Jump to content

Επιλογή ψαριών


Recommended Posts

Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum και μέσα από εδω έμαθα για το στήσιμο και την περιποίηση του ενυδρείου και των ψαριών.

Ηρθε η ώρα να ζητήσω την βοήθειά σας

Εχω ένα ενυδρείο 300 λίτρα το οποίο έχει ψάρια από τον περασμένο Σεπτέμβρη και φυτά από τον Δεκέμβρη.

Λάμπες 3 χ 30watt

Βυθός ψιλό χαλίκι.

Τα ψάρια που έχω είναι

  • Red eye tetra x 10
  • Ancistrus Plecostmus x 2
  • Platy maculata x 7+
  • Clown Loach x 2
  • Corydoras ornatus x 2
  • Botia Hymenophysa x 2
  • Melanotaenia goldiei x 2
  • Acanthophthalmus myersi x 4
  • Guppies x 20+

Guppies & platy γεννάνε συνέχεια όποτε έχω χάσει και το μέτρημα. (αρκετα όμως γίνονται τροφή των ίδιων των μανάδων τους :rolleyes: )

Τα φυτά που έχω είναι

  • Anubias barteri x 3
  • Echinodorus x 3
  • Vallisneria americana x 2
  • Bacopa monnieri x 1
  • Bacopa caroliniana x 2
  • Αγνωστου ταυτότητας χ 2
  • κερατοφυλλο για να γενναν τα ψαράκια μου
  • ριζα αρκετά μεγάλη

Μετρήσεις με υγρά τεστ Ph 8.0 Gh 4, kh 7, NH 0, NO2 0,1, NO3 50

Φίλτρο SERA 1100 με siporax, ανθρακα και λοιπα σφουγγαράκια.

Πριν ρωτήσω, να πω ότι γνωρίζω ότι τα ψάρια που είναι μέσα δεν συνδυάζονται, όμως τόσους μήνες ζουν αρμονικά.

Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον οι pleco καταβροχθίζουν τα φυτά μου και μου τα έχουν ριμάξει. Τους δίνω κολοκύθι και τρώνε, αλλά βαρέθηκα αυτή την δουλεία. (ένα κολοκύθι κάθε 2 μέρες)

Ετσι αποφάσισα να ξεκαθαρίσω λίγο τον πληθυσμό και να μεταφέρω κάποια από τα ψάρια σε ένα 60άρι που πήρα σήμερα. Οι πρώτοι που θα φύγουν από μέσα είναι οι Pleco.

Για τα υπόλοιπα περιμένω την γνώμη σας ή και το κράξιμό σας :)

Να σημειώσω ότι έχω χάσει μόνο τα 10 πρώτα γκάπι (αφου είχαν κάνει αρκετούς απογόνους) και ένα πλάτυ (το οποιο κι αυτό είχε γεννήσει κάποια μικρά)

Έγινε επεξεργασία - papados
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω το απόγευμα να δείτε και την ανούμπια μου που άνθησε!!.

Ξέχασα να βάλω στα ψάρια και 2 SAE που έχω...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να διώξεις τα ζωοτόκα ή να αφήσεις μόνο λίγα αρσενικά....γιατι ειλικρινά η κατάσταση δεν παλεύετε.......δεν ξερεις τι τραβαω με το 60αρι και τα ζωοτοκα που εχω μεσα..... :S

Επίσης το οτι γινονται τροφή μερικά νεογνα δεν ειναι κακο...αλλιως τωρα θα μετρούσες σε δυνάμεις του 10^v :)

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες απο το ενυδρύο μου και περιμένω τα σχολια σας.

Τελικά Ποιος τρώει τα φυτά μου? Ποια να κρατήσω και ποια να διώξω?

post-8803-1243616529_thumb.jpg post-8803-1243616557_thumb.jpg post-8803-1243616571_thumb.jpg

post-8803-1243616583_thumb.jpg post-8803-1243616609_thumb.jpg post-8803-1243616621_thumb.jpg

post-8803-1243616634_thumb.jpg post-8803-1243616645_thumb.jpg post-8803-1243616656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kλαδεψε λιγο το κερατοφυλο σου και φυτεψε τα κλαδεματα..Πιανει πανευκολα....Και εχει τρομερα γρηγορα αναπτυξη

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτόκα και τα τα tetra δεν νομιζω να σου κανουν ζημια, ελενξε τα υπολοιπα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Στο νερο αυτο δεν επρεπε να υπαρχουν πολλα απο τα ψαρια που εχεις.

