Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

Έχοντας ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία στρωσίματος με κάψουλα BluStart στο φίλτρο και καθημερινές ρίψεις τροφής στο ακατοίκητο ενυδρείο, όπως αναγράφεται στο εγχειρίδιο του cayman 60, αναρωτιέμαι αν θα ήταν προτιμότερο να επισπεύσω τη δωδεκαήμερη -κατά τας γραφάς- αυτή διαδικασία με χρήση κάποιας από τις παρακάτω μεθόδους για τις οποίες έχω διαβάσει.

(Ας σημειωθεί ότι υπάρχει πρόσβαση σε στρωμένο ενυδρείο με χρυσόψαρα κι εσωτερικό φίλτρο.)

  1. Τοποθέτηση χρυσόψαρου(ων) από το άλλο ενυδρείο σε αυτό. Μάλλον απάνθρωπη (ή μήπως απόψαρη? ;) ) μέθοδος...
  2. Να "ξεπλύνω" το στρωμένο φίλτρο στο νέο ενυδρείο. Αρκεί αλήθεια ένα απλό ξέπλυμα για να μεταφερθούν τα βακτηρίδια στο νέο φίλτρο;
  3. Να μεταφέρω το στρωμένο φίλτρο (και αναγκαστικά και τα χρυσόψαρα) για ένα διάστημα στο νέο ενυδρείο. Τι διάστημα θα ήταν αρκετό αλήθεια;
  4. Πιθανώς κάποια άλλη μέθοδος...

Τι θα προτείνατε σαν πιο αποτελεσματική μέθοδο;

Σημείωση: Η μεταφορά μέρους μόνο των υλικών του στρωμένου φίλτρου, όπως προτείνεται σε άρθρο του aquazone, δεν είναι δυνατή.

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έβαζες τα μισά από τα υλικά στο νέο ενυδρείο;

Εγώ αυτό θα έκανα. Και ο μόνος που μπορεί να σου δείξει πότε είναι στρωμένο το ενυδρείο σου είναι οι μετρήσεις σου σε NH3/NH4, NO2, NO3.

Όταν μετρήσεις Αμμωνία(NH3/MH4)=0 και ΝΟ2=0 και ΝΟ3<50 τότε το ενυδρείο σου είναι έτοιμο να δεχτεί ΜΕ ΜΕΤΡΟ πάντα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όπως έγραψα και παραπάνω, δε γίνεται κάτι τέτοιο:

Το στρωμένο εσωτερικό φίλτρο έχει μόνο ένα "σφουγγάρι", άρα μπορώ να το βάλω ή όλο ή τίποτα! Κι αν το βάλω ολόκληρο, θα πρέπει να μεταφέρω και τα χρυσόψαρα για να μη μείνουν χωρίς φίλτρο!

Έχω διαβάσει για τη διαδικασία στρωσίματος, απλά αναφέρω το χρόνο που αναφέρεται στο εγχειρίδιο για το στρώσιμο. Οπωσδήποτε θα μετρήσω όσα αναφέρεις πριν βάλω ψάρια - τα σετ μετρήσεων είναι στο ράφι μέρες και περιμένουν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τότε στίψε το σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο του καινούριου ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι βέβαια να αφαιρέσεις τον υαλοβάμβακα για να μην κρατήσει τίποτα να περάσουν δηλαδή όλα στα υπόλοιπα υλικά του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΙΦΟΣ! :thumbup:

Αν κι έβαλα το BluStart Activator πριν 6 ημέρες κι έριξα επανειλημμένα τροφή στο νερό, ενώ χθες (μόλις :thumbup: ) έστιψα και το φίλτρο από τα χρυσόψαρα στο βιολογικό μέρος του φίλτρου, οι μετρήσεις μου είναι άκρως απογοητευτικές... :thumbup:

ΝΗ3 1 mg/l

NO2 <0,3 mg/l

NO3 0 mg/l

PH 8

Αν και με τη χρωματική κλίμακα των τεστ της sera -και μάλιστα χωρίς φως ημέρας- δεν μπορώ να πω ότι είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι δεν έχω κάνει λάθος.

Είμαι ακόμα στο μηδέν λοιπόν; :thumbup:

;)

Link to comment
Share on other sites

Από πότε έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία ;

Link to comment
Share on other sites

Την 1η Απριλίου, δηλαδή 7η μέρα σήμερα!

Και το εγχειρίδιο λέει ότι με το BluStart και την τροφή σε 10-12 μέρες θα ήταν ΟΚ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το προϊόν αυτό αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή εφ όσον δεν έχουν εξαντληθεί οι ημέρες που σου λέει .

