Jump to content

Πες τε μου ποιο ειναι το καλυτερο


Recommended Posts

Θελω να μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο υποστρομα και το ποιο αξιοπιστο για τα υδροβια φυτα.Λογο οτι θελω να προετοιμαστω για το ενυδρειο οπου θα παρω σε2 με 3 μηνες . ;):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο υποστρομα και το ποιο αξιοπιστο για τα υδροβια φυτα.Λογο οτι θελω να προετοιμαστω για το ενυδρειο οπου θα παρω σε2 με 3 μηνες . ;):thumbup:

οταν λες υποστρομα εννοεις τι να βαλεις κατω πχ απο την αμμο σου

η γενικα τι να βαλεις στο ενυδρειο.??

Link to comment
Share on other sites

χαλικι...

1. φιλτραρει..

2. βοηθαει τα φυτα να ριζωνουν (δυνατα)

;):thumbup:

Εδώ θα διαφωνήσω εν μέρει. η άμμος δεν υστερεί σε τίποτα κατα τη γνώμη μου από το χαλίκι.

ούτε στο 1. ουτε στο 2.

3. δημιουργεί φυσικό βιότοπο για πολλά είδη ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω εν μέρει. η άμμος δεν υστερεί σε τίποτα κατα τη γνώμη μου από το χαλίκι.

ούτε στο 1. ουτε στο 2.

3. δημιουργεί φυσικό βιότοπο για πολλά είδη ψαριών.

1 στρωμα χαλικι

2. στρωμα αμμος.

η αμμος απο πανω δινει πολυ ωραια εμφανιση στο ενυδρειο και το κανει να μιαζει με πιθμενα λιμνης η ποταμου.

το χαλικι απο κατω (δεν θα φαινεται) θα βοηθαει τις ριζες των φυτων να πιανουν καλυτερα και τα φυτα να ειναι

πιο σταθερα.

;):thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Φάουλ! ;)

Δεν αναμιγνύουμε ποτέ χαλίκι και άμμο, η άμμος θα περάσει σύντομα στο κάτω μέρος και θα φαίνεται το χαλίκι οπότε πάει το αισθητικό μέρος, επίσης γίνεται κακή οξυγόνωση με κίνδυνο παραγωγής υδροθείου και μεθανίου που είναι δηλητήρια.

Απ' ότι κατάλαβα ο συνονόματος ψάχνει κάποιο καλό εμπλουτισμένο υπόστρωμα για φυτά, αυτό εννοείτε οτι θα μπει κάτω από ψιλόκοκκο χαλίκι και όχι άμμο αφού χρειάζεται εμπειρία για να μην γίνει ανάμιξη.

Προσωπικά Γιώργο θα σου πρότεινα να βάλεις χαλαζιακή άμμο ψιλή σαν πούδρα σε πάχος 4 εκατοστά και τίποτα άλλο, ότι χρειάζονται τα φυτά θα το λαμβάνουν από τα φύλλα τους με την υγρή λίπανση και αν κάποιο θέλει ενίσχυση στη ρίζα, του δίνεις που και που καμία ταμπλέτα τοπικά στη ρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Φάουλ! :D

Δεν αναμιγνύουμε ποτέ χαλίκι και άμμο, η άμμος θα περάσει σύντομα στο κάτω μέρος και θα φαίνεται το χαλίκι οπότε πάει το αισθητικό μέρος, επίσης γίνεται κακή οξυγόνωση με κίνδυνο παραγωγής υδροθείου και μεθανίου που είναι δηλητήρια.

Απ' ότι κατάλαβα ο συνονόματος ψάχνει κάποιο καλό εμπλουτισμένο υπόστρωμα για φυτά, αυτό εννοείτε οτι θα μπει κάτω από ψιλόκοκκο χαλίκι και όχι άμμο αφού χρειάζεται εμπειρία για να μην γίνει ανάμιξη.

