Jump to content

νερο απο πηγη;;;


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους τους φιλους του forum.

εχω ενα 180αρι ενυδρειο και φιλοξενω μετα απο μερικα προβληματα 2 αγγελοψαρα,4 καρδιναλιους και 2 πλακοστομους. εχω 5 φυτα. vallisneria,anubia και αλλα 3 αγνωστα για μενα.

η θερμοκρασια ειναι στους 27.

οι τιμες του νερου του ενυδρειου μου ειναι παρακατω.επειδη θα ηθελα να τις καλυτερεψω λιγο χωρις χυμικα ή α/ο.θα μπορουσα να χρησιμοποιησω νερο απο πηγη κοντα στο σπιτι μου.ειναι σε βουνο και συνεχως τρεχουμενη.αν και ειμαι λιγο ασχετος δεν μου πολυαρεσει το no2 της πηγης.εσεις οι πιο εμπειροι τι λετε; μπορω;τα τεστ προς το παρον ειναι με στικακια.

ενυδρειο ph 7,2 kh 6 gh 14+ no2 0 no3 10

βρυση ph 7,2 kh 6 gh 21- no2 0 no3 10

πηγη ph 6,8- kh 3 gh 7 no2 1+ no3 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι το τί θα ''κουβαλάει'' το νερό της πηγής μέσα, πχ μικροοργανισμούς και άλλα. Το νερό του χωριού μου στην Νάξο για παράδειγμα, που είναι τρεχούμενο, έχει μέσα σαλμονέλλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους του forum.

εχω ενα 180αρι ενυδρειο και φιλοξενω μετα απο μερικα προβληματα 2 αγγελοψαρα,4 καρδιναλιους και 2 πλακοστομους. εχω 5 φυτα. vallisneria,anubia και αλλα 3 αγνωστα για μενα.

η θερμοκρασια ειναι στους 27.

οι τιμες του νερου του ενυδρειου μου ειναι παρακατω.επειδη θα ηθελα να τις καλυτερεψω λιγο χωρις χυμικα ή α/ο.θα μπορουσα να χρησιμοποιησω νερο απο πηγη κοντα στο σπιτι μου.ειναι σε βουνο και συνεχως τρεχουμενη.αν και ειμαι λιγο ασχετος δεν μου πολυαρεσει το no2 της πηγης.εσεις οι πιο εμπειροι τι λετε; μπορω;τα τεστ προς το παρον ειναι με στικακια.

ενυδρειο ph 7,2 kh 6 gh 14+ no2 0 no3 10

βρυση ph 7,2 kh 6 gh 21- no2 0 no3 10

πηγη ph 6,8- kh 3 gh 7 no2 1+ no3 10

Η πηγη εχει πολυ καλες παραμετρους νερου.....

Αλλα δοκιμασε με υγρα να εισαι και σιγουρος...

Στην φυση απο ποταμι ειναι το νερο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

σαλμονελα δεν νομιζω να εχει.ουτε κατι επιβλαβες τουλαχιστον για τον ανθρωπο.ειναι ποσιμο

συμφωνα με τον δημο.

υγρα τεστ σε κανα μηνα θα εχω.δεν σκοπευω αμεσα να το δοκιμασω.περιμενω να επανελθουν τελειως τα ψαρακια μετα την αρρωστεια που ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ταν καλύτερα να δώσεις ένα δείγμα νερού γι' ανάλυση καλού-κακού :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η πηγη εχει πολυ καλες παραμετρους νερου.....

Εισαι σιγουρος?? :bowdown:

πηγη ph 6,8- kh 3 gh 7 no2 1+ no3 10
Link to comment
Share on other sites

για αναλυση σκεφτομαι να το παω. ποσο κοστιζει,ξερει κανεις;

το no2 ειναι λιγο υψηλο συμφωνο.μπορω να κανω κατι γιαυτο;πως να το ριξω;

το no3 ομως τοσο ειναι και στη βρυση μου και στο ενυδρειο.εχει προβλημά;

Link to comment
Share on other sites

για αναλυση σκεφτομαι να το παω. ποσο κοστιζει,ξερει κανεις;

το no2 ειναι λιγο υψηλο συμφωνο.μπορω να κανω κατι γιαυτο;πως να το ριξω;

το no3 ομως τοσο ειναι και στη βρυση μου και στο ενυδρειο.εχει προβλημά;

Δεν ξερω τιμες για αναλυση απο χημειο εγκυρο αλλα δεν θα ειναι φτηνη.

Το κακο ειναι οτι η παροχη του νερου στη πηγη ειναι μαλλον ανεξελεγκτη οποτε αυτο το νερο που θα αναλυσει καποιος ακομα κι αν ειναι καθαρο, θα ειναι ιδιο καθε φορα που θα παιρνει απο τη πηγη?

Το νερο της δικης σου πηγης δεν ειναι καθαρο παντως με νιτρωδη και νιτρικα μεσα και δεν εχεις κανει και αμμωνιας.

