Jump to content

Βαση Δεδομενων Ψαριων


Recommended Posts

Στην αρχή πήρατε φόρα και τώρα βλέπω πως τηρείτε σιγή ιχθύος, έχει να προτείνει κάποιος κάτι άλλο η να συνεχίσουμε με το προφίλ του πρώτου ψαριού;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην αρχή πήρατε φόρα και τώρα βλέπω πως τηρείτε σιγή ιχθύος, έχει να προτείνει κάποιος κάτι άλλο η να συνεχίσουμε με το προφίλ του πρώτου ψαριού;

εγω προτεινω να μας πει καποιος για τα καρχαριωδη που πουλανε τοσο ευκολα στα πετ σοπ τι απαιτισεις εχουν και γενικα τα παντα ολα συνθηκες κλπ!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόνο εγώ έχω δει το ποστ του chrisx??? :bowdown:

Έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά φίλε Χρήστο και νομίζω είναι άδικο να μην χρησιμοποιηθεί! :bowdown:

Αλήθεια τις φωτο που τις βρήκες, τι παίζει με πνευματικά δικαιώματα?

Όσο για την ιδέα του Χρήστου, να ασχοληθούμε δηλαδή όλοι με ένα είδος τη φορά και να γίνει τέλεια δουλειά, συμφωνώ αλλά πρώτα θέλω να δούμε αν και πως θα αξιοποιηθεί το πρόγραμμα του φίλου chrisx που απ' ότι καταλαβαίνω το έχει ήδη κάνει δωρεά στο ΑΖ!

Υπάρχει και κάτι αντίστοιχο για φυτά από έναν άλλο φίλο και υπήρξε πρόβλημα με τις φωτογραφίες, αν βρει κανείς το θεματάκι ας δώσει λινκ μιας και αρχίσαμε το ψαχούλεμα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όχι Γιώργο το είδα και εγώ απλός δεν τον είπα μπράβο γιατί θέλω να προστατεύσω τα μέλη να μην καβαλήσουν το καλάμι. :bowdown::bowdown:

Πλάκα τέλος το είδα και για αυτό έγραψα ότι έγραψα η φόρμα του είναι πολλή καλή και σίγουρα αν συμφωνεί θα αξιοποιηθεί. Φυσικά δεν ξέρω τη παίζει με τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών. Επίσης στην φόρμα η πληροφορίες είναι πολλή συνοπτικές. Αλλά πιστεύω ότι εύκολα μπορούν να προσθετού και άλλα πεδία

Αυτό που λείπει γενικά και στο δικό μας προφίλ ψαριών είναι ο συνδυασμός.

Δηλαδή να παρέχονται όλες η πληροφορίες που χρειάζεται ο χομπίστας απλά και συνοπτικά. Και από κάτω μετά να υπάρχει ένα ποιο εκτεταμένο προφίλ για αυτούς που θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω όπως επίσης να γίνεται αναφορά στης ιδιαιτερότητες του ψαριού κτλ.

Απλό προφίλ βρίσκεις εύκολα εκτεταμένο προφίλ και αυτό το βρίσκεις αλλά συνδυασμό και των δυο δεν βρίσκεις εύκολα.

εγώ λέω να μην χρονοτριβούμε και να μπούμε στην ουσία. Έκανα μια φόρμα με τις σημαντικότερες πληροφορίες που μας ενδιαφέρουν, αν ξέχασα κάτι ας μας το πει κάποιος.

Εντωμεταξύ θα μπορούσαμε να αρχίσουμε να φτιάξουμε το πρώτο προφίλ. Αρχίζοντας από το ψάρι που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα αλλά τη να κάνουμε είναι δημοφιλή.

Πάμε να φτιάξουμε το προφίλ του Δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιμενουμε να κατασταλαξετε σε μια συγκεκριμενη φορμα για να ξεκινησουμε...

αιντε τα ψαρια στριμωχνονται στην σαλα... δεν μπορω να κρατησω αλλο!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονικό Όνομα: …..

Κοινές Ονομασίες: ....

Ελληνικό Όνομα: ….

Οικογένεια: ……

Γένος: .....

Μέγεθος: …..

Βιότοπος: πχ αμαζόνας σε πλούσιο φυτεμένο περιβάλλων

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH:….

KH:….

GH:….

