Jump to content

Σκαραλια/Αγγελοψαρα/pterophyllum Altum?


krisos

Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν διαφορε στα παρακατω ειδη? πχ ειναι ακριβως το ιδιο οταν λεμε Σκαραλια η Αγγελοψαρα? σε ποια κατηγορια ανοικουν τα Pterophyllum altum ?Ποιες σκληροτητες και PH απαιτει το καθε ενα ? (δωστε καμια πληροφορια) ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα καπου διβασα οτι τα αγγελοψαρα δεν εχουν προβλημα με ph και σκληροτητες ισχυει αυτο? :) ..μονο λεει αν θελει καποιος αναπαραγωγη πρεπει να κατεβει το ph στο 6,5?

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου ότι τα link δίνουν απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.Καλό είναι να κρατάμε τα ψάρια σε όξινο νερό(κάτω απο 7 ph).Να αποφεύγεις να διατηρείς σκαλάρια σε αλκαλικό περιβάλλον,γιατί έτσι γίνονται πιο ευάλωτα σε βακτηριδιακές ασθένειες και άλλου είδους προσβολές, ενώ επηρεάζεται αρνητικά και η συμπεριφορά τους, με τελικό αποτέλεσμα να ζουν λιγότερο .Για την αναπαραγωγή τους είναι απαραίτητο το νερό να έχει χαμηλό ρΗ (γύρω στο 6,5) και αρκετά χαμηλές σκληρότητες, για να μπορεί να διαπερνά το σπέρμα του αρσενικού τον εξωτερικό φλοιό του αυγού και να το γονιμοποιεί

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου ότι τα link δίνουν απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.Καλό είναι να κρατάμε τα ψάρια σε όξινο νερό(κάτω απο 7 ph).Να αποφεύγεις να διατηρείς σκαλάρια σε αλκαλικό περιβάλλον,γιατί έτσι γίνονται πιο ευάλωτα σε βακτηριδιακές ασθένειες και άλλου είδους προσβολές, ενώ επηρεάζεται αρνητικά και η συμπεριφορά τους, με τελικό αποτέλεσμα να ζουν λιγότερο .Για την αναπαραγωγή τους είναι απαραίτητο το νερό να έχει χαμηλό ρΗ (γύρω στο 6,5) και αρκετά χαμηλές σκληρότητες, για να μπορεί να διαπερνά το σπέρμα του αρσενικού τον εξωτερικό φλοιό του αυγού και να το γονιμοποιεί

ωραιος! :):)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να αποφασισετε για τι ειδους altum θελετε να ψαξετε πληροφοριες.

Τα κανονικα Altum ειναι τα Orinocco Altum.Σε ολο τον κοσμο τα υπολοιπα θεωρουνται false altum.

Ψαξτε για Orinocco και θα δειτε την τεραστια διαφορα που υπαρχει στα peruensis, leopoldi κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο link γίνεται αναφορά στα Orinocco Altum.Φυσικά υπάρχουν διαφορές στα είδη,απλά υποθέτω ότι ο φίλος krisos έψαχνε βασικές πληροφορίες για να αρχίσει την αναζήτηση του :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν αποφασισεις να ασχοληθεις με Altum να προτιμησεις τα Orinocco αρκει να εχεις ψηλο ενυδρειο.

Σιγουρα χρειαζεσαι οσμωση!!

Δες την φωτο οταν ηταν μικρο σε 600 λιτρα που το ειχα.Τωρα ειναι θηριο!!

Η διαφορα με τα υπολοιπα ειναι οτι τα πτερυγια ειναι συνεχως ορθια!!

post-4859-1247155446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν αποφασισεις να ασχοληθεις με Altum να προτιμησεις τα Orinocco αρκει να εχεις ψηλο ενυδρειο.

Σιγουρα χρειαζεσαι οσμωση!!

Δες την φωτο οταν ηταν μικρο σε 600 λιτρα που το ειχα.Τωρα ειναι θηριο!!

Η διαφορα με τα υπολοιπα ειναι οτι τα πτερυγια ειναι συνεχως ορθια!!