Πρόσεξε να ακολουθής τις οδηγίες που σου λέει μέσα , π.χ. σου λέει να ρίχνεις κάθε μέρα τροφή αλλά δεν εννοεί ½ κιλό .

Πάντως μην Βάλης ψάρια μέσα αν δεν γίνουν οι ενδείξεις ΝΗ3 =0 ΝΟ2 =0 .

Να λάβεις υπ όψιν σου ότι η θερμοκρασία είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να αναπτυχθούν τα βακτήρια .

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το ενυδρείο (cayman) είχε 2 κάψουλες BluStart... Τη δεύτερη έλεγε να τη βάλω όταν βάλω ψάρια, αλλά την έβαλα σήμερα βλέποντας να μην έχουν αναπτυχθεί ακόμα βακτήρια.

Πράγματι, για λίγη τροφή έλεγε το εγχειρίδιο. Λίγη έριχνα κι εγώ, κι από την ένδειξη NH3 υποθέτω δε λείπει η αμμωνία. Αλήθεια, αρκεί το 1mg/l για το στρώσιμο??

Τη θερμοκρασία την έχω στους 25. Αρκεί;

Πάντως, εάν στις 7 μέρες δεν έχουν δημιουργηθεί ούτε νιτρώδη, υποθέτω στις 10-12 δεν θα προλάβει να έχει στρώσει..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια είναι σίγουρο ότι έχουν δημιουργηθεί το θέμα είναι αν είναι τόσα που να μπορούν να κρατήσουν την αμμωνία και το νιτρίτη σε μηδενικά επίπεδα .

Τώρα με τη θερμοκρασία εφ όσον δεν έχουμε μέσα ψάρια και φυτά μπορούμε να την ανεβάσουμε στους 32 βαθμούς .

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τη συμβουλή σου φίλε ΣΤΑΜΑΤΗ και ανέβασα τη θερμοκρασία στους 32 από την Κυριακή μέχρι χθες που έβαλα ένα φυτό μέσα... Έβαλα και 20ml STRESS ZYME. Ελπίζω μετρώντας τις τιμές αύριο να μην απογοητευτώ πάλι, και να μπορέσω να βάλω κανέναν κάτοικο το Σάββατο!

Έχω 2-3 νέες απορίες όμως:

  1. Επάνω στην άμμο έχουν παραμείνει μερικά flakes (τροφής για χρυσόψαρα) που έχω ρίξει όλες αυτές τις ημέρες, φανερά αλλοιωμένα βέβαια. Επειδή δε βλέπω να διαλύονται εντελώς όμως, θα πρέπει τα αφαιρέσω και πως; Είναι επικίνδυνα για τα ψάρια λόγω της αλλοίωσής τους;
  2. Η επιφάνεια του νερού τις τελευταίες 2-3 ημέρες έχει πολυάριθμους μικρούς άσπρους κόκκους που επιπλέουν. Τι θα μπορούσε να είναι; Πρέπει να τους αφαιρέσω με κάποιο τρόπο; Το φίλτρο δε φαίνεται να τους ελαττώνει... ;)
  3. Αγόρασα κομμάτια ξύλου mopani και τα έβαλα σε νερό το οποίο αλλάζω 2-3 φορές καθημερινά εδώ και 3 ημέρες. Τα ξύλα πλέον βουλιάζουν, ενώ το νερό αποκτά πλέον αμυδρά μπεζ απόχρωση, σε αντίθεση με την αρχή που ήταν έντονο καφέ. Πότε μπορούν να τοποθετηθούν στο ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα εξής για γρηγορότερα αποτελέσματα:

1. Βάλε το καινούργιο φίλτρο να δουλέψει για 7-10 μέρες στο παλιό ενυδρείο(παράλληλα με το παλιό φίλτρο)

2. Βγάλε 30-40% νερό από το παλιό ενυδρείο και βάλ' το στο καινούργιο ενυδρείο πριν βάλεις ψάρια.

Πιστεύω οτι με τα παραπάνω θα είσαι οκ.

Έγινε επεξεργασία - fadasma
Link to comment
Share on other sites

Καλή σκέψη, αλλά μάλλον θα ήταν λίγο στριμωχτά και με τα δύο...

Άλλωστε φαίνεται πως είμαι σε πολύ καλό δρόμο, αφού σήμερα μέτρησα:

NH3/NH4: 0

ΝΟ2 : 3,3

ΝΟ3 : 40

ΡΗ : 8

Να υποθέσω ότι είναι θέμα ελάχιστων ημερών να ολοκληρωθεί η διαδικασία, ή περισσότερο;

Για τα παραπάνω ερωτήματα, αφού δεν είδα κάποια συμβουλή, αυτοσχεδίασα: Έβγαλα τα περισσότερα flakes με απόχη, αφού ανατάραξα το νερό για να ανασηκωθούν από την άμμο. Με την ίδια απόχη αφαίρεσα και τους άσπρους κόκκους. Το mopani το άφησα σε νερό υπολογίζοντας να το βάλω σε 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είσαι σε καλό δρόμο.

