Jump to content

τα φωτα σαςςςς


Recommended Posts

Εχω 2 θεματακια με το ενυδρειο και καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη....

Το ενυδρειο ειναι 190l και εχω 8 tiger barb, 2 albino rainbow shark, 4 dwarf neon gourami, 2 catfish

1. εχω υψηλα NO3:100mg/l.... οι υπολοιπες μετρησεις ειναι: ΝΟ2:0 PH:7.2 GH:14 KH:6 NH3:0, θερμοκρασια 28. Πως μπορω να τα μειωσω?

2. λογω ζεστης η θερμοκρασια του νερου εχει παρει την αυξουσα... ειναι σταθερα στους 28... υπαρχει καμια πατεντα με ανεμιστηρακια? πχ. απο computer

(εχω κλεισει την αντισταση και επισης εχω μειωσει τις ωρες λειτουργιας της λαμπας)

Link to comment
Share on other sites

1. Αλλαγες νερου.

2.Εισαι σιγουρος; Ειναι λιγο νωρις...ελεξε την θερμοκρασια ξανα...το λεω γιατι παραλιγο να την πατησω...

Για πατεντα θα σου πουν οι ειδικοι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 θεματακια με το ενυδρειο και καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη....

Το ενυδρειο ειναι 190l και εχω 8 tiger barb, 2 albino rainbow shark, 4 dwarf neon gourami, 2 catfish

1. εχω υψηλα NO3:100mg/l.... οι υπολοιπες μετρησεις ειναι: ΝΟ2:0 PH:7.2 GH:14 KH:6 NH3:0, θερμοκρασια 28. Πως μπορω να τα μειωσω? Πρέπει να τα μειώσεις άμεσα με μεγάλες αλλαγές νερου (30-50%) πάντα με το ανάλογο αντιχλώριο. Νομίζω πως σε αυτά τα επίπεδα είναι επικίνδυνη για τα ψάρια σου. Για πιο μακροπρόθεσμη αντιμετώπιση βαλε ευκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης (π.χ. Κερατόφυλλο) τα οποία είναι ρουφήχτρες νητρικών

2. λογω ζεστης η θερμοκρασια του νερου εχει παρει την αυξουσα... ειναι σταθερα στους 28... υπαρχει καμια πατεντα με ανεμιστηρακια? πχ. απο computer κανε μια αναζήτηση στο φορουμ, εχεει συζητηθει πολλές φορές

(εχω κλεισει την αντισταση και επισης εχω μειωσει τις ωρες λειτουργιας της λαμπας)

Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα εχω κερατοφυλλο αλλα η αναπτυξη του εχει σταματησει (ειναι περιπου 20cm) μια anubia και πολυσπερμα (το υψος κυμαινεται απο 10 - 45 cm)...

τι αλλο χρειαζεσαι να μαθεις?

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου..? με τι τεστ μετρας τα νιτρικα σου....?ειναι καπως περιεργη η συγκεκριμενη μετρηση....και εχεις και φυτα γρηγορης αναπτυξης...

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω υγρα τεστ της sera. πλεον καθε εβδομαδα... πριν απο κανα 2 μηνες καθε 3 βδομαδες....

Link to comment
Share on other sites

ειναι καπως περιεργη η συγκεκριμενη μετρηση....και εχεις και φυτα γρηγορης αναπτυξης...

τα φυτά γρηγορης αναπτυξης πόσο ΝΟ3 μπορούν να αποροφήσουν; 100mg/l είναι πάρα πολά! Τα φυτα θα πρέπει να είναι πάααρα πολλά για να κάνουν δουλειά με τα ΝΟ3 απ'ότι έχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω υγρα τεστ της sera. πλεον καθε εβδομαδα... πριν απο κανα 2 μηνες καθε 3 βδομαδες....

Μετρα με αλλο τεστ (δανεισου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...