Jump to content

Δυσκολες διαστασεις ενυδρειου


Recommended Posts

Το ενυδρειο ειναι επιτοιχιο.. διαστασις κρυσταλλων παχους 8mm και 90cm μηκος-14cm πλατος-60cm υψος

Τι ψαρακια θα μπορούσε να φιλοξενήσει?

το ρωταω γιατι λογο στενότητας προφανως θα υπαρχουν περιορισμοι..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι επιτοιχιο.. διαστασις κρυσταλλων παχους 8mm και 90cm μηκος-14cm πλατος-60cm υψος

Τι ψαρακια θα μπορούσε να φιλοξενήσει?

το ρωταω γιατι λογο στενότητας προφανως θα υπαρχουν περιορισμοι..

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο και δεσμευτικό το πλάτος σου. Σίγουρα δεν μπορεις να βάλεις μεγάλου μεγέθους ψαρια αφού δεν θα μπορούν να στρίψουν. Τωρα για τις επιλογές σου δεν μπορώ να σου πω πολλα πραγματα. Εγώ δεν θα έβαζα ψάρι σε τέτοιο ενυδρείο. Ας απαντήσουν όμως και οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Γαριδουλες! Η καλυτερη λυση!

Επειδη ομως και το μηκος σου ειναι καλο ισως αν βρεις καποιο πολυ πολυ μικρο τετρα να μπορεσεις να το βαλεις.Ισως και μερικα guppy αρσενικα μονο.

Απο φιλτρανση ομως τι κανεις με τοσο στενο πλατος?

Εκει νομιζω ειναι το κομβικο σημειο γιατι χωρις επαρκη φιλτρανση τοτε θα εχεις προβλημα με το οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα την φίλτρανση πιστεύω οτι με αυτόν τον τρόπο δεν θα εχω προβλημα

post-1163-1241860432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για μενα πολλα μικρα τετρα που λεει και ο φιλος. θα ειναι και ομορφο το αποτελεσμα!! μια επιπλεον γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι επιτοιχιο.. διαστασις κρυσταλλων παχους 8mm και 90cm μηκος-14cm πλατος-60cm υψος

Τι ψαρακια θα μπορούσε να φιλοξενήσει?

το ρωταω γιατι λογο στενότητας προφανως θα υπαρχουν περιορισμοι..

Τα ενυδρεια με τετοιες διαστασεις δυσκολα μπορουν να φιλοξενησουν ζωντανους οργανισμους ακομα και φυτα.

Το προβλημα δεν ειναι αν θα χωρανε να στριψουν τα ψαρια, αλλα το νερο.

Με τοσο μικρο πλατος σε σχεση με το μηκος και το υψος δεν θα γινεται σωστη ανταλλαγη αεριων.

Συνηθες αποτελεσμα : συχνοι θανατοι > απογοητευση > εγκαταλειψη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το προβλημα που θετει ο Delta66, δεν γνωριζω κατα ποσο θα υπαρξει, αλλα αν ισχυει πιστευω οτι θα λυνοταν, με μια εισαγωγη νερου στο φιλτρο απο καθε ακρη και μια εξαγωγη στο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα την φίλτρανση πιστεύω οτι με αυτόν τον τρόπο δεν θα εχω προβλημα

\

Φιλε μου λογω υπερβολικης στενοτητας του ενυδρειου και σε σχεση ειδικα με το μηκος του θα σου προτεινα το φιλτρο που εχεις βαλει απο την μια μερια να το τοποθετησεις και απο την αλλη.

Δεν χρειαζεται να ειναι ιδιαιτερα δυνατα και να δημιουργηται τσουναμι.

Αλλα μονο με αυτο τον τροπο βλεπω εγω οτι μπορει να λειτουργησει ικανοποιητικα το ενυδρειο.

Υ.Γ. Χρησιμοποιησε αν ειναι δυνατο 2 μικρα εξωτερικα φιλτρα. Θα γλιτωσεις πολυτιμο χωρο και λιτρα απο τα ενυδρεια και ταυτοχρονα θα "μεγαλωσει" και σε λιτρα το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό αυτό που λέει ο delta66. Τουλάχιστον το ενυδρείο σου είναι ορθογώνιο (έχω δει κάποια "μοντέρνα" κυκλικά με ίδιο πλάτος να φιλοξενούν δίσκους). Στο σχεδιασμό του φίλτρου σου πρέπει να προβλέψεις καλή ανατάραξη κοντά στην επιφάνεια για ευκολότερη ανταλλαγή αερίων. Ένα άλλο πρόβλημα εκτός από το πλάτος είναι και τα λίτρα σου(75 μικτά) που σε περιορίζουν ακόμα περισσότερο στις επιλογές σου. Οι γαρίδες είναι μια καλή λύση. καλή συνέχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα την εξαγωγη του νερου που διχνεις στην φωτο θα την εκανα με ενα σωληνα και ενα κυκλοφοριτη να ριχνει το νερο απο την αλλη μερια.Γιατι εσυ θα εχεις ανακλωση του ιδιου νερου σχεδον.δηλαδη κατι σαν sump σου λεω να φτιαξεις.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε καθε φορα που σας χρειαζομαι...

