Jump to content

Γλαστρολιμνη!!


Recommended Posts

σσσστ... μην τα λες αυτά, :D όλοι, με το που μαθαίνουν οτι είμαι Γεωπονικό αρχίζουν...

"Μπορώ να μπολιάσω τη λεμονιά να κάνει και φραγκόσυκα?"

"Έχω κάτι κουκούτσια από μπανάνα, να τα φυτέψω? θα πιάσουν?"

"Να κατουρήσω την τριανταφυλλιά? άκουσα οτι κάνει καλό!"

"Η φραπελιά θεραπεύει τον καρκίνο?"

...και άλλα τέτοια ωραία... ;)

Γιωργο ειμαστε σχεδον συναδελφοι!Εγω τεχνολογος γεοπονος αλλα ζωοτεχνολογος οχι φυτοτεχνολογος!!! :thumbup: !!! :D

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεχασα να πω πολυ καλα και χρησιμα τα πειραματα τετοιου ειδους!!!Μας βαζετε σε ιδεες και πολυ μεγαλες μαλιστα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τον Σεπτέμβριο να πέσει μπόλικη φωτογραφία από περίεργα ενυδρειοβιβαριοπαλουταρια :D με ξωτικά φυτά κτλ. :D

Και δεν τραβηξα φωτο από την κατασκευή του "βαλτου" μου με τα σαρκοφάγα φυτά που εστησα το Σαββατοκύριακο ;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Eμενα πανε ολα καλα!

Καμια διαρροη, θερμοκρασια 20-22 το πρωι και το μεσημερι 25-26 :thumbup:

Ειδα και τρελη φωτοσυνθεση (φυσαλιδες) χθες!!!

Ολα ειναι τελεια ;)

Link to comment
Share on other sites

σσσστ... μην τα λες αυτά, :D όλοι, με το που μαθαίνουν οτι είμαι Γεωπονικό αρχίζουν...

"Μπορώ να μπολιάσω τη λεμονιά να κάνει και φραγκόσυκα?"

"Έχω κάτι κουκούτσια από μπανάνα, να τα φυτέψω? θα πιάσουν?"

"Να κατουρήσω την τριανταφυλλιά? άκουσα οτι κάνει καλό!"

"Η φραπελιά θεραπεύει τον καρκίνο?"

...και άλλα τέτοια ωραία... :D

:D

Παιδιά μάλλον αύριο-μεθαύριο ξεκινάω κι εγώ...!!! :thumbup: Τελικά βρήκα σιλικόνη ενυδρειακή και θα κολλήσω τις τρύπες μίας από εκείνες τις γλάστρες που βρήκα στο μαγαζί. ;)

Link to comment
Share on other sites

σσσστ... μην τα λες αυτά, :thumbup: όλοι, με το που μαθαίνουν οτι είμαι Γεωπονικό αρχίζουν...

"Μπορώ να μπολιάσω τη λεμονιά να κάνει και φραγκόσυκα?"

"Έχω κάτι κουκούτσια από μπανάνα, να τα φυτέψω? θα πιάσουν?"

"Να κατουρήσω την τριανταφυλλιά? άκουσα οτι κάνει καλό!"

"Η φραπελιά θεραπεύει τον καρκίνο?"

...και άλλα τέτοια ωραία... ;)

Πληροφοριακα και γω γεωπονος ειμαι... :D:D

Link to comment
Share on other sites

:D

Παιδιά μάλλον αύριο-μεθαύριο ξεκινάω κι εγώ...!!! :thumbup: Τελικά βρήκα σιλικόνη ενυδρειακή και θα κολλήσω τις τρύπες μίας από εκείνες τις γλάστρες που βρήκα στο μαγαζί. ;)

:D:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

:D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπήκα στο www.γεωπόνοι.gr???

Link to comment
Share on other sites

Βρε κακο και αναταραχη που δημιουργησα ! ολα αυτα ξεκινησαν απο την μικρη γαστρολιμνουλα μου;

Αν το ξερα....θα το ξαναεκανα ;)

Υπο ψιν οτι χτες παλι ανοιξα τα φιλτρα και βρηκα μωρα παλι. Απο cpd κυριως.. και αυτα πηγαν να ζησουν στην λιμνουλα μαζι με τα υπολοιπα.