Προσωπικά Γιώργο θα σου πρότεινα να βάλεις χαλαζιακή άμμο ψιλή σαν πούδρα σε πάχος 4 εκατοστά και τίποτα άλλο, ότι χρειάζονται τα φυτά θα το λαμβάνουν από τα φύλλα τους με την υγρή λίπανση και αν κάποιο θέλει ενίσχυση στη ρίζα, του δίνεις που και που καμία ταμπλέτα τοπικά στη ρίζα.

Στην γεωπονια ετσι σας μαθαινουν.... :thumbup::thumbup::rasp::rasp:

κανονες φυτεματος.. (απλα επιγραματικα βαριεμε να εξιγω :thumbup::thumbup::thumbup: )

1. τοποθετιση κοματιων (μικρων) φελιζολ.

2. τοποθετιση χαλικου

3. τοποθετηση χωματος με τιρφη.

;):thumbup::D:D

Ps Εννοητε μιλαω για γλαστρα.. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Στην γεωπονια ετσι σας μαθαινουν.... :rasp::rasp::angry02::hysterical:

κανονες φυτεματος.. (απλα επιγραματικα βαριεμε να εξιγω :thumbup::thumbup::thumbup: )

1. τοποθετιση κοματιων (μικρων) φελιζολ. Τοποθέτηση με τέτοιον τρόπο ώστε να διατηρούνται ανοικτές οι οπές του πάτου της γλάστρας.

2. τοποθετιση χαλικου Ώστε να γίνεται αποστράγγιση και να αποφεύγονται οι σήψεις λόγω μη επαρκούς αερισμού των ριζών.

3. τοποθετηση χωματος με τιρφη.

:thumbup::D:D:D

Ps Εννοητε μιλαω για γλαστρα.. :thumbup:

Όπως βλέπεις η τεχνική έχει σκοπό την οξυγόνωση των ριζών, αυτό προσπαθούμε να πετύχουμε και στο υπόστρωμα του ενυδρείου.

Συμπέρασμα: κάνε τρύπες στον πάτου του ενυδρείου για να στραγγίζει. :thumbup: (φιλικά πάντα :thumbup:;) )

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις η τεχνική έχει σκοπό την οξυγόνωση των ριζών, αυτό προσπαθούμε να πετύχουμε και στο υπόστρωμα του ενυδρείου.

Συμπέρασμα: κάνε τρύπες στον πάτου του ενυδρείου για να στραγγίζει. :D (φιλικά πάντα :thumbup:;) )

μια ιδεα ειπαμε αμεσως να μας κοροιδεψετε... :D:D:thumbup:

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φάουλ! :D

Δεν αναμιγνύουμε ποτέ χαλίκι και άμμο, η άμμος θα περάσει σύντομα στο κάτω μέρος και θα φαίνεται το χαλίκι οπότε πάει το αισθητικό μέρος, επίσης γίνεται κακή οξυγόνωση με κίνδυνο παραγωγής υδροθείου και μεθανίου που είναι δηλητήρια.

Απ' ότι κατάλαβα ο συνονόματος ψάχνει κάποιο καλό εμπλουτισμένο υπόστρωμα για φυτά, αυτό εννοείτε οτι θα μπει κάτω από ψιλόκοκκο χαλίκι και όχι άμμο αφού χρειάζεται εμπειρία για να μην γίνει ανάμιξη.

Προσωπικά Γιώργο θα σου πρότεινα να βάλεις χαλαζιακή άμμο ψιλή σαν πούδρα σε πάχος 4 εκατοστά και τίποτα άλλο, ότι χρειάζονται τα φυτά θα το λαμβάνουν από τα φύλλα τους με την υγρή λίπανση και αν κάποιο θέλει ενίσχυση στη ρίζα, του δίνεις που και που καμία ταμπλέτα τοπικά στη ρίζα.

