Jump to content

Αμμος


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα!Ηθελα να μαθω αν μπορω σε τροπικο ενυδρειο να βαλω αμμο θαλασσης!Αν γινεται τι πρεπει να κανω?? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!Ηθελα να μαθω αν μπορω σε τροπικο ενυδρειο να βαλω αμμο θαλασσης!Αν γινεται τι πρεπει να κανω?? :)

αραγωνιτη??? γινετε. αλλα γιατι να το κανεις αυτο??

η τιμη του ειναι 3πλασια απο τις απλης χαλαζιακης αμμου. :rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αραγωνιτη??? γινετε. αλλα γιατι να το κανεις αυτο??

η τιμη του ειναι 3πλασια απο τις απλης χαλαζιακης αμμου. :):rolleyes:

ευχαριστω που απαντησες...λοιπον ακου καθε καλοκαιρι πηγαινω στη Ναξο για διακοπες...θα παρω λιγη αμμο απο καμια παραλια...αλλα ωραια αμμο...τι λες??

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που απαντησες...λοιπον ακου καθε καλοκαιρι πηγαινω στη Ναξο για διακοπες...θα παρω λιγη αμμο απο καμια παραλια...αλλα ωραια αμμο...τι λες??

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.......τετοια αμμω εννοεις... αμμω παραλιας.

απο οτι εχω ακουσει απο τα παιδια του φορουμ μπορεις απλα ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια. θελει καθαρισμο.βρασιματα κτλ κτλ..

για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε??

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.......τετοια αμμω εννοεις... αμμω παραλιας.

απο οτι εχω ακουσει απο τα παιδια του φορουμ μπορεις απλα ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια. θελει καθαρισμο.βρασιματα κτλ κτλ..

για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε??

μιλαμε για 300λτ...ναι για τετοια αμμο μιλαω...μπορεις να μου πεις ή να μου δωσεις καποιο συνδεσμο (url) για να μαθω τη διαδικασια??

Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται να κανεις το ενυδρειο για αφρικανικες κιχλιδες εισαι Οκ καθως μιλαμε για ψαρια τα οποια εχουν αναγκη απο σκληρο νερο !

Σε διαφορετικη περιπτωση φοβαμαι οτι θα εχεις προβλημα με την αυξηση της σκληροτητας που θα προερχεται απο την θαλασσινη αμμο................

Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται να κανεις το ενυδρειο για αφρικανικες κιχλιδες εισαι Οκ καθως μιλαμε για ψαρια τα οποια εχουν αναγκη απο σκληρο νερο !

Σε διαφορετικη περιπτωση φοβαμαι οτι θα εχεις προβλημα με την αυξηση της σκληροτητας που θα προερχεται απο την θαλασσινη αμμο................

Θα το κανω αφρικανικο ενυδρειο....αν περιεχει δηλαδη ψαρια απο Αφρικη δεν θα εχω προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια μιας και θα βαλω και εγω αμμο θαλασσης ποια ειναι η διαδικασια..??

και εγω αυτο ρωτησα γιατι δεν μπορω να το βρω πουθενα... :)

Link to comment
Share on other sites

Θελει βρασιμο επι μιση ωρα. 2 φορες να το κανεις αυτο και εισαι οκ.

εγω θα συνεχισω ομως να ειμαι κατα τις αμμου απο παραλια ποταμι λιμνη κτλ.

καλυτερα να αγορασεις για να ξερεις τι περνεις.

το καλυτερο π εχετε να κανετε για αφρικανες ειναι να αγορασετε αραγωνιτη. :):rolleyes:

γνωμη μου,.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αντιθετος απο το να πληρωνω χρυσαφι τον αραγωνιτη ενω μπορω να επιτυχω τα ιδια αποτελεσματα και εχοντας ενα πιο φυσικο χρωμα στο ενυδριο μου...

Αμποψη μου :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις θαλασσινη αμμο για αφρικανικ ενυδρειο και βεβαια μπορεις να βαλεις...

Απλα πρεπει να βρεις περιοχες "παρθενες" που να μην εχει πατησει ανθρωπινο ποδι, δηλαδη να μην ειναι τιγκα στο σκουπιδι και ποιος ξερει τι αλλο...

Αν μπορεις να την βγαλεις μεσα απο την θαλασσα ακομα καλυτερα...

Η διαδικασια ειναι απλη ... θελει πολυ καλο πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμοπλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο-πλυσιμο

Καποιοι την βραζουν κι ολας...

Οσα περισσοτερα μετρα προστασιας παρεις τοσο καλυτερο για σενα και τα ψαρια σου!

Η δικια μου "τρεχει" εδω και 160 μερες περιπου και μεχρι στιγμης ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,,,,εγω που εχω αμμος με ζωοτοκα δεν εχω κανενα προβλημα,,,,,η μηπως εχω και δεν το ξερω?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω, απλα σκεφτομαι και κανω υποθεση.

