Jump to content

Τρελη αυξηση σαλιγκαριων.


Recommended Posts

Εδω και μηνες εχει χεκινησει στο ενυδρειο μου μια τρελη αναπαραγωγη σαλιγκαριων,

ξεκινησε απο ενα φυτο το οποιο φυτεψα κ πανω του ηταν ενα σαλιγκαρακι απο αυτα τα μικρα τα κονικα που ολοι μας εχουμε κατα καιρους βρει στο ενυδρειο σαν λαθρεπιβατες(δεν ξερω ποιο ειδος ειναι),το 8εμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη εχω χιλιαδες απο αυτα!!!

Στην αρχη δεν με πειραζε γιατι μου κα8αριζαν τον βυθο,αλλα αυτη τη στιγμη εχω φτασει στο σημειο να τα βγαζω απ το φιλτρο με τις χουφτες σε καθε καθαρισμο φιλτρου.

Την ημερα ειναι κρημενα στην αμμο αλλα οταν σβησουν τα φωτα δεν βλεπω κοκο απο αμμο!!!

Ειναι στην κυριολεξια χιλιαδες!!!

Το προβλημα μου ειναι οτι εκτος του οτι ειναι αντιαισθητικο το θεαμα,παιθενουν κ μου γεμιζουν τον βυθο

καβουκια,και οτι μου βουλωνουν τα φιλτρα.

Δεν 8ελω να τα καταπολεμησω εντελος γιατι μου κανουν απιστευτη δουλεια στον καθαρισμο του βυθου,απλα θελω να μου πειτε αν υπαρχει καποιο ειδος ψαριου που να μπορει να ζησει με αφρικανες κ να τρωει αρκετα απο αυτα ωστε να ελεγχει καπως την κατασταση.

Εχω μεσα δυο SINODONTIS γατοψαρα αλλα δεν κανουν τιποτα.

Περιμενω προτασεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μηνες εχει χεκινησει στο ενυδρειο μου μια τρελη αναπαραγωγη σαλιγκαριων,

ξεκινησε απο ενα φυτο το οποιο φυτεψα κ πανω του ηταν ενα σαλιγκαρακι απο αυτα τα μικρα τα κονικα που ολοι μας εχουμε κατα καιρους βρει στο ενυδρειο σαν λαθρεπιβατες(δεν ξερω ποιο ειδος ειναι),το 8εμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη εχω χιλιαδες απο αυτα!!!

Στην αρχη δεν με πειραζε γιατι μου κα8αριζαν τον βυθο,αλλα αυτη τη στιγμη εχω φτασει στο σημειο να τα βγαζω απ το φιλτρο με τις χουφτες σε καθε καθαρισμο φιλτρου.

Την ημερα ειναι κρημενα στην αμμο αλλα οταν σβησουν τα φωτα δεν βλεπω κοκο απο αμμο!!!

Ειναι στην κυριολεξια χιλιαδες!!!

Το προβλημα μου ειναι οτι εκτος του οτι ειναι αντιαισθητικο το θεαμα,παιθενουν κ μου γεμιζουν τον βυθο

καβουκια,και οτι μου βουλωνουν τα φιλτρα.

Δεν 8ελω να τα καταπολεμησω εντελος γιατι μου κανουν απιστευτη δουλεια στον καθαρισμο του βυθου,απλα θελω να μου πειτε αν υπαρχει καποιο ειδος ψαριου που να μπορει να ζησει με αφρικανες κ να τρωει αρκετα απο αυτα ωστε να ελεγχει καπως την κατασταση.

Εχω μεσα δυο SINODONTIS γατοψαρα αλλα δεν κανουν τιποτα.

Περιμενω προτασεις σας.

Απο οτι ξερω ο κυριος θυρευτης τους ειναι τα ψαρια κλοουν (clown loach)

απλα ειναι αλλου οικοσηστηματος και δεν πανε με τις κιχλιδες σου..

η μονη λυση ειναι:

1.Ελατωση φαγητου.

2. καλες και πολλες αλλαγες νερου

3. αγορασε μια παγηδα σαλιγκαριων. κανει αριστη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε ενα ματι Εδω.....

Υπαρχει και αλλη λύση που ακουει στο ονομα anentome Helena.

Σαλιγκαρι δολοφόνος που δεν θα σου αφυσει τιποτα μεσα.

Αλλα εσυ θες να εχεις λιγα.

Αρα η λυση στο link ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου 'Sta8hs000'!

Αλλαγη νερου κανω καθε εβδομαδα κ ταισμα μια φορα καθε δυο μερες γιατι δεν εχω πλεον ψαρακια αλλα (γαιδουρια) ;) θα δοκιμασω κ την παγιδα που λες :thumbup: με μαρουλι η αγγουρι απ οτι καταλαβαινω! ???

ποιο συχνες αλλαγες δεν 8ελω να κανω!!!ειναι πολλα τα λιτρα για να πεταω τοσο νερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει ουτε η αλλαγες νερου ουτε το ταιζμα.

Αν μια φορα σου ερθουν και τα αφήσεις ανεξελεγκτα την εβαψες.

