Jump to content

Επιπλο και υγρασια?(φυλτρο μεσα σε ντουλαπι)


Recommended Posts

Γεια σε ολους.Σημερα πηρα το ΡΙΟ 400 :thumbup: και εχω την παρακατο απορια.

Το επιπλο θα το φτιαξω μονος μου με μελαμινη. θα εχει στο ντουλαπακι οπου θα μπει το φυλτρο μια τρυπα για να περασουν εξω τα καλοδια κτλπ. Λετε αν το φυλτρο θα ειναι μεσα να πιασει υγρασια το ντουλαπι ? το φυλτρο θα χρειαζετε να περνει αερα?θα μπορει να αεριζετε απο μια τριπα 10 εκατοστον? :D

το φυλτρο θα ειναι το (EHEIM 2080 Pro 3)

:D

;)

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό φίλτρο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με εξωτερική υγρασία! Και αν έχει τότε υπάρχει πρόβλημα ;)

Το φίλτρο είναι υδρόψυκτο, από το νερό που ανακυκλώνει, οπότε ούτε θέμα εξαερισμού και ψύξεις του μοτέρ τίθεται. Το μόνο που θα σου προτείνω, για να κάνεις πιο εύκολη τη ζωή σου είναι να μην αφήσεις μόνο τρύπες στην πλάτη του επίπλου, γιατί θα δυσκολεύεσαι κάθε φορά που θα θες να βάλεις/βγάλεις τους σωλήνες, όταν αυτοί θα θέλουν καθάρισμα. Αν το καθαρό εσωτερικό ύψος της βάσης είναι πχ 70cm, φτιάξει μία πλάτη η οποία να είναι 50-55 cm kαι η οποία θα πατήσει κάτω χαμηλά και θα σου αφήσει ένα σεβαστό κενό στη πλάτη.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, γιατί βαριέμαι να βγάζω φωτογραφίες για να το εξηγήσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέει ο Νίκος πιο πάνω, να αφήσεις μεγάλα κενά πίσω για να γίνει σωστή δουλειά.

Αυτό σημαίνει ότι η κόντρα της πλάτης που είναι απαραίτητη για να στηρίζει τη βάση,

πρέπει να μπει κάπου στη μέση του ντουλαπιού αφήνοντας στα πλαινά κενά.

Θα σε συμβούλευα να δεις την original βάση της Juwel για το RIO400 και θα δεις ότι στα δύο πλαινά (από τα τρία ντουλαπάκια στα οποία χωρίζεται) δεν υπάρχει καθόλου πλάτη για ευνοήτους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σας ;) θα αφησω στα πλαινα απο το ντουλαπι ενα κενο 20 εκατοστον οπου θα ερχετε απο πανω μεχρη κατο

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες εκει που θα μπει το φιλτρο να μην βαλεις καθολου πλατη ετσι εχω κανει και εγω για ανεση με τις σωληνες καλωδια κλπ

Link to comment
Share on other sites

....Θα σε συμβούλευα να δεις την original βάση της Juwel για το RIO400 και θα δεις ότι στα δύο πλαινά (από τα τρία ντουλαπάκια στα οποία χωρίζεται) δεν υπάρχει καθόλου πλάτη για ευνοήτους λόγους.

Και εχω την εντυπωση οτι θα βγει πιο φτηνα και απο diy. ;)

Εκτος οτι καλυπτεται απο την δωροεπιταγη πλεον, αν γινει η αγορα του ενυδρειου απο WI

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

απο το WI το πηρα και με την δωρο επηταγη θα παρω το φυλτρο.τα ξιλα μου πηγαν 140 EURO μαζι με τα PVC. :D

Αβριο θα μου ερθει το ενυδριο σπιτι και τα ξυλα την τριτη τα περημενω ;)

Αποσο υπολογισα με βολεει και με 20 εκατοστα απο την καθε μια πλευρα απο πανω μεχρη κατο.και σε περιπτοση που θελω να βαλω CO2 η κατι (λεμε τορα) εχω και το αλλο ραφακι ετοιμο :D

Οταν θα την φτιαξω θα σας στειλω φοτο να δειτε :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα αντι μελαμινης να χρησιμοποιησεις MDF,ποιο γερο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...