Jump to content

Αναπαραγωγη αρτεμιας...


Recommended Posts

Ελπιζω να το εβαλα στο σωστο thread...!

Λοιπον ειπα να ξεκινησω και εγω την παραγωγη αρτεμιας για τα αγαπημενα μου δισκακια. Οχι νεογεννητα...

Λοιπον αφου μπηκανε τα φακελακια σε μπουκαλι και εκκολαφτικαν(οσα τα καταφερανε δλδ) μετα τα εβαλα στην 20λιτρη "πρωην" καραντινα μου.

Το μπερδεμα ξεκιναει απο εδω...

1ον. Οι αλλαγες στο νερο πως γινονται ωστε να μην υπαρχει πολλη απωλεια???

2ον. Ποση τροφη την ημερα θελουν???

3ον. Μετα απο ποσες μερες/βδομαδες ειναι πληρως ανεπτυγμενες???

Thanks εκ των προτερων.....(Το εχω αυτο το ευγενικο..... :))

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να το εβαλα στο σωστο thread...!

Λοιπον ειπα να ξεκινησω και εγω την παραγωγη αρτεμιας για τα αγαπημενα μου δισκακια. Οχι νεογεννητα...

Λοιπον αφου μπηκανε τα φακελακια σε μπουκαλι και εκκολαφτικαν(οσα τα καταφερανε δλδ) μετα τα εβαλα στην 20λιτρη "πρωην" καραντινα μου.

Το μπερδεμα ξεκιναει απο εδω...

1ον. Οι αλλαγες στο νερο πως γινονται ωστε να μην υπαρχει πολλη απωλεια???

2ον. Ποση τροφη την ημερα θελουν???

3ον. Μετα απο ποσες μερες/βδομαδες ειναι πληρως ανεπτυγμενες???

Thanks εκ των προτερων.....(Το εχω αυτο το ευγενικο..... :thumbup:)

1) Δεν κάνεις αλλαγές νερού. Μόνο συμπληρώνεις. Πρέπει να μετράς και την αλατότητα να είναι στο 1010-1014.

2) Μία-2 φορές την ημέρα με καθαρή ή ενυδρειακής χρήσης σπιρουλίνα. Όχι πολύ... Ίσα ίσα μία μυτίτσα από ένα μαχαιράκι.

3) Δεν έφτασα ποτέ εκεί... Τις βαρέθηκα και τις παράτησα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν κάνεις αλλαγές νερού. Μόνο συμπληρώνεις. Πρέπει να μετράς και την αλατότητα να είναι στο 1010-1014.

2) Μία-2 φορές την ημέρα με καθαρή ή ενυδρειακής χρήσης σπιρουλίνα. Όχι πολύ... Ίσα ίσα μία μυτίτσα από ένα μαχαιράκι.

3) Δεν έφτασα ποτέ εκεί... Τις βαρέθηκα και τις παράτησα :thumbup:

1. Μονο συμπληρωνω? Δεν εχω τροπο να μετραω την αλατοτητα. Πρεπει να ειναι ακριβειας η αλατοτητα???

2. Εχω καθαρη σπιρουλινα. Ταιζω δυο ή τρεις φορες την ημερα.

3. Ελπιζω να μην το βαρεθω και εγω..... Τοσο πολυ αργουσε?

Link to comment
Share on other sites

1. Μονο συμπληρωνω? Δεν εχω τροπο να μετραω την αλατοτητα. Πρεπει να ειναι ακριβειας η αλατοτητα???

2. Εχω καθαρη σπιρουλινα. Ταιζω δυο ή τρεις φορες την ημερα.

3. Ελπιζω να μην το βαρεθω και εγω..... Τοσο πολυ αργουσε?

Μόνο συμπληρώνεις! Τί βρώμα να βγάλουν οι Αρτέμιες? Υποθέτω πως μέσα στη γυαλίτσα σου έχεις μία αερόπετρα για την κυκλοφορία του νερού, έτσι? Για την αλατότητα υπάρχει ειδικό θαλασσινό οργανάκι (Refractometer νομίζω λέγετε) αλλά δεν νομίζω πως αξίζει να πάρεις γι'αυτή τη περίπτωση εκτός κι αν βρεις κάποιο πολύ φτηνό (κάτω από τα 20 ευρώ) από το e-bay.