Με τις τρέχουσες ρυθμίσεις είναι θέμα λίγων ημερών.

Μόλις πάρεις νιτρώδη και αμμωνία 0 το στρώσιμο έχει γίνει και μπορείς να βάλεις 2 3 ψαράκια για αρχή αφού πρώτα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού για να πέσουν λίγο τα νιτρικά σου!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και έγινε!

Χθες μέτρησα NO2=0, NH4/N3=0, NO3=30mg

Έκανα αλλαγή νερού ~80% (θόλωσε πάλι λίγο κι έκανε φυσαλίδες, αλλά ήδη κοντεύει να επανέλθει στα φυσιολογικά). θα το ξαναμετρήσω αργότερα για σιγουριά... :)

Αρχικά σκέφτομαι να βάλω 5-6 Cardinal Tetra και 3 Apistogramma cacatuoides. Έχει σημασία η σειρά που θα μπούν; Μπορούν να μπουν με διαφορά λίγων ημερών, ή θα υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο λοιπόν.

Θα σου πρότεινα για αρχή να βάλεις μόνο τα κάρντιναλ και σε 5 με 6 μέρες βάζεις και τα κακατού.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! :)

Και VOILA! Η πρώτη εικόνα μετά την εισαγωγή 7 cardinal tetra! :D

post-844-1145620850_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο !!!

Πολύ όμορφο !!!

Προσωπικά θα αφαιρούσα την αφροδίτη απο μέσα για να δείξει ακόμα πιο φυσικό :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σου αρέσει! Σε αυτό κατέληξα μετά από αρκετούς πειραματισμούς, χωρίς να έχω καμία άλλη εμπειρία σε διακόσμηση ενυδρείου και ανησυχούσα πολύ εάν θα προέκυπτε κάτι εμφανίσιμο!

Όσο για την Αφροδίτη, ήταν επιλογή της συζύγου η οποία επιθυμούσε αρχικά έντονη παρουσία αρχαιολογικών στοιχείων, βλέποντας ίσως περισσότερο τη διακοσμητική παρά τη φυσική του πλευρά. Έτσι έχουμε ίσως μια μέση λύση. Αργότερα βλέπουμε... :)

Επίσης έχω σκοπό να προσθέσω και java moss, ενώ είναι διαθέσιμες πολλές πέτρες (βότσαλα, γρανίτης κλπ) και ένα κομάτι mopani, αλλά δε θέλω να το "φορτώσω" πολύ. Οποιαδήποτε ιδέα/πρόταση πάντως είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει εχει ενα πολυ αφαιρετικο STYL βεβαια θα συμφωνησω για την Αφροδιτη με τον SW αλλα σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω αυτα τραβαω με ενα ΚΑΤΑΡΤΙ :)

Link to comment
Share on other sites

και οι παντρεμένοι έχουν.....ΕΝΥΔΡΕΙΑ !!!! :)

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Και πολλές φορές γκρίνια!!!!! Αλλά και αυτό με τον καιρο και τους κατάλληλους χειρισμούς στρώνει!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χαχαχα... Ομολογώ πως με εντυπωσιάζει η κατανόησή σας!!! :D

Και γκρίνια έχω που δεν "χωράει" ένας παρθενώνας μέσα... :thumbup:

Πάντως η θέα ενός ημίγυμνου, καλλίγραμμου, μισοξαπλωμένου γυναικείου σώματος δε νομίζω ότι θα μπορούσε ποτέ να προκαλέσει ένα ακαλαίσθητο εικαστικό αποτέλεσμα! :) (Μην το συνεχίσω όμως γιατί θα μας βάλουν χέρι τα.. κορίτσια του φόρουμ! :thumbdown:) Σε κάθε περίπτωση πάντως προτιμώ την Αφροδίτη από ένα κατάρτι! :lol::thumbup:

Όμως έχω ένα μικρό πρόβλημα με τις φωλιές που θέλω να βάλω: Δε μου κολλάνε καθόλου τα "γλαστράκια" σε αυτό το περιβάλλον. Από την άλλη, αν βάλω αμφορείς (που ταιριάζουν περισσότερο) επιβαρύνω το "αφύσικο" περιβάλλον! :hysterical: Τι να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ακόμα ενα ενυδρείο και άσε την σύντροφο σου σε αυτό να βάλει ότι θέλει.

Έτσι θα έχεις και καλή δικαιολογία για να φτιάξεις άλλο ένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...