Θερμοκρασία: …

Λίτρα:…

Κοινοτική συμπεριφορά: πχ ένα αρσενικό 3 θηλυκά ή πχ ομαδικό ψάρι το λιγότερο 10 άτομα κοκ. Ήρεμο άγριο ή ψάρι κοκ

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: πχ εύκολη, μέτρια, δύσκολη, δεν επιτεύχθηκε στο ενυδρείο, ή σπάνια επιτεύχθηκε)

Ψάρι της: μεσαίας ζώνης, ή της επιφάνειας, ή του βυθού, όλων των ζωνών.

Τροφή: ….

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο:….

Διακόσμηση ενυδρείου: δεν το ενδιαφέρει, ή απαραίτητη η σπηλιά, ή πλούσιο φυτεμένο, ή απαραίτητα τα ξύλα. κοκ

Σεξουαλικός Διμορφισμός :…

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: ....

Υποείδη και υβρίδια

1.

2.

3.

Αναλυτικές πληροφορίες:

Εδώ θα γραφτεί ένα κείμενο που θα αναλύει της συνοπτικές πληροφορίες.

Με έντονα γράμματα είναι οι προτάσεις μου.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Με έντονα γράμματα είναι οι προτάσεις μου.

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να πω πως είμαι κι εγώ μέσα στο όλο project, έτσι?

Και φυσικά θα ήθελα να ασχοληθώ με Αμαζόνιο και κυρίως τα γατόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να πω πως είμαι κι εγώ μέσα στο όλο project, έτσι?

Θα εξαρτηθει απο την συμπεριφορα σου στην Θεσ/νικη! :bowdown:

Οποτε ξεκιναμε ξεκιναμε με αυτη τη φορμα ετσι? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ξεκιναμε ξεκιναμε με αυτη τη φορμα ετσι? :bowdown:

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να διαχωρίσουμε με κάποιον τρόπο τον άγριο και τον εκτρεφόμενο δίσκο όπως και τα 3 είδη άγριου καθώς υπάρχουν σημαντικές διαφορές, αν ήταν μόνο η συμπεριφορά θα μπορούσαν να γίνουν και στο κειμενάκι του προφίλ οι διευκρινήσεις αλλά κανονικά θέλουν από ένα άρθρο ο κάθε ένας οπότε το λιγότερο που πρέπει να κάνουμε είναι 4 διαφορετικά προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου τελικά πιει είστε μέσα για την καταχώρηση των ψαριών? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα οσοι γραψαν στο θεμα μεχρι τωρα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Την βάση, την είχα φτιάξει με αρκετή φιλοδοξία (το επόμενο βήμα θα ήταν να προσθέσω πεδίο όπου θα έβγαζε και συμβατά ψάρια για το κάθε ψάρι) αλλά παρόλο που την δημοσίευσα από το 2007 εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11751, με σκοπό να βρω κάποια βοήθεια τελικά δυστυχώς δεν ενδιαφέρθηκε κανείς και παράτησα την προσπάθεια...Ο κώδικας είναι δικός μου, οι φωτογραφίες όχι (τις είχα από ένα cd της ferplast). Σχεδόν τα 1/2 των ψαριών είναι ΟΚ, τα υπόλοιπα έχουν ανακρίβειες (πχ. βλ. δίσκους). Όσοι εμπλακείτε στην προσπάθεια αυτή, θα διαπιστώσετε ότι είναι αρκετά δύσκολο να ψάχνεις στις τόσες ανακρίβειες του Internet, πολλές φορές χρησιμοποιούσα πληροφορίες από περισσότερα από 20 sites για να βρω πχ το σωστό PH για κάποιο ψάρι.

Αν και δυστυχώς έχω διαπιστώσει μια απαξίωση των ιθυνόντων του forum για κάποιες προσπάθειες που έχω κάνει κατά καιρούς, λόγω της διάθεσης, της σοβαρότητας και της όρεξης που επιδεικνύουν κάποια μέλη του forum (sarevock, viciouscircle, stormtrooper, Xρήστος κ.α) και μόνο για αυτό προτείνω, αν θέλετε, να τροποποιήσω τον κώδικα ώστε να έχει τα πεδία της φόρμας που προτάθηκε, αν και ΙΜΟ θέλει κάποιες τροποποιήσεις*, να προσθέσω σε αυτή τις πληροφορίες που θα μαζευτούν για τα ψάρια (έστω τα πρώτα) και να δώσω τον κώδικα στο forum.