Αν καποια στιγμη αλλαξουν τα δεδομενα απο τυχων μολυνση ή αλλους παραγοντες πως θα το ξερεις?

Η πιο σωστη και πλεον οχι ακριβη λυση ειναι η χρηση αντιστροφης οσμωσης.

Τα νιτρωδη (ΝΟ2) οπως και η αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) πρεπει να ειναι μηδενικη γιατι ειναι τοξικες ουσιες και επιφερουν, αναλογα το ποσοστο τους στο νερο, μεχρι αμεση δηλητηριαση στα ψαρια.

Οσο για τα νιτρικα (ΝΟ3) που ειναι το τελευταιο προιον του κυκλου του αζωτου στο νερο του ενυδρειου, ενας τροπος για να τα απομακρυνουμε ειναι οι αλλαγες νερου.

Αν εσυ βαζεις νερο που εχει ηδη νιτρικα τι χρησιμευουν οι αλλαγες? (το ιδιο ισχυει και για τα νιτρωδη που περιεχει το νερο της πηγης)

Το νερο της αλλαγης πρεπει να εχει μηδεν ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3.

Τα ζωντανα φυτα προσφερουν φυσικο φιλτραρισμα αυτων των ουσιων μεχρι ενος σημειου αναλογα τη φυτομαζα και την ιχθυοφορτωση σε ενα ενυδρειο, και μπορουν να βοηθησουν αν τα ψαρια ειναι συμβατα με φυτα φυσικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

η αντιστροφη οσμωση δεν με χαλαει λογω κοστους.

αν εχω καταλαβει σωστα ομως τα 2/3 του νερου βρυσης πανε χαμενα. με χαλαει ξεροντας οτι για να κανω τα ψαρια μου να ζησουν καλυτερα με αυτον τον τροπο σπαταλαω τοσο πολυτιμο (ειδικα στο μελλον) νερο. μονο αυτο.

και σκεφτηκα οτι η πηγη ειναι μια καλη λυση.

το ξαναλεω ειμαι ασχετος απο ενυδρεια αλλα το no3 δεν ειναι απαραιτητο για τα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

με το να χρησιμοποιω στο δοχειο προετοιμασιας φιλτρο με τυρφη κερδιζω τιποτα;

θα κατεβασω το ph πριν το βαλω στο ενυδρειο;

μπορω να βαλω τιποτα αλλο στην προετοιμασια να βελτιωσω την ποιοτητα του νερου;(ph,gh.no3)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1. η αντιστροφη οσμωση δεν με χαλαει λογω κοστους.

αν εχω καταλαβει σωστα ομως τα 2/3 του νερου βρυσης πανε χαμενα. με χαλαει ξεροντας οτι για να κανω τα ψαρια μου να ζησουν καλυτερα με αυτον τον τροπο σπαταλαω τοσο πολυτιμο (ειδικα στο μελλον) νερο. μονο αυτο.

και σκεφτηκα οτι η πηγη ειναι μια καλη λυση.

2. το ξαναλεω ειμαι ασχετος απο ενυδρεια αλλα το no3 δεν ειναι απαραιτητο για τα φυτα;

3. με το να χρησιμοποιω στο δοχειο προετοιμασιας φιλτρο με τυρφη κερδιζω τιποτα;

4. θα κατεβασω το ph πριν το βαλω στο ενυδρειο;

5. μπορω να βαλω τιποτα αλλο στην προετοιμασια να βελτιωσω την ποιοτητα του νερου;(ph,gh.no3)

:bowdown:

1. Αν κανεις αλλαγες με 100% ΑΟ, ενα καινουριο ενυδρειο (πιο νεο απο 1-2 χρονια και αναλογα και την ιχθυοφορτωση, αν ειναι φυτεμενο κλπ) χρειαζεται συνηθως 25-30% αλλαγη την εβδομαδα. Στα 160 λιτρα ας πουμε περιπου νερο στο 180αρι, αν αλλαζεις τα 50 λιτρα και πετας 150 θα καταναλωνεις 200 λιτρα την εβδομαδα ή 800 το μηνα

(λιγοτερα απο οσα χαλας την εβδομαδα για πλυσιμο πιατων στο χερι).

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το νερο που πεταει η ΑΟ σε διαφορες εφαρμογες αφου το μαζευεις πρωτα σε καποιο δοχειο.

Πλυσιμο εξ. χωρων, ποτισμα, καζανακι τουαλλετας κλπ (με τις καταλληλες κατασκευες-προετοιμασιες)

Το καζανακι καταναλωνει 9 λιτρα τη φορα (και εγω σκεπτομαι να κανω μια κατασκευη που να μαζευει το νερο για το καζανακι)

Κοιτα και εδω για την καταναλωση του νερου.

Μη ξεχνας οτι το νερο της ΑΟ ειναι "νεκρο" δλδ μαζι με τα τοξικες ουσιες κραταει και τις χρησιμες (ιχνοστοιχεια, μεταλλικα αλατα κλπ).

