Jump to content

Αμωνια


Recommended Posts

Καλησπερα..

σημερα εκανα μετρισεις στο "μικρο" ενυδρειο μου με το πιρανι..

και η αμμωνια μου βγηκε 0,08 - 0,1 ml/g

το ψαρι τρωει ανα 2 μερες φιλετα ψαριου η κρεατος.

σε ενυδρειο με ψαρακια θα ηταν ανησυχητικο, αλλα στο πιρανι λογικα οχι???σωστα?? :):rolleyes:

γιατι ολο και ενα μικρο μικρο κοματακι απο το κρεας θα πεφτει στο ενυδρειο και θα ανεβαζει την αμωνια.

(κανω τακτικο ελεγχο για υποληματα τροφης στο νερο και οτι βλεπω τα μαζευω.)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το "μικρό" ενυδρείο σου, ποιο φίλτρο τρέχει σε αυτό και με τί υλικά μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με το θέμα αλλα αν θυμάμαι καλά τα πιράνια θέλουν να ζούνε και σε ομάδες..Κάτι που αν ισχύει πιστεύω ότι δεν είναι καλό που αυτό είναι μόνο του..Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μη λέω και ότι να ναι στον άνθρωπο..Μπορεί και να μη θυμάμαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι τοξική η αμμωνια για το ψαρι σου παιζει ρολο και το πεχα.

Αν π.χ εχεις πεχα 7 με αμμωνια 0,1 δεν τρεχει τιποτα.

Αν ομως εχεις πανω απο 8 πεχα τοτε πρεπει να ανησυχείς γιατι μακροπρόθεσμα θα εχεις προβληματα.

Εγω θα σου πρότεινα να ριξεις καποιο αξιόπιστο ζουμακι που δεσμευει αμμωνια μονο και εφ οσον ειναι το πεχα σου υψηλό και η αμμωνια τοξικη.

Αν δεν ειναι τοξικη με μια αλλαγη νερου εισαι Οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν με ταιζες φιλετακια ψαριου και κρεατος ανετα θα μπορουσα να ζησω με τοση αμωνια :)

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα μετα το ταισμα μετρησες?

Κανενα ψαρι δεν πρεπει να ζει στην αμμωνια.

η μετριση εγινε την μερα π δεν το ταισα. δλδ μια μερα μετα το ταισμα.

Πόσα λίτρα είναι το "μικρό" ενυδρείο σου, ποιο φίλτρο τρέχει σε αυτό και με τί υλικά μέσα?

λπν 100 λιτρα, το φιλτρο ειναι εσωτερικο και εχει μακαρονι, λαβα, και υαλοβαμβακα (ενυδρειακο εννοητε)

Κάτι άσχετο με το θέμα αλλα αν θυμάμαι καλά τα πιράνια θέλουν να ζούνε και σε ομάδες..Κάτι που αν ισχύει πιστεύω ότι δεν είναι καλό που αυτό είναι μόνο του..Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μη λέω και ότι να ναι στον άνθρωπο..Μπορεί και να μη θυμάμαι καλά!

φιλε καλα τα λες αλλα αυτο ισχθει μονο για τα RED BELLY.. το πιρανι μου οπως και ΟΛΑ τα σερρασαλμους πιρανια ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μονα στο ενυδρειο!

Για να ειναι τοξική η αμμωνια για το ψαρι σου παιζει ρολο και το πεχα.

Αν π.χ εχεις πεχα 7 με αμμωνια 0,1 δεν τρεχει τιποτα.

Αν ομως εχεις πανω απο 8 πεχα τοτε πρεπει να ανησυχείς γιατι μακροπρόθεσμα θα εχεις προβληματα.

Εγω θα σου πρότεινα να ριξεις καποιο αξιόπιστο ζουμακι που δεσμευει αμμωνια μονο και εφ οσον ειναι το πεχα σου υψηλό και η αμμωνια τοξικη.

Αν δεν ειναι τοξικη με μια αλλαγη νερου εισαι Οκ.

το PH μου ηταν χθες 7,2. οποτε ειμαι οκ. και το σαββατο ειναι να γινει η μηνιαια αλλαγη (30%). οποτε λογικα ειμαι καλα.ε?? :thumbup:

Εαν με ταιζες φιλετακια ψαριου και κρεατος ανετα θα μπορουσα να ζησω με τοση αμωνια :)

χαχαχαχα.. θα μπεις ομως σε λιστα αναμονης, σε προλαβε αλλος... πρωτος το ζητησε ο Τριανταφυλλος (sarevock, ).. :rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρανση πως τα πας?