Με εχουν ενθουσιασει αρκετα τα Altum ..γιατι ειναι κυχλιδες ...και γιατι μπορουν να μπουν σε φυτεμενο ενυδρειο..και γιατι ειναι πολυ εντυπωσιακα! :) ..με την αντιστροφη οσμωση ενα μερος του νερου που παιρνουμε απο την παροχη ουσιαστικα μενει αναξιοποιητο και ''πετιεται'' αν και θελω στο μελλον να ''φιλοξενισω'' τα συγκεκριμενα ψαρακια μαλλον δεν θα το κανω και θα επιλεξω καποια ψαρακια με ph γυρω στο 8

ευχαριστω ολους πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε ολα θα διαβαστουν :)

Link to comment
Share on other sites

Με εχουν ενθουσιασει αρκετα τα Altum ..γιατι ειναι κυχλιδες ...και γιατι μπορουν να μπουν σε φυτεμενο ενυδρειο..και γιατι ειναι πολυ εντυπωσιακα! :) ..με την αντιστροφη οσμωση ενα μερος του νερου που παιρνουμε απο την παροχη ουσιαστικα μενει αναξιοποιητο και ''πετιεται'' αν και θελω στο μελλον να ''φιλοξενισω'' τα συγκεκριμενα ψαρακια μαλλον δεν θα το κανω και θα επιλεξω καποια ψαρακια με ph γυρω στο 8

ευχαριστω ολους πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε ολα θα διαβαστουν :)

Στροφή 180 μοιρών δηλ...Με 8 ph η αφρική θα σου προσφέρει αυτό που ψάχνεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Στροφή 180 μοιρών δηλ...Με 8 ph η αφρική θα σου προσφέρει αυτό που ψάχνεις... :)

Δημητρη σκεφτομουν στην αρχη χρυσοψαρα αλλα το κακο με αυτα αν και μεγαλωνουν αρκετα ειναι οτι ''καταβροχθιζουν'' τα πανατ στο περασμα τους (και προφανως δεν μπορω να βαζω πολλα ειδη φυτων!) :) ...μετα οι κυχλιδες θελουν εντελως ''ξερικο'' ενυδρειο αν και αν μπουν ωραιες πετρες μπορει να γινει πολυ εντυπωσιακο στησιμο ..τελευταια προσανατολιζομαι σε μικρα ψαρακια πχ zebra danio και φουλ φυτεμα απαντως εχω κατασταλαξει στο pH ..επισης μου αραισουν πολυ τα γατοψατρα αλλα αυτα απαιτουν και υψηλα κονδυλια για αναλογο ενυδρειο ..δεν ξερω ακομα αλλα το ψαχνω:D

Link to comment
Share on other sites

Και πως εβγαλες το συμπερασμα οτι τα Zebra danio ζουν σε 8 πεχα??? :)

Σε 7 πρεπει να τα βαλεις ισως και πιο κατω 6,8.

Και σε δροσερο νερακι 21-22C. Γεμισε ανεμιστηρια το καπακι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

και τι μπορει να βαλει κανεις σε ph 8? :)

Link to comment
Share on other sites

και τι μπορει να βαλει κανεις σε ph 8? :)

Το πιο απλό και λογικό σε ph 8 είναι κατά την γνώμη μου οι αφρικάνες.Κάνε μια βολτίτσα απο το forum των αφρικανών.Υπάρχει μεγάλη ποικιλία(πανέμορφα και ανθεκτικά ψάρια) και το δίδυμο Στράρος-Σωκράτης μπορούν να σου δώσουν πολλές προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω :):):D

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την οσμωση μπορεις να παρεις πλεον μηχανημα που ειναι 1:1 καθαρο-βρωμικο και με ενα back-flush μπορεις να ξαναστελνεις το βρωμικο για περαιτερω επεξεργασια.

Απ`την αλλη για Ph 8 και πιο πανω θα σου προτεινα ανεπιφυλαχτα κιχλιδες Tropheus Moori και συγκεκριμενα Tuboisi που οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες πλεον.Τις ειχα παρει 10000 δρχ και τωρα ειναι στα 15 ευρω!!!

