Jump to content

Να μου πειτε τι ψαρια εχω.


Recommended Posts

Βασικά κάθησε να διαβάσεις τόσο τα βιβλία σου,όσο και την αρθογραφία του forum και μετά να προχωρήσεις.Φυσικά όπου μπερδέυεσαι εδώ είμαστε :P

Το ψάρι στην τελευταια φώτο(θολήκαι πάλι) μου κάνει γι αυτό πιο πολύ

http://www.safhl.net/davesfish/images/Aulo...20Rubescens.jpg

Αλλά δές γενικότερα πιο σου ταιριάζει και στο link που σου έδωσα και νωρίτερα

http://www.davesfish.com/

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει φιλε μου ολοι καπως πρεπει να μαθουμε το θεμα ειναι τωρα π εμαθες να κανεις σωστες κινησεις και για να σε κανω να καταλαβεις οριστε ενα παραδιγμα ενυδρειων αφρικης και αμερικης..

Αμερικη:

05_American_Cichlid_Tank_1.jpg

Αφρικη:

Riftv4.jpg

απλα μονο για να δεις τιν διαφορα στον βιοτοπο που ζουν...

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν σημερα οτι υπαρχει ενα τεστ τα μετραει ολα αυτα πανω κατω. να παρω κατι τετοιο η ξεχωρηστο το καθενα??

Κοίτα,ένα τέστ που τα μετράει στο περίπου δεν θα σε οφελήσει...Το θέμα είναι να μετρήσεις ακριβώς το τι γίνεται στο ενυδρείο σου(ειδικά τώρα που και το ενυδρείο είναι στην αρχή του και εσύ επίσης τώρα μαθαίνεις).Το ξέρω ότι τα τέστ είναι ακριβά,αλλά το θέμα είναι να μπεί το ενυδρείο στο σωστό δρόμο και αυτό γίνεται μόνο γνωρίζοντας τι συμβαίνει μέσα του.Προσωπικά κάνω μετρήσεις στο ενυδρείο μου αραιά πια,αλλά όταν τις κάνω προτιμώ να ξέρω ακριβώς τι μου γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ταιριαζει επιτελους εμαθα τις ονομασιες :P:P

Χαίρομαι που βοήθησα!Και φυσικά και οι άλλοι φίλοι

Link to comment
Share on other sites

Απλα καθησε και σκεψου και αποφασησε τι θελεις

ενα ωραιο αμερικης η ενα ωραιο αφρικης και θα σε βοηθησουμε ολοι να το στισεις σωστα...

2 βεντεος να σε βοηθησουν στην επιλογη σου!!

Αμερικη:

Αφρικη:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το αμερικανικο με φυτα σε ηρεμη νιωθεις την φυση κοντα σου.

αλλα παιδια λιγο πολυ ολα αυτα κοστιζουν και απο οτι πηστευω ειναι για μια φορα αυτα ? εκτος απο τις μετρισεις και τ αφαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το αμερικανικο με φυτα σε ηρεμη νιωθεις την φυση κοντα σου.

αλλα παιδια λιγο πολυ ολα αυτα κοστιζουν και απο οτι πηστευω ειναι για μια φορα αυτα ? εκτος απο τις μετρισεις και τ αφαρμακα.

Οταν λές για μια φορά,ποιά εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

οταν ηρεμω θυμαμε καποια πραγματα.

1) τα ταιζω μια φορα την ημερα συνηθως απογευμα προς βραδι.

2)εχει 2 φιλτρα το ενα με αμμςνια και σφουγγαρι και τα αλλο μακαρονι και σφουγγαρι.

3)τα σφιυγγαρια τα καθαρηζω καθε κυριακη (εξαρχης) απο δικη μου πρωτοωβουλια,κανω καλα?

4)τα φωτα τα κρατω 7,5ωρες καθε μερα.

αυτα για αρχη-τις επομενες μερες θα κανω τα τεστ και θα σας πω. αλλα με τα φιλτρα απο την αρχη π τα ειδα δν γεμιζαν το ματι πολυ αδεια ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

φιλε dimitrie για τα φυτα και τα ψαρια, εκτος αν τα φτασει ο χρονος ζωησ τους δεν νομηζω σε αυτα να αλαζεις συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

οταν ηρεμω θυμαμε καποια πραγματα.

1) τα ταιζω μια φορα την ημερα συνηθως απογευμα προς βραδι.

2)εχει 2 φιλτρα το ενα με αμμςνια και σφουγγαρι και τα αλλο μακαρονι και σφουγγαρι.

3)τα σφιυγγαρια τα καθαρηζω καθε κυριακη (εξαρχης) απο δικη μου πρωτοωβουλια,κανω καλα?