Να ξέρεις πάντως οτι το πρόβλημα που έχουν τα ψάρια με τις χαμηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας είναι οτι τα δυσκολεύει να αποβάλλουν τη δική τους αμμωνία από το σώμα τους με αποτέλεσμα να αυξάνεται με τον καιρό η συγκέντρωσή της στο αίμα τους και να δηλητηριάζονται αργά.

Στη θέση σου θα πρόσεχα τα βιολογικά μου υλικά, αν έχεις σφουγκαράκια κλπ βγάλ' τα όλα και άσε μόνο καλό βιολογικό που δεν μπουκώνει (πχ μπίλιες κεραμικές).

Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρανση πως τα πας?

Να ξέρεις πάντως οτι το πρόβλημα που έχουν τα ψάρια με τις χαμηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας είναι οτι τα δυσκολεύει να αποβάλλουν τη δική τους αμμωνία από το σώμα τους με αποτέλεσμα να αυξάνεται με τον καιρό η συγκέντρωσή της στο αίμα τους και να δηλητηριάζονται αργά.

Στη θέση σου θα πρόσεχα τα βιολογικά μου υλικά, αν έχεις σφουγκαράκια κλπ βγάλ' τα όλα και άσε μόνο καλό βιολογικό που δεν μπουκώνει (πχ μπίλιες κεραμικές).

Γιωργο σφουγκαρια δεν εχω. ουτε κατι που να το μπουκωνει. ολα λειτουργουν μια χαρα.

απλα πιστευω οτι

1. το γεγονος οτι το ψαρι δν τρωει ταμπλετες η φιλαρακια αλλα κοματια κρεατος

2. οτι ειμαι ενοψη αλλαγης 30% του νερου

δεν ειναι τπτ το ανησυχητικο. μετα την αλλαγη θα ειναι ολα νορμαλ. σωστα? :)

Link to comment
Share on other sites

και το σκεφτομαι και αλλιως..

αν δλδ εγω με ενα πιρανακι 15cm... σε 100 λιτρα εχω αυτο το "μικρο προβλημα"

οι αλλοι π εχουν πχ 6 red belly..οπου τα ταιζουν κοματαρες κρεας, αποκληετε να μην ανεβαζουν εστω και 0,1 αμωνια..

νομιζω ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεισ.. :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις και τους δίσκους να τρώνε... :)

Πιστεύω είναι καθαρά θέμα δυναμικού φίλτρανσης, αν την αναβαθμίσεις δεν θα προλαβαίνει η αμμωνία να κάνει κιχ.

(μια ερώτηση... γιατί τα " :rolleyes: "?)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με το θέμα αλλα αν θυμάμαι καλά τα πιράνια θέλουν να ζούνε και σε ομάδες..Κάτι που αν ισχύει πιστεύω ότι δεν είναι καλό που αυτό είναι μόνο του..Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μη λέω και ότι να ναι στον άνθρωπο..Μπορεί και να μη θυμάμαι καλά!

Υπαρχουν ειδη που ζουν (και) μονα τους, ιδιως μερικα, λογω επιθετικοτητας, επιβαλεται να ζουν μονα τους στο ενυδρειο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι τοξική η αμμωνια για το ψαρι σου παιζει ρολο και το πεχα....

Οχι μονο το pH αλλα και ο συνδυασμος τους με τη θερμοκρασια (οσο πιο ψηλη τοσο πιο τοξικη η αμμωνια).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο το pH αλλα και ο συνδυασμος τους με τη θερμοκρασια (οσο πιο ψηλη τοσο πιο τοξικη η αμμωνια).

Εγω ειμαι... 26 - 27C και 7,2ph... :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις και τους δίσκους να τρώνε... :rolleyes:

Πιστεύω είναι καθαρά θέμα δυναμικού φίλτρανσης, αν την αναβαθμίσεις δεν θα προλαβαίνει η αμμωνία να κάνει κιχ.

(μια ερώτηση... γιατί τα " :thumbup: "?)

επιδη το σκεφτομαι... :hysterical::thumbup:

λες δλδ να βαλω και 2ο κυκλοφοριτη??? :)

Link to comment
Share on other sites

η μετριση εγινε την μερα π δεν το ταισα. δλδ μια μερα μετα το ταισμα.

λπν 100 λιτρα, το φιλτρο ειναι εσωτερικο και εχει μακαρονι, λαβα, και υαλοβαμβακα (ενυδρειακο εννοητε)......

That's bad news.