Επειγει λοιπον να ξεκινησω κι εγω την κατασκευη μεγαλυτερης.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ζημιες που μας κανετε πρωι-πρωι!!! ;)

Και δεν τραβηξα φωτο από την κατασκευή του "βαλτου" μου με τα σαρκοφάγα φυτά που εστησα το Σαββατοκύριακο :thumbup::D:D

Γιωργο αν εχεις καμια φωτο ανεβασε σε παρακαλω να παρουμε καμια ιδεα γιατι ηθελα και εγω περσυ να κανω κατι τετοιο αλλα... μειναμε στα λογια! :D

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω μεσα στο ΣΚ να το κανω αν και τωρα το μονο που φαινεται ειναι μια γλαστρα με φυτα...

Αλλα θα κανω περιγραφη ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω οτι ρωτάνε δεν εννοώ οτι ξέρω να απαντήσω κιόλας... στις προηγούμενες ερωτήσεις ας πούμε, θα απαντούσα σε όλες ναι... ;)

δεν ξερω τι θα κανεις ή τι εκανες με τους αλλους. ξερω οτι μου εδωσες ιδιεα για σταθερη θερμοκρασια και θα την υλοποιησω!! εχω ολα τα υλικα και μου μενει να βρω λιγο χρονο. Αυριο ή μεθαυριο ξεκιναω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στάθη για τη σιλικόνη....!!! :rolleyes:

Παιδιά σήμερα έκανα και τη δική μου λιμνούλα...!!! :) Μου πήρε βέβαια όλο το απόγευμα... Είναι πολύ συγκηνητική στιγμή... :hysterical: Αύριο με το φως θα βγάλω φωτο και θα την παρουσιάσω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στάθη για τη σιλικόνη....!!! :rolleyes:

Παιδιά σήμερα έκανα και τη δική μου λιμνούλα...!!! :) Μου πήρε βέβαια όλο το απόγευμα... Είναι πολύ συγκηνητική στιγμή... :hysterical: Αύριο με το φως θα βγάλω φωτο και θα την παρουσιάσω...

Αντε Αντε να βλεπω Γλαστρολιμνες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Update!!!

Επειδη γεμισα προνυμφες κουνουπιων :hysterical:

Oχι αληθεια λεω, καλα ηταν λιγο πιο μικρες.....

Eριξα μεσα τα γκαπι, τα οποια απο το πρωτο λεπτο πλακωθηκαν στο φαι!!! :rolleyes:

Να φωτο απο την λιμνη: :)

post-7878-1243855687_thumb.jpg

post-7878-1243855697_thumb.jpg

post-7878-1243855703_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Με ψησατε και εμενα...Ποσα ειναι τα minimun λιτρα για μια γλαστρολιμνη για guppy ή χρυσοψαρα;

Σκεφτομαι να βαλω μονο χαλικι, και ενα φυτο. Ειναι καλυτερο αν βαλω φυλλοχωμα;

ποσο πρεπει να ειναι το υψος του νερου;

Link to comment
Share on other sites

Με ψησατε και εμενα...Ποσα ειναι τα minimun λιτρα για μια γλαστρολιμνη για guppy ή χρυσοψαρα;

Σκεφτομαι να βαλω μονο χαλικι, και ενα φυτο. Ειναι καλυτερο αν βαλω φυλλοχωμα;

ποσο πρεπει να ειναι το υψος του νερου;

Για γκαπακια καλα ειναι βαλεις καπου 80λτ λιμνη...

Για μια 4 τραδα στην αρχη...

Βαλε χαλικι και απο κατω φυλλοχωμα η υποστρωμα..

Εγω το φυλλοχωμα το δοκιμαζω ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σιγουροι οτι μπορουν να ζησουν τα ψαρακια χωρις φιλτρο και κυκλοφορια νερου; Εγω παντος, χωρις να το εχω δοκιμασει, δεν πιστευω να ζησουν πολυ. Μαλλον θα τα ξεκανει η αμμωνια :)

Για πεστε την γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σιγουροι οτι μπορουν να ζησουν τα ψαρακια χωρις φιλτρο και κυκλοφορια νερου; Εγω παντος, χωρις να το εχω δοκιμασει, δεν πιστευω να ζησουν πολυ. Μαλλον θα τα ξεκανει η αμμωνια :)

Για πεστε την γνωμη σας;

Γιατι να ανεβει η αμμωνια?

