Jump to content

Ξεκινημα νεου ενυδρειου 120λτρ


Recommended Posts

Δεν σχολιαζω συνθεση (εκτος οτι ειναι ασμβατα καποια ψαρια) μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις με το περιβαλλον και το νερο του ενυδρειου, αυτα ειναι τα πιο σημαντικα και δυσκολα.

Το μελετας, το στηνεις, το τρεχεις, το στρωνεις, και μετα τα πρωτα ψαρια τσουυυυυυυπ μπαινουν οποτε θελεις.

Τα κορυντορακια περιμενουν μονο για 2-3 μηνες, ετσι κι αλλιως δεν κανει να τα βαλεις ολα μαζι τα ψαρια. :buttrock:

Στα υπολοιπα σου απαντησα με κοκκινο στην παραθεση.

:):):D:buttrock:

(το ενυδρειο παντως ειναι ηδη στρωμενο για ph 7,8)

Καθηστερο μεχρι να αποφασησω. :buttrock:

Ειδα τον "δικο μας" επισκεπτη, και να σου πω οτι πηγα στο μαγαζι του παλι σημερα και τον ειδα με δεμενο χερι!!

Ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πηρα τη μεγαλη αποφαση.

Στο ενυδρειο θα κρατησω τις μετρησεις που εχει. Και επαναλαμβανω ολα τα δεδομενα.

Μετρησεις:

PH 7,8

NO2 0

NO3 25

NH 0

GH 10

KH 8

Διαστασεις: 1,00 * 0,40 * 0,30

Φιλτρο: Fluval 205

Τωρα λοιπον προτεινεται μου εναν συνδιασμο. :)

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που λες στο ποστ 32 μενουν τα

Χiphophorus helleri, Poecilia reticulata, Pomacea bridgesi (golden apple snail) και οτι αλλο μπορω να βρω,

red cherry shrimp, Caridina japonica (Amano Shrimp)

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που λες στο ποστ 32 μενουν τα

Χiphophorus helleri, Poecilia reticulata, Pomacea bridgesi (golden apple snail) και οτι αλλο μπορω να βρω,

red cherry shrimp, Caridina japonica (Amano Shrimp)

Kι εγω αυτο περιμενα να μου πεις, αλλα μονο αυτα??

Απο ψαρια δλδ σε 1 μετρο ενυδρειο, 4 γκαπυ και 3 ξιφοφορους??

Ξερω, θα γενησουν, αλλα και κατι αλλο μπορω να βαλω??

Εστω και λιγο μεγαλυτερο. (σιγουρα μικροτερο δεν παιζει να ειναι!! :) )

Link to comment
Share on other sites

Οι ξιφοφοροι ειναι τα μεγαλα ψαρια για το ενυδρειο σου.

Ενας "κανονας" που ακολουθω εγω ειναι να μην βαζω μεγαλυτερο ψαρι απο το 1/10 του μηκους του ενυδρειου.

Υπολογισε γαριδες και σαλιγγαρια. (αυτα δεν "πιανουν" λιτρα νομιζεις?)

Καλυτερα να βαζουμε (αν χωρανε στο ενυδρειο μας) περισσοτερα απο το ιδιο ειδος ψαρια. (εσενα ειπαμε θα γινουν μονα τους περισσοτερα, αν και δεν πρεπει να μενουν ΙΜΟ μεσα στο ενυδρειο τα νεα ψαρια και γινονται αναπαραγωγες ιδιου αιματος)

Για ψαξε και εσυ ψαρια που μπαινουν σε 120 λιτρα ενυδρειο ζουν καλα σε 7.8, GH 10, και 24C θερμοκρασια.

Μη μου βρεις μονο ψαρι με ορια 6-8 στο πεχα και μου πεις οτι κανει.

Βρες ψαρια που λενε >7 και ως >8

Παρομοια και για σκληροτητα και θερμοκρασια.

Αν και απο ψαρια που κολυμπουν στο μεσο επιπεδο εισαι κομπλε (μη το κανεις ψαροσαλατα το ενυδρειο).

Ψαξε για βυθοψαρο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι ξιφοφοροι ειναι τα μεγαλα ψαρια για το ενυδρειο σου.

Ενας "κανονας" που ακολουθω εγω ειναι να μην βαζω μεγαλυτερο ψαρι απο το 1/10 του μηκους του ενυδρειου.