Ωραια σημερα επειδη θα περασω απο τον ΝΙΝΤΑΛ και εχει καποια δειγματα αμμου θα το κοιταξω για την αμμο οπου μου ειπες ωστε να δω αν μου αρεσει και θα τον ρωτησω για αυτο οπου λες οτι θα φενεται το χαλικι για παραπανω γνωμες οχι οτι δεν σε πιστευω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΝΤΩΣ! :thumbup::thumbup::thumbup:

Τωρα εχει καποιος αλλος καποια καλη γνωμη? ;):thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, γενικά για χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένα, η άμμος ή το χαλίκι που θα βάλεις (δηλαδή ο βυθός) είναι επαρκής μαζί με υγρά λιπάσματα (με μέτρο) και ενίοτε καμιά ταμπλέτα για τους εχινόδορους ή άλλα φυτά που φυτεύονται και δεν δένονται.

Από κει και πέρα και τα υποστρώματα κάνουν δουλειά (δες Denerle, Sera, Tetra) αν μάλιστα θέλεις να έχεις μεγαλύτερων ίσως απαιτήσεων φυτεμένα φυτά (εδώ βέβαια δεν αρκεί μόνο το υπόστρωμα είναι και ο φωτισμός και το CO2 κλπ) αλλά..... ούτως ή άλλως σε 2-3 χρόνια το υπόστρωμα σου θα ξεθυμάνει και απλά θα είναι λάσπη κάτω από το βυθό σου.

Αν έχεις σκοπό να το ξαναστήσεις σε μία τριετία - τετραετία ή τέλος πάντων δεν σε πειράζει να συνεχίσεις με ταμπλέτες μετά την περίοδο αυτή, τότε δεν είναι κακό να βάλεις υπόστρωμα. Αρκετοί συγγραφείς μάλιστα αλλά και συνχομπίστες αναφέρουν (και συμφωνώ) ότι ένα τέτοιο ενυδρείο καλό είναι κάθε τριετία να ξαναστήνεται από την αρχή, κάτι που στο φυτεμένο μου κατά κανόνα εγώ το κάνω.

Αν τελικά βάλεις υπόστρωμα, τότε πρόσεξε ΜΗΝ ΤΟ ΑΠΛΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΑΤΟ άφησε και περιοχές που θα έχει μόνο άμμο και δεν θα φυτέψεις τίποτα (π.χ. εκεί όπου θα θέλεις να βόσκουν τα corydoras σου). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει πρώτα να έχεις ένα σχέδιο για τα φυτά που θα βάλεις, που θα τα βάλεις, ποιες θα είναι οι ανισόπεδες πλευρές κλπ, κάτι που είναι βασική αρχή στο στήσιμο ενός φυτεμένου.

Σχεδίασε με προσοχή και προχώρα μεθοδικά.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση υποστρώματος δεν αναιρεί τη χρήση CO2, άλλη η δουλειά του υποστρώματος άλλη του CO2.

Aν θέλεις να έχεις απαιτητικά φυτά και γενικά αν θέλεις να βοηθήσεις τα φυτά σου στη φωτοσύνθεσή τους θα βάλεις CO2. Πολλά φυτεμένα πετυχημένα ενυδρεία δεν έχουν ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Σε μικρά ενυδρεία αντί για CO2 αρκετοί χομπίστες χρησιμοποιούν το excel (όχι της microsoft αλλά της seachem ;) ) το οποίο όμως είανι αρκετά υψηλό το κόστος για μεγάλα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποσο κανει μια μπoυκαλα co2 τι χρειαζετε για να δουλεψει?Καποια απο τα ενυδρεια οπου σκεφτομαι να παρω ειναι cayman 75,Record 60 ,Record 70 πιστευεις οτι πρεπει να μπει μπουκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι για τα ενυδρεία που αναφέρεις παραπάνω η μπουκάλα (με όλα τα παρελκόμενά της) είναι η πρώτη σου προτεραιότητα. Μπορείς πρώτα να δοκιμάσεις με ένα DIY σύστημα CO2 ή με excel.

Link to comment
Share on other sites

Το excel (Seachem ) περιέχει οργανικό άνθρακα και σε γενικές γραμμές μπορεί να προστίθεται σε συνδυασμό με CO2 ή και μόνο του σε μικρά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Το excel (Seachem ) περιέχει οργανικό άνθρακα και σε γενικές γραμμές μπορεί να προστίθεται σε συνδυασμό με CO2 ή και μόνο του σε μικρά ενυδρεία.

