Jump to content

Φυτεμένο Με Δισκους


redbetta

Recommended Posts

Ειδες να ενοχλούνται με τον έντονο φωτισμό Στάθη;;;

Οταν ειναι μικρα σε ηλικια (μεχρι και 8-9 μηνων και μερικες φορες και παραπανω) ειναι ικανα να κινουνται και να τρωνε μονο στο σκοταδι για μηνες μεχρι να προσαρμοστουν!!

Το πιο συνηθες ειναι να κινουνται κοπαδιαστα κολλημενα το ενα με το αλλο ακομα και αν αναφερομαστε για 5-6 ψαρια ή να κρυβονται πισω απο τα φυτα...

Μιλαμε βεβαια για υψηλο προς πολυ υψηλο φωτισμο απο 0,5w και πανω που χρησιμοπουν συνηθως για φουλ φυτεμενα ενυδρεια...

Ακομα ομως και τα πιο μεγαλα σε ηλικια ψαρια εχω την εντυπωση οτι "ταλαιπωρουνται" και βρισκονται μονιμα σε μια κατασταση στρες οταν ο φωτισμος ειναι υψηλος και δεν βρισκουν"σκιερα μερη"για να ηρεμησουν κατα την διαρκεια που τα φωτα ειναι ανοικτα...

Δεν ξερω αν ειναι ολα αυτα γραμενα πουθενα ή αν υπαρχουν διαφωνιες στα συμπερασματα μου αλλα αποτελουν προσωπικη αποψη οπως ζω τα ψαρια μου και βλεποντας τα πως αντιδρουν σε διαφορετικα στημενα ενυδρεια και δικα μου και φιλων μου...

Καλα το ποσο κακη επιρροη ειναι τα φυτα στον τροπο που τα ψαρια "πιεζονται" να κινουνται και να σητιζονται οταν ειναι μεγαλη η φυτομαζα και ο ψυχαναγκασμος που δεχονται να βρισκονται σε συγκεκριμενα σημεια για μεγαλο χρονικο διαστημα οταν αρχιζουν τα κλαδεματα δεν χρειαζεται και μεγαλη εμπειρια ή χρονια στο χομπι για να το διαπιστωσει καποιος...

Φτανει να εχει ανοικτο μυαλο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...