Jump to content

τι ψαρια να παρω - τ ψαρια να αφησω


Recommended Posts

καλημερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας και παλι.

πολλες φορες τη ζητησα και μερικες την πηρα. αλλες φορες ηταν λιγο απολυτες και αποτομες οι απαντησεις αλλα τωρα βλεπω πως ειχατε δικιο.

μετα απο απανοτους θανατους ψαριων, χωρις εμφανη σημαδια ανακαλυψα οτι ο red tail καρχαριας κανει τη ζημια!

τωρα με μια συντομη περιγραφη του ενυδρειου μου, θα ηθελα την γνωμη σας για της αλλαγες που πρεπει να γινουν.

θα παρακαλουσα ομως να μου δωσετε σαφεις απαντησεις και οχι του στυλ, διαβασε για να μαθεις γιατι οσο διαβαζω τοσο μπερδευομαι .ακομη και σε ενα θεμα υπαρχουν 2 διαφορετικς αποψις χωρις τελικα να δινετε μια σαφεις τελικη απαντηση, κατι που μπερδευει τον αναγνωστη. π.χ. σε ενα θεμα που εψαχνα για τα τιγρακια, γιατι καθονται με το κεφαλι κατω η μια αποψη ηταν οτι ειναι φυσιολογικο και η δευτερη οτι κατι τρεχει με το νερο και θελει αλλαγες και ψαξιμο.

εχω ενα ενυδρειο 136 λιτρα καθαρο.

ph 7,5

nitrit - nh4 < 0,1

kh 6

αυτη τη στιγμη υπαρχει , ενας sae, ενας red tail shark, 2 red wang, 2 ξιφοφοροι, 4 τιγρακια και 2 pearl gourami. θα ηθελα λοιπον να μου πειτε, τι απο αυτα να επιστρεψω και τι να συμπληρωσω με το σκεπτικο οτι προσανατολιζομαι προς τα γκουραμι.

ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

τα red wang ειναι platy kai o sae ειναι Siamese Algae Eater

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα 2 απο τα ψαρια σου

τι ειναι το sae????

και τι τα 2 red wang???

Σταθη θελεις διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη θελεις διαβασμα.

Ε συγνωμη κιολας...που να ξερω οτι sae εννοει Siamese Algae Eater.

τεσπα για να μη βγαεινω και off topic...

απλα θα στο πω οπως το ζητησες.

κρατα πλατυ, χιφοφορους, γκουραμι και δωσε τα υποληπα.

Link to comment
Share on other sites

...κρατα πλατυ, χιφοφορους, γκουραμι και δωσε τα υποληπα.

Δεν συμφωνω.

Πρεπει να δουμε και το περιβαλλον του ενυδρειου.

Επισης τις τιμες βρυσης (pH, kH, gH) σε νερο που εχει μεινει 2-3 ωρες σε δοχειο.

Το ογκο της φιλτρανσης σε υλικα και ειδος υλικων.

Το βυθο, τα διακοσμητικα (φυτα-ξυλα-πετρες) αν ειναι τετσαρισμενα αν ειναι ασβεστολιθικα.

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω φωτο λιγο αργοτερα. το ενυδρειο τρεχει πανω απο χρονο. το ενυδρειο ειναι της aquatlantis εχει φιλτρο ΒΙΟΒΟΧ 2.

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω φωτο λιγο αργοτερα. το ενυδρειο τρεχει πανω απο χρονο. το ενυδρειο ειναι της aquatlantis εχει φιλτρο ΒΙΟΒΟΧ 2.

Υλικα και ποσοτητα υλικων?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

απλα θα στο πω οπως το ζητησες.

κρατα πλατυ, χιφοφορους, γκουραμι και δωσε τα υποληπα.

Σταθη αυτο που λες ειναι λαθος.!!! :D

Ακομα και αν οι μετρησεις ειναι ιδανικες δε θα εβαζα

μαζι πλατυ /ξιφοφορους /γκουραμι. :)

Περιμενε να σου δωσει ολα τα στοιχεια για το ενυδρειο και μετα

βλεπουμε τη συνθεση. :)

Link to comment
Share on other sites

ιιι

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι η φωτογραφιες

post-8043-1246537884_thumb.jpg post-8043-1246537933_thumb.jpgpost-8043-1246537976_thumb.jpg

οι μετρησεις νερου της βρυσης απο δοχειο 2 ημερων ειναι ph 7 - 7.5 kh 12 kai No2 0.05.

το φιλτρο και τα υλικα του ειναι: filter.doc

Link to comment
Share on other sites

...οι μετρησεις νερου της βρυσης απο δοχειο 2 ημερων ειναι ph 7 - 7.5 kh 12 kai No2 0.05.

το φιλτρο και τα υλικα του ειναι: filter.doc

Κατ'αρχην, οι μετρησεις με τι εγιναν?

Ριχνεις καποια υγρα?

kH 12 με 7-7.5 pH δυσκολο να συμβει.