Εγώ, δεν είναι τόσο ότι το βαρέθηκα, όσο το ότι απελπίστηκα από τα αλάτια. Τα είχα σε μία γυαλίτσα 2 λίτρων με μία αερόπετρα η οποία δούλευε στο minimum, αλλά παρόλα αυτά πιτσίλαγε εκτός γυάλας με αποτέλεσμα η περιοχή γύρω από τη γυαλίτσα να γεμίσει αλάτια. Σαν αλική είχε γίνει ο χώρος. Οπότε μια μέρα τάισα στα ψάρια μου όσες μπόρεσα να πιάσω και οι υπόλοιπες..... λεκάνη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω σε μια γυαλα 30λιτρη και εχω καπου 18 λιτρα νερο μεσα...

Υπαρχει σωληνακι αερα μεσα στις 2 ακρες αλλα χωρις αεροπετρα...

Το θεμα ειναι για μενα οτι για να τις φανε πρεπει να μεγαλωσουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομη πραγμα που θελω να ρωτησω ειναι πως μπορω να αφαιρεσω τα εκκολαυμενα αυγα(τσοφλια) μεσα απο το ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομη πραγμα που θελω να ρωτησω ειναι πως μπορω να αφαιρεσω τα εκκολαυμενα αυγα(τσοφλια) μεσα απο το ενυδρειο???

Με ξεχασατε....Γνωριζει κανεις κατι????

Link to comment
Share on other sites

Θα εκκολαπτεις την αρτεμια σε μπουκαλι και θα μεταφερεις μονο τον γονο, στο χωρο που την μεγαλωνεις.-

Link to comment
Share on other sites

Θα εκκολαπτεις την αρτεμια σε μπουκαλι και θα μεταφερεις μονο τον γονο, στο χωρο που την μεγαλωνεις.-

Και πως μεταφερεται μονο ο γονος φιλε μου????

Link to comment
Share on other sites

Και πως μεταφερεται μονο ο γονος φιλε μου????

ειναι πολυ απλο φιλε μου.το εκολαπτηριο που χρησιμοποιεις ειναι μπουκαλια...στα αδεια μπουκαλια πιασε και κοψε τον πατο για αρχη...πιασε και κανε μια τρυπα στο καπακι που να μπορει να περναει το σωλινακι του αερα μεσα του (απο εκει θα ειναι η παροχη αερα και αναδευσης του εκολαπτηριου σου)...τα μπουκαλια θα τα εχεις γυρισμενα αναποδα σαν να ειναι χωνια...οταν εκολαφθουν οι αρτεμιες,κοψε την παροχη του αερα για κανα 10 λεπτο και ασε το νερο να ηρεμησει...στην επιθανεια θα μαζευτουν τα τσοφλια,που ειναι ποιο ελαφρια και στον πατο θα πανε τα ζωντανα "μωρακια"...ομως καμια φορα κατω μενουν και καποια αυγα που δεν εχουν εκκολαθφει...οποτε για να μην τα παρεις και αυτα,βαζεις ενα δυνατο φως στην μια πλευρα της μπουκαλας και ολες οι αρτεμιες θα πανε κοντα στο φως...εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι με ενα σωλινακι που στη ακρη του θα προσαρμοσεις ενα καλαμακι να τις συλεξεις...ελπιζω να σε βοηθησα...

Υ.Γ αφου χρησιμοποιεις φακελακια (και μαντευω οτι ειναι της serra) οπως ειπες δεν ειναι αναγκη να μετρας αλατοτητα,γιατη μεσα στον ασκο οπως λεγετε,υπαρχη η απαιτουμενη ποσοτητα αλατος που πρεπει να διαλιθει σε 1 λιτρο γλυκο νερο....τωρα το μονο που εχεις να κανεις για να γεμισεις την γιαλιτσα των 18 λιτρων και να εχεις την αναλογη με το μπουκαλι αλατοτητα,ειναι απλα να εκκολαψεις α8 διαφορετικα μπουκαλια...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Θα ρωτήσω... :thumbup:

Από διατροφική αξία ξέρω οτι η αρτέμια είναι στο μηδέν και οτι πρέπει να εμπλουτιστεί ταίζοντάς την πριν την ταίσουμε σε ψάρια αλλιώς κάνει μόνο για νεογνά για να έχουν απλά κάτι στην κοιλιά τους και όχι για κανονική τροφή.

Κατά πόσο ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Θα ρωτήσω... :thumbup:

Από διατροφική αξία ξέρω οτι η αρτέμια είναι στο μηδέν και οτι πρέπει να εμπλουτιστεί ταίζοντάς την πριν την ταίσουμε σε ψάρια αλλιώς κάνει μόνο για νεογνά για να έχουν απλά κάτι στην κοιλιά τους και όχι για κανονική τροφή.