Υπαρχει περιπτωση επειδη ειστε σιγουρα ποιο εμπειροι και σιγουρα εχουν δει πολλα τα ματακια σας να μας ποσταρεται απο καποιο καταστημα on-line καποια καλα υποστωματα? και καποια καλα χαλικακια?

παραδειγμα εχω εδω και ενα μηνα αντικαταστησει το χαλαζιακο μου καλικακι και εγω βαλει πορολιθο και κατω απο αυτον υποστρωμα εκτων υστερων εμαθα μεσα απο το φορουμ οτι εκανα λαθος και κακως τον αγορασα τον πορολιθο παρα την προτροπη του pet-sopά μου kai ayto giati o πορολιθος ειναι ακαταλληλος κατα το φυτεμα (κιατστρεφονται οι ριχες αν δεν εισαι πολυ προσεκτικος) και επιση; βλαπτει τα ψαρακια υου βυθπθ καοως ειναι πολυ αιχμηρος ;):thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Andreas301 υποστρωμα που να κραταει περισσοτερο απο 5-6 μηνες δεν νομιζω οτι υπαρχει (αποψη μου).-

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχεις δίκιο diskus fan. Δεν έχω μετρήσεις (σιγά μην το έκανα ;) ) που να αποδεικνύουν το αντίθετο ή να συνηγορούν σε μεγαλύτερο ή μικρότερο χρόνο διάρκειας του υποστρώματος (δηλαδή μετρήσεις ρυθμού ανάπτυξης των φυτών με βάση την κλίμακα του χρόνου και με σταθερή την υπόλοιπη λίπανση και άλλα στοιχεία).

Αναφέρομαι λοιπόν με βάση ό,τι γενικότερα περιγράφουν τα προϊόντα και πράγματι υπάρχουν κάποια (π.χ. sera) που δηλώνουν πολύ λιγότερο χρόνο εξάντλησης των στοιχείων τους.

Προσωπικά, όταν ξαναστήσω το φυτεμένο μου (και όπου νάναι κλείνει την επόμενη τριετία του) δεν θα βάλω πλέον υπόστρωμα, μόνο άμμο.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχεις δίκιο diskus fan. Δεν έχω μετρήσεις (σιγά μην το έκανα ;) ) που να αποδεικνύουν το αντίθετο ή να συνηγορούν σε μεγαλύτερο ή μικρότερο χρόνο διάρκειας του υποστρώματος (δηλαδή μετρήσεις ρυθμού ανάπτυξης των φυτών με βάση την κλίμακα του χρόνου και με σταθερή την υπόλοιπη λίπανση και άλλα στοιχεία).

Αναφέρομαι λοιπόν με βάση ό,τι γενικότερα περιγράφουν τα προϊόντα και πράγματι υπάρχουν κάποια (π.χ. sera) που δηλώνουν πολύ λιγότερο χρόνο εξάντλησης των στοιχείων τους.

Προσωπικά, όταν ξαναστήσω το φυτεμένο μου (και όπου νάναι κλείνει την επόμενη τριετία του) δεν θα βάλω πλέον υπόστρωμα, μόνο άμμο.

Φιλικά

Ανδρέας

:thumbup::D:D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

....αν και δεν ειχα ποτε υποστρωμα εμποριου-παντοτε εστηνα τα φυτεμενα μου με ταμπλετες-πριν απο 8 μηνες εκανα την κινηση να βαλω algoflash....

-Μεχρι πριν απο ενα μηνα περιπου το ειχα με αυτο ως υποστρωμα.Επειδη ομως στο 7μηνο ειδα φρενο στην αναπτυξη αλλα και στο ολο "λουκ" των φυτων, ελλειψεις σε στοιχεια κ.λ.π αποφασισα να το ξεστησω-ξαναστησω χωρις υποστρωμα αυτη τη φορα.

Ομολογω οτι ησυχασε το κεφαλι μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...