Κατι δεν μου αρεσει.

Το ενυδρειο (η διακοσμηση) δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη για ασφαλη και με υγεια λειτουργεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην, οι μετρησεις με τι εγιναν?

Ριχνεις καποια υγρα?

kH 12 με 7-7.5 pH δυσκολο να συμβει.

Κατι δεν μου αρεσει.

Το ενυδρειο (η διακοσμηση) δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη για ασφαλη και με υγεια λειτουργεια.

Γιατι ρε Σπυρο, εγω εχω ΚΗ 13-14 και PH 7,5... με υγρα τεστ

Νομιζω οτι για αρχη πρέπει να δώσεις τα ζωοτοκα... :)

μπα...οι τιμες τις πιο πολυ κολλανε στα ζωωτοκα... τα οποια οπως ειπα απο την αρχη ειναι η γνωμη μου να κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

με υγρα τεστ εγιναν οι μετρησεις.

και το νερο ηταν απο μποκαλι .αν οχι 2 ημερων 1 και μιση. ετυχε να εχω.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο (η διακοσμηση) δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη για ασφαλη και με υγεια λειτουργεια

για πιο λογω?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα γι αυτο.

Αλλα πολυ μπογια και πλαστικο βλεπω.

Αυτο το ασπρο στη μεση τι ειναι?

Εχουν γινει τσεκαρισμα για ασβεστολιθικα διακοσμητικα μεσα στο ενυδρειο?

Δεν εχει καθολου αληθινα φυτα που θα βοηθουσαν στην απονιτροποιηση και στην οξυγονωση του βυθου με τις ριζες τους. Ουτε ξυλα.

Το χαλικι το φοβαμαι πολυ.

Υλικα φιλτρου δεν ειπες.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο εχει της aquatlantis to biobox 2. τα υλικα του φιλτρου ειναι : το ασπρο σφουγκαρακι, τον ανθρακα τον εχω βγαλει, το καφε υποστρωμα (κατι στρογγυλα μπαλακια) και το μπλε σφουγκαρακι.

αυτο το ασπρο στη μεση ειναι πετρα και την εχω τεσταρι με το οξυ.

οσο για τα αληθινα φυτα δεν θα ηθελα να βαλω.

το μπλε χαλικι , το οποιο φαινετε υποπτο, δεν ξερω τι εννοεις αλλα ειχα ψαρι (glass fish) το οποιο εζησε ενα χρονο, μεχρι που το εφαγε και αυτο ο καρχαριας.

και οι ξιφοφοροι και τα πλατυ τα εχω αρκετο καιρο. (αν εννοεις για τοξικες ουσιες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Στάθη το πρότεινα με το σκεπτικό ότι επιθυμεί να κρατήσει τα γκουραμι... όπως λεει... και δε νομίζω ότι ταιριάζουν με τα ζωοτοκα....

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο προς τους παλαιοτερους,

τα ψαρια ειναι:

1 sae, 1 red tail shark, 2 platy, 2 ξιφοφοροι, 4 τιγρακια και 2 pearl gourami.

δλδ τι αλλο συνδιασμο θα μπορουσε να κρατησει συμφωνα με τα λιτρα της, την εμπιρια της, και τις τιμες της???

εγω πιστευω οτι την ταλαιπορουμε γιατι η κοπελα το μονο που ζητησε ειναι να της πουμε απλα τι ψαρια να δωσει χωρις να την κουρασουμε.

μας εδωσε τιμες νερου, ογκο ενυδρειου κτλ. οποτε συμφωνα με αυτα ο καλυτερος συνδιασμος για να τον χαρει κιολλας ειναι τα ζωωτοκα π εχει.

συγνωμη αν γινομαι αποτομος.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι "φοβασαι" να βαλεις αληθινα φυτα, αλλα εγω θα εκανα τις εξης αμεσες αλλαγες πριν βαλω ψαρια και δωσω σε καταλληλο ενυδρειο το "φονια" και οσα ψαρια δεν ειναι συμβατα με τις παραμετρους του νερου του ενυδρειου και δεν μπορουν να συμβιωσουν φιλικα λογω μεγεθους αλλα και χαρακτηρα.

Θα αλλαζα χαλικι θα φυτευα ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις να μου καθαριζουν και οξυγονωνουν το νερο.

Θα εκανα αναβαθμιση των υλικων φιλτρου με καλυτερα.

α) για μηχανικο φιλτραρισμα θα προτιμουσα (αναλογα και την κατασκευη του φιλτρου) ενυδρειακο βαμβακι (πχ sera filterwoll) και σφουγγαρι μπλε χοντροτρυπο ή eheim ehfimech,

και β) για βιολογικο φιλτραρισμα, κατι απο τα "δοκιμασμενα" substrat pro ή sera siporax ή rena τα FilStar Bio-Chem Stars (αστερακι) ή απο καινουρια αλλα με πολυ καλες προδιαγραφες, Hobby Absorbex, JBL sintomec, Seachem Matrix.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...