*Για τα πεδία PH-KH-GH-Θερμοκρασία, θα πρέπει να υπάρχουν δύο εγγραφές πχ PHmin-PHmax ώστε δίνοντας ο χρήστης το εύρος του νερού δικτύου του να βλέπει το σύνολο των ψαριών που έχει την δυνατότητα να φιλοξενήσει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα εξαρτηθει απο την συμπεριφορα σου στην Θεσ/νικη! :bowdown:

Αν δεν γουστάρετε την παρέα μου μπορείτε (σας επιτρέπω) να φύγετε!

Οποτε ξεκιναμε ξεκιναμε με αυτη τη φορμα ετσι? :bowdown:

Καλά... μπορούμε να ξεκινήσουμε και μία φόρα...

Ένα πρώτο δέιγμα. Έκανα και μερικές ακόμα αλλαγές...

Επιστημονικό Όνομα: Hypancistrus zebra (Isbrucker & Nijssen, 1991)

Κοινές Ονομασίες: Zebra Pleco, L046, L098

Ελληνικό Όνομα: Ζέβρα Πλέκο

Οικογένεια: Loricariidae

Γένος: Hypancistrus

Μέγεθος (ST): 8-10cm

Βιότοπος: Ποταμός Rio Xingu, Περιοχή Altamaira, Βραζιλία. Ορμητικά νερά με άμμο και πολλές στρογγυλεμένες πέτρες.

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 6-7.5 (Ιδανικά 6.5-7)

KH: 1-3°kH

GH: 4-10°dGH

Θερμοκρασία: 25.0-30.0°C

Λίτρα: 70L min. για 3 άτομα (1 αρσενικό + 2 θηλυκά)

Κοινωνική συμπεριφορά: Φιλήσυχο ψάρι με ελάχιστη κινητικότητα. Κυρίως κρατείται από χομπίστες σε species ενυδρεία.

Σεξουαλικός Διμορφισμός: Δεν είναι εύκολος ο σεξουαλικός διμορφισμός των συγκεκριμένων ψαριών, αλλά όχι και αδύνατος. Είναι πολύ πιο εύκολο να παρατηρηθεί η διαφορά των φύλλων όταν υπάρχει αρσενικό και θηλυκό μαζί ώστε να φανούν οι διαφορές και αυτό πάντα σε ώριμη ηλικία του ψαριού. Τα αρσενικά συνήθως έχουν πιο πλατύ κεφάλι σε σχέση με τα θηλυκά, ενώ τα θηλυκά μπορεί να παρουσιάσουν "βαθούλωμα" στο σημείο των βραγχίων. Ο λόγος είναι πως τα θηλυκά δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερη ανάπτυξη των βραγχιαίων αγκαθιών τους (Inoppercular Odontodes) σε αντίθεση με τα αρσενικά. Επίσης τα αρσενικά παρουσιάζουν έντονη ανάπτυξη "αγαθιών" στα πλευρικά τους πτερύγια.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Μέτρια έως δύσκολη. Απαραίτητη η παρουσία σπηλιών. Χρειάζεται αύξηση θερμοκρασίας στους 29-30 βαθμούς με πολύ καλή οξυγόνωση του νερού. Το αρσενικό στριμώχνει το θηλυκό μέσα στην σπηλιά, όπου το θήλυκο αποθέτει τα αυγά (συνήθως 7-15). Στη συνέχεια το αρσενικό "σπρώχνει" το θηλυκό εκτός σπηλιάς και γονιμοποιεί τα αυγά. Την φροντίδα των αυγών μέχρι να εκκολαφθούν την αναλαμβάνει αποκλειστικά το αρσενικό όπου "αερίζει" με τα πτερύγιά του την σπηλιά. Χρειάζονται περίπου 7 μέρες για την εκκόλαψη των αυγών, και άλλες τρεις για την κατανάλωση του λεκιθικού σάκου.

Διακόσμηση ενυδρείου: Ψιλόκοκκη ανοιχτόχρωμη (λευκή) άμμος, στρογγυλεμένες πέτρες και σπηλιές. Ξύλα και φυτά δεν είναι αναγκαία.

