Jump to content

Καύκαλο χελωνας σε ενυδρειο για διακοσμητικο!?


Recommended Posts

Σχετικα καινουριος στο χομπι του ακουαρισμου,αλλα με πολυετες ενδιαφερον γιαυτο!

Εχω λοιπον ενα 300αρι ενυδρειο με ενα red oscar και θαθελα να ρωτησω τους παλιους αν κανει και υπαρχει τροπος να βαλω για διακοσμητικο στο ενυδρειο ενα καύκαλο χελωνας που εχω βρει το οποιο ειναι καταξερο εδω και χρονια στον ηλιο χωρις ιχνος δερματος*.

Επιπλεον θαθελα να ρωτησω επειδη ειναι σχετικα καινουριο το ενυδρειο αν ειναι βλαβερο ενα λεπτο στρωμα ασπρης μουχλας που εχει πιασει η επιφανεια του νερου και αν πρεπει να κανω κατι για να φυγει και τελος τι αλλο ζωντανο θα μου προτεινατε ως ιδανικοτερο να βαλω με το oscaraki?

Ευχαριστω για το επικειμενο ενδιαφερον

*μπορει ναναι βλακωδες αυτο που ρωταω αλλα ειμαι περιεργος

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηλθες!

λπν πες μας καταρχην περισοτερα για το ενυδρειο σου..

τι φιλτρο εχεις, τι διακοσμηση, καθε ποτε κανεις αλλαγες, μετρισεις εχεις κανει στο νερο (ph, NO2 NH3)

τι μεγεθος εχει το οσκαρ, καθος και τι το ταιζεις.

ανεβασε και μερικες φωτο και θα σε βοηθησουμε!!!

για το καυκαλο δν ξερω, παντως καλυτερα να το αποφυγεις. ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμαν Παναγίτσα μου ! Ανατρίχιασα ;)

Πολύ μακάβρια διακόσμηση :D

Για το κόκαλο χελώνας δεν ξέρω να σου πω, δεν έχω ακούσει κατι παρόμοιο. Πιστεύω παντως πως δεν θα επιρρεάσει σε κάτι την ποιότητα του νερού.

Για το στρώμα μούχλας που λές (αν το περιγράφεις σωστά και αυτό πρώτη φορά το ακούω) θα βοηθούσε η καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού. Στρέψε την έξοδο του φίλτρου προς την επιφάνεια.

Για συγκατοίκους όσκαρ σε 300άρι ας απαντήση κάποιος γνώστης. Εγώ δεν... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το καυκαλο βρασε το και ασε το σε νερο 2-3 μερες για να φυγουν τα παντα και μετα βαλε το στο ενυδρειο! ελεξε μην εχει τιποτα μεσα το καυκαλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν ξερω αλλα σκεφτομαι. Καυκαλο = κοκκαλο που τρεφεται με ασβεστιο. Μηπως δεν κανει και θα σκληρηνει το νερο? Ισως να μην ισχυει η εξισωση. Ισως να μην εχουν αναγκη τα ψαρια του φιλο. Απλα τσιγκλαω να μας πει καποιος.

Μπορει να ειπα πατατα, μη γελασετε. Αφηστε να το κανω εγω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηλθες!

λπν πες μας καταρχην περισοτερα για το ενυδρειο σου..

τι φιλτρο εχεις, τι διακοσμηση, καθε ποτε κανεις αλλαγες, μετρισεις εχεις κανει στο νερο (ph, NO2 NH3)

τι μεγεθος εχει το οσκαρ, καθος και τι το ταιζεις.

ανεβασε και μερικες φωτο και θα σε βοηθησουμε!!!

για το καυκαλο δν ξερω, παντως καλυτερα να το αποφυγεις. ;):thumbup:

Λοιπον εχω φιλτρο EHEIM εσωτερικο και εχω προσθέσει υλικό φίλτρου για αποικηση βακτηριδιων πουναι σαν ψιλοκομμενο μακαρονι,θερμοστατη DEAR,για διακοσμηση εναν βραχο με τρυπα για περασμα και μια ανουμπια πανω του καθως και αμμοχαλικο(περισσοτερη ειναι η αμμος).Αλλαγες κανω το 1/3 καθε 15-20 μερες.