Ταιζεις μονο σπιρουλινα,νερο βρυσης οσο πιο σκληρο γινεται και φουλ οξυγονο.

Να παρακαλας να γεμισεις πρασινη αλγη γιατι ειναι η φυσικη τους τροφη!!

Καλη τυχη στην αποφαση σου!!

Link to comment
Share on other sites

για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε? :)

Πλακα-πλακα δεν ξερουμε.Αν ειναι μικρο τοτε ξεχναμε και τα moori.

Καλα που ρωτησες... :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την οσμωση μπορεις να παρεις πλεον μηχανημα που ειναι 1:1 καθαρο-βρωμικο και με ενα back-flush μπορεις να ξαναστελνεις το βρωμικο για περαιτερω επεξεργασια.

Απ`την αλλη για Ph 8 και πιο πανω θα σου προτεινα ανεπιφυλαχτα κιχλιδες Tropheus Moori και συγκεκριμενα Tuboisi που οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες πλεον.Τις ειχα παρει 10000 δρχ και τωρα ειναι στα 15 ευρω!!!

Ταιζεις μονο σπιρουλινα,νερο βρυσης οσο πιο σκληρο γινεται και φουλ οξυγονο.

Να παρακαλας να γεμισεις πρασινη αλγη γιατι ειναι η φυσικη τους τροφη!!

Καλη τυχη στην αποφαση σου!!

επειδη ειμαι ολιγον τι αρχαριος οταν λεμε 1:1 ...σε 100 ml νερου 50 ειναι το ''καθαρο'' και 50 το ''βρωμικο''? ενυδρειο δεν εχω προς το παρων το εχω αφησει σκοπιμα ...γιατι θελω να βγω απο φανταρος και να εχω μαζεψει και το κατι τις και χτυπησω ενα τις αρεσκειας μου μαλλον προσανατολιζομαι σε 200 litra για αρχη ...αυτη την στιγμη εχω ενα 65 litro δεν εχω μεσα τιποτα το εχω κανει φυτοριο με κλαδακια που μου εχει δωσει ενας καλο μου φιλος :) ...η κυχλιδα που μου εδωσες ειναι εκλπηκτικη θα ψαξω περετερω πληροφοριες το βραδακυ :buttrock: ..παντως σημερα ολη μερα εψαχνα για ψαρακια με pH 8 το μονο που ειδα οτι μου κανει ειναι κυχλιδες και χρυσοψαρα

Υ.Γ. ..Δεν εχω και πολυ χωρο για οσμωση πχ που θα βαζω το βρομικο νερακι για επεξεργασια? ..συζηταγα με τον Σπυρο μου ειχε προτινει να εβαζα μια δεξαμενουλα πχ εξω στο μπαλκονι αλλα ειναι ειδη επιφορτισμενο με ενα μεγαλο ψυγειοκατψυκτη και κατι βιβλιοθηκες που εβγαλα χθες και μαλον δεν μπορω να το κανω αυτο :buttrock: ..αυτο που με ψινει 100% ειναι να αγορασω ενα ετοιμο κατασκευασμενο ενυδρειο και οτι εξοπλισμο χρειαζομε να τον ''κρυψω'' μεσα στο επιπλο :buttrock::):D

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίτρα που ακούω μια είναι η σκέψη μου αμέσως :) ...Neolamprologus multifasciatus

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...tifasciatus.htm

ευχαριστω για τον χρονο σου :):D

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίτρα που ακούω μια είναι η σκέψη μου αμέσως :) ...Neolamprologus multifasciatus

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...tifasciatus.htm

Θα συμφωνησω!!

Αφηνουμε την οσμωση και κοιταμε ψηλα Ph.

Υπαρχουν και πολλα αλλα ειδη Tanganika.