πολλαπλασιάζονται με τρελους ρυθμους.

Μπορεις ομως με την παγιδα που πηρα εγω να τα εξαφανησεις και να αφησεις παλι οσα θες.

Εχω βγαλει 2 μερες τωρα πανω απο 150 θα βαλω και σημερα την παγιδα και μετα θα μου μηνουν καπου στα 20-30 και ειναι αυτα που θελω να εχω για τον καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε ενα ματι Εδω.....

Υπαρχει και αλλη λύση που ακουει στο ονομα anentome Helena.

Σαλιγκαρι δολοφόνος που δεν θα σου αφυσει τιποτα μεσα.

Αλλα εσυ θες να εχεις λιγα.

Αρα η λυση στο link ποιο πανω

:thumbup: θα ψαξω να βρω την Ηelena που γιορταζε χτες κ θα της φτιαχω το ποιο ομορφο ενυδρειακι να την κραταω μονη της κ οταν χρειαζετε 8α την πεταω καμια βουτια στο μεγαλο!!! :D

Το θεμα ειναι η Helena θα τα βγαλει περα με της αφρικανες κ το βαρυ νερο του ενυδρειου???

Σε ευχαριστω πολυ 'polidis' ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα εσυ ειπες οτι δεν θες να τα εξοντώσεις ολα η Helena δεν θα σου αφησει τιποτα.

Καλύτερη λυση η παγιδα για να κρατας τον έλεγχο και να μην μπαινοβγαίνει η helena απο ενυδρειο σε ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μα εσυ ειπες οτι δεν θες να τα εξοντώσεις ολα η Helena δεν θα σου αφησει τιποτα.

Καλύτερη λυση η παγιδα για να κρατας τον έλεγχο και να μην μπαινοβγαίνει η helena απο ενυδρειο σε ενυδρειο

Θα τη δοκιμασω την παγιδα που λες 'polidis'κ θα σου πω νεα αυριο.

Μου αρεσε παντως κ σαν ιδεα η Helena,μηπως ξερεις σε τι νερα ζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εδω και μηνες εχει χεκινησει στο ενυδρειο μου μια τρελη αναπαραγωγη σαλιγκαριων,

ξεκινησε απο ενα φυτο το οποιο φυτεψα κ πανω του ηταν ενα σαλιγκαρακι απο αυτα τα μικρα τα κονικα που ολοι μας εχουμε κατα καιρους βρει στο ενυδρειο σαν λαθρεπιβατες(δεν ξερω ποιο ειδος ειναι),το 8εμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη εχω χιλιαδες απο αυτα!!!

Στην αρχη δεν με πειραζε γιατι μου κα8αριζαν τον βυθο,αλλα αυτη τη στιγμη εχω φτασει στο σημειο να τα βγαζω απ το φιλτρο με τις χουφτες σε καθε καθαρισμο φιλτρου.

Την ημερα ειναι κρημενα στην αμμο αλλα οταν σβησουν τα φωτα δεν βλεπω κοκο απο αμμο!!!

Ειναι στην κυριολεξια χιλιαδες!!!

Το προβλημα μου ειναι οτι εκτος του οτι ειναι αντιαισθητικο το θεαμα,παιθενουν κ μου γεμιζουν τον βυθο

καβουκια,και οτι μου βουλωνουν τα φιλτρα.

Δεν 8ελω να τα καταπολεμησω εντελος γιατι μου κανουν απιστευτη δουλεια στον καθαρισμο του βυθου,απλα θελω να μου πειτε αν υπαρχει καποιο ειδος ψαριου που να μπορει να ζησει με αφρικανες κ να τρωει αρκετα απο αυτα ωστε να ελεγχει καπως την κατασταση.

Εχω μεσα δυο SINODONTIS γατοψαρα αλλα δεν κανουν τιποτα.

Περιμενω προτασεις σας.

φιλε ειχα και εγω σαλιγκαρια ερειξα του κοσμου τα φαρμακα αλλα τιποτα.αναγκαστηκα να το ξεστησω εβγαλα ολο το χαλικι και μετα εκανα αλλη μια θεραποια με φαρμακα.ενοειται οτι το χαλικι δεν το εβαλα ξανα.δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος.τα σαλιγκαρια κρυβονται μεσα στα χαλικια και δεν τα ποιανει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κέρκυρα έ? :P Φίλε tsantos κάνε μου σε παρακαλώ μια χάρη, μέτρα γενική και ανθρακική σκληρότητα μια μέρα μετά τη συνηθισμένη αλλαγή νερού και μια πριν, εκτος κι αν προσθέτεις άλατα ενδιάμεσα.

Ευχαριστώ. :P

Link to comment
Share on other sites

Φροντιζετε ομως να μη βαλετε αναλογικα πολλα helena και εξολοθρευσουν τα tuberculata γιατι ποιος θα αεριζει το βυθο μετα?

Καλυτερα να μη μαθεις τι ειναι το Υδρόθειο (H2S) ή αλλιως σουλφιδιο του υδρογονου. :P

Μιας και το'φερε η κουβεντα, εδω γραφονται σχετικα πραγματα για το βυθο για οποιον θελει να μαθει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...