Jump to content

αυξηση αμμωνιας


Recommended Posts

Καλημέρα,

Μόλις ξεκινησα ενα ενυδρειο εδω και 1μηνα περιπου, όλα ήταν πολύ καλά ωσπου πριν κατι μερες,ειχα θολουρα και εκανα μετρηση αμμωνιας και είχε αυξηθει παρα πολυ... Έκανα αλλαγή νερου και μετα παλι το ίδιο.είχε παει στο 2,θερμοκρασια ειναι στους 28 , κα ph είναι στο 8 περιπου.

το ενυδρειο μου είναι 180 juwel kai θερμοστατης και φίλτρο στο πακέτο που το αγορασα.

Έχω ενα παροτ, ενΑ severum,εναν γλυφτη, και 4 κλοουν που μολις πριν απο λιγο εγιναν τελικα 3...¨(

Άλλαξα ξανα το νερο,με σκουπα,εριξα stop ammo ενα μεσα,ενα στο φιλτρο,

Και bio.. την επομενη μερα δυο μερα 1 στο φιλτρο.

Θα ήθελα την βοηθεια σας διοτι δεν ξερω τι να κανω και δεν θελω να χασω αλλο ενα...

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι το ενυδρείο είναι ανεπαρκές είτε ως προς το στρώσιμο είτε ως προς την ικανότητα φίλτρανσης.

Το άλλο είναι οτι τα ψάρια είναι ότι νά' ναι και κάποια ακατάλληλα για 180 λίτρα.

Οι κλόουν σίγουρα πρέπει να την κάνουν, τα άλλα θέλουν κουβέντα.

Κατ' αρχήν τάιζε ελάχιστα, κάνε αλλαγή νερού 50% αφού το προετοιμάσει με αντιχλώριο για καμιά ωρίτσα και κάνε μετρήσεις μέχρι να μηδενιστεί η αμμωνία και να μείνει μηδέν για κάποιες μέρες.

Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να πήγαινες τα ψάρια πίσω και να έστρωνες καλά το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι το ενυδρείο είναι ανεπαρκές είτε ως προς το στρώσιμο είτε ως προς την ικανότητα φίλτρανσης.

Το άλλο είναι οτι τα ψάρια είναι ότι νά' ναι και κάποια ακατάλληλα για 180 λίτρα.

Οι κλόουν σίγουρα πρέπει να την κάνουν, τα άλλα θέλουν κουβέντα.

Κατ' αρχήν τάιζε ελάχιστα, κάνε αλλαγή νερού 50% αφού το προετοιμάσει με αντιχλώριο για καμιά ωρίτσα και κάνε μετρήσεις μέχρι να μηδενιστεί η αμμωνία και να μείνει μηδέν για κάποιες μέρες.

Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να πήγαινες τα ψάρια πίσω και να έστρωνες καλά το ενυδρείο.

το ενυδρειο ειναι απο τις 5 μαιου σε λειτουργια. δυο εβδομαδες αφου το ειχα ξεκινησει εβαλα τα 3 ψαρια μεσα. μου τα ειχαν κανει δωρο. αφου περασαν καποιεσ εβδομαδες και αφου ειχα κανει μετρησεις και αφου το ειχα μπολιασει μαλιστα και με νερο απο αλλο ενυδρειο ελεγχομενο οτι ηταν τα ψαρια του υγιη κα μια χαρα, εβαλα και τα 4 κλοουν μεσα.

εκανα αλλαγη νερου οταν ειδα οτι η αμμωνια ειχε ανεβει, και δεν τα ταισα για 3 μερες. κοιταξα μετα και ειδα οτι ειχε ξεθολωσει λιγακι αλλα η αμμωνια ειχε πεσει στο 1 απο το 2 που ηταν πριν. μετα μολις ανεβηκε παλι 2 εκανα αλλη αλλαγη νερου στο 1/3 και εριξα και κατι αμπουλες που μου δωσαν.stop ammo και biodige. τελικα χθες ενα κλοουν πεθανε,εκανα σημερα μετρησεις και το ph ηταν 8,4 και το χαμηλωσα τωρα με ph minus και εφτασε στο 7,5.αλλα η αμμωνια παραμενει.