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο προβλημα για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Στο νερο αυτο δεν επρεπε να υπαρχουν πολλα απο τα ψαρια που εχεις.

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο προβλημα για μενα.

Σίγουρα αναφέρεσαι στις τιμές του νερού. Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

Εχω φτιάξει ένα exceλακι και έχω βάλει τιμες του νερού που χρειάζεται το κάθε ψάρι και προσπαθώ να το κρατάω κάπου στον μέσο όρο.

Οπως και ανέφερα παραπάνω ξεκίνησα να την ψάχνω γιατί κάποια μου ρημάζουν τα φυτά. Γενικά άλλο πρόβλημα δεν έχω. Και οι γέννες πάνε καλά και απώλειες δεν έχω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι καλυτερο τα χημικά, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διωξεις τα πιο ευαισθητα ψαρια, μιας που με τα guppy θα γεμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα επιμηνω οτι εχεις πολλα ψαρακια, και διαφορετικες συνθηκες χρειαζεται το καθενα..

Και δεν πρεπει να βαζουμε ζωοτοκα με ωοτοκα...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αναφέρεσαι στις τιμές του νερού. Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

Εχω φτιάξει ένα exceλακι και έχω βάλει τιμες του νερού που χρειάζεται το κάθε ψάρι και προσπαθώ να το κρατάω κάπου στον μέσο όρο.

Οπως και ανέφερα παραπάνω ξεκίνησα να την ψάχνω γιατί κάποια μου ρημάζουν τα φυτά. Γενικά άλλο πρόβλημα δεν έχω. Και οι γέννες πάνε καλά και απώλειες δεν έχω

Το να κρατησεις το μεσο ορο τιμων για ολα τα ψαρια ειναι κατι δυσκολο και δεν υπαρχει περιπρωση να μη ξεφυγει κατι καποια στιγμη.

Απο την αλλη οταν κρατας ενα ψαρι που ζει πχ σε pH 6-7,5 συνεχως στο 7,5 δεν θα το χαρεις για πολυ καιρο.

Τα ορι που δινονται στις τιμες του νερου ειναι για το ποσο αντεχουν χωρις προβλημα για καποιο λογικο χρονικο διαστημα, οσο για να ζουν συνεχεια εκει και μαλιστα οι μεταβολες αυτες δεν πρεπει να γινονται αποτομα.

Δλδ μεταβολη του pH πανω απο 0,2-0,5 σε 24 ωρες δεν πρεπει να γινεται, αντεχουν και παραπανω καποια ψαρια αλλα μειωνεις με καθε παρασπονδια το προσδοκιμο ζωης.

Υπαρχουν ζωοτοκα και ωοτοκα που μπορουμε να βαζουμε μαζι αφου ζουν σε ιδιες/κοντινες τιμες νερου και γενικοτερα συμβατα, και ενα ενυδρειο υπο τη μορφη του κοινωνικου και οχι βιοτοπικου μπορει να θεωρηθει λειτουργικο (ΙΜΟ). (η προταση οχι ζωοτοκα μαζι με ωοτοκα ειναι μια καλη προταση για ευκολη λυση, σε νεους στο χομπυ αφου δεν θα εχουν ετσι να ψαξουν πολυ για συμβατα ειδη :))

Εδω ομως ξεφευγουν πολυ οι τιμες και οπως ειπε και ο Πανος, τα ψαρια ειναι πολλα για το ενυδρειο ετσι κι αλλιως.

Οποτε μεσα στη διορθωση της ιχθυοφορτωσης μπορει να μπει ο παραγοντας τιμες νερου ενυδρειου για το ποια ψαρια θα παραμεινουν.

Εκτος κι αν αποφασισεις να πας σε αγορα οσμωσης για μαλακο νερο και να κρατησεις τα ψαρια του μαλακου νερου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα επιμηνω οτι εχεις πολλα ψαρακια, και διαφορετικες συνθηκες χρειαζεται το καθενα..

Και δεν πρεπει να βαζουμε ζωοτοκα με ωοτοκα...

+1 :)

Επισης εχεις καποια ψαρια σε ζευγη,ενω ειναι σμηνοψαρα (ζουν σε ομαδες 6+ ατομων),καθως και και ειδη που μεγαλωνουν παρα πολυ...