Κατά πόσο ισχύει αυτό?

ισχυει 100%...τουλαχιστων στα ψαρια του γλυκου...γι αυτο αλλωστε υπαρχουν συμπηρωματα διατροφης για αρτεμιες απο καποιες εταιριες...τωρα για το θαλασσινο νερο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο φιλε μου.το εκολαπτηριο που χρησιμοποιεις ειναι μπουκαλια...στα αδεια μπουκαλια πιασε και κοψε τον πατο για αρχη...πιασε και κανε μια τρυπα στο καπακι που να μπορει να περναει το σωλινακι του αερα μεσα του (απο εκει θα ειναι η παροχη αερα και αναδευσης του εκολαπτηριου σου)...τα μπουκαλια θα τα εχεις γυρισμενα αναποδα σαν να ειναι χωνια...οταν εκολαφθουν οι αρτεμιες,κοψε την παροχη του αερα για κανα 10 λεπτο και ασε το νερο να ηρεμησει...στην επιθανεια θα μαζευτουν τα τσοφλια,που ειναι ποιο ελαφρια και στον πατο θα πανε τα ζωντανα "μωρακια"...ομως καμια φορα κατω μενουν και καποια αυγα που δεν εχουν εκκολαθφει...οποτε για να μην τα παρεις και αυτα,βαζεις ενα δυνατο φως στην μια πλευρα της μπουκαλας και ολες οι αρτεμιες θα πανε κοντα στο φως...εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι με ενα σωλινακι που στη ακρη του θα προσαρμοσεις ενα καλαμακι να τις συλεξεις...ελπιζω να σε βοηθησα...

Υ.Γ αφου χρησιμοποιεις φακελακια (και μαντευω οτι ειναι της serra) οπως ειπες δεν ειναι αναγκη να μετρας αλατοτητα,γιατη μεσα στον ασκο οπως λεγετε,υπαρχη η απαιτουμενη ποσοτητα αλατος που πρεπει να διαλιθει σε 1 λιτρο γλυκο νερο....τωρα το μονο που εχεις να κανεις για να γεμισεις την γιαλιτσα των 18 λιτρων και να εχεις την αναλογη με το μπουκαλι αλατοτητα,ειναι απλα να εκκολαψεις α8 διαφορετικα μπουκαλια...

Καταλαβα....

Αλλη μια ερωτηση τωρα....

Οταν ετοιμαστηκε 3 μερες στο μπουκαλι η αρτεμια μετα το αδειασα ολο στα 18 λιτρα.

Οποτε αυτα που εσκασαν και αυτα που δεν εσκασαν μπηκανε ολα μαζι...Υπαρχει τροπος τωρα να τα ξεχωρισω?????

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι για αρτεμια. για να μην ανοιξω καινουριο θεμα ρωταω εδω.

εγω θελω να ταιζω νεογεννητα με την αρτεμια δηλαδη απευθειας αφου εκκολαυθουν τα αυγα που εχω στο μπουκαλι χωρις να την μεγαλωσω. ποσο καιρο ζουν στο μπουκαλι οι αρτεμιες; γιατι ταιζω μια μερα (2-3 φορες)

και την αλλη μερα (ενω ειχε πολλες μεσα) δεν ζουν.

πρεπει να εχω συνεχεια την αντλια να τα ''ανακατευει''; (οπως τα ειχα στην αρχη για 24 ωρες μεχρι να εκκολαυθουν).

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι για αρτεμια. για να μην ανοιξω καινουριο θεμα ρωταω εδω.

εγω θελω να ταιζω νεογεννητα με την αρτεμια δηλαδη απευθειας αφου εκκολαυθουν τα αυγα που εχω στο μπουκαλι χωρις να την μεγαλωσω. ποσο καιρο ζουν στο μπουκαλι οι αρτεμιες; γιατι ταιζω μια μερα (2-3 φορες)

και την αλλη μερα (ενω ειχε πολλες μεσα) δεν ζουν.

πρεπει να εχω συνεχεια την αντλια να τα ''ανακατευει''; (οπως τα ειχα στην αρχη για 24 ωρες μεχρι να εκκολαυθουν).

Η αεραντλια πρεπει να ειχει συνεχεια ανοιχτη και να μην ειναι καθολου στασιμο το νερο.