Ευκολα ειδη ειναι τα Julidochromis marlieri, Julidochromis ornatus, Neolamprologus brichardi,Neolamprologus leleupi.Τα συγκεκριμενα δεν μεγαλωνουν πολυ και μπορεις να φτιαξεις ενα κοπαδακι με ζευγαρακια απο τα συγκεκριμενα ειδη.Να ξερεις οτι ζουνε σε ζευγη και ''κρατανε'' περιοχες.Να βαλεις πολλες πετρες και ολα μια χαρα!! :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ολιγον τι αρχαριος οταν λεμε 1:1 ...σε 100 ml νερου 50 ειναι το ''καθαρο'' και 50 το ''βρωμικο''? ενυδρειο δεν εχω προς το παρων το εχω αφησει σκοπιμα ...γιατι θελω να βγω απο φανταρος και να εχω μαζεψει και το κατι τις και χτυπησω ενα τις αρεσκειας μου μαλλον προσανατολιζομαι σε 200 litra για αρχη ...αυτη την στιγμη εχω ενα 65 litro δεν εχω μεσα τιποτα το εχω κανει φυτοριο με κλαδακια που μου εχει δωσει ενας καλο μου φιλος :) ...η κυχλιδα που μου εδωσες ειναι εκλπηκτικη θα ψαξω περετερω πληροφοριες το βραδακυ :buttrock: ..παντως σημερα ολη μερα εψαχνα για ψαρακια με pH 8 το μονο που ειδα οτι μου κανει ειναι κυχλιδες και χρυσοψαρα

Υ.Γ. ..Δεν εχω και πολυ χωρο για οσμωση πχ που θα βαζω το βρομικο νερακι για επεξεργασια? ..συζηταγα με τον Σπυρο μου ειχε προτινει να εβαζα μια δεξαμενουλα πχ εξω στο μπαλκονι αλλα ειναι ειδη επιφορτισμενο με ενα μεγαλο ψυγειοκατψυκτη και κατι βιβλιοθηκες που εβγαλα χθες και μαλον δεν μπορω να το κανω αυτο :buttrock: ..αυτο που με ψινει 100% ειναι να αγορασω ενα ετοιμο κατασκευασμενο ενυδρειο και οτι εξοπλισμο χρειαζομε να τον ''κρυψω'' μεσα στο επιπλο :buttrock::):D

Φαντασου η συσκευη (τριων σταδιων) ειναι σε μεγεθος οσο τρια μπουκαλια του λιτρου που χωριζει το νερο σε μαλακο και σκληρο.

Απο τη μια ερχεται ενα σωληνακι απο τη βρυση και απο την αλλη βγαινουν δυο σωληνακια που το ενα βγαζει το μαλακο νερο και το αλλο το σκληρο.

Αν περασεις απο μια συνηθισμενη απλη οσμωση 10 λιτρα νερο βρυσης, θα σου βγαλει 3 λιτρα μαλακο και 7 σκληρο (περιπου).

Οποιος θελει το μαλακο νερο, του περισσευουν 7 λιτρα σκληρο. Αυτα ή τα πεταει ή ποτιζει τον κηπο του ή τα φυλαει και πλενει τις βεραντες ή φτιαχνει δεξαμενη και το φυλαει για οικιακες χρησεις με την καταλληλη υδραυλικα κατασκευη (καζανακι τουαλλετας κλπ).

Οποιος εχει και ενυδρειο με σκληρο νερο μπορει να το βαζει εκει το σκληρο νερο και να μη πεταει τιποτα.

Ο φιλος red rubin μιλαει για μια καινουρια ιδεα διπλης οσμωσης που περναει το σκληρο νερο απο δευτερη μεμβρανη και ετσι να βγαζει το αποτελεσμα περισσοτερο καθαρο νερο και αντι για 3μαλακο+7σκληρο στα 10 λιτρα να εχουμε 5+5.

Εδω υπαρχει αυτη η συσκευη. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Κοιτα για Οικολογικές οσμώσεις υψηλής απόδοσης.

Για τη επεξεργασια του και φυλαξη του νερου απο την ΑΟ αρκει ενα δοχειο οσο το 1/3 των λιτρων του ενυδρειου.