μηπωσ πρεπει να αλλαξω και ανθρακα??δεν το εχω αλλαξει ακομη.μονο υαλοβαμβακα εχω αλλαξει,εχω και αεραντλια να προσθεσω.

Γιατι οι κλοουν πρεπει νατην κανουν??καιτι να κανω περα απο αυτα που εκανα??

Link to comment
Share on other sites

2Mg/L Αμμωνια με πεχα 8 θα εχεις απώλειες.

Ειναι παρα πολυ η αμμωνια που εχεις.

Πρεπει να παρεις αμεσα μετρα.

1.Αλαγη νερου 50-60% με αντιχλωριο.

2.Βαλε καποιο ζουμι που δεσμευει αμμωνια π.χ sera toxivec

3.κοντρολαρε το φιλτρο σου και προσθεσε καποιο καλο βιολογικο υλικο.

4.παρα πολυ λιγο ταιζμα

5.Συχνες αλλαγες νερου(καθε μερα 20-30%) μεχρι να πέσει στο 0

6.κανε το σταυρο σου.

Υ.Γ. Γιατι ομως ανεβασες τοσο πολυ αμμωνια?Το εψαξες?

Αν δεν βρεις την αιτία πολυ φοβάμαι οτι θα κανεις μια τρύπα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

2Mg/L Αμμωνια με πεχα 8 θα εχεις απώλειες.

Ειναι παρα πολυ η αμμωνια που εχεις.

Πρεπει να παρεις αμεσα μετρα.

1.Αλαγη νερου 50-60% με αντιχλωριο.

2.Βαλε καποιο ζουμι που δεσμευει αμμωνια π.χ sera toxivec

3.κοντρολαρε το φιλτρο σου και προσθεσε καποιο καλο βιολογικο υλικο.

4.παρα πολυ λιγο ταιζμα

5.Συχνες αλλαγες νερου(καθε μερα 20-30%) μεχρι να πέσει στο 0

6.κανε το σταυρο σου.

Υ.Γ. Γιατι ομως ανεβασες τοσο πολυ αμμωνια?Το εψαξες?

Αν δεν βρεις την αιτία πολυ φοβάμαι οτι θα κανεις μια τρύπα στο νερο

μακαρι να ηξερα....δυστυχως...θα παω να αλλαξω τον ανθρακα...τι αλλο μπορω να κανω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα γιατι εχεις μεσα?

βγαλτο και προσθεσε καποιο μακαρονάκι βιολογικο υλικο.

Κατι μου λεει οτι εχεις άστρωτο φιλτρο.

Οι αλλες μετρησεις σου τι λενε??

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα γιατι εχεις μεσα?

βγαλτο και προσθεσε καποιο μακαρονάκι βιολογικο υλικο.

Κατι μου λεει οτι εχεις άστρωτο φιλτρο.

Οι αλλες μετρησεις σου τι λενε??

είχε ανθρακα το φιλτρο που ειχα.καποια φιλτρα εχουν μαυρο πρασινο και μπλε σφουγγαρι. τωρα δεν ξερω κατι αλλο ...

κανενας δεν μπορει να με βοηθησει στο τι να κανω. και λυπαμαι ειλικρινα γιατι κανεις δεν γεννηθηκε εμπειρος.απο καπου πρεπει να μαθω . μαλλον δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο αλλα κανω αλλαγες νερου αλλα η αμμωνια δεν αλλαζει.τι να πω.γιαυτο και γραφτηκα και στο forum για να ενημερωνομαι και να με ενημερωνουν για καποια πραγματα.απο οτι βλεπω δεν εχω αλλες απαντησεις παρολο που μου ψοφησε το κλοουν μου και προσπαθω να μη μου ψοφησουν και τ υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

είχε ανθρακα το φιλτρο που ειχα..........???? τί έγιναν και τα 2 , τωρα τι φίλτρο έχεις ??