Υπολογισε γαριδες και σαλιγγαρια. (αυτα δεν "πιανουν" λιτρα νομιζεις?)

Καλυτερα να βαζουμε (αν χωρανε στο ενυδρειο μας) περισσοτερα απο το ιδιο ειδος ψαρια. (εσενα ειπαμε θα γινουν μονα τους περισσοτερα, αν και δεν πρεπει να μενουν ΙΜΟ μεσα στο ενυδρειο τα νεα ψαρια και γινονται αναπαραγωγες ιδιου αιματος)

Για ψαξε και εσυ ψαρια που μπαινουν σε 120 λιτρα ενυδρειο ζουν καλα σε 7.8, GH 10, και 24C θερμοκρασια.

Μη μου βρεις μονο ψαρι με ορια 6-8 στο πεχα και μου πεις οτι κανει.

Βρες ψαρια που λενε >7 και ως >8

Παρομοια και για σκληροτητα και θερμοκρασια.

Αν και απο ψαρια που κολυμπουν στο μεσο επιπεδο εισαι κομπλε (μη το κανεις ψαροσαλατα το ενυδρειο).

Ψαξε για βυθοψαρο.

Mα εκει ζηταω την εμπειρια σας.

Επειδη τα κορυ και τα ancius sp3 δεν κανουν, τι αλλη επιλογη υπαρχει με αυτες τις μετρησεις??

Θα κοιταξω κι εγω, αλλα νομιζω πως δυσκολα θα βρω.

Σε συζητηση με τον vincious μου εξηγησε και ηδη γνωριζω τους λογους που δεν πρεπει να ζευγατωνουν απο ιδια γεννα ψαρια.

Γιαυτο εχω σκοπο να αφαιρω οχι ολα τα μικρα, αλλα να προσθετω ή να ανταλαζω με αλλους συμφορουμητες γκαπυ. :)

Link to comment
Share on other sites

δες και για Μολλυ η Πλατυ!!! πολυ ωραια ψαρια και τα 2!!!

:buttrock::buttrock:

Τα πλατυ μου μοιαζουν ιδια με τους ξιφοφορους, αλλα με μικρη διαφορα στην ουρα, οποτε τα απορυπτω.

Τα μολυ, μου αρεσαν, αλλα κυριος τα black περισσοτερο!!

Ειδικα το κιτρινο στην ουριτσα.... μου θυμιζει ΑΕΚ!!!! :):):D

Φιλε μου σταθη, τι αλλα μπορω να βάλω??

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο ζωωτοκα αυτα ειναι.. και καλο θα ηταν να βαλεις μονο ζωωτοκα..

αλλιως με τετοιες τιμες νερου ανετα ξεκινας ενα Malawi...

αλλα παμε σε εντελος διαφορετικη διακοσμηση, ψαρια, κτλ κτλ...

σκεψου εσυ τι θελεις... και μας λες... ψαξε στο φορουμ στις κιχλιδες αφρικης και δες μερικα setup απο παιδια.

:):)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο ζωωτοκα αυτα ειναι.. και καλο θα ηταν να βαλεις μονο ζωωτοκα..

αλλιως με τετοιες τιμες νερου ανετα ξεκινας ενα Malawi...

αλλα παμε σε εντελος διαφορετικη διακοσμηση, ψαρια, κτλ κτλ...

σκεψου εσυ τι θελεις... και μας λες... ψαξε στο φορουμ στις κιχλιδες αφρικης και δες μερικα setup απο παιδια.

:):D

Ειναι το αλλο με αφρικη.

Ηθελα σε αυτο πολλα και διαφορετικα ψαρακια, για ποικιλια, με διαφορους αλλους οργανισμους, οπως σαλιγκαρια και γαριδες.

Οποτε να ξεκινησω σιγα σιγα να βαζω τα ψαρια και τις γαριδες?? Για να γυρισει η οραντα στο δικό της.

Σπυρο, τις γαριδες μετα απο ποσο καιρο να τις βαλω για να μην εχω απωλειες??

Τα σαλιγκαρια που ειναι μεσα απο την πρωτη μερα, εχουν αρχησει να μεγαλωνουν επικινδυνα!! :)

Όμως, ποτε θα γεννησουν σαλιγκαρακια??