Κατα τη γνωμη μου θα ηταν καλυτερα να κρατησεις ψαρια απο την ιδια γεωγραφικη περιοχη.

Θα σου προτεινα να κρατησεις τα tetras,ancistrus,corydoras(να προσθεσεις τουλαχιστον 6 ατομα ακομα)

και να αρχισεις σιγα σιγα να το μετατρεπεις σε βιοτοπικο...

Θα δειξει πιο φυσικο,αλλα θα παρατηρησεις και αναλογες συμπεριφορες απο τα ψαρια σου.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...Θα σου προτεινα να κρατησεις τα tetras,ancistrus,corydoras....

Σε αυτο το νερο? :)

....Μετρήσεις με υγρά τεστ Ph 8.0 Gh 4, kh 7, NH 0, NO2 0,1, NO3 50.....

@papados Δεν ενδυκνειται ανθρακας σε φυτεμενα ενυδρεια.

...Φίλτρο SERA 1100 με siporax, ανθρακα και λοιπα σφουγγαράκια.....
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το νερο? :)

@papados Δεν ενδυκνειται ανθρακας σε φυτεμενα ενυδρεια.

Αν αποχωριστώ τα ζωοτόκα και κρατήσω όλα τα υπόλοιπα δεν θα έχω πρόβλημα με τα φυτά μου? Έστω ότι μαλακώνω το νερό για να το φέρω στα μέτρα των ωοτόκων ψαριών και αυξάνω τον πληθυσμό των κορυ ή / και των κλόουν θεωρητικά δεν θα μείνει φύλλο για φύλλο απάνω στα φυτά μου.

Αυτό με τον ανθρακα δεν το έχω ξανακούσει, ούτε οι πετσοπάδες μου έχουν πει τιποτα!!!

Να τον βγάλω???

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα εχεις προβλημα με τα φυτα σου.και ναι βγαλε τον ανθρακα.δεν κανει να ειναι μονιμα σε φυτεμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ωραία πάω να βγάλω τον άνθρακα και στην θέση του θα βάλω λιγο ακόμα siporax.

Εαν δεν θα κινδυνεύουν τα φυτά μου με την συνθεση που γράφω παραπάνω, τώρα γιατί μου τα τρώνε με τόση μανία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταίζεις σωστα ή υπαρχουν σαλλιγκαρια που σου τρωνε τα φυτα, ή τα ψαρακια σου εχουν τρελαθει...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το νερο? :)

Συγγνωμη, δεν το προσεξα...

Επικεντρωθηκα περισοτερο στη συμβατοτητα των οργανισμων,παρα στις συνθηκες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...Εαν δεν θα κινδυνεύουν τα φυτά μου με την συνθεση που γράφω παραπάνω, τώρα γιατί μου τα τρώνε με τόση μανία?

1. Τι συμπτωματα παρουσιαζουν τα φυτα που λες οτι εχουν φαγωθει? (πχ τρυπες ή λειπουν κομματια απο την ακρη κλπ)

2. Τα εχεις δει να τρωγονται απο καποιο ψαρι? ή το υποθετεις.

3. Τι τροφες ριχνεις στο ενυδρειο? (αναλυτικα)

4. Τα σαλιγγαρια τρωνε υπολειματα και αλγες κατα 99% και θα στραφουν στα φυτα μονα αν δεν υπαρχει τπτ (πραγμα αδυνατο) αλλο να φανε. Αν εχεις δει σαλιγγαρια πανω σε φυτα, τρωνε κατα 99% την αλγη που αναπτυσεται πανω τους και τα καθαριζουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι clown τρωνε τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Τι συμπτωματα παρουσιαζουν τα φυτα που λες οτι εχουν φαγωθει? (πχ τρυπες ή λειπουν κομματια απο την ακρη κλπ)

Τρύπες στα φύλλα και στο τέλος εξαφανίζεται όλο το φύλλο, Στις ανούμπιες καμιά φορά λειπει η ακρούλα από τρυφερο φυλλαράκι που μολις βγαίνει. Κατα καιρου βρίσκω και ολόκληρα φύλλα να επιπλέουν κομένα απο το κοτσάνι τους

2. Τα εχεις δει να τρωγονται απο καποιο ψαρι? ή το υποθετεις.