Θα εχεις λοιπον νερο με gH μηδεν, kH μηδεν tds κοντα στο μηδεν (αναλογα την AO) και pH πλασματικο που θα"υιοθετει' το pH του νερου του ενυδρειου και που θα εχει την ταση να πεφτει λογω μηδενικης ανθρακικης σκληροτητας (kH) που ειναι ο παραγοντας σταθεροτητας (buffer) της οξυτητας του νερου (pH).

Ετσι αναλογα και το ειδος ψαριων που θα εχεις, θα συμπληρωνεις εσυ τα ιχνοστοιχεια και τα μεταλλικα αλατα που πρεπει. (τα ψαρια ζουν σε διαφορετικη σκληροτητα και οξυτητα).

2. Ναι ειναι απαραιτητα τα νιτρικα (ΝΟ3). Και θα παραγονται στο νερο απο τα αποβλητα των ψαριων και τα υπολοιματα τροφων καθω πραγματοποιηται ο κυκλος του αζωτου.

Ενας λογος για τις αλλαγες νερου που γινονται ειναι και αυτος, να απομακρυνεις τα πολλα νιτρικα.

Η συγκεντρωση ΝΟ3 πανω απο τα ανεκτα ορια (10-15 ειναι καλα για τα φυτα), μεχρι 25 ειναι ασφαλη για τα ψαρια, πανω απο αυτα τα ορια εκτος της υγειας των ψαριων ειναι πολυ πιθανο και σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες (ελειψη CO2, λαθος αναλογια με φωσφορικα, λαθος φωτισμος κλπ) να παρουσιαστουν ειδη αλγης.

Αν βαζεις τωρα και εσυ στις αλλαγες νερο με νιτρικα τι θα γινει? Βγαλε μονος σου το συμπερασμα.

3. Σταθεροτητα και πιο ευκολο ελεγχο στις τιμες του νερου του ενυδρειου, και ταυτοχρονα "παλαιωμενο" νερο.

4. Ναι. Θα κανεις τα πειραματα σου πρωτα με τις δοσολογιες τυρφης (ριχνει pH kH), ιχνοστοιχειων και μεταλλικων αλατων (ή αλλιως ηλεκτρολυτες που ανεβαζουν gh, TDS).

Το kH ανεβαινει με μαγειρικη σοδα.

Η τυρφη εχει "ζωη" δρασης συνηθως 20-30 μερες. Μετα θελει αντικατασταση με φρεσκια.

5. Αναλογα και τα ψαρια που θα βαλεις μπαινουν διαφορα προσθετα.

Ποια θα ειναι η τελικη συνθεση ψαριων σου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω delta66.

αγγελοψαρα θελω να εχω.προς το παρον το πολυ μεχρι 3 σαυτο το ενυδρειο και οταν παω στο αλλο σπιτι που θα εχω και μεγαλυτερο ενυδρειο για περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω delta66.

αγγελοψαρα θελω να εχω.προς το παρον το πολυ μεχρι 3 σαυτο το ενυδρειο και οταν παω στο αλλο σπιτι που θα εχω και μεγαλυτερο ενυδρειο για περισσοτερα.

Πιθανοτερο ειναι οτι εχεις ψαρια εκτροφης και οχι αγρια οποτε δεν απαιτουνται ακραιες τιμες νερου.

Ενα ελαφρως μαλακο και οξυνο νερο θα ειναι μια χαρα (περιπου pH 6 - 6,5 και gH 5 - 7)

(Υποψιν οτι με 100% ΑΟ εισαι πιο ευκολα στα πολυ χαμηλα πεχα και σκληροτητες, απλα δεν συμπληρωνεις πολλους ηλεκτρολυτες)

Τα αγγελοψαρα ζουν σε κοπαδι και θελουν και τα λιτρα τους.

Αν δεν ειναι σε κοπαδι καλο ειναι να ειναι ενα ζευγαρι (αρσ-θηλ) μονο.

Το 3 δεν ακουγεται καλος αριθμος για αγγελοψαρα, μυριζει μπαρουτι.

σημ :

Οι καρδιναλιοι ειναι υποψηφια θυματα.

Ειναι και σε λαθος αριθμο, (λενε 8+ αλλα κατα τα γνωμη μου αν δεν ειναι 12 με 15 μινιμουμ ομαδα δεν κοπαδιαζουν καλα).

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι εκτροφης γιατι ειναι και πολυ μικρα. σχεδον οσο ενα μονοευρω ειναι το σωμα τους.

γιαυτο εχω και καρδιναλιους προς το παρον. ειχα δεκα καρδιναλιους αλλα μετα απο μια μολυνση εμειναν μονο 4.

σκεφτομαι για 3-4 αγγελοψαρα σαυτο το ενυδρειo:

1)δεν χωρανε περισσοτερα

2)μηπως προκυψει ζευγαρι να αφησω μονο το ζευγαρι.

3)εχω διαβασει οτι γενικα δεν κανει το υψος του ενυδρειου μου για αγγελοψαρα,αλλα τοσο μικρα που ειναι και για εξι μηνες ακομα δεν νομιζω οτι εχουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...