Ζώνη Κολύμβησης: Ψάρι βυθού

Τροφή: Κυρίως σαρκοφάγο και πολύ λιγότερο ξυλοφάγο και αλγοφάγο.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Αναφορά για άνω των 15 χρόνων.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Φιλήσυχα και ήρεμα ψάρια, όχι ιδιαίτερα κινητικά. Προτειμάτε να είναι τα μοναδικά ψάρια βυθού, καθότι η ελάχιστη κινητικότητά τους μπορεί να μην τους επιτρεψεί να τρέφονται σωστά σε σχέση με τα πιο κινητικά γατόψαρα (πχ Corydoras).

Υποείδη και υβρίδια

-

Αναλυτικές πληροφορίες:

Για τους περισσότερους χομπίστες, είναι το ομορφότερο πλεκοειδές γατόψαρο. Στην αγορά έχει ιδιαίτερα υψηλό κόστος και αυτό οφείλεται κυρίως σε τρεις παράγοντες:

1) Έχει απαγορευτεί η ανεξέλεκτη εξαγωγή του από τη Βραζιλία.

2) Δεν είναι ιδιαίτερη εύκολη η αναπαραγωγή του στα ενυδρεία.

3) Όταν επιτυγχάνεται αναπαραγωγή από χομπίστες, το πλήθος των αυγών του είναι μικρό.

Ως οργανισμός είναι ιδιαίτερα ανθεκτικός, αλλά δεν συνιστάται σε αρχάριους, λόγο υψηλού κόστους και λόγο ανάγκης καλά στρωμένου ενυδρείου και βυθού.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Την βάση, την είχα φτιάξει με αρκετή φιλοδοξία (το επόμενο βήμα θα ήταν να προσθέσω πεδίο όπου θα έβγαζε και συμβατά ψάρια για το κάθε ψάρι) αλλά ...

Πιστευω Χρηστο με μπουσουλα την βαση σου (θα μας πεις για ποια ψαρια εχει αμφιβολιες) την ορεξη και το καλο της παρεας εδω μεσα θα κανουμε σωστη δουλεια... :bowdown:

Καλά... μπορούμε να ξεκινήσουμε και μία φόρα...

οχι... βιασυνες ομως! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γουστάρετε την παρέα μου μπορείτε (σας επιτρέπω) να φύγετε!

Καλά... μπορούμε να ξεκινήσουμε και μία φόρα...

Ένα πρώτο δέιγμα. Έκανα και μερικές ακόμα αλλαγές...

Επιστημονικό Όνομα: Hypancistrus zebra (Isbrucker & Nijssen, 1991)

Κοινές Ονομασίες: Zebra Pleco, L046, L098

Ελληνικό Όνομα: Ζέβρα Πλέκο

Οικογένεια: Loricariidae

Γένος: Hypancistrus

Μέγεθος (ST): 8-10cm

Βιότοπος: Ποταμός Rio Xingu, Περιοχή Altamaira, Βραζιλία. Ορμητικά νερά με άμμο και πολλές στρογγυλεμένες πέτρες.

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 6-7.5 (Ιδανικά 6.5-7)

KH: 1-3°kH

GH: 4-10°dGH

Θερμοκρασία: 25.0-30.0°C

Λίτρα: 70L min. για 3 άτομα (1 αρσενικό + 2 θηλυκά)

Κοινωνική συμπεριφορά: Φιλήσυχο ψάρι με ελάχιστη κινητικότητα. Κυρίως κρατείται από χομπίστες σε species ενυδρεία.

Σεξουαλικός Διμορφισμός: Δεν είναι εύκολος ο σεξουαλικός διμορφισμός των συγκεκριμένων ψαριών, αλλά όχι και αδύνατος. Είναι πολύ πιο εύκολο να παρατηρηθεί η διαφορά των φύλλων όταν υπάρχει αρσενικό και θηλυκό μαζί ώστε να φανούν οι διαφορές και αυτό πάντα σε ώριμη ηλικία του ψαριού. Τα αρσενικά συνήθως έχουν πιο πλατύ κεφάλι σε σχέση με τα θηλυκά, ενώ τα θηλυκά μπορεί να παρουσιάσουν "βαθούλωμα" στο σημείο των βραγχίων. Ο λόγος είναι πως τα θηλυκά δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερη ανάπτυξη των βραγχιαίων αγκαθιών τους (Inoppercular Odontodes) σε αντίθεση με τα αρσενικά. Επίσης τα αρσενικά παρουσιάζουν έντονη ανάπτυξη "αγαθιών" στα πλευρικά τους πτερύγια.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Μέτρια έως δύσκολη. Απαραίτητη η παρουσία σπηλιών. Χρειάζεται αύξηση θερμοκρασίας στους 29-30 βαθμούς με πολύ καλή οξυγόνωση του νερού. Το αρσενικό στριμώχνει το θηλυκό μέσα στην σπηλιά, όπου το θήλυκο αποθέτει τα αυγά (συνήθως 7-15). Στη συνέχεια το αρσενικό "σπρώχνει" το θηλυκό εκτός σπηλιάς και γονιμοποιεί τα αυγά. Την φροντίδα των αυγών μέχρι να εκκολαφθούν την αναλαμβάνει αποκλειστικά το αρσενικό όπου "αερίζει" με τα πτερύγιά του την σπηλιά. Χρειάζονται περίπου 7 μέρες για την εκκόλαψη των αυγών, και άλλες τρεις για την κατανάλωση του λεκιθικού σάκου.

