Jump to content

Γλαστρολιμνη!!


Recommended Posts

Κταπληκτική κατασκευή!πόσο σου κόστισαι περίπου?(γλάστρα,αντλιες,σωλήνες,υπερχίληση κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γλαστρα 75€

Ζαρντινιερα 10€

Αντλια 50 κατι...

Υπερχειλιση περιπου 10

"Βιολογικο υλικο" (καπακια σαμπανιας) περιπου 15€...

Link to comment
Share on other sites

Απο που την πήρες τη γλάστρα?

Link to comment
Share on other sites

Απο που την πήρες τη γλάστρα?

Απο κηπουριο!

Παω να το στησω τωρα, και το βραδυ φοτο αναλυτικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή τη βδομαδα θα αρχίσω να την στίνω!!! ;):thumbup::D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Χε Χε πριν κανενα μισαωρο τελειωσα :thumbup:

Πρωτα εβαλα σιλικονη απο χθες στις τρυπες της γλαστρας.

Ενυδρειακη απο μεσα, σκληρη απο εξω :D

post-7878-1243179566_thumb.jpgpost-7878-1243179577_thumb.jpg

Εβαλα φυλλοχωμα για υποστρωμα [2-3εκ], μετα χαλικι [3-4εκ], γεμισα νερο εβαλα και αντιχλωριο :D

post-7878-1243179695_thumb.jpg

Το τελευταιο που εκανα ηταν να παρω 20 λιτρα απο το 120λτ μου, και να τα ριξω μεσα στην γλαστρα για μεταφορα ιχνοστοιχειων και κυριοτερα βακτηριδιων :D

post-7878-1243179833_thumb.jpg

Επισης φυτεψα καποια φυτα αλλα δεν φαινονται :thumbup:

Θα την αφησω τωρα καμια βδομαδα να παρακολουθω την αναπτυξη, θα ριχνω μεσα τα σαλιγκαρακια απο το ενδυρειο μου και βλεπουμε ;)

Αν εχεις κανεις κανενα φυτο-εθελοντη ας μου το πει :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο θεμα.

Εχω μια πήλινη γλαστρα μεγαλη που ειναι ολο το χειμώνα κατω απο ενα λουκι και μαζεύει τα νερα της βροχης που τρεχουν απο τα κεραμιδια.

Εχει μαζεψει αλγες και το νερο ειναι καταπράσινο.

Αν ριξω και μερικα κλαδεματα απο το ενυδρειο και μερικα υδροφυλλα φυτα μπορώ να βαλω καποια γκαπυ μεσα?

Δεν θελω να εχω ομως φιλτρο ουτε θερμοστατη(μονο για καλοκαιρι θα ειναι εκει).

θα επιβιωσουν αφου δεν θα ταιζω?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο θεμα.

Εχω μια πήλινη γλαστρα μεγαλη που ειναι ολο το χειμώνα κατω απο ενα λουκι και μαζεύει τα νερα της βροχης που τρεχουν απο τα κεραμιδια.

Εχει μαζεψει αλγες και το νερο ειναι καταπράσινο.

Αν ριξω και μερικα κλαδεματα απο το ενυδρειο και μερικα υδροφυλλα φυτα μπορώ να βαλω καποια γκαπυ μεσα?

Δεν θελω να εχω ομως φιλτρο ουτε θερμοστατη(μονο για καλοκαιρι θα ειναι εκει).

θα επιβιωσουν αφου δεν θα ταιζω?

Κανε μετρησεις στο νερο να δεις που βρισκεται, αν και φοβαμαι οτι θα εχει διαφορους ριπους απο τα κεραμιδια..

Μπορεις ομως να βαλεις φυτα αφοβα.

Αν ειναι αρκετα λιτρα βαλε κανενα χρυσοψαρο, γιατι τα γκαπακια τον χειμωνα θα εχουν προβλημα στο πολυ κρυο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου κάνετε τώρα... Με ψήσατε κι εμένα να το επιχειρήσω... ;)

Αξιζει!!

Αλλα προσεχε τις τρυπες γιατι νομιζω οτι τρεχουν οι δικες μου...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό κι εγώ κοίταξα πρώτα να μην έχει τρύπες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις στο νερο να δεις που βρισκεται, αν και φοβαμαι οτι θα εχει διαφορους ριπους απο τα κεραμιδια..

Μπορεις ομως να βαλεις φυτα αφοβα.

Αν ειναι αρκετα λιτρα βαλε κανενα χρυσοψαρο, γιατι τα γκαπακια τον χειμωνα θα εχουν προβλημα στο πολυ κρυο.

Οι μετρησεις ειναι τζάμι. Σκληρό νερακι μια χαρα για γκαπυ.

