Jump to content

Ξεκινημα νεου ενυδρειου 120λτρ


Recommended Posts

Να ξεκαθαρισουμε την κατασταση, εχεις τα altispinosus καταλαβα τελικα. (υπηρξε ενα μπερδεμα) τα Rummynose Tetra, corydoras aeneus και τα Kuhli Loach.

Βασικες παραμετροι:

- Mikrogeophagus altispinosus........ pH:7.0 - ?............gH:10 - ?.........Θερμ:22°C - 26°C

- Paracheirodon innesi.................... pH:5.0 - 7.0.........gH:1 - 2..........Θερμ:20°C - 26°C

- Hemigrammus rhodostomus....... pH:6.0 - 7.5..........gH:6-10..........Θερμ:22°C -26°C

- Corydoras aeneus....................... pH:6.0 - 8.0..........gH:5 - 19........Θερμ:25°C - 28°C

- Pangio kuhlii................................ pH:5.5 - 6.5..........gH: ? - 5..........Θερμ:24°C - 30°C

Υπαρχουν φυσικα καποιες ενστασεις πχ στα aenaus οι θερμοκρασιες στο planetcatfish που ειναι αξιοπιστο σαιτ για τα γατοψαρα http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=51

και το πεχα για το Kuhli Loach στο loaches.com http://www.loaches.com/species-index/pangio-kuhlii

Και το πεχα στο altispinosus μερικα σαιτ το δινουν και λιγο πιο χαμηλο απο 7 (πχ 6,5)

Αλλα και το fishbase ειναι το πλεον αξιοπιστο σαιτ πληροφοριων για ψαρια.

Αλλα και στη σκληροτητα των neon εχει υπερβολικα μικρο περιθωρειο (1-2) :D

Η γνωμη μου τελικα ειναι οτι λογω θερμοκρασιας και λιγο του πεχα στα Kuhli ειναι το πιο ασυμβατο απ'ολα, αλλα ειναι και σκυλια τα ατιμα

Θα εχει ενδιαφερων να δεις την ανταποκριση των ψαριων στις τιμες που θα τους δωσεις.

Υπολογισε οτι δεν πρεπει να δινεις σταθερη θερμοκρασια ολο το χρονο στα ψαρια.

Πρεπει να παιζεις λιγο (2-3 βαθμους) χειμωνα-καλοκαιρι.

Αν βρεις μια κοινη τιμη για ολα τα ψαρια δεν θα εχεις περιθωρεια για τετοια κολπα και θα τα χρειαστεις (και πολυ μεγαλυτερα) αν θες να δεις και μικρα :P

Επισης και στις υπολοιπες τιμες να επιλεγεις τις μεσα τιμες για να εχεις περιθωρεια.

Ποιες νομιζεις τελικα οτι πρεπει να ειναι οι τιμες pH gH και θερμοκρασιας (δινοντας και ενα περιθωρειο 2 βαθμων για χειμωνα-καλοκαιρι)

Με μπερδεψες!!! :wootwoot:

Εγω νόμιζα οτι το fishprofiles.com ειναι αξιοπιστο!!!

Τωρα απλα το μονο που μπορω να κανω ειναι τη θερμοκρασια με ελαχιστο-μεγιστο 26-26,5 το καλοκαιρι και 24-24,5 το χειμωνα, (ρυμθηση στον eliwell)

Το ΡΗ το κραταω 6,7-6,8

Το GH το κραταω 8

Το ΚΗ το κραταω 3

Συμφωνεις??? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με μπερδεψες!!! :D

Εγω νόμιζα οτι το fishprofiles.com ειναι αξιοπιστο!!!

Τωρα απλα το μονο που μπορω να κανω ειναι τη θερμοκρασια με ελαχιστο-μεγιστο 26-26,5 το καλοκαιρι και 24-24,5 το χειμωνα, (ρυμθηση στον eliwell)

Το ΡΗ το κραταω 6,7-6,8

Το GH το κραταω 8

Το ΚΗ το κραταω 3

Συμφωνεις??? :P

Κοντα ειμαστε.