Επιμενω η αμμωνια απο τη στιγμη που κανει την εμφανιση της (ακομα και σε μικρα ποσοστα "ατοξικα") δεν ειναι καλο σημαδι.

Ευκολα μπορει να φτασει και σε τοξικα επιπεδα αν δεν ξερεις τι φταει που υπαρχει.

Εγω προτεινω:

Ενδυναμωση της φιλτρανσης.

Η λαβα πιανει τσαμπα "χωρο" (ΙΜΟ)

Τι μακαρονι εχεις μεσα? (μαρκα)

Κανε μια περιγραφη της σειρας των υλικων συμφωνα με τη ροη του νερου.

ΥΓ αλλο η κυκλοφορια του νερου κι αλλο η φιλτρανση

Θελεις κι αλλα υλικα, περιμενε μισο να ετοιμασω ενα ποστ σχετικο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα για βιολογικο φιλτραρισμα εχουν διαφορα δυνατοτητων μεταξυ τους, η οποιες σχετιζονται κυριως με τις δυνατοτα φιλοξενια αποικιων βακτηριων στην επιφανεια τους (και με ορισμενες ακομη παραμετρους, οπως τη διαρκεια ζωης τους κλπ).

Οσο μεγαλυτερη η διαθεσιμη επιφανεια αποικισης, τοσο καλυτερο το υλικο.

Ιδιαιτερα σημαντικο οταν καποιος δεν εχει φιλτρα με μεγαλη χωρητικοτητα σε υλικα.

Δειτε τα παρακατω στοιχεια:

HOBBY Absorbex: 765 sq. meters per liter

EHEIM Substrat: 450 sq. meters per liter

SERA Siporax: 270 sq. meters per liter

Lava Rock: 8 sq. meters per liter

Foam Filter: 2,5 sq. meters per liter

Οπως φαινεται δεν ειναι το ιδιο να εχουμε σε ενα ενυδρειο 5 lt π.χ. Siporax ή 5 lt Λαβα.

Φυσικα παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο στην διαδικασια επιλογης υλικου (δυνατοτητα ροης νερου αναμεσα απο τα υλικα κλπ).

Το siporax λογω σχηματος (μακαρονι) εχει καλυτερη ροη από το substrat και το προτιμουν στα sump filters. Βεβαια εκει εχουμε την δυνατοτητα (λογω διαστασεων), για πολύ περισσοτερη ποσοτητα βιολογικου υλικου.

Στα κλειστα κανιστρα (φιλτρα) το substrat θα ηταν ισως πιο αποτελεσματικο.

Το absorbex είναι και το πιο πορωδες απ' ολα, εχει και σχημα "μακαρονι".

Για οσους θελουν περισσοτερη πληροφορηση περι υλικων....

Παρτε μια ιδεα περι δυνατοτητων http://www.monsterfishkeepers.com/forums/s...ead.php?t=88677

Σχετικά με το πως γίνονται οι μετρήσεις, είναι πολύ ...βαρύ & επιστημονικό το θέμα, εδω μια επισημη μελετη http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

Προτεινω : βαλε στο φιλτρο στη θεση της λαβας substrat pro ή siporax ή το αστερακι της rena (ειναι "λιγο" πιο ακριβο).

Επισης εχουν βγει κατι καινουρια υλικα τωρα που απο προδιαγραφες σκιζουν, δοκιμασε τα αν θες. (ευκαιρια να μας πεις και εντυπωσεις)

seachem Matrix, HOBBY Absorbex, JBLsintomec.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι... 26 - 27C και 7,2ph... :):rolleyes:

Αμμωνια 0,1 σε 27C με 7,2 pH = αμελητεα ποσοτητα

Στις τιμες του νερου σου (θερμ-πεχα), απο 1 ppm αμμωνια και πανω θα ηταν τοξικη για το ψαρι.

ΟΜΩΣ σου ειπα πιο πανω, αφου εχεις χωρο στο φιλτρο εκμεταλευσου τον, να εχεις το κεφαλι σου ησυχο με το ταισμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που με διορθώσατε..Απο αυτή τη συζήτηση κατέληξα να μάθω πράγματα που ήθελα χωρίς να ρωτήσω :) Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

η μετριση εγινε την μερα π δεν το ταισα. δλδ μια μερα μετα το ταισμα.

λπν 100 λιτρα, το φιλτρο ειναι εσωτερικο και εχει μακαρονι, λαβα, και υαλοβαμβακα (ενυδρειακο εννοητε)

φιλε καλα τα λες αλλα αυτο ισχθει μονο για τα RED BELLY.. το πιρανι μου οπως και ΟΛΑ τα σερρασαλμους πιρανια ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μονα στο ενυδρειο!

