Jump to content

βοηθεια για ξυλο!


Recommended Posts

Γεια σας μολις αγορασα ενα ξυλο για το καινουργιο μου ενυδρειο νομιζω mopani λεγεται!Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει για το τι πρεπει να κανω πριν το βαλω στο ενυδρειο?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου καλά θα ήταν να μη το βράσεις (όπως πολύ υποστηρίζουν) γιατί έτσι χάνεις πολλά απο τα φυσικά στοιχεία του ξύλου που χρειάζεσαι. Ξέπλυνετο κάλα σε μία λεκάνη με άφθονο νερό, για να φύγουν σκόνες και λοιποί ρύποι, πού πιθανώς υπάρχουν σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου καλά θα ήταν να μη το βράσεις (όπως πολύ υποστηρίζουν) γιατί έτσι χάνεις πολλά απο τα φυσικά στοιχεία του ξύλου που χρειάζεσαι. Ξέπλυνετο κάλα σε μία λεκάνη με άφθονο νερό, για να φύγουν σκόνες και λοιποί ρύποι, πού πιθανώς υπάρχουν σ'αυτό.

+1 :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου καλά θα ήταν να μη το βράσεις (όπως πολύ υποστηρίζουν) γιατί έτσι χάνεις πολλά απο τα φυσικά στοιχεία του ξύλου που χρειάζεσαι. Ξέπλυνετο κάλα σε μία λεκάνη με άφθονο νερό, για να φύγουν σκόνες και λοιποί ρύποι, πού πιθανώς υπάρχουν σ'αυτό.

Σωστο αυτο που λες φιλε μου!Αλλα το προβλημα ειναι οτι αυτο το ξυλο απο οτι μου εχουν πει μειωνει το ph κ το νερο γινεται καφε!Κ τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο μου δεν ευδοκιμουν σε αυτα τα χαρακτηριστικα του νερου!Γι'αυτο μηπως πρεπει να το βρασω?Αν ναι ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές οι παραπάνω γνώμες.

Καλό είναι όμως θα έλεγα να γνωρίζει ακόμη ο φίλος ότι ενδεχομένως, ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου του, το νερό όχι απλά να πάρει ένα υποκίτρινο χρώμα εμπλουτιζόμενο με όλα εκείνα τα στοιχεία που είναι χρήσιμα από το ξύλο, αλλά να γίνει κυριολεκτικά καφέ, σε σημείο που να μην φαίνεται τίποτα μέσα στο νερό.

Επίσης δεν ξέρουμε (ή ξέρουμε από άλλο post?)τι ψάρια έχει ο φίλος.

Edit: απ' ότι φαίνεται άργησα να απαντήσω και υπήρξε συνέχεια της απορίας.

Τελικά για τι ψάρια μιλάμε ????

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές οι παραπάνω γνώμες.

Καλό είναι όμως θα έλεγα να γνωρίζει ακόμη ο φίλος ότι ενδεχομένως, ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου του, το νερό όχι απλά να πάρει ένα υποκίτρινο χρώμα εμπλουτιζόμενο με όλα εκείνα τα στοιχεία που είναι χρήσιμα από το ξύλο, αλλά να γίνει κυριολεκτικά καφέ, σε σημείο που να μην φαίνεται τίποτα μέσα στο νερό.

Επίσης δεν ξέρουμε (ή ξέρουμε από άλλο post?)τι ψάρια έχει ο φίλος.

Edit: απ' ότι φαίνεται άργησα να απαντήσω και υπήρξε συνέχεια της απορίας.

Τελικά για τι ψάρια μιλάμε ????

Τα ψαρια που εχω ειναι 8 guppy,2 corydoras κ 1 molly ballon σε 40 λιτρο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχω ειναι 8 guppy,2 corydoras κ 1 molly ballon σε 40 λιτρο ενυδρειο!

Τότε, δεν θα έλεγα ότι χρειάζεσαι τις ουσίες που εκλύει το ξύλο και ούτε θέλεις να συμβάλει στη μείωση του Ph (κάτι που ούτως ή άλλως είναι σχετικά αμελητέο αλλά το ενυδρείο σου είναι μικρό οπότε....).

Καλύτερα λοιπόν να το βράσεις 2-3 φορές μέχρι να βγάλει αρκετό χρώμα.

Μπορείς ακόμη να το φουσκώσεις και για καμιά βδομάδα σε ζεστά νερά.

Όταν δεν βγάζει πολύ χρώμα είσαι έτοιμος.

Την τελευταία μέρα βάλε και αντιχλώριο στον κουβά.

