Jump to content

Αρχάριος στην παρέα!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Αρχάριος σε αυτό το χόμπι ξεκίνησα πριν καμια δεκαρια μέρες για χαρη του πιτσιρίκου μου, μόνο που ξεκίνησα λίγο ...αδιάβαστος! Για την ακρίβεια δεν έψαξα τίποτα απλά πήρα ένα ενυδρείο και μετα άρχισα να ψάχνω στο internet για πληροφορίες!!!

Αγόρασα ένα ενυδρείο RENA 80 (πρέπει να είναι στα 80+lt νερού). Το άφησα καμιά βδομάδα και μετά έβαλα τα ψαράκια που έχω στις φωτογραφίες παρακάτω. Είναι τρεις μέρες μέσα και σήμερα τα τάισε ο μικρός. Τις πρώτες ώρες-μέρες ήταν λίγο ...ντροπαλά ειδικά αυτό που μου το είπε "δολλάριο" το ασημί. Τα άλλα δύο τα μικρούλια που είναι σαν γατόψαρα συνεχώς τρέχουν πάνω κάτω κι έχω ένα ζευγάρι απο αυτά. Πολύ δραστήρια είναι και τα πορτοκαλί. Αυτό που μοιάζει με καρχαριάκι είναι ήρεμο και "επιβλέπει" το ...περιβάλλον. Το "δολλάριο" την πιο πολύ ώρα κρύβεται!!!

th_P6300618.jpgth_P6300619.jpgth_P6300623.jpgth_P6300625.jpgth_P6300627.jpgth_P6300628.jpg

>Μόλις ανακάλυψε ο μικρός ότι το ένα πορτοκαλί γέννησε ένα μικρό ψαράκι που κρύβεται πίσω απο ένα φύλλο>!!!!!!

Μια που μπήκα στον χώρο ...έστω και λίγο απροετοίμαστος, μπορείτε να μου πείτε τα είδη των ψαριών που έχω; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μήπως πρέπει να πάρω λίγα ακόμα για να μην είναι μόνα τους αυτά που είναι μονά; Μέχρι πόσα ψαράκια θα μπορέσω να βάλω σε αυτό το ενυδρείο;

Οποιαδήποτε παρατήρηση και σχόλιο ευπρόσδεκτα!!!!

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - giorgos_r
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται λιγο ακυρη αυτη η συνθεση και υπερβολικη αλλα καλυτερα ας απαντησουν και οι πιο εμπε1!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες...

λπν απο που να αρχισω και που να τελειωσω...

1. τα ψαρια σου ειναι μη συμβατα μεταξι τους...

2. μερικα απο τα ψαρια σου δεν κανουν για τα λιτρα σου. (silever shark >400, Loach >400, και τα δολαρια πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια απο 80 λιτρα, περα απο αυτο ειναι κοπαδοψαρα που σημενει οτι δεν ζουν μονα τους αλλα σε κοπαδια 5+ ατομων.)

3. το ενυδρειο σου χρειζει διακοσμησης, ΣΩΣΤΗΣ διακοσμησης, φυτα, αμμο για βυθο ισως μερικα ξυλα κτλ.. για να διχνει σαν βιοοτοπος.

4. αφου εβαλες ζωωτοκα ψαρια πρεπει να ξερεις οτι πρεπει να τα εχεις μονα τους σε ενυδειο λογο τον απετισεων τους. καθος και να τηρεις το 3 που σου εγραψα για να μπορουν να κριβοντε τα μικρα ψαρακια και να μη φαγωθουν.

περα απο αυτα τα ΠΟΛΥΥΥΥ βασικα που σου ειπα.

να ρωτησω...

τιμες νερου εχεις???δλδ ph, NO2, Aμωνια(ΝΗ4), GH, Θερμοκρασια κτλ ????

εγινε σωστο στροσημο???

σορυ που σε πιανω απο τα "μουτρα" αλλα εχεις αρκετα και συμαντηκα λαθη..

Link to comment
Share on other sites

Koυλαρε ρε συ Σταθη...

Φιλε μου καλως ηρθες και καλη συνεχεια..

Αν ψαξεις στα αρθρα για αρχαριους θα μαθεις παραπολλα χρησιμα πραγματα...