καποια φιλτρα εχουν μαυρο πρασινο και μπλε σφουγγαρι. τωρα δεν ξερω κατι αλλο ........δεν ενδιαφέρει τι έχουν ΚΑΠΟΙΑ φίλτρα μέσα , παρά ΜΟΝΟ το δικό σου, πες μας τι βιολογικά υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου

κανενας δεν μπορει να με βοηθησει στο τι να κανω. και λυπαμαι ειλικρινα γιατι κανεις δεν γεννηθηκε εμπειρος.απο καπου πρεπει να μαθω . μαλλον δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο αλλα κανω αλλαγες νερου αλλα η αμμωνια δεν αλλαζει.τι να πω.γιαυτο και γραφτηκα και στο forum για να ενημερωνομαι και να με ενημερωνουν για καποια πραγματα.απο οτι βλεπω δεν εχω αλλες απαντησεις παρολο που μου ψοφησε το κλοουν μου και προσπαθω να μη μου ψοφησουν και τ υπολοιπα.

οπως σου είπαν και οι άλλοι φίλοι το ενυδρειο σου είναι αστρωτο.

στην θέση σου θα εδινα τα ψάρια ΟΛΑ σε κάποιο μαγαζί ή φίλο μου μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Θα πρέπει να κάνεις αλλη επιλογη ψαριών για το ενυδρείο αυτό.

διάβασε με προσοχη αυτό...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

ρε παιιδια εγω παντως οταν ειχα σηκωσει αμμωνια στο 1 ειχα ριξει καποιο φαρμακο της sera και ειχα ξεμπερδεψει!!!!

δεν ξαναειχα μετα ποτε...

και επισης εχω το μικρο το ενυδρειο 1 χρονο και δεν εβγαλα ποτε τον ανθρακα!!!παρολο που εχω και βιολογικο υλικο!!!(μακαρονακι)

πιστευω οτι αν ριξει sera toxivec μαζι με sera nitrivec λογικα θα ειναι οκ!

τουλαχιστον ετσι ισχυριζεται η sera!!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα κατεβασα το ph στο 7,5 γιατι με την αλλαγη νερου χαλασα το ph...

Θα προτεινα να σταματησεις να πειραζεις το pH σου, τοσο μεγαλη αλλαγη (απο 8,4 σε 7,5 οπως μας λες) μεσα σε μια νυχτα δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια!

Αν θελεις να εχεις σταθερο PH υπαρχουν τροποι σιγουροι και με ασφαλεια, επισης καλο θα ηταν να μεταβαλεται σιγα-σιγα!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

ρε παιιδια εγω παντως οταν ειχα σηκωσει αμμωνια στο 1 ειχα ριξει καποιο φαρμακο της sera και ειχα ξεμπερδεψει!!!!

δεν ξαναειχα μετα ποτε...

και επισης εχω το μικρο το ενυδρειο 1 χρονο και δεν εβγαλα ποτε τον ανθρακα!!!παρολο που εχω και βιολογικο υλικο!!!(μακαρονακι)

πιστευω οτι αν ριξει sera toxivec μαζι με sera nitrivec λογικα θα ειναι οκ!

τουλαχιστον ετσι ισχυριζεται η sera!!!!

Του πρότεινα να κανει αυτα τα 5 σημεια που αναφέρω πιο πανω(αναφερα και το toxivec).

Αν τα πραγματοποιούσε δεν θα ειχε αμμωνια τωρα και τα ψαρακια θα ηταν πιο καλα.

Αλλα τι μιλαμε για αμμωνια αφου δεν εχει στρωσει το φιλτρο ακομα.

Αρα αδικα μιλαμε γιατι σε άστρωτο φιλτρο αμμωνια θα υπαρχει μεχρι να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Του πρότεινα να κανει αυτα τα 5 σημεια που αναφέρω πιο πανω(αναφερα και το toxivec).

Αν τα πραγματοποιούσε δεν θα ειχε αμμωνια τωρα και τα ψαρακια θα ηταν πιο καλα.

Αλλα τι μιλαμε για αμμωνια αφου δεν εχει στρωσει το φιλτρο ακομα.

Αρα αδικα μιλαμε γιατι σε άστρωτο φιλτρο αμμωνια θα υπαρχει μεχρι να στρώσει.