το PH μου ηταν χθες 7,2. οποτε ειμαι οκ. και το σαββατο ειναι να γινει η μηνιαια αλλαγη (30%). οποτε λογικα ειμαι καλα.ε?? :thumbup:

χαχαχαχα.. θα μπεις ομως σε λιστα αναμονης, σε προλαβε αλλος... πρωτος το ζητησε ο Τριανταφυλλος (sarevock, ).. :hysterical::thumbup:

:) Ταιζεις φιλετακια κρεας και κανεις αλλαγες νερου καθε μηνα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Ταιζεις φιλετακια κρεας και κανεις αλλαγες νερου καθε μηνα; :hysterical:

Και πάλι όμως αυτό θα δικαιολογούσε υψηλά φωσφορικά και νιτρικά αλλά όχι αμμωνία, αν και συμφωνώ οτι είναι υπερβολή... :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αν η αμμωνία είναι τοξική ή όχι, αλλά το ότι υπάρχει. Ο λόγος ύπαρξής της είναι καθαρά και μόνο το φιλτράρισμα και κυρίως αφού είχε περάσει μία μέρα από το τάισμα. Αν θεωρήσουμε πως ο κυκλοφορητής του φίλτρου περνάει τουλάχιστον 3 φορές τα λίτρα του νερού την ώρα από τα βιολογικά υλικά, σε 24 ώρες θα πρέπει να το είχε περάσει 72 φορές τουλάχιστον.

Οπότε ή είναι μικρός ο όγκος βιολογικού υλικού ή δεν έχουν "χτιστεί" ακόμα οι σωστές αποικίες!

Είμαι περίεργος πάντως να ακούσω και την τιμή του ΝΟ3...

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες απαντησεις σας ( viciouscircle, delta66, diskus fan, stormtrooper). διαβασα προσεκτηκα αυτα που μου ειπατε.

αυτο που συμπερανα απο ολα αυτα ειναι.

1. Να ενυσχυσω το φιλτρο μου!! και με τα υλικα που μου προτηνε ο Σπυρος. (εξαλου χωρο εχω αρκετο!!)

2. να κανω 2 φορες το μηνα αλλαγη νερου (καθε 15 μερες το 30%) αντι για μια!!

Σωστα?? :)

Link to comment
Share on other sites

...να κανω 2 φορες το μηνα αλλαγη νερου (καθε 15 μερες το 30%) αντι για μια!!

Σωστα?? :)

Αν οι μετρησεις πριν την αλλαγη νερου δεν ειναι καλες (μηδεν αμμωνια, νιτρωδη, χαμηλα νιτρικα) μπορει να χρειαζεσαι και μια φορα την εβδομαδα.

Οι μετρησεις θα σου πουν τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες απαντησεις σας ( viciouscircle, delta66, diskus fan, stormtrooper). διαβασα προσεκτηκα αυτα που μου ειπατε.

αυτο που συμπερανα απο ολα αυτα ειναι.

1. Να ενυσχυσω το φιλτρο μου!! και με τα υλικα που μου προτηνε ο Σπυρος. (εξαλου χωρο εχω αρκετο!!)

2. να κανω 2 φορες το μηνα αλλαγη νερου (καθε 15 μερες το 30%) αντι για μια!!

Σωστα?? :)

1) Προσωπικά με τέτοιου είδους τροφές δεν θα συμβιβαζόμουν με κάτω από το 5% των καθαρών λίτρων νερού σε ισχυρό βιολογικό υλικό, δηλαδή 5L βιολογικού υλικού. Τώρα εσύ λες πως έχεις αρκετό χώρο στο εσωτερικό σου φίλτρο. Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό, αλλά ελπίζω να έχεις τουλάχιστον 3,5 λίτρα όπου τα 3 να αξιοποιηθούν για βιολογία.

2) Όπως σου είπε και ο Σπύρος, ΜΟΝΟ οι μετρήσεις μπορούν να σου πούνε πότε θα κάνεις αλλαγές νερού! Αυτό σημαίνει πως ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 θα είναι μηδενικά ΠΑΝΤΑ ενώ τα ΝΟ3 να μην ξεπερνάνε σε καμία περίπτωση το 50 (ιδανικά κάτω από 20). Όσο έχεις τέτοιες τιμές, το νερό σου είναι εντάξει και δεν θέλει αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...