Ενα καλο διαβασμα και θα καταλαβεις τα λαθη σου ωστε να τα διορθωσεις... :)

Σε 80 λιτρα θα αφηνα μονο τα ζωοτοκα και αφου σου γεννησαν πιστευω πως θα εχει ενδιαφερον και για τον πιτσιρικο..:)

Tα αλλα μπορεις να τα επιστρεψεις στο μαγαζι..Ειναι κριμας να παθουν κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικα αγαπας αυτο π κανεις θα σου προτηνα να αφιερωσεις λιγο χρονο διαβαζοντας αυτα τα αρθρα...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

καλη συνεχεια ευχομαι.. :):)

Link to comment
Share on other sites

Koυλαρε ρε συ Σταθη...

Φιλε μου καλως ηρθες και καλη συνεχεια..

Αν ψαξεις στα αρθρα για αρχαριους θα μαθεις παραπολλα χρησιμα πραγματα...

Ενα καλο διαβασμα και θα καταλαβεις τα λαθη σου ωστε να τα διορθωσεις... :D

Σε 80 λιτρα θα αφηνα μονο τα ζωοτοκα και αφου σου γεννησαν πιστευω πως θα εχει ενδιαφερον και για τον πιτσιρικο..:)

Tα αλλα μπορεις να τα επιστρεψεις στο μαγαζι..Ειναι κριμας να παθουν κατι...

Τι να κουλαρω ρε κωστη..

Διλωνω και γω οξιθυμος μαζι με τον Στρατο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να κουλαρω ρε κωστη..

Διλωνω και γω οξιθυμος μαζι με τον Στρατο.. :)

Χαλαρααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Τι να κουλαρω ρε κωστη..

Διλωνω και γω οξιθυμος μαζι με τον Στρατο.. :)

Ο ανθρωπος το εκανε για να ικανοποιησει τον πιτσιρικα του!!!

Δεν ευθυνεται αυτος για την λαθος συνθεση και τις λαθος κινησεις, αλλα ο "ειδικος" που του τα πουλησε και στα ματια του ήταν και ο σωστος.

Το θεμα ειναι να τον βοηθησουμε να μην στεναχωρηθει ο γιος του εαν "χασει" ορισμενα ψαρακια και να τον βοηθησουμε να αντιμετωσησει τα προβληματα που πιθανον να συναντισει!!

Οχι εγω, κι εγω αρχαριος ειμαι, αλλα οι εμπειροτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλως ορισες στην παρεα Γιωργο.

Εγω προτεινω για να μην εχουμε δραματα, να επιστρεψεις (βρισκοντας μια δικαιολογια για τον μικρο) ολα τα ψαρια στο πετσοπ με "υποσχετικη" να σου δωσει αλλα ιδιας αξιας αργοτερα και να στρωσεις το ενυδρειο.

Να παρεις και τεστ νερου. κατα προτιμηση υγρα APi για αμμωνια (ΝΗ3), νιτρικα (ΝΟ3), νιτρωδη (ΝΟ2), οξυτητα (pH), γενικη σκληροτητα (gH), ανθρακικη σκληροτητα (kH).

Παραλληλα σε αυτον τον μηνα που θα κρατησει το στρωσιμο θα εχεις το χρονο να ενημερωθεις απο τα αρθρα αυτα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64#

ΥΓ αν διαλεξες εσυ τα ψαρια και δεν σου τα προτεινε το πετσοπ δεν εχει να δωσει "λογο" το πετσοπ για τις επιλογες σου. Αν στα προτεινε το πετσοπ, καλο ειναι να το αποφυγεις στο μελλον για οποιαδηποτε αγορα ακομα και αν συμφερει, ετσι ως ενδειξη διαμαρτυριας.

Καλη συνεχεια οτι απορια σου μεινει ρωτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις πρωτα απο όλα.

Ετσι οπως τα ακουσα νόμιζα ότι ηταν σχετικα απλά τα πράγματα αλλά όταν άρχισα και διάβαζα εδώ τις απαιτησεις καταλαβα ότι δεν ξεκίνησα ...σωστά!

Τωρα θα ξεκινησω το διαβασμα...

Οχι στρώσιμο δεν έκανα ουτε είχα ιδεα ότι μπορεις και πρεπει να κοιτας την ποιοτητα του νερού. Απλα το αφησα μια βδομαδα ρίχνωντας κάτι ενζυμα ανα βδομαδα...

Τα ψαράκια επιλεχθηκαν με το σκεπτικο να υπαρχουν διαφορετικα μικρά που μπορουν να συμβιώσουν. Τελικά θα τα πάρω απο την αρχή τα πράγματα για να γίνουν σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι είδους ψαριών προτείνεται να ξεκινήσω, αριθμό και αν γίνεται να συνδυάσω κάποιο διαφορετικό είδος που να αντέξει στα λάθη ενός αρχάριου;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...