Αμμωνια εχω γιατι δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου. δευτερον εχω κανει τα βηματα που μου ειπες εκτος απο το να βαλω sera toxivec .δεν μου ειπαν σε κανενα pet shop να βαλω αυτο αν και το ρωτησα.ρωτησα και αλλαγη φιλτρου αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι καλο ακομη αν δεν ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

ακου τι θα εκανα στη θεση σου!!!

θα εδινα τα ψαρια(ολα) σε καποιον χομπιστα η σε καποιο pet shop!!!

επειτα θa ξαναεστρωνα το ενυδρειο απο την αρχη!!!!!!!!!!

τον αυγουστο θα εκανα μετρησεις και αν ηταν ολα οκ θα εβαζα ψαρια!!!

θα ανο0ιγα νεο θεμα να μου προτεινουν τι ψαρια μπορω να βαλω..

δε χρειαζεται βιασυνη!!

αν τα κανεις ολα μαζι μετα δε θα εχεις να κανεις τιποτα και θα βαριεσαι!!!!

εγω το μεγαλο μου το ενυδρειο θα το στρωνω ολο το καλοκαιρι!!!!

μολις γυρισω απο διακοπες θα κανω μετρησεις και τελος!!!

θα σου ελεγα να κανεις το ιδιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακου τι θα εκανα στη θεση σου!!!

θα εδινα τα ψαρια(ολα) σε καποιον χομπιστα η σε καποιο pet shop!!!

επειτα θa ξαναεστρωνα το ενυδρειο απο την αρχη!!!!!!!!!!

τον αυγουστο θα εκανα μετρησεις και αν ηταν ολα οκ θα εβαζα ψαρια!!!

θα ανο0ιγα νεο θεμα να μου προτεινουν τι ψαρια μπορω να βαλω..

δε χρειαζεται βιασυνη!!

αν τα κανεις ολα μαζι μετα δε θα εχεις να κανεις τιποτα και θα βαριεσαι!!!!

εγω το μεγαλο μου το ενυδρειο θα το στρωνω ολο το καλοκαιρι!!!!

μολις γυρισω απο διακοπες θα κανω μετρησεις και τελος!!!

θα σου ελεγα να κανεις το ιδιο!!!!

:thumbup:

Διάβασμα και.... υπομονή το καλύτερο που έχεις να κάνεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια εχω γιατι δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου. δευτερον εχω κανει τα βηματα που μου ειπες εκτος απο το να βαλω sera toxivec .δεν μου ειπαν σε κανενα pet shop να βαλω αυτο αν και το ρωτησα.ρωτησα και αλλαγη φιλτρου αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι καλο ακομη αν δεν ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου πρωτα.

Κοιτα το toxivec το βαζεις σε εκτακες περιπτωσεις και αφου ειναι ειδει το φιλτρο σου στρωμένο.

Ασε το toxivec και κοιτα πρωτα απ ολα να στρωσεις το ενυδρειο σου.

Αυτο με την αλλαγη του φιλτρου δεν το πιασα....Γιατι να αλλαξεις φιλτρο?

Φιλτρο δεν αλλαζουμε αν δεν εχει καποιο προβλημα.Το στρωνουμε το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις, και το πιο σωστο, θα ηταν να δωσεις τα ψαρακια πισω ωστε να μην εχεις αλλες απωλειες και να ξαναρχησεις την διαδικασια απο την αρχη. Εγω προσωπικα φετος που εστρωσα το μικρο ενυδρειο μου, το ειχα ενα μηνα μονο με το οξυγονο, την λαμπα και τα φυτα. Υστερα εβαλα σιγα σιγα τα ψαρακια, αφου οι μετρησεις ηταν μια χαρα, και τωρα καθομαι και το χαζευω :thumbup: Αυτο θα εκανα και εγω στην θεση σου.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια,,,,δεν ειναι και ευκολο να δωσει τα ψαρια καπου,,,,μεχρι να στρωσει το ενυδρειο,,,,,,μια κουβεντα ειναι αλλα δεν ειναι και τοσο απλη,,,,υπαρχουν πετ σοπ που μπορουν να στα φυλαξουν?αν ναι?ξερει κανεις καμια διεθυνση?