Link to comment
Share on other sites

Φίλα nikoloutso ξεκίνα με γκαπάκια γαριδούλες και σαλιγκάρια και κάνε μια ζούγκλα, αργότερα μπορείς να κάνεις εύκολη μεταβολή προς Αμαζόνιο με πολλές επιλογές ακόμα και χωρίς Α.Ο. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλα nikoloutso ξεκίνα με γκαπάκια γαριδούλες και σαλιγκάρια και κάνε μια ζούγκλα, αργότερα μπορείς να κάνεις εύκολη μεταβολή προς Αμαζόνιο με πολλές επιλογές ακόμα και χωρίς Α.Ο. :buttrock:

Εγινε George.... απλα, φερε μου red cherry στη συναντηση!!! :):)

Αμανο νομιζω δεν εχεις, σωστα?? :buttrock:

Γκαπυ κανεις?? :D

Link to comment
Share on other sites

δες και για Μολλυ η Πλατυ!!! πολυ ωραια ψαρια και τα 2!!!

:):)

Ας παρουμε υποψιν μας και τα παρακατω ομως:

There is some discussion over which of the well-known livebearers can crossbreed. The known crosses are as follows:

* Guppy x Endler

* Platy x Swordtail

* Molly x other species of Mollys

* Swordtail x other species of Swordtail

* Platy x other species of Platy

Generally if the fish do not share a genus, they can definately not crossbreed. Some crosses are fertile and stable such as the Guppy x Endler, but some are rare, sickly and sterile such as Guppy x Platy.

Μεταφραση:

Υπαρχει καποιο θεμα πανω στο ποια ειδη ζωοτοκων μπορουν να διασταυρωθουν.

Οι γνωστες διασταυρωσεις ειναι οι παρακατω.

* Guppy x Endler

* Platy x Swordtail

* Molly x αλλα ειδη Mollys

* Swordtail x αλλα ειδη Swordtail

* Platy x αλλα ειδη Platy

Γενικοτερα, αν τα ψαρια δεν ειναι του ιδιου γενους, δεν μπορουν να διασταυρωθουν.

Απογονοι απο μερικες τετοιες διασταυρωσεις ειναι συχνο φαινομενο και ειναι ικανοι και για αναπαραγωγή όπως το Guppy Χ Endler, αλλά μερικοι ειναι σπανιοι, ασθενικοι και στειροι όπως Guppy Χ Platy.

πηγη : http://www.theaquariumwiki.com/Category:Livebearers

---------------------

Υπαρχουν μαρτυριες απο χομπυστες (ελλαδα και εξωτερικο) για διασταυρωσεις και δημιουργια υβριδιων απο, guppies (κυριως funcy guppies) με mollies, platties με swordtail, σπανιοτερα swordtail με molly (διαφορετικα γενη εν τουτοις!!!!)

Molly με χαρακτηριστικα guppy. Φαινεται καθαρα ποσο ασχημο ειναι.

2862_moppy3_1.jpg

Τα πολλα ειδη δεν ειναι και οτι καλυτερο σε ενα ενυδρειο.

Θα παρατηρησετε στη συνεχεια οτι οσο πιο εμπειρος γινεται καποιος τεινει στα species tanks (ενυδρεια με ενα ειδος).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

....Σπυρο, τις γαριδες μετα απο ποσο καιρο να τις βαλω για να μην εχω απωλειες??....

Αναλογα τις γαριδες και τις συνθηκες του ενυδρειου (οσο πιο ανθεκτικο ειδος και πιο καλο νερο για τις γαριδες τοσο πιο ευκολα).

Μπορει να βαλεις και απο την αρχη αλλα αν θελεις να εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις απωλειες, ιδιως με ευαισθητα ειδη γαριδων, πρεπει να στρωσει ο βυθος αφου περνανε πολυ χρονο πανω του και οι γαριδες.

Ενα χαρακτηριστικο στρωμενου βυθου που εχω παρατηρησει, ειναι να καθαριζει γρηγορα απο περιττωματα, τροφες κλπ και χωρις την αναγκη σκουπας.

Μια μεση λυση ειναι να περιμενει καποιος περιπου 3-4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Ας παρουμε υποψιν μας και τα παρακατω ομως:

There is some discussion over which of the well-known livebearers can crossbreed. The known crosses are as follows:

* Guppy x Endler

* Platy x Swordtail

* Molly x other species of Mollys

* Swordtail x other species of Swordtail

* Platy x other species of Platy

Generally if the fish do not share a genus, they can definately not crossbreed. Some crosses are fertile and stable such as the Guppy x Endler, but some are rare, sickly and sterile such as Guppy x Platy.