η αμμος θαλασσης εχει και αλατι. αρα θελει καλο βρασιμο-αλλαγη νερου-βρασιμο-αλλαγη νερου-βρασιμο- καθαρισμο-καθαρισμο-καθαρισμο(οσο χρειαστει)-βρασιμο ωστε να λιωσει και να φυγει ολο το αλατι απο την αμμο. αν με τεστ οξεως αφριζει (που το πιστευω) τοτε μονο αφρικανες.

γνωμη μου. για ενα μικρο ενυδρειο οκ. για ενα μεγαλο θα χρειαστεις πολλα κιλα και η διαδικασια θα ειναι επιπονη, χρονοβορα και κοστοβορα (νερο και ηλεκτρικο ρευμα). η ετοιμη παιζει στα 10-20€ το 5 κιλο απο οσο ξερω και παντα αναλογα την αμμο και ποσο καθαρη ειναι. γιατι να πεθανεις απο την κουραση και να φας ολα τα απογευματα μιας εβδομαδας τουλααχιστον μονο για την αμμο? εγω πηρα ετοιμη, χαλαζιακη, σχετικα καθαρη, 40 κιλα, χωρις βρασιμο και εφαγα 3 απογευματα. ειναι το χειροτερο σταδιο κατα το στησιμο του ενυδρειου, μαζι με την εξοφληση των υλικων!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα γαλαζιακη δεν κανει για Αφρικανες μιας και ειναι ουδετερη και δεν μας δινει την αναλογη σκληροτητα που θελουμε...

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες που μου δωσατε...με βαση αυτα που μου ειπατε ειμαι 50-50 για το τι θα παρω..θα κατσω να το σκεφτω και θα πραξω ανλογα....και παλι ευχαριστω :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα γαλαζιακη δεν κανει για Αφρικανες μιας και ειναι ουδετερη και δεν μας δινει την αναλογη σκληροτητα που θελουμε...

μα δε θα βαλω αφρικανες!! βραζιλιανες, δυο μετρα γκομεναρες θα ειναι, να μου χορευουν σαμπα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη πνιγεστε σε μια κουταλια νερο.

αν το νερο της βρυσεις ειναι αλκαλικο. δλδ ph πανω απο 7 τοτε κανει για αφρικανες.

αν οχι δεν κανει. ειναι απλο. τωρα το να βαλεις ασβεστολιθους για να σου κανουν το πχ 7,5 - 8 σε 8,5 - 9 εχει καλλος

αλλα να μου λετε για αμμω θαλασσης και θα ανεβασει το ph κτλ..αφηστετο.

παρε οτι αμμο θελεις απο μαγαζι. και βαλτην στο ενυδρειο σου.

αλλιως πηγενε στην θαλασσα και κανε αυτο π σου ειπε ο φιλος μου ο fishaki.

:):rolleyes:

εχε ομως υποψιν σου κατι

για 300 λιτρα θα χρειαστεις περιπου 20 - 30 κιλα αμμο!!!

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες...Πρωτων γιατι οι αφρικανες δεν ζουν σε Ph 7 αρα θελεις Ph βρυσης απο 7,5 και πανω ωστε να λες πως εχεις καταληλο νερο...Και επεισης η αμμος που εχω βρει στην περιοχη μου ειναι ασβεστοληθικη(και πστευω σε πολλες περιοχες ισχυει το ιδιο...)....Οποτε και αυτη βοηθαει στο Buffering του νερου....

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες...Πρωτων γιατι οι αφρικανες δεν ζουν σε Ph 7 αρα θελεις Ph βρυσης απο 7,5 και πανω ωστε να λες πως εχεις καταληλο νερο...Και επεισης η αμμος που εχω βρει στην περιοχη μου ειναι ασβεστοληθικη(και πστευω σε πολλες περιοχες ισχυει το ιδιο...)....Οποτε και αυτη βοηθαει στο Buffering του νερου....

οταν λεω πανω απο 7 δεν εννοω 7,1 προφανος και δεν το ειπα ετσι οπως το πηρες. το ανεφερα για να καταλαβουν οσοι δεν ξερουν τι ειναι αλκαλικο νερο.

πολυ καλα αλλα σου λεω το βασικο στο ενυδρειο με της κιχλιδες ειναι να ειναι συμβατο το νερο του δικτιου και να χρεισημοποιησεις πολλες ασβεστολ. πετρες.

τωρα αν εσυ βρηκεσ και ασβεστολιθικη αμμο πολυ καλα!!!ειναι πολυ θετηκο..

απλα μη το παρουσιαζουμε ως απαρετητο και μπερδευουμε και τον φιλο μας.

:):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:):rolleyes: Συμφωνω με αυτα που λες αλλα και εγω αυτο προσπαθω να κανω να συμβουλεψω τον φιλο μας και ταυτοχρονος και την τσεπη του.....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...