Φυτα θα βαλω.Το προβλημα ειναι με το ταιζμα.

Αφου δεν θα εχω φιλτρο δεν πρεπει να ταιζω.

Γινετε να την βγαλω ολο το καλοκαιρι χωρις ταιζμα?

χρυσοψαρα δεν θελω εχω λιμνουλα με χρυσοψαρα.

Τα λιτρα ειναι γυρο στα 150.

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει!!

Αλλα προσεχε τις τρυπες γιατι νομιζω οτι τρεχουν οι δικες μου...

Δε θα μπλεχτώ με κολλήσεις και τέτοια... Θα κοιτάξω να βρω μία απ' αυτές τις γλάστρες που δεν έχουν τρύπες. ;)

Οι μετρησεις ειναι τζάμι. Σκληρό νερακι μια χαρα για γκαπυ.

Φυτα θα βαλω.Το προβλημα ειναι με το ταιζμα.

Αφου δεν θα εχω φιλτρο δεν πρεπει να ταιζω.

Γινετε να την βγαλω ολο το καλοκαιρι χωρις ταιζμα?

χρυσοψαρα δεν θελω εχω λιμνουλα με χρυσοψαρα.

Τα λιτρα ειναι γυρο στα 150.

Γιατί δεν ξεκινάς με μία απλή λιμνούλα χωρίς ψάρια να δεις πως θα πάει και μετά βλέποντας και κάνοντας...? Πιστεύω είναι λίγο ρίσκο να βάλεις ψάρια. Εγώ θα βάλω μόνο φυτά σαν μία μικρή λιμνούλα μπαλκονιού ένα πράμα...Μ' αυτόν τον τρόπο μπορούμε να παρακολουθήσουμε την ανάπτυξη των φυτών μας σε ηλιακό φως καθώς να έχουμε και κάποια φυτά stock. Γιατί δεν κάνεις το ίδιο? Έτσι δε θα χρειαστεί να μπλεχτείς με τέτοια θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Μια γεύση του τι γίνεται στον κήπο μου, έτσι για να ψηθείτε για τρελίτσες: :thumbup:

Φυτό από ελληνική λίμνη, απλά το έχω πετάξει σε μια λεκάνη 40λτ. από τον χειμώνα:

post-3972-1243269007_thumb.jpg post-3972-1243269027_thumb.jpg

Ενυδρειάκι φρεσκοστημένο 80 λίτρα με 3 red cherry:

post-3972-1243269039_thumb.jpgpost-3972-1243269056_thumb.jpgpost-3972-1243269069_thumb.jpgpost-3972-1243269080_thumb.jpgpost-3972-1243269090_thumb.jpg

Λιμνούλα 50 λίτρα από πλέξι γκλας με νυμφαία (?) από τον Χρήστο ( :thumbup: ) και κάποιο είδος Potamogeton που μάζεψα προψέ :D από Κέρκυρα:

post-3972-1243269110_thumb.jpgpost-3972-1243269130_thumb.jpg

Κάποια είδη moss που μαζέψαμε με τον Σταμάτη στην επιστροφή από Σαλλόνικα (καλά χάσατε φάσεις όσοι φύγατε!... :thumbup: )

post-3972-1243269149_thumb.jpgpost-3972-1243269161_thumb.jpgpost-3972-1243269185_thumb.jpg

Μια λιμνούλα "του φτωχού" 150 λίτρα με 2πλό νάυλον πλαστικό (μιας σεζον αφού θα αρχίσει να διαλύεται...), έχει κανείς κανένα γκαπίδι να πετάξω μέσα να τρώνε τις προνύμφες κουνουπιών... γιατί αρχίζουν να δαγκώνουν και θα με διώξουν από τη γειτονιά... ;)

post-3972-1243269201_thumb.jpg

Ετοιμάζω και άλλες τρελίτσες.... μια ιδέα για το επόμενο prodject: κλιματισμός υπαίθριας δεξαμενής με γεωθερμική ενέργεια. :D (έχω ξεφύγει...τελείως... :D )

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μια γεύση του τι γίνεται στον κήπο μου, έτσι για να ψηθείτε για τρελίτσες: :D

Φυτό από ελληνική λίμνη, απλά το έχω πετάξει σε μια λεκάνη 40λτ. από τον χειμώνα:

post-3972-1243269007_thumb.jpg post-3972-1243269027_thumb.jpg

Ενυδρειάκι φρεσκοστημένο 80 λίτρα με 3 red cherry:

post-3972-1243269039_thumb.jpgpost-3972-1243269056_thumb.jpgpost-3972-1243269069_thumb.jpgpost-3972-1243269080_thumb.jpgpost-3972-1243269090_thumb.jpg