Βασικα αν ηταν καινουριο το ενυδρειο θα ξεκιναγα με τιμες βρυσης (ph 7,5 κλπ οσο ειναι και το νερο των πετσοπ που θα αγοραζα τα ψαρια)

Και αφου μετα απο 2-3μηνες (ιδιως με τα κορυ που θα περιμενα 3-4 μηνες να τα βαλω) ειχα φτασει την τελικη ιχθυοφορτωση θα ξεκιναγα να κατεβω σταδικα μεσα σε 2-3 μηνες pH 6,5, gH 6, θερμοκρασια 24-26

kH οσο χρειαζεται για να μου δωσει pH 6,5

Ημουν τυχερος και καπως ετσι εγινε στο ενυδρειο μου χωρις να το γνωριζω τοτε και να το προσχεδιασω (εκτος απο τα κορυ που το ηξερα απο την αρχη και ειχα αλλαξει τελευταια στιγμη και σε αμμο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κοντα ειμαστε.

Βασικα αν ηταν καινουριο το ενυδρειο θα ξεκιναγα με τιμες βρυσης (ph 7,5 κλπ οσο ειναι και το νερο των πετσοπ που θα αγοραζα τα ψαρια)

Και αφου μετα απο 2-3μηνες (ιδιως με τα κορυ που θα περιμενα 3-4 μηνες να τα βαλω) ειχα φτασει την τελικη ιχθυοφορτωση θα ξεκιναγα να κατεβω σταδικα μεσα σε 2-3 μηνες pH 6,5, gH 6, θερμοκρασια 24-26

kH οσο χρειαζεται για να μου δωσει pH 6,5

Ημουν τυχερος και καπως ετσι εγινε στο ενυδρειο μου χωρις να το γνωριζω τοτε και να το προσχεδιασω (εκτος απο τα κορυ που το ηξερα απο την αρχη και ειχα αλλαξει τελευταια στιγμη και σε αμμο)

Μα σταδιακα κατεβηκα το ph από 7,5 στο 6,8......

Μεσα σε 1-1,5 μήνα.

Απλα τα cory μπηκαν στο ph 7.

Παντως στις μετρησεις που εδωσα εχω και θα κρατησω το νερο, απλα με τη θερμοκρασια εχω ενα ενα μικρο προβλημα και ελπιζω να το λύσω σε 1-2 μερες max.

Δλδ να την κατεβασω στο 26-26,5. Τωρα ειναι 27-27,5.

Ευχαριστωω σπυρο....

:D

Link to comment
Share on other sites

:P

Ερωτηση:

Γιατι τα kuhlii τα βλεπω μόνο νυχτα??

Σπάνια σκανε μύτη στο moonlight....

Μόνο νύχτα.... Πίσσα... Σκοτάδι!!!

Δε με νοιαζει τοσο οτι δεν τα βλέπω, αλλα το οτι δεν ξερω τι τρώνε και αν τρωνε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Γιατι τα kuhlii τα βλεπω μόνο νυχτα??

Σπάνια σκανε μύτη στο moonlight....

Μόνο νύχτα.... Πίσσα... Σκοτάδι!!!

Δε με νοιαζει τοσο οτι δεν τα βλέπω, αλλα το οτι δεν ξερω τι τρώνε και αν τρωνε!!! :D

Γιατι ειναι νυχτοβια (nocturnal) και γιατι σαν κλασικα loaches τους αρεσει να κρυβονται.

Αυτα κρυβονται οπου μπορεις να φανταστεις, εκτος την αγαπημενη τους κρυψωνα (μεσα στην αμμο) χωνονται μεχρι και μεσα στα φιλτρα αν μπορεσουν να μπουν.

Η συνηθεια να χωνονται στην αμμο ειναι οτι καλυτερο για το βυθο του ενυδρειου αφου τον αεριζουν και δεν δημιουργουνται πολλες περιοχες με αναεροβια με αποτελεσμα την συγκεντρωση υδροθειου (σουλφιδιο του υδρογονου Η2S που οταν απελευθερωθει σε μεγαλες ποσοτητες απο το βυθο σε μορφη φυσαλιδων που εχουν μυρωδια κλουβιου αυγου), μπορει να δηλητηριασουν τα ψαρια.

Οπως καταλαβες, ειναι πολυ χρησιμα ψαρια στο συστημα, αλλα χρειαζεται να ειναι οπως και αλλα loaches σε ομαδα.

Καντα μινιμουμ 3.

Τα loaches, σε οσο μεγαλυτερη ομαδα ειναι τοσο πιο θαραλλεα γινονται και δεν κρυβονται, τα pangio oμως ειναι νυχτοβια ετσι κι αλλιως, οποτε ....