4)τα φωτα τα κρατω 7,5ωρες καθε μερα.

αυτα για αρχη-τις επομενες μερες θα κανω τα τεστ και θα σας πω. αλλα με τα φιλτρα απο την αρχη π τα ειδα δν γεμιζαν το ματι πολυ αδεια ετσι ειναι?

Αν θυμάμαι καλά δεν μας έχεις πει ακόμα λίτρα και διαστάσεις του ενυδρείου.Τα φίλτρα είναι εξωτερικά;Αν ναι ποιας εταιρίας είναι και ποιος ο τύπος τους(πχ ΕΗΕΙΜ 2215 classic).Καλύτερο υλικό για το φίλτρο θεωρώ το siporax.Kαι οι διατροφικές ανάγκες των ψαριών σχετίζεται με το είδος τους.

Link to comment
Share on other sites

λοπον το ενυδριο μου ειναι 1,60*50 αν θυμαμε καλα υψος καθολου

κυκλοφορητης stream 700 (700l l/h)

φιλτρο black box 400 (da/from 100l)(a/to 400l) τις wave ολα αυτα.

και θερμοστατης ιδιας αταιριας

τελιως μαυρο??

Link to comment
Share on other sites

φιλε dimitrie για τα φυτα και τα ψαρια, εκτος αν τα φτασει ο χρονος ζωησ τους δεν νομηζω σε αυτα να αλαζεις συνεχεια?

Στα πιο πολλά φυτά και ψάρια δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις συνέχεια.Για το καθένα είναι ξεχωριστή συζήτηση βέβαια.Πρώτα πρέπει να δείς τι γίνεται στο ενυδρείο σου,να διαβάσεις και να καταλάβεις τα βασικά για την φροντίδα του ενυδρείου σου(δωρεάν δίνονται και σε pet shop φυλλάδια εταιριών με βασικές πληροφορίες-το forum σε καλύπτει πλήρως πάντως με τα άρθρα του)

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω απο Χαλκιδα ειμαι και επειδη καταλαβα για ποιον πετ σοπα μιλας..

Θα σου προτεινα να μην ξαναπατησεις το ποδι σου εκει μεσα..

Μου πουλαγε φουμαρα,χωρις να του εχω πει πως ειμαι ενημερωμενος και οταν αρχισα να του τα χωνω αρχισε να μου λεει ελαφρως ποιο σωστα πραγματα μονο και μονο για να μην με χασει απο πελατη...

Με εχασε ομως....Απλα δες το ενυδριο που εχει στην βιτρινα...

Οscar με Παπαγαλοψαρα Labs,Johnani,Pleco και το καλυτερο Σκαλαρια...

Και ολα αυατ σε 300 λιτρα ενυδριο....

Με χαλικι και 15 αεροπετρες μεσα....

Πως σας φανηκε...??

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω απο Χαλκιδα ειμαι και επειδη καταλαβα για ποιον πετ σοπα μιλας..

Θα σου προτεινα να μην ξαναπατησεις το ποδι σου εκει μεσα..

Μου πουλαγε φουμαρα,χωρις να του εχω πει πως ειμαι ενημερωμενος και οταν αρχισα να του τα χωνω αρχισε να μου λεει ελαφρως ποιο σωστα πραγματα μονο και μονο για να μην με χασει απο πελατη...

Με εχασε ομως....Απλα δες το ενυδριο που εχει στην βιτρινα...

Οscar με Παπαγαλοψαρα Labs,Johnani,Pleco και το καλυτερο Σκαλαρια...

Και ολα αυατ σε 300 λιτρα ενυδριο....

Με χαλικι και 15 αεροπετρες μεσα....

Πως σας φανηκε...??

:P:P:thumbup::thumbup::lmao::lmao:

Σοβαρα??? :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

φιλε dimiskon και εγω χαλκιδεος ειμαι.μπορεισ να πεις ποιο ειναι το pet shop που σου έδςσε αυ΄τα τα ψάρια?κάπου πάει το μυαλο μου.τέτοιους επαγελματίες πρεπει να τους αποφέυγουμε!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να πω ονομασια του pet shop οτι εγινε εγινε πηστευω, απο εδω και και περα εξαρτατε απο εμενα το πως θα διαμορφωσω το ενυδριο και το ποσα θα μαθω. οσο για εκεινα τα καταστηματα που δεν ενημερονουν σωστα πρεπει να ασχοληθει οποιος ειναι υπευθηνος για αυτος. και καλα θα πρεπει να κανουν να μην δηνουν την αδεια σε ασχετους, αλλα σε ανθρωπους που γνωρηζουν απο ζωα και τα αγαπουν..

αλλα στην ελλαδα πουλανε τα παντα για ψυχουλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...