Jump to content

προετοιμασια+co2


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Θελω να κανω μια-δυο ερωτησεις.Αν ειναι χαζες συγνωμη προκαταβολικα.

Αν χρησιμοποιησω στο δοχειο προετοιμασιας νερου diy co2 θα κερδισω τιποτα;(να κατεβασω ph,gh).αν χρησιμοποιω και οξυγονο το ενα αναιρει το αλλο;

Στην προετοιμασια εχω και φιλτρο με τυρφη το οποιο δουλευει τουλαχιστον 7 μερες πριν μπει στο ενυδρειο. μην βαρεσετε αν ειναι χαζες

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη σου ερωτηση δεν παιζει....

η δευτερη σαφως και δουλευει....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε klaz αν σε κανω παλι να επαναλαμβανεσαι αλλα η πρωτη ερωτηση ηταν για το co2.

και η δευτερη για το οξυγονο.σαυτες μου απαντησες;

με μπερδεψες παλι.

Link to comment
Share on other sites

χμ,οκ.

το οξυγονο δεν παιζει,οπως και το διοξειδιο στο κουβα.

εγω ειπα ναι για την τυρφη οτι δουλευει.

αρα,στις ερωτησεις σου λεω,οχι και ...οχι. :)

Link to comment
Share on other sites

και τωρα εχω μια απορια. με την χρηση co2 δεν εχουμε πτωση στο ph; αν καταλαβα καλα κατι αρθρα που διαβασα εχουμε.εκτος και αν αυτη η πτωση ειναι για οσο συνοδευεται με ταυτοχρονη λειτουργια co2.

Link to comment
Share on other sites

σαφως και ειναι το τελευταιο που αναφερεις.γενικως το πεχα μπορει να μεταβληθει απο πολλους παραγοντες μεσα σε ενα ενυδρειο.

η ανθρακικη σκληροτητα παιζει ουσιαστικο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

στην αλλαγη νερου μπορω να χρησιμοποιω απεσταγμενο νερο κατα 50%;

χρειαζεται κατι επιπλεον να κανω,προσθεσω;

Link to comment
Share on other sites

2 ειναι οι τροποι.

α) 100% νερο απο αντιστροφη οσμωση(απιονισμενο),με προσθηκη ιχνοστοιχειων και ηλεκτρολυτων και

β)70% οσμωσης νερο και 30% βρυσης με χρηση ομως αντιχλωριου...

διαλεγεις και παιρνεις...

*στην εξατμιση εννοειται πως βα;ζουμε μονο απιονισμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το διαλεγεις και παιρνεις προσπαθω να αποφυγω.

δεν μαρεσει η α/ο.

το ψαχνω για νερο απο πηγη, μου το χαλατε.

το ψαχνω για co2 στην προετοιμασια, μου το χαλατε.

το ψαχνω για απιονισμενο, μου το χαλατε.

:rolleyes:

με την καλη εννοια παντα.

σας ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.

κατι αλλο θα σκεφτω :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το διαλεγεις και παιρνεις προσπαθω να αποφυγω.

δεν μαρεσει η α/ο.

το ψαχνω για νερο απο πηγη, μου το χαλατε.

το ψαχνω για co2 στην προετοιμασια, μου το χαλατε.

το ψαχνω για απιονισμενο, μου το χαλατε.

:thumbup:

με την καλη εννοια παντα.

σας ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.

κατι αλλο θα σκεφτω :hysterical:

Με μπερδεψες. :rolleyes: Τι διαφορα εχει; :)

Link to comment
Share on other sites

διαφορα σαν νερο δεν ξερω ποια ειναι.

δεν μαρεσει η α/ο γιατι οπως εχω ξαναπει καπου αλλου δεν μαρεσει που το μισο+ νερο παει χαμενο.

και αλλα ακομα χειροτερα

Έγινε επεξεργασία - annateo
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ετοιμο απιονισμενο που θα αγοραζεις απο ΑΟ δεν θα ειναι? Παλι δεν θα "πεταει" καποιος νερο.

Θα το πληρωνεις περιπου 65 λεπτα το 4λιτρο μπετονακι.

Με 100 τετοια μπετονακια (400 λιτρα συνολο) αγοραζεις* μια ΑΟ που (η πιο μικρη 50 PGD) σου βγαζει αν θελεις σε 24 ωρες 150-190 λιτρα. Η μεμβρνη διαρκει δυο περιπου χρονια.

Σκεψου τι μολυνση θα δημιουργησεις με τα πλαστικα μπετονακια στα σκουπιδια.

Σκεψου οτι το νερο που πετας αν θελεις μπορεις να το φυλας και να ποτιζεις, πλενεις βεραντες, φτιαχνεις κατασκευη και σου γεμιζει το καζανακι που χαλαει το περισσοτερο νερο στο σπιτι.

Επισης αν επενδυσεις καποια χρηματα σε μια διπλη ή τριπλη μεμβρανη μπορεις να χανεις πολυ λιγο νερο.

* τιμες ebay, απο ελλαδα υπολογισε συν 10-30% πανω, και δοξα τω θεω, μεχρι πριν ενα δυο χρονια ηταν 200-400% οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο ενυδρειο με σενα και για μιξη 50-50% (ΑΟ-βρυση), με μια απλη οσμωση 3 σταδιων 50 GPD καταναλωνω 25 λιτρα καθαρο 75 λιτρα βρωμικο (που πανε σε βαρελι για πλυσιμο) για μια αλλαγη 30%.

Συνολο 100 λιτρα αντι 50 που θα καταναλωνα με απλο νερο βρυσης.

Αν εβαζα μπετονακια θα επρεπε να αγορασω 6 πλαστικα μπετονακια με απιονισμενο κοστους 4€ περιπου.

Σε 15-20 αλλαγες εχω κανει αποσβεση.

ΥΓ ξεχασα να πω οτι το βρωμικο νερο της ΑΟ (που μονο βρωμικο δεν ειναι αφου εχει περασει απο τα προφιλτρα, πεντακαθαρο ειναι, ουτε χλωριο εχει κλπ), απλα σκληρο νερο ειναι, μπορει να μπει σε ενυδρειο αφρικανικο που θελει σκληρο νερο. :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου delta66.μου τα εχεις ξαναπει. αλλα προς το παρον εχω ελειψη χωρου και χρονου για κατασκευη αποθηκευσης και χρησιμοποιησης του "χαλασμενου" νερου.

οσο για το ετοιμο νομιζω κατι θα κανουν οι εταιριες αυτο που δεν ειναι κατλληλο.

και για τα πλαστικα σιγουρα τα πηγαινω για ανακυκλωση μαζι με καμια 10 εμφιαλωμενα που καταναλωνω.γενικα ειμαι υπερ της ανακυκλωσης.

Υ.Γ. ευχαριστω και εγω delta66 για την παρουσιαση με την ψυξη-θερμανση-elliwell.

αναλυτικοτατη και τελεια.πιο κατανοητη δεν υπηρχε περιπτωση να γινει.εχτες την εκανα και εγω πραξη.

Link to comment
Share on other sites

διαφορα σαν νερο δεν ξερω ποια ειναι.

δεν μαρεσει η α/ο γιατι οπως εχω ξαναπει καπου αλλου δεν μαρεσει που το μισο+ νερο παει χαμενο.

Καπου ειχε παρει το ματι μου μια Α/Ο στην οποια η αναλογια ηταν 1 λιτρο καθαρο μισο λιτρο "βρωμικο"...

ηταν της WaterWaves... ρωτα τους αν θελεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...