ΥΓ ενας φιλος (Diskusfan) ειχε kuhlli σε ενα ενυδρειο που το αδειασε το, ξεστησε, τα ξαναστησε σε αλλο σπιτι με αλλη συνθεση και μετα απο 3 χρονια ειδε μεσα ενα kuhlli :P:wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι νυχτοβια (nocturnal) και γιατι σαν κλασικα loaches τους αρεσει να κρυβονται.

Αυτα κρυβονται οπου μπορεις να φανταστεις, εκτος την αγαπημενη τους κρυψωνα (μεσα στην αμμο) χωνονται μεχρι και μεσα στα φιλτρα αν μπορεσουν να μπουν.

Η συνηθεια να χωνονται στην αμμο ειναι οτι καλυτερο για το βυθο του ενυδρειου αφου τον αεριζουν και δεν δημιουργουνται πολλες περιοχες με αναεροβια με αποτελεσμα την συγκεντρωση υδροθειου (σουλφιδιο του υδρογονου Η2S που οταν απελευθερωθει σε μεγαλες ποσοτητες απο το βυθο σε μορφη φυσαλιδων που εχουν μυρωδια κλουβιου αυγου), μπορει να δηλητηριασουν τα ψαρια.

Οπως καταλαβες, ειναι πολυ χρησιμα ψαρια στο συστημα, αλλα χρειαζεται να ειναι οπως και αλλα loaches σε ομαδα.

Καντα μινιμουμ 3.

Τα loaches, σε οσο μεγαλυτερη ομαδα ειναι τοσο πιο θαραλλεα γινονται και δεν κρυβονται, τα pangio oμως ειναι νυχτοβια ετσι κι αλλιως, οποτε ....

ΥΓ ενας φιλος (Diskusfan) ειχε kuhlli σε ενα ενυδρειο που το αδειασε το, ξεστησε, τα ξαναστησε σε αλλο σπιτι με αλλη συνθεση και μετα απο 3 χρονια ειδε μεσα ενα kuhlli :D:P

:wootwoot:

Παντως περιμενω το νινταλ να φερει kuhlii... μου ειπε σεπτεμβρη.... 4-5 θα τα κανω!!!'

Παντως κανεις δεν εχει.

Α.... τελικα να βαλω μαυρο ή μπλε φοντο!!!

Παντως την απορια τι τρωνε... δε μου την έλυσες!!!

Τα εχω 1 μηνα.

Link to comment
Share on other sites

...Παντως την απορια τι τρωνε... δε μου την έλυσες!!!

Τα εχω 1 μηνα.

Παντως για να ειναι ζωντανα μετα απο 1 μηνα, κατι θα τρωνε :P

Τα παντα, με προτιμηση στις πρωτεινες, (μοσχαρισιες, χοιρινες αλλα και παιδακια στα καρβουνα :D)

Απο ζωντανη αρτεμια, grindal και bloodwarms, κατεψυγμενα, μεχρι απλη βασικη τροφη φυλαρακι και ταμπλετες βυθου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παντως για να ειναι ζωντανα μετα απο 1 μηνα, κατι θα τρωνε :P

Τα παντα, με προτιμηση στις πρωτεινες, (μοσχαρισιες, χοιρινες αλλα και παιδακια στα καρβουνα :D)

Απο ζωντανη αρτεμια, grindal και bloodwarms, κατεψυγμενα, μεχρι απλη βασικη τροφη φυλαρακι και ταμπλετες βυθου.

Νομιζω οτι λαθος εθεσα την πρόταση.

Ριχνω την τροφη της σερα, αυτην post-12891-1249508336_thumb.png

Απλα μχρι να φτασει βυθό, την εχουν καθαρισει τα bolivian ram και τα cory....

Οπότε, οποτε κοιταω, δεν εχει μεινει τπτ....!!!

Γιαυτο λεω τι τρωνε?

Link to comment
Share on other sites

Παντα μενει τροφη.

Δοκιμασε και τις sera vifformo.

Ριχνε και καμια ταμπλετα με σβηστα τα φωτα :P

ΘΑ το παρω και αυτο.....

Βεβαια εκτος από αυτο που ανεφερα, ρίχνω και φυλαρακια....

Παντως θα πάρω και ένα τετοιο, αφου και τα corry και τα σαλιγκαρια τρωνε τις ταμπλέτες!!!

Βασικά και τα zebra danio ειδα να τα τσιμπανε.....

Θα έρθουν και από σεπτέμβρη 2 banana shrims.... οπότε, θα παρω και αυτό... η ποικιλια κανει καλό!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ το παρω και αυτο.....

Βεβαια εκτος από αυτο που ανεφερα, ρίχνω και φυλαρακια....