Το oscar(ιδιαιτερα αδηφαγο και φοβερος χαρακτηρας) ειναι στα 6εκ και ταιζω TetraPro και Hikari cichlid staple(baby pellet),ιδιαιτερη προτιμηση ομως δειχνει στην tetra!

Τι αλλο ζωντανο θα μπορουσα να βαλω?αν και θα το θυσιαζα για ενα και μονο oscar χαλαρα...

μετρησεις και πικς προσεχως...

Link to comment
Share on other sites

το καυκαλο βρασε το και ασε το σε νερο 2-3 μερες για να φυγουν τα παντα και μετα βαλε το στο ενυδρειο! ελεξε μην εχει τιποτα μεσα το καυκαλο ;)

Το καυκαλο ειναι καυκαλο εδω και χρονια,σκετο κοκαλο δλδ!

Να το ρισκαρω τελικα?προσωπικα δεν βλεπω καιγω καποιον κινδυνο αρκει να ξεφορτωθω ολα τα πιθανα μικροβια,καμια αλλη γνώμη απο κάποιον??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ φίλε! ;)

Αρχικά χαίρομαι που προσφέρεις τα λίτρα που χρειάζεται το συγκεκριμένο ψάρι καθώς είναι συχνό σφάλμα να στριμώχνεται σε μικρά ενυδρεία για το μέγεθός του.

Όσο για το κέλυφος της χελώνας, δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί μέσα στο νερό..

Σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα με ασβέστιο γιατί είναι λίγο για τόσα λίτρα και αρκετά δυσδιάλυτο, αλλά επειδή αποτελείται από πλάκες, δεν ξέρω αν το νερό διαλύσει τον συνδετικό ιστό απελευθερώνοντας βλαβερές ουσίες στο νερό αλλά και καταστρέφοντας το κέλυφος.

Έχεις δοκιμάσει αν βυθίζεται?

Αφού ζητάς τη γνώμη μας, προσωπικά δεν θα το έβαζα στο ενυδρείο απλά γιατί δεν έχει να προσφέρει αισθητικά στο φυσικό τοπίο που προσπαθώ να στήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση; Υπαρχει περιπτωση να απελευθερωσει ουσιες βλαβερες το καυκαλο;Οταν μεσα σε αυτο υπηρχε ζωη δεν απελευθερωνε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω φιλτρο EHEIM εσωτερικο και εχω προσθέσει υλικό φίλτρου για αποικηση βακτηριδιων πουναι σαν ψιλοκομμενο μακαρονι,θερμοστατη DEAR,για διακοσμηση εναν βραχο με τρυπα για περασμα και μια ανουμπια πανω του καθως και αμμοχαλικο(περισσοτερη ειναι η αμμος).Αλλαγες κανω το 1/3 καθε 15-20 μερες.

Το oscar(ιδιαιτερα αδηφαγο και φοβερος χαρακτηρας) ειναι στα 6εκ και ταιζω TetraPro και Hikari cichlid staple(baby pellet),ιδιαιτερη προτιμηση ομως δειχνει στην tetra!

Τι αλλο ζωντανο θα μπορουσα να βαλω?αν και θα το θυσιαζα για ενα και μονο oscar χαλαρα...

μετρησεις και πικς προσεχως...

μιας και ημουν κατοχος 2 οscar 20 και 25 ποντων.. :D:D

τα ψαρια αυτα ειναι αρκετα επιθετικα..

τωρα για τα λιτρα σου..

μπορεις να βαλεις ενα ακομα oscar διαφορετικου τυπου...πχ λευκο, η tiger... βαλτο τωρα ομως π ειναι νορις... γιατι μετα θα εχεις σοβαρο προβλημα (επικρατιας)...

τελος αν θελεις δοκιμασε και καμια φυσικη τροφη..καλο θα τους κανει..

πχ κατεψιγμενες γαριδες... :D:thumbup::thumbup:

περιμενω και φωτο απο το ενυδρειο.. ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...