εφαρμοσεις βανα που να βγαζει σωληνα για τη εισοδο του φιλτρου και αλλη μια τρυπα στο πανω μερος του βαρελιου να πηγαινει ο σωληνας απο την εξοδο του φιλτρου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

OK. Το κατάλαβα τώρα. Θα το εφαρμόσω στην επόμενη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω ότι κάτι κατάφερα. Με επεξεργασία του νερού με τύρφη στο βαρέλι καθώς και με σύστημα παροχής CO2 με μπουκάλα (1 φυσαλίδα/2sec) έχω PH6,75 με KH4.

Επειδή θα ανέβω Αθήνα για δουλειές και φυσικά επίσκεψη σε διάφορα Pet Shop θα παρακαλούσα τον Χρήστο και όποιον άλλο χομπίστα ξέρει να μου προτείνει ορισμένα φυτά για το 96Lt ενυδρείο μου. Θέλω να βάλω όσα μπορώ αλλά δεν γνωρίζω ποια είναι τα κατάλληλα.

Ο φωτισμός μου είναι 25W με μια Arcadia μήκους 750mm. Με λουξόμετρο παίρνω μέση τιμή 100lux. Τα φυτά που έχω ήδη (τα επέλεξα τυχαία) είναι:

Τέσσερα «Amazon Sword» και τέσσερα «Fountain Plant». Δεν γνωρίζω την λατινική ονομασία αυτών των φυτών αλλά θέλω να κάνω το ενυδρείο πυκνοφυτεμένο.

p1000010t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...