Jump to content

60άρι ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έχω ενα ενυδρειάκι 60λτ. Μέσα έχω 2 golden barbs ζευγάρι, 2 γκάπυ ζευγάρι, 3 κλόουν και ένα γλυφτη.

Η αλήθεια είναι ότι τα ψάρια είναι λίγο ότι να ναι, άλλα τεσπα. Υπάρχει ίστορία γιατί συνέβει αυτό, αλλά δεν είναι της παρούσης. Πίστευα 'οτι οι κλόουν τουλάχιστον είναι δραστήρια ψάρια. Δυστυχώς, βγαίνουν μόνο για φαγητό. Τα γκάπυ κάθονται στην επιφάνεια και τα μπαρμπς ''ξύνονται''. Κοινώς, με εξαίρεση την ώρα του φαγητού, έχω ένα ψόφιο ενυδρείο. Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω τα ψαράκια μου και να πάρω άλλα. Η ερώτηση είναι λοιπον τί κρατάω και τι παίρνω, με γνόμωνα ότι θέλω να βλέπω μια σχετική κίνηση των ψάριων (έως πολλή :P )

Link to comment
Share on other sites

6-7 tetras σε ενα κοπαδι και κανα 2 σαλιγκαρια και εισαι κουκλος.

Link to comment
Share on other sites

Τετρά νέον εννοείς; Αν ναι, το νέρο μου θα θέλει πάλι στρώσιμο και βαριέμαιιιιι, εξεταστική στη μέση κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Τετρά νέον εννοείς; Αν ναι, το νέρο μου θα θέλει πάλι στρώσιμο και βαριέμαιιιιι, εξεταστική στη μέση κιόλας...

Φίλε μου δεν είναι ανάγκη να βιαστείς...Το ενυδρείο χρειάζεται διάβασμα,χρόνο και μεράκι.Αν το κάνεις σαν ''αγγαρεία'' μόνο προβλήματα θα έχεις στο μέλλον.Διάλεξε αυτό που σου αρέσει και φτιάξτο ,όταν θα έχεις χρόνο.Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τα όσα γράφω :P

Link to comment
Share on other sites

τα βγαζεις ολα κρατας τα barbs τα τιγρακια(puntius tetrazona)νομιζω εννοεις...κανε ενα κοπαδακι με 7 ατομα,τη θεση των κλοουν βαλε coolie loach,στη θεση των γκαπυ βαλε μερικα danios...ετοιμο το ασιατικο!απλα τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...sa%3DX%26um%3D1.

Αυτα ειναι τα μπαρμπς.

Να συμπληρώσω ότι θέλω να βλέπω κινηση από τα ψαράκια :P

Έγινε επεξεργασία - DrVavylis
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσει η περιπετεια παρε ενα μεγαλο ενυδρειο 200λιτρα και πανω και βαλε αφρικανες :P

(οχι οτι να'ναι, θα το μελετησεις πρωτα).

Καποια δεν ειναι και δυσκολα ψαρια ουτε για αρχαριους.

ΥΓ οι κλοουν ζουν σε ενυδρειο πανω απο 400 λιτρα γιατι μπορουν να φτασουν και 25-30 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Τετρά νέον εννοείς; Αν ναι, το νέρο μου θα θέλει πάλι στρώσιμο και βαριέμαιιιιι, εξεταστική στη μέση κιόλας...

Εαν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο για ποιο λογο να το ξαναστρωσεις;

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται στρωσιμο ξανα το ενυδρειο σου.....αποψη μου ειναι να βαλεις καποιο ειδος τετρα οχι απαραιτητα νεον και πιστεψε με θα εχεις αρκετα δραστηριο ενυδρειο. πολυ "βολταδικα" ψαρια ειναι και τα rummy nose tetras αλλα θα ηταν καλυτερα να μπαινουν σε ενυδρεια με μεγαλο μηκος γιατι φερνουν βολτες συνεχως!!! βρες πιο συγκεκριμενα tetra σου αρεσει κανε ενα κοπαδι με 6-8 ατομα και ριξε βαρος στην διακοσμηση του ενυδρειου με φυτα.....πιστεψε το αποτελεσμα θα σε ικανοποιησει απολυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Rummy nose είναι οι ροδόστομοι σωστά; (αν ναι, δεν τρελαίνομαι :P ) Υπάρχει κάποιο ποστ να διαβάσω σχετικά με το φύτεμα του ενυδρείου;

Έγινε επεξεργασία - DrVavylis
Link to comment
Share on other sites

πολλα....αρκει να μπεις στην αναζητηση και να ψαξεις τι ακριβως θες σχετικο με το φυτεμα!!! για το υποστρωμα, για τον βυθο, για τα φυτα, για τα λιπασματα, για το co2??? καλο ειναι να κανουμε και μονοι μας καποιο search....υπαρχουν παρα πολλα πραματα που μπορει να μαθεις κανεις διαβαζοντας.

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδοστομοι δεν ειναι ευκολα ψαρια (θελουν και πολυ οξυνο και μαλακο νερο, μπορειος να το "φτιαχνεις"?)

Επισης θελουν μηκος ενυδρειου πανω απο 1 μετρο, αλλιως τι να δεις απο την κινηση τους?

Οχι πως τα neon πανε πισω σε απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω σου προτεινω να πας σε Guppy!

Φαινεται καλη προταση.

Σε χαρεμακια 2-3 αρσ προς 6-9 θηλυκα (αν θελεις να βαλεις και αλλα ειδη ομως καλυτερα 2αρσ/5θηλ)

Ομορφα κινητικα ψαρια, ευκολα στην αναπαραγωγη και στη συντηρηση αφου δεν χρειαζεται ειδικη μεταχειριση το νερο της βρυσης για το ενυδρειος τους εκτος απο αντιχλωριο και βιταμινες.

Και προσοχη στη θερμοκρασια.

Αργοτερα οταν στρωσει καλα μπορεις και καμια γαριδα και κανενα applesnail.

Αν δεν θελεις γεννες (που θα γεμιζει το ενυδρειο και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις, ειναι και μικρο ) μπορεις να βαλεις μονο αρσενικα που ειναι και μικροτερα συνεπως μικροτερη ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...