Jump to content

καινουργιο 450αρι


Recommended Posts

παραγγειλα σε τζαμα ενα ενυδρειο 50χ60χ150 450λ δλδ

θα ηθελα προτασεις για να το κανω φυτεμενο (οχι υπερβολικα καμια 10 φυτα αργης αναπτυξης) με δισκους τι χρειαζομαι ακομα

οπως υποστρωμα ,χαλικι ,φιλτρα ,θερμοστατη και γενικα οτιδηποτε

υποψιν οτι εχο στη κατοχη μου ηδη το eheim 2217

ευχαριστω για τισ προτασεις σας

κωστας

Link to comment
Share on other sites

Ενα μονο φιλτρο σε αυτα τα λιτρα δεν θα σε καλυψει.Ενα sump δεν θα σε βολευε καλυτερα;Αν εχεις το χωρο βεβαια.Αλλιως περισσοτερα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μονο φιλτρο σε αυτα τα λιτρα δεν θα σε καλυψει.Ενα sump δεν θα σε βολευε καλυτερα;Αν εχεις το χωρο βεβαια.Αλλιως περισσοτερα φιλτρα.

τι ακριβος ειναι το sump??

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβος ειναι το sump??

ακομη ενα μικροτερο ενυδρειο το οποιο θα συνδεεται με το κανονικο σου ενυδρειο και θα εχει το ρολο ενος μεγαλου φιλτρου...
Link to comment
Share on other sites

τελικα το σκεφτηκα με το sump εκανα και λιγο ψαξιμο και ειναι εφικτο στο χωρο μου τελικα

ενα 40χ40χ50 δεν ειναι ικανοποιητικο??

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο για sump ειναι το 30% του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που μπορω να κανω ειναι ενα 40*40*70

τι αντλια χρειαζετε??

ειναι αν το κατασκευασω εγω ποιο φτηνο απο το να αγορασω δυο καλα εξωτερικα φιλτρα που να καλυβουν το ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν ασχολειται κανεις...Τυφλος εισαι..???Τοσοι ανθρωποι σου εχουν απαντησει στο θεμα σου

Λενε πως η υπομονη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες αρετες...Σκεψου να χρησιμοποιησεις αυτο το ρητο.

Και ασε που μπορει να μην ειναι κανενας μεσα ο οποιος να μπορει να σου απαντησει πανω στο θεμα γιατι δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις(οπως εγω).....

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ασχολειτε μαλλον σας ενοχλει η παρουσια μου

Απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα;

Δεν ειναι ολοι φιλε μου πανω απο το PC την ωρα που κανει ο καθενας τις ερωτησεις του.

Οποτε μπορει ο καθενας απανταει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν βιαζεσαι πολυ πηγαινε σε ενα πετ ακου οτι καλο ή κακο σου πουν , σκαστα και πες ευχαριστω στο τελος.

Αν θες βοηθεια απο εδω να εισαι λιγακι πιο υπομονετικος και με ενα τακτ σεβασμου.

Ζητας απαντησεις σε λιγοτερο απο 12 ωρες για πραγματα που ειναι σοβαρα και ενας λαθος και θα σου κοστισει πολυ αλλα και πολυ πιθανον θα σε ακολουθει καιρο.

Λοιπον στο θεμα σου τωρα. Το σαμπ για το ενυδρειο που θες ειναι πολυ μικρο εως ανυπαρκτο.

Επισης σε περιπτωση που κανεις σαμπ και αφου ειναι ιδιοκατασκευη το ενυδρειο κανε και τις απαραιτητες μετατροπες στο ενυδρειο για να μπει το σαμπ.

Τωρα το κοστος αν το φτιαξεις μονος σου δεν ξερω αν θα γλιτωσεις ενα σοβαρο ποσο.

Αλλα αφου εδωσες το ενυδρειο σου για κατασκευη σε ειδικο δωσε και το σαμπ.

Τα εξωτερικα σε σχεση με την δουλεια που κανουν ειναι πιο ακριβα.

Μιλαω οτι για να βαλεις υλικα 20 λιτρα θες 400-500 ευρω σε φιλτρα ενω σε ενα σαμπ θα πεσει στο μισο περιπου η τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το σαμπ και αγορασε και αγορασε δυο-τρια EHEIM 2217 (αναλογα τι και ποσα ψαρια θα βαλεις) και αγορασε substrat pro και γεμισε τα.

(Αμα βιαζεσαι)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ειπα αυτες τισ διαστασεις γιατι ο nidal σε 1260λ εβαλε 350λ sump

αρα εγω για 450 αν βαλω ενα 40*40*70 αντε *80 μας κανει 128λ

αρα δε το καλυβει???

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου, και για να μην μπαίνεις σε διαδικασίες χωράει δεν χωράει ή είναι δεν είναι επαρκές θα έλεγα καλύτερα να πάρεις 2 καλά εξωτερικά φίλτρα. Προτείνω δύο 2028 τουλάχιστον (η δύο 2217 τουλάχιστον) ή ανάλογης δυναμικότητας. Αυτο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες (είδος ενυδρείου δηλαδή αφρικάνικο, φυτεμένο κλπ, ιχθυοφόρτωση κλπ). Εννοείται ότι θα τα γεμίσεις με καλά βιολογικά υλικά.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα βαλω δυο φιλτρα λοιπον ευχαριστω αντρεα

στο ενυδρειο θα βαλω δισκουσ ειχα πει

εκτοσ απο αμμο φυτα και φιλτρα μηπως χρειαζομαι κατι αλλο που δεν το εχω σκεφτει??

απο λαμπεσ ποιεσ μου προτεινετε

φυτα θα βαλω αλλα οχι αρκετα και χαμηλων απαιτησεων

Link to comment
Share on other sites

ξυλα που να δημιουργουν κρυψωνες

και ενα τριτο 2217 ακομα (τα αλλα δυο βαλτα σε σειρα και να δουλευει η μια κεφαλη μονο)

2 καλους θερμαντηρες, 1,5 βατ συνολο ανα λιτρο νερου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τις αναγκες των φυτων που βαζεις αλλα το κυριωτερο ειναι οτι οι δισκοι

απαιτουν χαμηλο φωτισμο αρα αντι για 1w/lt υπολογισε 0.5w.Τι παχος ειναι τα τζαμια

και ποσο κοστισαν αν επιτρεπεται με ενδιαφερει. Αν το θες ποιο φωτεινο φροντισε

για πολλες κρυψωνες απο το φως για τους δισκους. Μια day μπροστα και μια warm

πισω ειναι καλα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...