Jump to content

Νεο στησιμο ενυδρειου 30 Lit


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους εχω ενα ενυδρειο στα χερια μου απο ενα πρωην ερασιτεχνη απογοητευμενο που τα παρατησε 30 lit κ θελω της συμβουλες σας για να το διαμορφωσο με πολυ πρασιναδα κοινος μποστανη δηλαδη τη χρειαζετε απο αμμο η χαλικι για να ευδοκιμησουν οι πρασιες κι αν μπορω να βαλω μια κυχλιδα μονο η κανα πλατυ η κανα μικρο κοπαδακι ροδοστομουσ καρδιναλιους η νεον δωστε μου ιδεες εμπασι περηπτοση . Το ενυδρειο θα εκθεσιαζετε σε επαγγελματικο χωρο . Ακουο αποψεις ????????????????? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για τα φυτά μόνο χαλίκι, φώς και συχνές αλλαγες νερού (ευκολα - μέτριων απαιτήσεων).

Ψάρια θα προτεινα να μην βάλεις σε τόσο λίγα λίτρα. Ίσως έναν μονομάχο με το ζόρι και με επιφύλαξη.

καλύτερα γαριδούλες και θα είσαι σούπερ. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - freezer
Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να δεις και τα dwarf puffer!Ενα ζευγαρι μονο και πολλα φυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για τα φυτά μόνο χαλίκι, φώς και συχνές αλλαγες νερού (ευκολα - μέτριων απαιτήσεων).

Ψάρια θα προτεινα να μην βάλεις σε τόσο λίγα λίτρα. Ίσως έναν μονομάχο με το ζόρι και με επιφύλαξη.

καλύτερα γαριδούλες και θα είσαι σούπερ. :hysterical:

Γιατί μόνο χαλίκι; Θα μπορούσε άνετα να βάλει την κατάλληλη άμμο και τα φυτά του να πάνε εξισου καλά ή και καλύτερα από το χαλίκι. Έγω πάντως θα συνιστούσα ψιλό χαλικάκι σε κάποιο σκούρο ή φυσικό χρώμα. :hysterical:

Ένας μονομάχος σε 30 λίτρα μικτά πιστεύω θα ήταν μιά χαρά και χωρίς καμιά επιφύλαξη :bowdown: Εσύ πόσα λίτρα θα πρότεινες για έναν μονομάχο;

Επισης μπορεις να δεις και τα dwarf puffer!Ενα ζευγαρι μονο και πολλα φυτα!!!

Τα dwarf puffer είναι αρκετά απαιτητικά ως προς την διατροφή τους. Η διατροφή τους αποτελείται από:

* κατεψυγμένες τροφές : Bloodworms, Brine Shrimp, Mysis Shrimp, Daphnia, Tubifex Worms, Glass Worms (mosquito larva), και Krill.

** ζωντανή τροφή : Blackworms και Brine Shrimp. Μάλλον δύσκολα να βρεθούν ή να καλιεργηθούν

*** σαλιγκάρια : είναι η φυσική και αγαπημένη τροφή τους. Είναι καλό να τους δίνουμε όποτε μπορούμε για να εξασκούν και τις κυνηγετικές τους ικανότητες :bowdown: . Συνεπώς θα πρέπει να έχει κανείς μια καλιέργεια σαλιγκαριών ή να τα προμηθεύεται από κάποιο πετ σοπ - σπόνσορα :bowdown:

**** Φλέικς, παλετς και αποξηραμένη τροφή. Δύσκολα θα δεχτούν τέτοιου είδους τροφή και όσοι το δοκίμασαν είχαν περιορισμένη επιτυχία. Σίγουρα δεν μπορεί να αποτελέσουν την βασική τους διατροφή.

Τέλος και το μέγεθος του ενυδρείου είναι μικρό για dwarf puffer. Ακόμα κι αν είναι μικρά στο μέγεθος, χρειάζονται κατά προσέγγιση 20 λίτρα ανά ψαράκι για να έχουν αρκετό χώρο. Αν στριμωχτούν σε λιγότερα λίτρα θα γίνουν επιθετικά. Γίνονται επίσης πιο επιθετικά καθώς μεγαλώνουν, ιδιαίτερα με τη σεξουαλική ωριμότητα.

Σύμφωνα με τα παραπάνω για εμένα δεν αποτελούν επιλογή για τα συγκεκριμένα λίτρα. :hysterical:

Έγω σαν ενδεδειγμένη λύση θα πρότεινα έναν μονομάχο ή μερικές γαριδούλες. Και απο γαρίδες κάποιο εύκολο είδος γιατί έχω ακούσει ότι αρκετά είδη γαριδών θέλουν σταθερές και πολύ καλές συνθήκες νερου. Αλλά επειδή είμαι άσχετος με τα ασπόνδυλα :hysterical: ας πει την γνώμη του κάποιος που να ξέρει.

Βέβαια όλα αυτά με τις προϋποθέσεις που έθεσε ο viciouscircle. Δηλαδή φίλτρο, θερμοστάτη, φωτισμό και καπάκι...

Αυτά από εμένα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο χαλίκι; Θα μπορούσε άνετα να βάλει την κατάλληλη άμμο και τα φυτά του να πάνε εξισου καλά ή και καλύτερα από το χαλίκι. Έγω πάντως θα συνιστούσα ψιλό χαλικάκι σε κάποιο σκούρο ή φυσικό χρώμα. :bowdown:

Σωστά. Ηταν λάθος η διατύπωση μου. Ηθελα να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να αγοράσει τα ειδικά υποστρώματα για τα φυτά που προτείνουν οι πετσοπάδες.

Ένας μονομάχος σε 30 λίτρα μικτά πιστεύω θα ήταν μιά χαρά και χωρίς καμιά επιφύλαξη :bowdown: Εσύ πόσα λίτρα θα πρότεινες για έναν μονομάχο;

Πιστεύω πως 30 λίτρα είναι οριακά. Η επιφύλαξη μου(προσωπικη) είναι γιατί δεν έιχα ποτέ μονομάχο σε λιγότερο από 40-50 λίτρα.

Για τα dwarf puffer δεν εκφέρω γνώμη καθώς δεν έχω εμπειρία σε αυτά.

Για μένα η καλύτερη λύση είναι Γαρίδούλες. :bowdown:

με ότι αναφέρεις παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως 30 λίτρα είναι οριακά. Η επιφύλαξη μου(προσωπικη) είναι γιατί δεν έιχα ποτέ μονομάχο σε λιγότερο από 40-50 λίτρα....

Μονο του τον ειχες?

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνος του στη βίλα του :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε 30 λίτρα ζει άνετα ο μονομάχος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον το επιβεβαιώνουν και τα παιδιά, ο μονομάχος ειναι πολύ καλή λύση. Αν επιλέξεις αυτή τη λύση, προσοχή στις παραμέτρους του νερού και στη σταθρότητα τους. Πολλά φυτάκια, κανένα ξύλο και περιμένουμε παρουσίαση. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - freezer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...