Λιμνούλα 50 λίτρα από πλέξι γκλας με νυμφαία (?) από τον Χρήστο ( :thumbup: ) και κάποιο είδος Potamogeton που μάζεψα προψέ :D από Κέρκυρα:

post-3972-1243269110_thumb.jpgpost-3972-1243269130_thumb.jpg

Κάποια είδη moss που μαζέψαμε με τον Σταμάτη στην επιστροφή από Σαλλόνικα (καλά χάσατε φάσεις όσοι φύγατε!... :thumbup: )

post-3972-1243269149_thumb.jpgpost-3972-1243269161_thumb.jpgpost-3972-1243269185_thumb.jpg

Μια λιμνούλα "του φτωχού" 150 λίτρα με 2πλό νάυλον πλαστικό (μιας σεζον αφού θα αρχίσει να διαλύεται...), έχει κανείς κανένα γκαπίδι να πετάξω μέσα να τρώνε τις προνύμφες κουνουπιών... γιατί αρχίζουν να δαγκώνουν και θα με διάξουν από τη γειτονιά... ;)

post-3972-1243269201_thumb.jpg

Ετοιμάζω και άλλες τρελίτσες.... μια ιδέα για το επόμενο prodject: κλιματισμός υπαίθριας δεξαμενής με γεωθερμική ενέργεια. :thumbup: (έχω ξεφύγει...τελείως... :D )

Τρομερά όλα φίλε! :thumbup:

Με ψήσατε και μένα και θα αρχίσω από αύριο να ψάχνω κι εγώ για κατάλληλη γλάστρα. Σήμερα βρήκα κάτι αρκετά μεγάλες αλλά έχουν τρύπες... Ή θα πρέπει να βρω κάποια χωρίς ή να αρχίσω να ψάχνω τρόπο να τις κολλήσω... Αν χρειαστεί ξέρετε που μπορώ να βρω κατάλληλη σιλικόνη και πως τη ζητάω...? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Με αφισες άφωνο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω και άλλες τρελίτσες.... μια ιδέα για το επόμενο prodject: κλιματισμός υπαίθριας δεξαμενής με γεωθερμική ενέργεια. :thumbup: (έχω ξεφύγει...τελείως... ;) )

αν το κανεις και αυτο.. εισαι επιστημονας!!! σοβαρα μιλας?

Link to comment
Share on other sites

αν το κανεις και αυτο.. εισαι επιστημονας!!! σοβαρα μιλας?

Άσε... έχω πολύ υλικό στη διάθεσή μου από βάσεις δεδομένων στο Γεωπονικό και το έχω λιώσει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο ΑΖ έχουμε και επιστίμονα! ;)

Link to comment
Share on other sites

σσσστ... μην τα λες αυτά, :thumbup: όλοι, με το που μαθαίνουν οτι είμαι Γεωπονικό αρχίζουν...

"Μπορώ να μπολιάσω τη λεμονιά να κάνει και φραγκόσυκα?"

"Έχω κάτι κουκούτσια από μπανάνα, να τα φυτέψω? θα πιάσουν?"

"Να κατουρήσω την τριανταφυλλιά? άκουσα οτι κάνει καλό!"

"Η φραπελιά θεραπεύει τον καρκίνο?"

...και άλλα τέτοια ωραία... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλόπερνάς δηλαδη! ;)

Link to comment
Share on other sites

σσσστ... μην τα λες αυτά, :thumbup: όλοι, με το που μαθαίνουν οτι είμαι Γεωπονικό αρχίζουν...

"Μπορώ να μπολιάσω τη λεμονιά να κάνει και φραγκόσυκα?"

"Έχω κάτι κουκούτσια από μπανάνα, να τα φυτέψω? θα πιάσουν?"

"Να κατουρήσω την τριανταφυλλιά? άκουσα οτι κάνει καλό!"

"Η φραπελιά θεραπεύει τον καρκίνο?"

...και άλλα τέτοια ωραία... ;)

αν ερθεις στην επομενη συναντηση ετοιμασου να ανεχτεις και τις δικες μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω οτι ρωτάνε δεν εννοώ οτι ξέρω να απαντήσω κιόλας... στις προηγούμενες ερωτήσεις ας πούμε, θα απαντούσα σε όλες ναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και καλά θα έκανες... ;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στης τρελές ιδέες τους φάγαμε τους θαλασσινούς :thumbup:

Βλέπω τον Σεπτέμβριο να πέσει μπόλικη φωτογραφία από περίεργα ενυδρειοβιβαριοπαλουταρια ;) με ξωτικά φυτά κτλ. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...