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν κανω διαφημιση η κατι τετοιο απλα να ξερετε οτι το pet city δεχεται να ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ψαρια και τα τοποθετουν αυτοι σε ενυδρεια δικα τους!!!!!

εγω πριν κανα μηνα εδωσα 2 σκαλαρια και 1 pleco στο καταστημα της γλυφαδας επειδη ηταν ακαταλληλα για το ενυδρειο μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

...και αφου το ειχα μπολιασει μαλιστα και με νερο απο αλλο ενυδρειο ...

Πολλα ψαρια μαζι εβαζες και μαλλον σε αστρωτο ενυδρειο.

Δεν μπολιαζεται με νερο απο αλλο ενυδρειο το φιλτρο σου, αλλα με μπιχλα απο το φιλτρο του και λιγα υλικα απο μεσα.

Το θολωμα του ενυδρειου αν ειναι ασπρο το χρωμα του ειναι 99% bacteria bloom, δημιουργια πολλων βακτηριων απο εξαρση αμμωνιας, συμβαινει σε αστρωτα ενυδρεια και με αποτομη φορτωση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

βεβαια,,,,δεν ειναι και ευκολο να δωσει τα ψαρια καπου,,,,μεχρι να στρωσει το ενυδρειο,,,,,,μια κουβεντα ειναι αλλα δεν ειναι και τοσο απλη,,,,υπαρχουν πετ σοπ που μπορουν να στα φυλαξουν?αν ναι?ξερει κανεις καμια διεθυνση?

[/quote

οχι δεν ξερω,τα ψαρακια ειναι δωρο για την γιορτή μου.

η αμμωνια μετα απο ποσο καιρο μηδενιζεται?

Έγινε επεξεργασία - joulia
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται!!!

παντως τα ψαρια πρεπει να φυγουν..

αυτο θα ειναι το καλυτερο για αυτα αλλα και για εσεΝΑ!!!

σκεψου οτι θα εχεις ενα αδειο ενυδρειο που θα μπορεις να ασχοληθεις χαλαρα χωρις βιασυνη..

μολις εισαι ετοιμη θα ανοιξεις ενα νεο θεμα και θα σου προτεινουν τα παιδια τα καταλληλοτερα ψαρια για το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται!!!

παντως τα ψαρια πρεπει να φυγουν..

αυτο θα ειναι το καλυτερο για αυτα αλλα και για εσεΝΑ!!!

σκεψου οτι θα εχεις ενα αδειο ενυδρειο που θα μπορεις να ασχοληθεις χαλαρα χωρις βιασυνη..

μολις εισαι ετοιμη θα ανοιξεις ενα νεο θεμα και θα σου προτεινουν τα παιδια τα καταλληλοτερα ψαρια για το ενυδρειο σου!

εχεις δικιο με αυτο που λες μονο που τα ψαρια αυτα δεν θελω να τα αλλαξω διοτι εχουν συναισθηματικη αξια για εμενα.επομενως αν τα δωσω καπου μεχρι να γινει το ενυδρειο μου και μολις ολα ειναι οκ, παλι αυτα θα βαλω αν και εφοσον ειναι καλα. ειχα ρωτησει σε πολλα πετ σοπ και μου ειχαν πει οτι ο 1 παροτ και 1 σεβερουμ ταιριαζουν και μπορουν να ειναι μεσα στο ενυδρειο μου...

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια μετα απο ποσο καιρο μηδενιζεται?

Αν γινει σωστα το στρωσιμο σε 30-40 μερες.

Οι μετρησεις αμμωνιας νιτρωδων και νιτρικων φαινονται καπως ετσι μεσα στο διαστημα του στρωσιματος

http://www.bestfish.com/newtank3.html

Διαβασε τι ειναι ο κυκλος του αζωτου που γινεται μεσα στο νερο του ενυδρειου για να καταλαβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Εδω λεει τι ειναι ολα αυτα (αμμωνια κλπ)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Αν τα διαβασεις αυτα θα σου λυθουν πολλες αποριες και θα σωσεις πολλα ψαρια στην πορεια.

Οτι δεν καταλαβεις ρωτα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...