Μεταφραση:

Υπαρχει καποιο θεμα πανω στο ποια ειδη ζωοτοκων μπορουν να διασταυρωθουν.

Οι γνωστες διασταυρωσεις ειναι οι παρακατω.

* Guppy x Endler

* Platy x Swordtail

* Molly x αλλα ειδη Mollys

* Swordtail x αλλα ειδη Swordtail

* Platy x αλλα ειδη Platy

Γενικοτερα, αν τα ψαρια δεν ειναι του ιδιου γενους, δεν μπορουν να διασταυρωθουν.

Απογονοι απο μερικες τετοιες διασταυρωσεις ειναι συχνο φαινομενο και ειναι ικανοι και για αναπαραγωγή όπως το Guppy Χ Endler, αλλά μερικοι ειναι σπανιοι, ασθενικοι και στειροι όπως Guppy Χ Platy.

πηγη : http://www.theaquariumwiki.com/Category:Livebearers

---------------------

Υπαρχουν μαρτυριες απο χομπυστες (ελλαδα και εξωτερικο) για διασταυρωσεις και δημιουργια υβριδιων απο, guppies (κυριως funcy guppies) με mollies, platties με swordtail, σπανιοτερα swordtail με molly (διαφορετικα γενη εν τουτοις!!

Με εστειλες τωραα αδιαβαστο!!! :)

Οποτε από ζωοτοκα προς το παρον γκαπυ και βλεπω σε κανα μενα για swordnail.

Αλλο ειδος εκτος απο ζωοτοκα, μπορει να μπει??

Αναλογα τις γαριδες και τις συνθηκες του ενυδρειου (οσο πιο ανθεκτικο ειδος και πιο καλο νερο για τις γαριδες τοσο πιο ευκολα).

Μπορει να βαλεις και απο την αρχη αλλα αν θελεις να εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις απωλειες, ιδιως με ευαισθητα ειδη γαριδων, πρεπει να στρωσει ο βυθος αφου περνανε πολυ χρονο πανω του και οι γαριδες.

Ενα χαρακτηριστικο στρωμενου βυθου που εχω παρατηρησει, ειναι να καθαριζει γρηγορα απο περιττωματα, τροφες κλπ και χωρις την αναγκη σκουπας.

Μια μεση λυση ειναι να περιμενει καποιος περιπου 3-4 μηνες.

Απο γαριδες θα βαλω red cherry και amano.

Αυτα θεωρουνται ευκολα ειδη ή δυσκολα?? για να τα βαλω αυτες τις μερες

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο Σταματης ειπε οτι δεν ειδε ποτε διασταυρωσεις...

και οτι δεν υπαρχει προβλημα...

αν κανω λαθος διωρθωστε με...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο Σταματης ειπε οτι δεν ειδε ποτε διασταυρωσεις...

και οτι δεν υπαρχει προβλημα...

αν κανω λαθος διωρθωστε με...

Εχουμε ξαναπει οτι καλο ειναι να διασταυρωνουμε τις πληροφοριες ψαχνωντας στο νετ και να μη μενουμε σε μια αποψη.

Δεν σημαινει οτι αν δεν ετυχε σε εναν δεν ετυχε σε κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Amano και red cherry , περιμενε 1-1μιση μηνα ακομη και μετα μπορεις να βαλεις. Ειναι ανθεκτικα ειδη και τα 2.

Αν δεν σου αρεσουν τα ζωοτοκα, κοιτα προς Ασια μερια για ψαρια σκληρου νερου. Καποια ειδη απο γενη ψαριων οπως τα Danio, τα Barbus και οι μικροσωμες μελανοταινιες ζουν σε αλκαλικα νερα, και ειναι σχετικα ασφαλεις συγκατοικοι για τις γαριδες.

Ενδεικτικα αναφερω τα celestial pearl danio, Brachydanio rerio, Pseudomugil furcata +gertrudae,Telmatherina ladigesi κ.α.

Αν παλι θες ζωοτοκα και πας στην προχωρημενη επιλογη του species tank , σκεψου το ενδεχομενο των Endlers, μιας και προσφατα τα αποκτησαμε στην Ελλαδα και μαλιστα στην γνησια μορφη τους, και θα ηταν καλο να διαδοθουν αναμεσα στους χομπιστες.

