Jump to content

Firsttankguide και αρχάριες ερωτήσεις για βακτήρια


Recommended Posts

Καλημέρα,

Μπήκα στο χόμπι γιατί μου έκαναν δώρο ένα black moor και δεν ήθελα να το πεθάνω. Αφού διάβασα ότι δεν γίνεται να ζήσει σε γυάλα βρήκα από φίλο ένα 30λιτρο Tetra προσωρινά μέχρι να πάρω ένα Juwel Rekord 600. Ψάχτηκα λοιπόν λιγάκι και βρήκα αυτό το σάιτ: www.firsttankguide.net. Έχουν βάση αυτά που γράφει (μιλάει, μεταξύ άλλων, για εβδομαδιαίες αλλαγές νερού της τάξης του 10-15% αντί για 30% κάθε 25 μέρες όπως μου είπε ο ενυδρειάς);

Η κυριότερη ερώτηση όμως είναι για τα βακτήρια. Να βάλω χημικά βακτήρια ή να περιμένω να σχηματιστούν με φυσικό τρόπο (αναφέρει ότι τα ενυδρεία που στρώνουν με υποβοήθηση δεν είναι τόσο σταθερά σε βάθος χρόνου);

Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια.

L

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν νομιζω με φυσικο(δηλ. με ταιζμα χωρις ψαρια εννοείς) τρόπο να ειναι πιο σταθερο ενα ενυδρειο απο το να το στωσεις με αμμωνια η βακτηρια.

Το ιδιο πραγμα ειναι για μενα.

Απο τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί ο κυκλος του αζωτου και δεν θα εχεις πλεον αμμωνια και ΝΟ2 ειναι στρωμενο.

Τωρα με τα βακτηρια γλιτώνεις χρόνω και μεσα σε 3-4 μερες μπορεις να βαλεις και ψαρια.

Η επιλογη ειναι δική σου.

Εγω θα σου πρότεινα να βρεις καποιον στην περιοχή σου να σου δώσει μπολι και θα εισαι Οκ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε αυτό το site το έκανα χρήση χρόνια και εγώ τουλάχιστον είμαι πολύ ικανοποιημένος απο πληροφορίες που χρειάστηκα ειδικά για το στρώσιμο .Εχει βέβαια και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Βέβαια πολλές πληροφορίες θα βρείς και εδώ στο Aquazone ( αν δεν ευλογήσουμε τα γένια μας .. :thumbup: ).

Το site όταν αναφέρει μικρές αλλαγές το λέει κατά την διάρκεια του στρωσίματος και όχι άλλαγές ρουτίνας που μάλλον αυτό εννούσαν στο κατάστημα που ψωνίζεις.Εγώ έκανα τη μέθοδο του δηλ.στρώσιμο με ψάρια , εφάρμοσα τις οδηγίες του και δεν είχα προβλήματα.

Εγώ πιά χρησιμοποιώ ζωντανά βακτήρια. Η διαδικασία που ακολουθώ : Αφού τρέξω το ενυδρείο μες νερό και αντιχλώριο 24 ώρες ,ρίχνω ζωντανά βακτήρια - αφού βάλω και μέσα στο ή στα φίλτρα κάψουλες bactozyme ,

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4FA824079E3...2&lang_id=2 , και μετά απο κάποιες ώρες βάζω τα πρώτα ψάρια.Ομολογω οτι δεν είχα προβλήματα.

Υπάρχει βέβαια και η διαδικασία με το μπόλι που και αυτή είναι αποτελεσματική.

Καλές επιτυχίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν νομιζω με φυσικο(δηλ. με ταιζμα χωρις ψαρια εννοείς) τρόπο να ειναι πιο σταθερο ενα ενυδρειο απο το να το στωσεις με αμμωνια η βακτηρια.

Το ιδιο πραγμα ειναι για μενα.

Η αμμωνία είναι μια μέθοδος που εχει απορριφθεί και δεν χρησιμοποιείτε πλέον .

Φίλε Lyconaut για να μην έχεις κανένα πρόβλημα με το στρώσιμο του ενυδρείου ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου .

Εχει λυθεί πλέον το πρόβλημα "στρώσιμο ενυδρείου" .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Σωκρατη Γεωργιου εαν τις καψουλες τις ριξουμε στην στηλη νερου αντι στο φιλτρο

δεν θα εχουμε τα ιδια αποτελεσματα;Η ερωτηση γινεται για να ενημερωθω.Περιμενω απαντηση

σου.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Σωκρατη Γεωργιου εαν τις καψουλες τις ριξουμε στην στηλη νερου αντι στο φιλτρο

δεν θα εχουμε τα ιδια αποτελεσματα;Η ερωτηση γινεται για να ενημερωθω.Περιμενω απαντηση

σου.Ευχαριστω.

Αγαπητέ stav καλημέρα.Το bactozyme αφού ξέρουμε οτι επιταχύνει την ανάπτυξη της αποικίας των χρήσιμων βακτηριδίων ,όποτε το ερώτημα που θα δημιουργηθούν οι αποικίες ;μέσα στα φίλτρα, έτσι οι κάψουλες μπαίνουν εκεί ανάμεσα στο βιολογικό υλικό .

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα επανέλθω αργότερα για να σας δώσω νέα του ενυδρείου, αν και από Σεπτέμβρη θα πρέπει να ξαναστρώσω το μεγαλύτερο (μάλλον 110 λίτρα) που θέλω να πάρω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...