Εχω δει τους πλεκο να κάνουν πάρτυ το βράδι πάνω στα φύλλα. Μπορεί να τρώγανε αλγη (δεν μπορούσα να μετρήσω τις "δαγκωνίες" τους, αλλά από τότε που ξεκίνησα να βάζω κολοκύθι μέσα, δεν έχω απώλειες φυτών. Και το κολοκύθι το τρώνε οι πλέκο. Από αυτό συμπερανα ότι έιναι οι ένοχοι..

3. Τι τροφες ριχνεις στο ενυδρειο? (αναλυτικα)

Αυτη την εποχή δίνω Tetra tabin, tetra guppy, terta rubin. Πιο πριν δεν θυμάμαι ακριβώς τι έδινα. Να έχει να κάνει με τις τροφές που τους ρίχνω? (μην ξεχνάμε και το κολοκύθι.)

4. Τα σαλιγγαρια τρωνε υπολειματα και αλγες κατα 99% και θα στραφουν στα φυτα μονα αν δεν υπαρχει τπτ (πραγμα αδυνατο) αλλο να φανε. Αν εχεις δει σαλιγγαρια πανω σε φυτα, τρωνε κατα 99% την αλγη που αναπτυσεται πανω τους και τα καθαριζουν.

Τα σαλιγγάρια μου σπάνια πάνε στα φυτά. Συνήθως έιναι στα τζάμια και τα έχω παρατηρήσει ότι είναι ακίνδυνα. (ήταν τα πρώτα που ενοχοποίησα για την κατάσταση. Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα που λένε :) )

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι προβλημα διατροφης, που το βλεπω δυσκολο για 2 ancistrus σε 300αρι ενυδρειο να μη εχουν τροφη, ειναι καποιο στοιχειο που τους λειπει μαλλον.

Δες εδω την λιστα με τα συμπτωματα και ψαχτο και λιγο αλλιως. :rolleyes:

Εχεις ριξει ποτε καλιο? (potassium) ή ιχνοστοιχεια να δεις αν υπαρξει διαφορα?

Αν μπορεις βαλε καμια φωτο απο τα ψαρια, ιδιως τα ancistrus οταν ειναι στο τζαμι να δουμε αν ειναι χορτατα :)

Δοκιμασε και λιγη ποικιλια στην τροφη.

Εμενα σε ολα τα γατοψαρα αρεσει η sera viformo, και για τα ancistrus κομματακια αποTropical Pleco΄s Tabin (σπιρουλινα ειναι).

Και σε ολα αρεσει κλασικα η ζωντανη (πχ λαχανικα,

, αγγουρι, καρωτο, ζεματισμενα μπροκολο,
για τα φυτοφαγα και
για ολα), κατεψυγμενη ocean nutrition Bloodworms, Artemia, Daphnia. (με μετρο παντα, εγω την ξεπλενω σε ψιλη σιτα πριν τη ριξω) Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Delta66 σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές.

τα συμπτωματα μοιαζουν με αυτα της Ασθένειας των κρυπτοκορίνων, αλλα και πάλι δεν νομίζω γιατί και αλλαγές κάνω και η φωτοπερίοδος είναι 10 ώρες χωρίς καμία αλλαγή από τότε που στήθηκε το ενυδρείο.

Ισως τα αυξημένα επίπεδα Nitrate?

Δεν ρίχνω τιποτε άλλο εκτός απο excel και για να πω την αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι, από τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα με το "φάγωμα" των φυτών μου.

Επίσης θα μπορούσε ο ένοχος να ήταν τα κλουνάκια (όπως λέει ένας φίλος πιο πάνω) αλλά σπάνια πλησιάζουν τα φυτά.

Ταίζω μια πρωί μια βράδυ και από λίγο. Μήπως να αυξήσω την τροφή καθώς και τις φορές που ταίζω?

Μαλλον θα πρέπει να το δοκιμάσω κι αυτό. Μιλόντας με τον πετσοπά μου μου είπε ότι είναι δυσκολο ο πλέκο να τρώει τοσο πολύ τα φύλλα μου.

Για να βγάλω φωτο τους πλεκο μου λίγο δύσκολο γιατί το πρωί ως επί το πλείστον είναι κρυμένοι (εκτος αν υπάρχει κολοκύθι μέσα) και το βράδυ είναι σκαρφαλωμένοι σε κανένα φυτό και λιγότερο στο τζάμι, παρόλο που έχει πιάσει λίγη πράσινη αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Μη τα βγαλεις τα ancistrus ειναι απο τα καλυτερα ψαρι για ενυδρειο δεν πιστευω οτι σου πειραζουν αυτα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...