(πάντως τα corydoras θέλουν πιο όξινα νερά σε σχέση με τα ζωοτόκα σου)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ψάρια που δεν ευδοκιμούν σε τέτοια νερά και δεν χρειάζονται της τανίνες απλά δεν βάζεις ξύλο, δεν δένει αισθητικά με το περιβάλλων. Εκτός αυτού όσο και να το βράσεις αυτό για χρόνια (ανάλογα με το μέγεθος του) θα βγάζει χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε, δεν θα έλεγα ότι χρειάζεσαι τις ουσίες που εκλύει το ξύλο και ούτε θέλεις να συμβάλει στη μείωση του Ph (κάτι που ούτως ή άλλως είναι σχετικά αμελητέο αλλά το ενυδρείο σου είναι μικρό οπότε....).

Καλύτερα λοιπόν να το βράσεις 2-3 φορές μέχρι να βγάλει αρκετό χρώμα.

Μπορείς ακόμη να το φουσκώσεις και για καμιά βδομάδα σε ζεστά νερά.

Όταν δεν βγάζει πολύ χρώμα είσαι έτοιμος.

Την τελευταία μέρα βάλε και αντιχλώριο στον κουβά.

(πάντως τα corydoras θέλουν πιο όξινα νερά σε σχέση με τα ζωοτόκα σου)

H τιμη του ph μου ειναι στο 7.8 λες να μην επιζησουν τα corydoras?

Συγνωμη γιατι ειμαι κ καινουργιος οταν λες να το φουσκωσω σε ζεστα νερα πως μπορω να το κανω?

Επισης θελω να μου πεις αν μπορω πανω στο ξυλο να φυτεψω!Αν ναι τι φυτο κ πως?Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά, εξαρτάται απο το μέγεθος του ξύλου. Αν θέλεις να βάλεις ενα ξύλο 2 κιλών στο 40λιτρο σου σίγουρα θα ''μαυρίσει''. Μια λύση θα ήταν να τοπετήσεις στο φίλτρο σου μια ποσότητα ενεργού άνθρακα ώστε να κάνει παρακράτηση της ''μαυρίλας'', αυτό ώσπου να έρθει σε επιθυμητά επίπεδα το χρώμα στο ενυδρείο σου, στη συνέχεια τον αφαιρείς. Αν ο λόγος που θέλεις να το τοποθετήεις είναι καθαρά αισθητικός τοτε βράστο αλλα αν το θέλεις για κάτι περισσότερο... την αποψή μου στη διατύπωσα παραπάνω. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εύκολα να ''φυτέψεις'' Anubias nana, Anubias barteri nana, Java moss είναι φυτά με μικρές απαιτήσεις και προσαρμόζονται ευκολα στα ξύλα δένοντας τα με πετονία ή κλωστή πάνω στο ξύλο μέχρι να πιάσουν οι ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου parisMJT πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να μπει κανείς στη διαδικασία του άνθρακα (ιδίως αν θέλει να βάλει και φυτάκια στο ενυδρείο του) για να μαζεύει τη μαυρίλα μαζί με πολλά άλλα χρήσιμα στοιχεία, όταν αυτή δεν είναι επιθυμητή. Και περισσότερο κόστος θα έχει και θα μπλέκει με διαδικασίες που δεν είναι απαραίτητες. Θα έλεγα επίσης χρειάζονται πολύ λιγότερο από δύο κιλά ξύλο για να μαυρίσεις ένα ενυδρείο 40 λίτρων (προσωπική εμπειρία). :bowdown:

Ta corydoras θα επιζήσουν, απλά δεν είναι και οι καλύτερες συνθήκες γι' αυτά μακροπρόθεσμα.

"Φούσκωμα" ή μούλιασμα, συγνώμη για την λάθος έκφραση. Να το μουλιάσεις σε ζεστό νερό (από το θερμοσίφωνο) για αρκετές μέρες.

Ναι μπορείς όχι να φυτέψεις αλλά να δέσεις (π.χ. με πετονιά) φυτάκι πάνω στο ξύλο σου και να γίνει πολύ όμορφο μέσα στο ενυδρείο. Φυτά κατάλληλα για κάτι τέτοιο είναι οι anubias και microsorium pteropus (java fern). Απλά τα δένεις, δεν τα φυτεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι, τα δύο κιλά ήταν υπερβολικά αλλα ηθελά να γίνει κατανοητό πως είναι σχετικό το ''μαυρισμα'' του νερού απο τα λίτρα και το μέγεθος του ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...