Διακόσμηση ενυδρείου: Ψιλόκοκκη ανοιχτόχρωμη (λευκή) άμμος, στρογγυλεμένες πέτρες και σπηλιές. Ξύλα και φυτά δεν είναι αναγκαία.

Ζώνη Κολύμβησης: Ψάρι βυθού

Τροφή: Κυρίως σαρκοφάγο και πολύ λιγότερο ξυλοφάγο και αλγοφάγο.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Αναφορά για άνω των 15 χρόνων.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Φιλήσυχα και ήρεμα ψάρια, όχι ιδιαίτερα κινητικά. Προτειμάτε να είναι τα μοναδικά ψάρια βυθού, καθότι η ελάχιστη κινητικότητά τους μπορεί να μην τους επιτρεψεί να τρέφονται σωστά σε σχέση με τα πιο κινητικά γατόψαρα (πχ Corydoras).

Υποείδη και υβρίδια

-

Αναλυτικές πληροφορίες:

Για τους περισσότερους χομπίστες, είναι το ομορφότερο πλεκοειδή γατόψαρο. Στην αγορά έχει ιδιαίτερα υψηλό κόστος και αυτό οφείλεται κυρίως σε τρεις παράγοντες:

1) Έχει απαγορευτεί η ανεξέλεκτη εξαγωγή του από τη Βραζιλία.

2) Δεν είναι ιδιαίτερη εύκολη η αναπαραγωγή του στα ενυδρεία.

3) Όταν επιτυγχάνεται αναπαραγωγή από χομπίστες, το πλήθος των αυγών του είναι μικρό.

Ως οργανισμός είναι ιδιαίτερα ανθεκτικός, αλλά δεν συνιστάται σε αρχάριους, λόγο υψηλού κόστους και λόγο ανάγκης καλά στρωμένου ενυδρείου και βυθού.

Κατάλαβα το έπιασα το υπονοούμενο :bowdown: επειδή είναι το αγαπημένο σου ψάρι μας το έθεσες σαν παράδειγμα αλλά ταυτόχρονα μας λες κιόλας αφού μπήκα στον κόπο ας το συνεχίσουμε. :bowdown: Και επειδή μπήκες στον κόπο το εκτιμώ και κατ’ εξαίρεση αρχίζουμε από τον Ζεβρα.

Οπότε όποιος έχει να προσθέσει ή να διορθώσει πάνω σε αυτό το είδος ας το πράξη. Αλλά παιδιά ψάξτε. Δεν θέλω να επικρατή το σκεπτικό «αφού τα έγραψε μάλλον έτσι θα είναι οπότε συμφωνώ»

Όσοι το ψάξουν και συμφωνούν ας μας το γράψουν με τον έναν ή τον άλλων τρόπο

Και σημαντικό μην ξεχνάτε της φωτογραφίες

Και τέλος Αυθαίρετα δηλώνω :bowdown::bowdown: ότι τα επόμενα προφίλ θα είναι

Δίσκοι

Καρδινάλιοι

Σκαλάρια.

ΥΓ. 1

Παιδιά προτού κλείσουμε με τον ζέβρα μην αρχίσουμε άλλο προφίλ γιατί θα χάσουμε την μπάλα

ΥΓ. 2

Το σημαντικότερο είναι πρώτα να έχουμε της σωστές πληροφορίες και μετά μπορούμε να τα προσαρμόσουμε σε ενδεχόμενες βάσης δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Νίκο! :bowdown:

Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι, μπορείς όμως να στείλεις ένα πμ στον husky που είναι ο ειδικός για να είσαι σίγουρος ή να μας πει τη γνώμη του όταν το δει.