Τωρα για το ποσο ζουν χωρις τροφη αυτο δεν το ξερω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια πρεπει να ειχει συνεχεια ανοιχτη και να μην ειναι καθολου στασιμο το νερο.

Τωρα για το ποσο ζουν χωρις τροφη αυτο δεν το ξερω εγω.

thanks εγω την εκλεινα

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα....

Αλλη μια ερωτηση τωρα....

Οταν ετοιμαστηκε 3 μερες στο μπουκαλι η αρτεμια μετα το αδειασα ολο στα 18 λιτρα.

Οποτε αυτα που εσκασαν και αυτα που δεν εσκασαν μπηκανε ολα μαζι...Υπαρχει τροπος τωρα να τα ξεχωρισω?????

στο ενυδρειο μεσα αν δεν εχεις υποστωμα,σταματισε ολες τισ κυκλοφοριες για κανα μισαωρο.βαλε μια λαμπα εξωτερικα του ενυδρειου να φωτιζει απο τα πλαγια μονο στον βυθο για να κατεβουν ολες οι αρτεμιες κοντα στο φως και να μην τις μαζεψεις και αυτες.ολα τα τσοφλια θα ειναι στην επιφανεια και μπορεις να τα μαζεψεις με πολυ λεπτη αποχη,οχι αυτη που πιανουμε τα ψαρια εχει μεγαλες τρυπες...παρε ενα σουροτιρι για τσαι και βαλε του μεσα μια χαρτοπετσετα

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι για αρτεμια. για να μην ανοιξω καινουριο θεμα ρωταω εδω.

εγω θελω να ταιζω νεογεννητα με την αρτεμια δηλαδη απευθειας αφου εκκολαυθουν τα αυγα που εχω στο μπουκαλι χωρις να την μεγαλωσω. ποσο καιρο ζουν στο μπουκαλι οι αρτεμιες; γιατι ταιζω μια μερα (2-3 φορες)

και την αλλη μερα (ενω ειχε πολλες μεσα) δεν ζουν.

πρεπει να εχω συνεχεια την αντλια να τα ''ανακατευει''; (οπως τα ειχα στην αρχη για 24 ωρες μεχρι να εκκολαυθουν).

για να σου ζουν λιγο παραπανω χωρις να ριχνεις προσθετη τροφη,πριν μπουν στο δοχειο εκτοφης,θα πρεπει να το εχεις αφησει καμια βδομαδα εξω στον ηλιο για να εχει πιασει μεσα αλλγη,και οταν σκασουν τα αυγα,παρε το μπουκαλι μεσα στο σπιτι και βαλε τα μωρα σε αυτο το μπουκαλι που εχει μεσα το νερο με την αλγη

Link to comment
Share on other sites

Η αρτεμια ειναι πιο θρεπτικη οταν ειναι νεοεκκολαφθεισα και πριν καταναλωσει τα λεκιθικα της αποθεματα που εκει ειναι το "φαι" των ψαριων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η αρτεμια ειναι πιο θρεπτικη οταν ειναι νεοεκκολαφθεισα και πριν καταναλωσει τα λεκιθικα της αποθεματα που εκει ειναι το "φαι" των ψαριων.

Δλδ οταν μεγαλωσει αρκετα δεν ειναι θρεπτικη για τα ψαρια????

Link to comment
Share on other sites

Δλδ οταν μεγαλωσει αρκετα δεν ειναι θρεπτικη για τα ψαρια????

Οχι οσο οταν ειναι ναυπλιος και γιαυτο πολλοι δεν ενδιαφερονται να τη συντηρουν αλλα απλα να κανουν καλλιεργεια αυγων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε τι μεγεθος θεωρειται η αρτεμια πληρως ανεπτυγμενη????

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μεγεθος θεωρειται η αρτεμια πληρως ανεπτυγμενη????

Γύρω στα 1,5-2 εκατοστά αν δεν κάνω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 1,5-2 εκατοστά αν δεν κάνω λάθος!

Σιγουρα???

2 εκατοστα δεν θα μπορουν να το φανε....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα???

2 εκατοστα δεν θα μπορουν να το φανε....

η αρτεμια ολοκληρωνει τον κυκλο της ζωης της σε 20-25 μερες περιπου,κανοντας συνολικα 16 εκδισεις εξωσκελετου...τα πωτα 5-6 σταδια ειναι τα σταδια του ναυπλιου...περιπου 5-7 μερες δηλαδη...μετα ειναι το ενηληκο κοπιποδο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...