Αν το αποφασισεις μπορω να σου δωσω εγω μερικα , με την προυποθεση οτι δεν θα τα διασταυρωσεις με guppy.

Link to comment
Share on other sites

Amano και red cherry , περιμενε 1-1μιση μηνα ακομη και μετα μπορεις να βαλεις. Ειναι ανθεκτικα ειδη και τα 2.

Αν δεν σου αρεσουν τα ζωοτοκα, κοιτα προς Ασια μερια για ψαρια σκληρου νερου. Καποια ειδη απο γενη ψαριων οπως τα Danio, τα Barbus και οι μικροσωμες μελανοταινιες ζουν σε αλκαλικα νερα, και ειναι σχετικα ασφαλεις συγκατοικοι για τις γαριδες.

Ενδεικτικα αναφερω τα celestial pearl danio, Brachydanio rerio, Pseudomugil furcata +gertrudae,Telmatherina ladigesi κ.α.

Αν παλι θες ζωοτοκα και πας στην προχωρημενη επιλογη του species tank , σκεψου το ενδεχομενο των Endlers, μιας και προσφατα τα αποκτησαμε στην Ελλαδα και μαλιστα στην γνησια μορφη τους, και θα ηταν καλο να διαδοθουν αναμεσα στους χομπιστες.

Αν το αποφασισεις μπορω να σου δωσω εγω μερικα , με την προυποθεση οτι δεν θα τα διασταυρωσεις με guppy.

Τα Endlers ειναι σαν τα γκαπυ??

Για τα υπολοιπα δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες στο φορουμ. Εννοω για χημεια νερου και συμπρειφορα.

Οι μελανοταινιες δε θελουν ph 7??

Παντως και να μου τα δωσεις τα Endlers νομιζω δεν ειναι στο χερι μου να διασταβροσουν ή οχι με τα γκαπυ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα Endlers ειναι σαν τα γκαπυ??

Για τα υπολοιπα δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες στο φορουμ. Εννοω για χημεια νερου και συμπρειφορα.

Οι μελανοταινιες δε θελουν ph 7??

Παντως και να μου τα δωσεις τα Endlers νομιζω δεν ειναι στο χερι μου να διασταβροσουν ή οχι με τα γκαπυ!! :)

Θα εινια στο χερι σου αν δεν τα βαλεις μαζι με guppy..:)

Link to comment
Share on other sites

Θα εινια στο χερι σου αν δεν τα βαλεις μαζι με guppy..:)

Μα θα μπουν στοι ιδιο ενυδρειο.

Αν με ρωτας τι από τα 2 να επιλεξω, θα σου πω δεν ξέρω, γιατι δεν τα ξερω αυτα τα ψαρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα θα μπουν στοι ιδιο ενυδρειο.

Αν με ρωτας τι από τα 2 να επιλεξω, θα σου πω δεν ξέρω, γιατι δεν τα ξερω αυτα τα ψαρια. :)

Ακριβως αυτο σου λεω...Ενα απο τα 2 πρεπει αν μπει γιαι υβριδιζουν...Αυτο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μα θα μπουν στοι ιδιο ενυδρειο.

Αν με ρωτας τι από τα 2 να επιλεξω, θα σου πω δεν ξέρω, γιατι δεν τα ξερω αυτα τα ψαρια. :)

Σε καμια περιπτωση μην βαλεις μαζι endlers με guppy. Καθαρα elders ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν τουλαχιστον στην Ελλαδα. Αυτα που εχει ο Raven ειναι στην φυσικη τους μορφη και ειναι κριμα να τα "χαλασεις".

Δεν νομιζω βεβαια ουτε ο Raven να σου δωσει αν ειναι να τα βαλεις με guppy.

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις μονο endlers καθως ειναι ψαρια που ισως δυσκολα θα ξαναβρεις. Αρκει βεβαια να σου αρεσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο σου λεω...Ενα απο τα 2 πρεπει αν μπει γιαι υβριδιζουν...Αυτο ειναι

Μαλιστα... εστειλα στον φιλο που μου τα προτεινει, αναλογα με την απαντηση του, θα δω τι από τα 2 θα βαλω.

Καμια αμανο περισευει σε κανενα?? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...