Έκανα μόνο μια διορθωσούλα επι τόπου μιας και το πήρε το μάτι μου για να είναι έτοιμο για copy-paste στο index. :bowdown:

---------------------------------

Για τους περισσότερους χομπίστες, είναι το ομορφότερο πλεκοειδές γατόψαρο.

---------------------------------

Link to comment
Share on other sites

...*Για τα πεδία PH-KH-GH-Θερμοκρασία, θα πρέπει να υπάρχουν δύο εγγραφές πχ PHmin-PHmax ώστε δίνοντας ο χρήστης το εύρος του νερού δικτύου του να βλέπει το σύνολο των ψαριών που έχει την δυνατότητα να φιλοξενήσει κλπ.

Χρηστο, τα εχουμε πει για τη φορμα σου και ειναι μια ευκαιρια να χρησιμοποιηθει η δουλεια σου αποτελεσματικα αν δουλεψουν αρκετα ατομα με ορεξη.

Ομως με τη παραπανω προταση διαφωνω.

Αιτιολογω, εστω ενα ψαρι ζει σε 6,5 pH και εχει ορια 5,5 - 7,5 και ενα αλλο ψαρι ζει σε 8,5 pH και εχει ορια 7,5-9.

Το ενα αποτελεσμα της φορμας θα ειναι να δειξει δυο ψαρια που ζουν σε ιδανικες συνθηκες το ενα 6,5 και το αλλο 8, οτι ειναι συμβατα και να μπορουν να συμβιωσουν νερο με 7,5 pH (με γνωστες συνεπειες στη υγεια των ψαριων)

Και το δευτερο αποτελεσμα θα ειναι να πρεπει ο χομπυστας να ειναι "καταδικασμενος" να μη κανει κανενα λαθακι και του ξεφυγει το pH χιλιοστο.

Απο την αλλη αν μικρυνουμε τα ορια και βαλουμε το ψαρι που ζει σε 6,5 τα ορια 6-7, για να μειωσουμε τους ασυμβατους συγκατοικους, θα μειωσουμε και τα περιθωρεια "λαθους" στο χομπυστα.

Αν πρεπει ομως να γινει κατι τετοιο τελικα για να βρισκουμε συμβατοτητες προτιμω να λεμε μικρη εμβελεια στα ορια (πχ μισο βαθμο πανω-κατω απο την ιδανικη τιμη και οχι μονο για το πεχα αλλα σε ολες τις τιμες να γινουμε πιο "αυστηροι").

Να μη ξεχασουμε και τους αλλου παραγοντες, διατροφη, ειρηνικη συμπεριφορα μεταξυ του ιδιου ειδους, των ιδιων φυλων, αλλα και σε διαφορετικα ειδη μεσα στο ενυδρειο, χωρος κινησης (να μη πεφτουν ολα τα ψαρια στο ιδιο επιπεδο νερου)

Να μη ξεχασουμε να βρουμε τροπο να δινεται προσοχη σε συμβατοτητες μεταξυ αγριων και εκτροφης, πχ σκαλαρια αγρια με αγριους δισκους ειναι ΟΚ (σε σωστα λιτρα), Αγρια σκαλαρια με δισκους εκτροφης ομως? Πολυ πιθανη μεταδοση ασθενειων.

Αυτα πρεπει να προσεχτουν για να θωρηθει "αξιπιστο" το προφιλ του ψαριου που διαβαζι καποιος στο φορουμ.

Γι'αυτο και πολλοι αποφευγουν να "ανακατευονται" με συμβατοτητες.

Μια λυση ειναι να βρεθουν και να προτεινονται συγκεκριμενοι συγκατοικοι για καθε ψαρι (πολυ δουλεια ομως και θα μεινουν αναγκαστικα και πολλες επιλογες εκτος)

ΥΓ μια παρατηρηση : αυτο το "σεξουαλικος διμορφισμος" να το καναμε καλυτερα "διαχωρισμος φυλων"? να καταλαβαινουν ολοι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να ανοιχτει ενα νεο section στο φορουμ (γιατι αληθεια να μη λεγεται "κατασκευη βασης δεδομενων ψαριων") για την συγγραφη και συζητηση των προφιλ, μεχρι να ολοκληρωνονται και να περνανε επισημα στη καταλληλη θεση του φορουμ, ωστε να μη ανακατευονται σε αλλα κατηγοριες πιθανες δημοσιευσεις με προφιλ ψαριων αλλα και με τις συζητησεις που θα γινονται πανω σε αυτα.

