Jump to content

Φωτισμος ενυδρειου


redbetta

Recommended Posts

Εκανα καποιες σκεψεις σχετικα με τον φωτισμο ενος ενυδρειου. Στην προκειμενη περιπτωση ενος

ενυδρειου με δισκους και λιγα, τα απαραιτητα, φυτα.

Τωρα που τα led εχουν πλεον ολες τις αποχρωσεις φωτος, καλυπτουν και τα φυτα, πιστευω οτι και

απο θεμα watt θα εχουμε οικονομια, αλλα και η θερμοτητα που βγαζουν θα ειναι μικροτερη.

Η καλυψη του χωρου πιστευω ειναι εφικτη χρησιμοποιωντας λεντοταινιες η σειρες spot. Χρησιμοποιω

πλυθηντικο γιατι θα γινει προσομοιωση της κινησης του ηλιου οποτε θα μπουν τρεις η περισσοτερες

σειρες, με καταληξη ενος χαμηλου μπλε φωτισμου για την νυχτα.

Εχει δοκιμασει καποιος led? Πως σας φαινεται σαν σκεψη?

Ο τροπος κατασκευης εχει αρχισει να γινεται στο χαρτι.

Περιμενω απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι κάποιος που έχει γνώσεις να μας συμβούλευε για το κόστος καθώς και τι γίνετε ώστε να μην χρειαζόμαστε και να επιβαρύνουμε την φύση και την τσέπη μας :P (Δ.Ε.Η) :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω εμπειρία από spot λάμπες 220v. Με 3Watt κατανάλωση θεωρητική έχεις περίπου 4,5 πραγματική και απόδοση ως 20Watt πυρακτώσεως. Εγώ πήρα φτηνά LED κινέζικης προέλευσης με κόστος περίπου 17€ τη λάμπα ενώ οι επώνυμες εταιρίες αντίστοιχα LED τα έδιναν 32-40€. Από τις 30 λάμπες μέσα σε 8 μήνες έχω αλλάξει τις 3 από δυσλειτουργία. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος γενικά...

Για τις λεντοταινίες σκέφτομαι να εισάγω από Κίνα 4-5 ρολά για χρήση κρυφού φωτισμού στο σπίτι. Ξέρω ότι εδώ μπορώ να βρω περίπου 30€ το μέτρο ενώ από Κίνα θα έρθουν με 8-10€ το μέτρο. Αν κανείς άλλος έχει εμπειρία ας συμπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Απο εμενα ενα site οπου εξηγειται η κατασκευη φωτιστικου με leds. Το εχει φτιαξει ο supercoley 1 και μου το συστησαν σε ξενο φορουμ σαν την καλυτερη diy κατασκευη με leds.

Μονο που εγω δεν τα καταφερνω στις κατασκευες..

Ελπιζω να βοηθησει καποιον που πιανουν τα χερια του και να το δουμε και στην πραξη.

http://www.greenneedle.co.uk/LED1.html

Link to comment
Share on other sites

Απο εμενα ενα site οπου εξηγειται η κατασκευη φωτιστικου με leds. Το εχει φτιαξει ο supercoley 1 και μου το συστησαν σε ξενο φορουμ σαν την καλυτερη diy κατασκευη με leds.

Μονο που εγω δεν τα καταφερνω στις κατασκευες..

Ελπιζω να βοηθησει καποιον που πιανουν τα χερια του και να το δουμε και στην πραξη.

http://www.greenneedle.co.uk/LED1.html

:P Καλο εχει εφαρμογη αλλα σχεδιαστικα ειναι πολυ <<πισω>> σε σχεση με αυτο

που εχω στο μυαλο μου. Μακαρι να τα καταφερω. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταφερεις δειξε μας κι εμας, γιατι ή θα το γυρισω σε leds , ή θα παρατησω τα φυτεμενα. Η ΔΕΗ με εχει γδαρει στην κυριολεξια !!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συμφορουμίτες καλημέρα και από εμένα. Έχω κάνει μια εγκατάσταση με φωτισμό από Led και όχι μόνον. Το ενυδρείο ακόμη δεν το έχω τελειώσει κάντε λίγο υπομονή και θα σας δώσω όλες τις πληροφορίες καθώς και φωτογραφίες από την κατασκευή μου για να προσχωρήσετε και εσείς. Αναμονή λοιπόν μέχρι να τελειώσω και αμέσως μετά τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...