Παντως θα πάρω και ένα τετοιο, αφου και τα corry και τα σαλιγκαρια τρωνε τις ταμπλέτες!!!

Βασικά και τα zebra danio ειδα να τα τσιμπανε.....

Θα έρθουν και από σεπτέμβρη 2 banana shrims.... οπότε, θα παρω και αυτό... η ποικιλια κανει καλό!!! :D

Μικρες συσκευασιες ομως γιατι μετα το τριμηνο οι τροφες δεν προσφερουν το ιδιο.
Link to comment
Share on other sites

2008-01-21

Zoltán Sárdi

Hi Team! I have had four ryukins and one black moor for about two years. Aquarium is 250liter with eheim external filter. The fishes were fed only with TetraAniMin twice a day. Good size, good behaviour, beautiful color till the beginning of this year.

Three weeks ago the black moor fell ill (the ryukins are ok). The fishdoctor said it is a bacterial infection, but in his opinion the basic reason is vitamin absence; because of lack of vitamin the fish is sensitive for illness. He gave medicine in the water and now the black moor seems to be ok.

Questions: Can TetraAniMin alone supply all the necessary material that a goldfish need? Should I supplement the feeding with anything else or is TetraAniMin alone enough? Water parameters (ph, nitrite, nitrate, ammon., hardness, etc.) are ok, temp. is about 22°C. 25% water change every month. Thanks in advance.

2008-01-23

TetraTeam

Dear Zoltán,

thank you for your email and your trust in our products.

TetraAniMin includes all the goldfishes need. WHEN YOU OPEN A TIN you should feed the fishes with this food for only 3 months. After this period of time many of the nutrients are removed because of oxygen and light.

Kind regards,

The TetraTeam

https://www.tetra-service.net/tetra/go/61B2...40E44AB6FA653AD

Περιληψη

Zoltán Sárdi : μπλα μπλα ... το ψαρι ειναι αρρωστο απο βακτηριακη μολυνση και ο ψαρογιατρος ειπε οτι ωφειλεται στο οτι εγινε ευαλλωτο σε ασθενειες απο ελλειψη βιταμινων.

Ερωτηση: μπορει η ταδε τροφη να του δωσει ολα οσα ειναι απαραιτητα? ,,,

TetraTeam : Η τροφη περιεχει ολα οσα χρειαζεται. Οταν ανοιγεις ενα κουτι ομως, πρεπει να ταιζεις με αυτη την τροφη για 3 μηνες. Μετα απο αυτην την περιοδο πολλες απο τις θρεπτικες ουσιες εξαφανιζονται λογω του οξυγονου και του φωτος.

Link to comment
Share on other sites

....Α.... τελικα να βαλω μαυρο ή μπλε φοντο!!!

Γιατι δε μου λεει κανεις??? :P

Μικρες συσκευασιες ομως γιατι μετα το τριμηνο οι τροφες δεν προσφερουν το ιδιο.

Μα το οτι θα την πάρω δε σημαινει οτι θα την βάλω κι αυτη κατευθειαν!!

Ήδη ρίχνω τα φυλαρακια και αυτο της σερα για το βυθο.

Θα παρω κι αυτο το που μου προτεινεις και μολισ τελειωσει το ενα, θα συνεχισω με το αλλο, ποικιλια να έχω, κι αφου τωρα εχουμε το δωρο-λεφτα, ευκαιρια να τα χαλασουμε στα ψαρακια, γιατι αν παμε διακοπές πρώτα..... τα ψαρια θα μεινουν νυστικά!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατι δε μου λεει κανεις??? :wootwoot:

2. Μα το οτι θα την πάρω δε σημαινει οτι θα την βάλω κι αυτη κατευθειαν!!

Ήδη ρίχνω τα φυλαρακια και αυτο της σερα για το βυθο.

Θα παρω κι αυτο το που μου προτεινεις και μολισ τελειωσει το ενα, θα συνεχισω με το αλλο, ποικιλια να έχω, κι αφου τωρα εχουμε το δωρο-λεφτα, ευκαιρια να τα χαλασουμε στα ψαρακια, γιατι αν παμε διακοπές πρώτα..... τα ψαρια θα μεινουν νυστικά!!!! :D

1. γιατι θα αποφασισεις μονος σου, αφου δοκιμασεις και τα δυο, τα βγαλεις φωτο και μας ταδειξεις :P

2. Μα αυτο λεμε πιο πανω οτι πρεπει να εχει ποικιλια η διατροφη και εξτρα βιταμνινες απο συσκευασια.