Ηδη επρεπε να ειχε γινει αποκοπη του προφιλ του zebra για επεξεργασια απο τους εθελοντες συγγραφεις. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

@ Χρήστο

Αν είναι να ξεκινήσουμε ας ξεκινήσουμε με το σωστό ψάρι. Δίσκοι και αηδίες... :bowdown:

Φωτογραφίες δεν είχα χρόνο να ψάξω, αλλά θα λάβετε μπόλικες από μένα τον Husky και τον Diskus Fan :bowdown:

@ viciouscircle

Έστειλα ήδη ΠΜ στον Husky. Ελπίζω να βρει χρόνο να εγκρίνει τις ΟΛΟΣΩΣΤΕΣ πληροφορίες που σας έδωσα ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ.

@ chrisx

Άψογα!!! Μόνο που δεν είδα τις Αναλυτικές Πληροφορίες (τις οποίες προτείνω να τις κάνουμε "Γενικές Παρατηρήσεις")

Συμφωνώ με τον delta66 για την δημιουργία νέου θέματος, αλλά θα έλεγα να μεταφέρονται εκεί ΜΟΝΟ έτοιμα και διορθωμένα προφίλ που θα τα συζητάμε εδώ! Επίσης πάνω στις παρατηρήσεις του delta66 περί άγριων και ήρεμων κλπ, νομίζω πως στις Γενικές Πληροφορίες μπορούμε να αναφέρουμε αυτά τα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

@ Χρήστο

Αν είναι να ξεκινήσουμε ας ξεκινήσουμε με το σωστό ψάρι. Δίσκοι και αηδίες... :bowdown:

Φωτογραφίες δεν είχα χρόνο να ψάξω, αλλά θα λάβετε μπόλικες από μένα τον Husky και τον Diskus Fan :bowdown:

@ viciouscircle

Έστειλα ήδη ΠΜ στον Husky. Ελπίζω να βρει χρόνο να εγκρίνει τις ΟΛΟΣΩΣΤΕΣ πληροφορίες που σας έδωσα ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ.

@ chrisx

Άψογα!!! Μόνο που δεν είδα τις Αναλυτικές Πληροφορίες (τις οποίες προτείνω να τις κάνουμε "Γενικές Παρατηρήσεις")

Συμφωνώ με τον delta66 για την δημιουργία νέου θέματος, αλλά θα έλεγα να μεταφέρονται εκεί ΜΟΝΟ έτοιμα και διορθωμένα προφίλ που θα τα συζητάμε εδώ! Επίσης πάνω στις παρατηρήσεις του delta66 περί άγριων και ήρεμων κλπ, νομίζω πως στις Γενικές Πληροφορίες μπορούμε να αναφέρουμε αυτά τα χαρακτηριστικά.

:bowdown::bowdown::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown::bowdown::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

βαλτε και φυτα αν ειναι δυνατον ..εγω προτεινω αν υπαρχουν γενες και δεν ειναι απαραιτητες για καποιο ενυδρειο να δινονται σε συμβολικες και συμφερουσες τιμες σε συνχομπιστες (απο το να καταλιγουν σε πετ σοπ) ..φυσικα εχω σκοπο καποια στιγμη να συμβαλγω και εγω! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

@ Χρήστο

Αν είναι να ξεκινήσουμε ας ξεκινήσουμε με το σωστό ψάρι. Δίσκοι και αηδίες... :bowdown:

:hysterical::hysterical::hysterical:

@ chrisx

Άψογα!!! Μόνο που δεν είδα τις Αναλυτικές Πληροφορίες (τις οποίες προτείνω να τις κάνουμε "Γενικές Παρατηρήσεις")

Συμφωνώ με τον delta66 για την δημιουργία νέου θέματος, αλλά θα έλεγα να μεταφέρονται εκεί ΜΟΝΟ έτοιμα και διορθωμένα προφίλ που θα τα συζητάμε εδώ! Επίσης πάνω στις παρατηρήσεις του delta66 περί άγριων και ήρεμων κλπ, νομίζω πως στις Γενικές Πληροφορίες μπορούμε να αναφέρουμε αυτά τα χαρακτηριστικά.

:bowdown::bowdown::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...