Για νορμαλ ενυδρεια δεν χρειαζεται κατι τεραστιο. Για ενα 150-200λιτρο πχ αυτο το 60λιτρο βαρελι για ελιες αρκει. 9αντε να πας σε 80λιτρο)

Τωρα αν πας σε πανω απο 400 λιτρα ενυδρειο θα χρειαστεις λιγο χωρο παραπανω. πχ 150 λιτρα βαρελι.

υπολογισε οτι σε μεγαλα ενυδρεια δεν χρειαζονται και πολλα λιτρα για αλλαγή πολυ συχνα.

ή μπορεις να κανεις μικροτερες αλλαγες και πιο συχνες (πιστευω ακομα πιο καλη μεθοδος αλλα πρεπει να εχεις αρκετο χρονο ελευθερο).

Αυτο που θελει πραγματικα χωρο (πανω απο 300λιτρα) ειναι μια δεξαμενη για το σκληρο νερο αν δεν θελεις να το πετας και θελεις να το χρησιμοποιεις σε οικιακες χρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου η συσκευη (τριων σταδιων) ειναι σε μεγεθος οσο τρια μπουκαλια του λιτρου που χωριζει το νερο σε μαλακο και σκληρο.

Απο τη μια ερχεται ενα σωληνακι απο τη βρυση και απο την αλλη βγαινουν δυο σωληνακια που το ενα βγαζει το μαλακο νερο και το αλλο το σκληρο.

Αν περασεις απο μια συνηθισμενη απλη οσμωση 10 λιτρα νερο βρυσης, θα σου βγαλει 3 λιτρα μαλακο και 7 σκληρο (περιπου).

Οποιος θελει το μαλακο νερο, του περισσευουν 7 λιτρα σκληρο. Αυτα ή τα πεταει ή ποτιζει τον κηπο του ή τα φυλαει και πλενει τις βεραντες ή φτιαχνει δεξαμενη και το φυλαει για οικιακες χρησεις με την καταλληλη υδραυλικα κατασκευη (καζανακι τουαλλετας κλπ).

Οποιος εχει και ενυδρειο με σκληρο νερο μπορει να το βαζει εκει το σκληρο νερο και να μη πεταει τιποτα.

Ο φιλος red rubin μιλαει για μια καινουρια ιδεα διπλης οσμωσης που περναει το σκληρο νερο απο δευτερη μεμβρανη και ετσι να βγαζει το αποτελεσμα περισσοτερο καθαρο νερο και αντι για 3μαλακο+7σκληρο στα 10 λιτρα να εχουμε 5+5.

Εδω υπαρχει αυτη η συσκευη. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Κοιτα για Οικολογικές οσμώσεις υψηλής απόδοσης.

Για τη επεξεργασια του και φυλαξη του νερου απο την ΑΟ αρκει ενα δοχειο οσο το 1/3 των λιτρων του ενυδρειου.

Για νορμαλ ενυδρεια δεν χρειαζεται κατι τεραστιο. Για ενα 150-200λιτρο πχ αυτο το 60λιτρο βαρελι για ελιες αρκει. 9αντε να πας σε 80λιτρο)

Τωρα αν πας σε πανω απο 400 λιτρα ενυδρειο θα χρειαστεις λιγο χωρο παραπανω. πχ 150 λιτρα βαρελι.

υπολογισε οτι σε μεγαλα ενυδρεια δεν χρειαζονται και πολλα λιτρα για αλλαγή πολυ συχνα.

ή μπορεις να κανεις μικροτερες αλλαγες και πιο συχνες (πιστευω ακομα πιο καλη μεθοδος αλλα πρεπει να εχεις αρκετο χρονο ελευθερο).

Αυτο που θελει πραγματικα χωρο (πανω απο 300λιτρα) ειναι μια δεξαμενη για το σκληρο νερο αν δεν θελεις να το πετας και θελεις να το χρησιμοποιεις σε οικιακες χρησεις.

Aρε Σπυρακο να εισαι καλα ευχαριστω πολυ ..ευχαριστω και εσενα red rubin ...θα κοιταξω ξανα οτι μου γραψατε αυριο το πρωι ... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...