με τον ιδιο τροπο φιλτραρισματος εδω και ενα χρονο πειραματικα ειναι σε λειτουργια ενα αλλο ενυδρειο με διαστασεις 60-60-12.Τα αποτελεσματα ειναι ενθαρρυντικα οσον αφορα τις σωστες συνθηκες διαβιωσεις των μικρων παντα οργανισμων που μπορει να φιλοξενηθουν σε ενα τετοιου ειδους ενυδρειου.

Γι'αυτο επειδη μ'αρεσουν οι πειραματισμοι θα με ενδιεφερε η γνωμη σας για την σωστη λειτουργια ενος τετοιου εγχειρηματος.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο επειδη μ'αρεσουν οι πειραματισμοι θα με ενδιεφερε η γνωμη σας για την σωστη λειτουργια ενος τετοιου εγχειρηματος.

Φιλε μου αυτο δεν ειναι ενυδρειο ειναι καδρο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο δεν ειναι ενυδρειο ειναι καδρο.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πεταξε το και παρε αλλο!!!Το πολυ πολυ φτιαξτο μινι φυτεμενο μονο και για ψαρακια παρε αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο δεν ειναι ενυδρειο ειναι καδρο.

Δηλαδή εσένα δεν θα σου άρεσε να έχεις κάτι τέτοιο στο σαλόνι σου?

post-5909-1242046791_thumb.jpgpost-5909-1242046916_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vagouras
Link to comment
Share on other sites

Από οργανισμούς δεν θα σκεφτόμουν τίποτα άλλο από γαρίδες, είναι σαν να ζεις σε έναν μεγάλο διάδρομο, δεν θα μπορούν να χαρούν κολύμπι τα ψαράκια παρά μόνο μπρός πίσω, όσο μικρά και να είναι.

Λάμπα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσένα δεν θα σου άρεσε να έχεις κάτι τέτοιο στο σαλόνι σου?

post-5909-1242046791_thumb.jpgpost-5909-1242046916_thumb.jpg

Λυπαμαι που το λεω αλλα αργα ή γρηγορα θα το εγκαταλειψεις το συγκεκριμενο ενυδρειο.

Καταρχην πως θα το καθαριζεις απο αλγες κλπ? :bowdown:

Κατα δευτερον πως θα κανεις αλλαγες νερου?(μη μου πεις οτι θα εχεις τα λαστιχα πανω απο τον καναπε?!) :bowdown:

Κατα τριτον εγω νομιζα οτι οι διαστασεις ηταν περιοριστικες λογω χωρου και οχι λογω μοδας και εφε, οποτε καλυτερα παρε μια LCD που εχουν φτηνυνει υπερβολικα πια και βαλε να παιζουν τα κλασικα πλεον screensavers με ψαρακια και ενυδρεια. :bowdown:

Κριμα ειναι να ταλαιπωρεις τα ζωντανα αλλα και σενα για ενα τετοιο λογο.

Το ενυδρειο εχει χαρες περα απο την οπτικη που δεν προκειται ποτε να δεις σε ενα κατασκευασμα πλατους 14 εκ μικτα.

Σου λεω να το ξανασκεφτεις καλα, παρε μια τηλεοραση που θα σου μεινει και κιολας μετα οταν περασει η καψα σου. :bowdown:

Υ.Γ. Μην με παρεξηγησεις τα λεω καλοπροαιρετα ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είπες επιτοίχιο φαντάστηκα εσωτερικό - χωνευτό στον τοίχο και όχι ένα κάδρο.

Φίλε μου πστεύω ότι δεν αξίζει η όλη ταλαιπωρία για σένα και κυρίως για τα ψάρια σου.

Υπάρχουν πανέμορφα ενυδρεία με σωστές διαστάσεις όπου θα τα ευχαριστηθείς και πολύ περισσότερο και θα μάθεις πολλά πράγματα με την ενασχόληση με το χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσένα δεν θα σου άρεσε να έχεις κάτι τέτοιο στο σαλόνι σου?

post-5909-1242046791_thumb.jpgpost-5909-1242046916_thumb.jpg

Το θεμα δεν ειναι να αρεσει μονο εμενα αλλα και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...