Οχι συνεχεια φακες και μολις τελειωσουν τα 100 πακετα φακες στο ντουλαπι να βαλουμε να φτιαξουμε και μπαμιες και μολις τελειωσουν και τα 100 πακετα μπαμιες να βαλουμε 100 πακετα φασολια.

Σκεψου το λιγο τι θα παθεις αν τρως ετσι :wootwoot::wootwoot:

Φτιαξε φακες σημερα, αυριο μπαμιες, μεθαυριο φασολαδα.

(λεμε τωρα ....υγεινη μεσωγειακη διατροφη)

Link to comment
Share on other sites

1. γιατι θα αποφασισεις μονος σου, αφου δοκιμασεις και τα δυο, τα βγαλεις φωτο και μας ταδειξεις :D

2. Μα αυτο λεμε πιο πανω οτι πρεπει να εχει ποικιλια η διατροφη και εξτρα βιταμνινες απο συσκευασια.

Οχι συνεχεια φακες και μολις τελειωσουν τα 100 πακετα φακες στο ντουλαπι να βαλουμε να φτιαξουμε και μπαμιες και μολις τελειωσουν και τα 100 πακετα μπαμιες να βαλουμε 100 πακετα φασολια.

Σκεψου το λιγο τι θα παθεις αν τρως ετσι :P:wootwoot:

Φτιαξε φακες σημερα, αυριο μπαμιες, μεθαυριο φασολαδα.

(λεμε τωρα ....υγεινη μεσωγειακη διατροφη)

OK ΛΟΙΠΟΝ... μόλις γυρισω από τις διακοπές και τελειωσω και με τις εκρεμμοτητες μου, θα βάλω μαυρο και μπλέ backround.... μίσο - μισο... και ανεβαζοντας φωτο θ έχουμε συγκριση.....

Link to comment
Share on other sites

OK ΛΟΙΠΟΝ... μόλις γυρισω από τις διακοπές και τελειωσω και με τις εκρεμμοτητες μου, θα βάλω μαυρο και μπλέ backround.... μίσο - μισο... και ανεβαζοντας φωτο θ έχουμε συγκριση.....

Οχι μισο μισο γιατι θα εχει διαφορετικο θεμα μπρος του τα το καθε background.

Βαλε μια το ενα και μια το αλλο.

Υ.Γ.: Τελικα η κιτρινιλα.... εναι ωραια!!! :D

χεχε, φυσικα.

Ασπρο νερο βλεπεις, παντου. Μπορεις να γεμισεις και τη μπανιερα σου αν θελεις.

To μαυρο ομως θελει δουλιτσα.

Εκτος κι αν ερθω και βαλω τα ποδια μου μεσα :P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

χεχε, φυσικα.

Ασπρο νερο βλεπεις, παντου. Μπορεις να γεμισεις και τη μπανιερα σου αν θελεις.

To μαυρο ομως θελει δουλιτσα.

Εκτος κι αν ερθω και βαλω τα ποδια μου μεσα :D:P

Και στου θανάση (fishaki) εσυ έκανες την κουτσουκελα??? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

σπυρο, πιστεψε με οτι αν βαλεις τα ποδια σου μεσα στο ενυδρειο μου θα ψαχνεις να τα βρεις!!! στη φωτο το νερο φαινεται 50% λιγοτερο μαυρο απο την πραγματικοτητα.......

Link to comment
Share on other sites

σπυρο, πιστεψε με οτι αν βαλεις τα ποδια σου μεσα στο ενυδρειο μου θα ψαχνεις να τα βρεις!!! στη φωτο το νερο φαινεται 50% λιγοτερο μαυρο απο την πραγματικοτητα.......
Τραβα φωτογραφιες να εχεις να δειχνεις στα παιδια σου :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με χαρα μου ανακοινωνω οτι τωρα που ειμαι αδειουχος και εχω αρκετο χρονο, εκατσα στο ενυδρειο μπροστα να πιω την καφεδια μου και τι να δω....

Αφου ταισα, εριξικα και λιγο παραπανω, τι ειδα??

Τους κουλιδες να σεργιανανε και να τρωνε!!

Μου λυθηκε λοιπον ακομα μια απορια, τι τρωνε και πότε δλδ. :(

Περιμενω την επομενη συναντηση να φερω την οχι και τοσο καλη φωτογραφικλη μου να μου τη ρυθμησει καποιος που ξερει για να κανω αρουσιαση,,, :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...