Αν ειχες δει πιο πανω, εγω εβαλα μισο νερο απο το ενυδρειο μου που τρεχει 8 μηνες...

Ολων των ειδων βακτηρια περασαν στην γλαστρα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε αυτα τα λιτρα θεωρω οτι το φιλτρο ειναι απαραιτητο.

Επειδη το βαφτησαμε λιμνη δεννομιζω οτι εχει καποια συμαντικη διαφορα απο ενα ενυδρειο ιδιων λιτρων...

Εγω στην 400αρα μου εχω....

Link to comment
Share on other sites

Oσο για την θερμοκρασια..??

Πρωι 21-22, απογευμα 25-26

Και εγω σε αυτα τα λιτρα θεωρω οτι το φιλτρο ειναι απαραιτητο.

Επειδη το βαφτησαμε λιμνη δεννομιζω οτι εχει καποια συμαντικη διαφορα απο ενα ενυδρειο ιδιων λιτρων...

Εγω στην 400αρα μου εχω....

Φυσικα και εχει!!!!

Το φως του ηλιου!!

Εμενα την χτυπαει ακριβως απο τις 1,30 ως τις 3,30 καθε μερα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ανεβει η αμμωνια?

Αν ειχες δει πιο πανω, εγω εβαλα μισο νερο απο το ενυδρειο μου που τρεχει 8 μηνες...

Ολων των ειδων βακτηρια περασαν στην γλαστρα...

Φίλε μου, τα περισσοτερα βακτηρια, δηλαδη η βιολογια, στο ενυδρειο μας ζει στα υλικα του φιλτρου και σε ελαχιστο ποσοστο στο νερο, στο χαλικι και στα διακοσμητικα. Μεσα στην γλαστρουλα που θα δημιουργηθει βιολογια για να διασπα την αμμωνια;

Με αυτην την λογικη ουτε τα ενυδρεια μας θα χρειαζονταν φιλτρο μετα το στρωσιμο. Και να σημειωσω οτι το στρωσιμο γινεται κυριως στο φιλτρο και κατα δευτερο λογο στο νερο...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Διατηρώ σε ενυδρείο 30 λίτρων μικρές κιχλιδούλες (μην το πείτε πουθενά ε?.... :) ) και έχει μόνο θερμοστάτη και 1 κυκλοφορητή χωρίς καθόλου υλικά. Οι μετρήσεις αμμωνία και νιτρωδών πάντα 0, το ενυδρείο έχει μεγάλη επιφάνεια βιολογίας πάνω στις πέτρες και αυτό σε συνδυασμό με τα λίγα ψάρια και το προσεκτικό τάισμα κρατάει τις επιθυμητές ισορροπίες, τα ψάρια φυσικά θα μεταφερθούν σε μεγαλύτερο γιατί δίνουν μπόι.

Ως συμπέρασμα πιστεύω πως αν μπουν μέσα μερικά βοτσαλάκια (για αύξηση επιφάνειας), φυτά και λίγα ψάρια (πχ 4-5 Guppy σε 30 λίτρα) δεν θα ανεβαίνει η αμμωνία, σημαντικό δε είναι να γίνονται μικρές αλλαγές στον πληθυσμό των ψαριών κάθε φορά για να μην υπάρξει ανισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τα περισσοτερα βακτηρια, δηλαδη η βιολογια, στο ενυδρειο μας ζει στα υλικα του φιλτρου και σε ελαχιστο ποσοστο στο νερο, στο χαλικι και στα διακοσμητικα. Μεσα στην γλαστρουλα που θα δημιουργηθει βιολογια για να διασπα την αμμωνια;

Με αυτην την λογικη ουτε τα ενυδρεια μας θα χρειαζονταν φιλτρο μετα το στρωσιμο. Και να σημειωσω οτι το στρωσιμο γινεται κυριως στο φιλτρο και κατα δευτερο λογο στο νερο...

πολυ το φοβαμαι κι εγω. επισης στο ενυδρειο υπαρχει κυκλοφορια νερου και γινεται οξυγωνοση των βακτηριων. το μυστικο για ανεξαρτητη λιμνη χωρις μηχανικη υποστηριξη δεν ξερω, αλλα αν ειναι φουλ φυτεμενο ισως γινει κατι με μια ελαφρια υχθιοφορτιση μετα απο καιρο. αυτο δοκιμαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...