Jump to content

Σαλιγκάρια καθαριστές


Recommended Posts

Διάβασα στο φόρουμ ότι υπάρχουν γαρίδες και σαλιγκάρια για να καθαρίζουν την άλγη. Μπορεί να προτείνει κανείς κάποιο είδος συγκεκριμένα για ένα 60άρι (σε λίτρα) ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι σε κατηγορία γλυκου.......

Λοιπον βαλε εκτος απο καμια γαριδα Amano(στα 60λ καμια 4-5).

Βαλε και 3-4 Zebra snail.

Ειναι αλγοφαγοι.

Link to comment
Share on other sites

οι ζεβρες(σαλιγκαρια) δεν μπαινουν σε φυτεμενο.προσοχη..!!!

ειναι φυτοφαγα...

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι σε κατηγορία γλυκου.......

Λοιπον βαλε εκτος απο καμια γαριδα Amano(στα 60λ καμια 4-5).

Βαλε και 3-4 Zebra snail.

Ειναι αλγοφαγοι.

Oυπςςς...Λαθος μου συγνωμη.....

Link to comment
Share on other sites

οι ζεβρες(σαλιγκαρια) δεν μπαινουν σε φυτεμενο.προσοχη..!!!

ειναι φυτοφαγα...

Εγω εχω στο δικο μου 2(φουλ φυτεμένο) και δεν εχουν πειραξει ουτε ενα φυλαράκι

αλγοφαφα ειναι και οχι φυτοφαγα

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Το Lymnaea stagnalis είναι ένα ιδιαίτερα επιβλαβές σαλιγκάρι γιατί τρέφεται με τα φυτά του ενυδρείου. Αν όμως βρίσκουν τροφή στο ενυδρείο όπως είναι οι φρεσκες άλγες, τότε τα φυτά δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Φυσικά καλό είναι να ελέγχουμε τον πληθυσμό τους τακτικά απομακρύνοντας με το χέρι όσα μπορούμε. Αυτό το σαλιγκάρι αν μπει στο ενυδρείο μας είναι πολύ δύσκολο να απομακρυνθεί. Συχνά μπαίνει με τα φυτά ή και με ζωντανή τροφή.

Κάποια από τα σαλιγκάρια είναι χρήσιμα στο ενυδρείο και δεν δημιουργούν προβλήματα. Αυτό βέβαια όταν ο πληθυσμός τους είναι ελεγχόμενος. Ένας λόγος που πολλαπλασιάζονται πολύ είναι το λάθος τάïσμα. Όταν ρίχνουμε περισσότερη τροφή από αυτή που μπορούν να φάνε τα ψάρια, μεγάλο μέρος της μένει στο βυθό και αυτό είναι ότι καλύτερο για να αποκτήσουμε μεγάλο πληθυσμό σαλιγκαριών πολύ σύντομα. Αν βρεθούμε αντιμέτωποι με ένα τέτοιο πρόβλημα πρέπει να βρούμε τρόπο να απομακρύνουμε ένα μέρος από αυτά

Αυτα πυστευω να σας βοηθεισουν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,,,,και εμενα μου εβαλαν τα σαλιγκαρια οταν μου εδςσαν τα φυτα,,,,ειναι επιβλαβες για τα φυτα???συνηθως τα βλεπω πανv στα φυλλα της vallesneria χωρις ομως να εχω παρατηρησει κατι κακο για το φυτο μου,,,,,σας ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

Τι σαλλιγκαρια ειναι;Μπορεις να βγαλεις μια φωτο;

Και εμενα εχουν ερθει καποιοι λαθροεπιβατες με τα φυτα αλλα ζουν κατω απο το χαλικι και κανουν καλο με διαβεβεωσε ο petshopas.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...