Jump to content

αλλαγη


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ολα καλα αλλα σημερα ειδα ενα φυτομου το rotala macrandra να μην εχει δυναμη τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αλλα σημερα ειδα ενα φυτομου το rotala macrandra να μην εχει δυναμη τι να κανω?

Ειναι πολυ δυσκολο φυτο και ειναι δεικτης χαμηλης ποιοτητας νερου αν δεν παει καλα.

Θελει πολυ φως (πανω απο 0,7 watt/lt), CO2 χωρις να ειναι απαραιτητο αλλα χρησιμο για να αναπτυχθει πληρως, σωστη λιπανση, ιχνοστοιχεια (πχ seachem flourish), πολυ σιδηρο ειτε στη ριζα ειτε και στο νερο (που θελει προσοχη ομως γιατι μπορει να δημιουργησει αλγες σε μεγαλη συγκεντρωση) και χαμηλα ΝΟ3.

Τα ΝΟ3 πανω απο 20ppm κανουν παντως το φυτο να "κοκαλωσει".

Η σχεση τιμων των ΝΟ3 και PO4 παιζουν σημαντικο ρολο στην οψη του.

Αν κανεις τεστ σε αυτα μπορει να μαθουμε τι φταιει.

Επισης μια περιγραφη των συμπτωματων και του χρωματος του ή/και μια φωτογραφια μπορει να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Άσ' το να επιπλέει για να έχει μπόλικο φως και ή κάνεις ενυδρείο υψηλού φωτισμού ή το δίνεις σε κάποιον που έχει.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσα βαττ ανα λιτρο παει?

Εχει ασπρα στιγματα? (δεν φαινεται καθαρα η φωτο) του λειπει σιδηρος τοτε.

Θελει οπως σου εγραψα πολυ φως 1 βατ ανα λιτρο και πανω (μινιμουμ 0,7βατ ανα λιτρο και οχι φυτα κοντα που να του κανουν σκια)

Δεν ειναι απλο ομως.

Αν φτιαξεις τις συνθηκες καλες για αυτο το φυτο θα αλλαξει ολο το συστημα και η αναπτυξη ολων των φυτων.

Θα θελεις αλλο προγραμμα λιπανσης (εξοδα) και CO2 (θα χρειαστεις μπουκαλα και controller) και θα εχεις περισσοτερη δουλεια με καποια ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης (συνεχες κλαδεμα κλπ).

Αυτο πηγα να παθω εγω παραλιγο (στο τσακ τη γλυτωσα) ;)

Καλυτερα να ειναι μελετημενη η συνθεση των φυτων (οπως και με τα ψαρια).

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι λες αλλα τα πολλα δεν ειναι w\l γιατι οπως το λες εγω με 350 λιτρα πρεπει τουλαχιστων να φτασω τα 300w και περισοτερα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι λες αλλα τα πολλα δεν ειναι w\l γιατι οπως το λες εγω με 350 λιτρα πρεπει τουλαχιστων να φτασω τα 300w και περισοτερα σωστα?

Ναι ;)

Link to comment
Share on other sites

χωρις co2 με τετιο φως θα υπαρχει πολυ αλγη σωστα?

Ναι.

Ολα πανε πακετο οπως ειπαμε.

Λιπασματα, φως, Co2.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τωρα εγω εχω θεση για 4 Τ8 πως θα φτασω τα 350w περιπου?η λαμπες εχουν διαμετρο 0,90cm.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τωρα εγω εχω θεση για 4 Τ8 πως θα φτασω τα 350w περιπου?η λαμπες εχουν διαμετρο 0,90cm.

Θα πρεπει ή να κανεις μετατροπη σε Τ5 ή σε πατεντα ή σε εξτρα φωτιστικο κρεμαστο κλπ

To σκεφτηκες σοβαρα να κανεις 350 λιτρρα ενυδρειο φυτεμενο υψηλων απαιτησεων?

Θελει πολυ διαβασμα, πολυ ελευθερο χρονο για συντηρηση και πολλα εξοδα.

Δεη, λιπασματα, μπουκαλα CO2, ph-controller κλπ

Για μενα ειναι το δυσκολοτερο ειδος ενυδρειου, η συντηρηση και αναπαραγωγη δισκων ειναι παιχνιδακι μπροστα του (ΙΜΟ).

Αν ναι, ξεκινα απο πιο ευκολα πραγματα οπως και με τα ψαρια, πρωτα μαθαινεις τα ευκολα και μετα τα δυσκολα.

Μαθε με μετρια φυτα, μετριο φως (0,5W/lt) και θα σου ελεγα και DIY CO2 αλλα δεν κανει τπτ σε 350 λιτρα.

Εκει θα πας αναγκαστικα σε 5κιλη μπουκαλα και καλο διαχυτηρα.

Καλο διαβασμα στα φυτεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...