Jump to content

ψάρια από επιλεκτικές αναπαραγωγές & γεννετικά τροποποιημένα


Recommended Posts

Υβρίδια αμερικάνικων κιχλίδων :

Ούτε οι ειδικοί θα μπορούν να ξεχωρίσουν αν πρόκειται για καινούργια ανακάλυψη ή αποτέλεσμα κάποιου ανθρώπινου μυαλού... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά το γνωρίζουμε όλοι!

Εμείς οι ίδιοι θα καταστρέψουμε τα πάντα σε αυτόν τον πλανήτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια υπενθύμιση για να προσέχουμε όταν ψωνίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή, πολύ καλό θέμα!

(αν και παλιό τώρα το είδα)

Επειδή το πράγμα έχει ξεφύγει απ΄τη μεριά των ανεύθυνων εκτροφέων και εμπόρων,

η γνώμη μου είναι ότι πρέπει και το οποιοδήποτε ενυδρειακό φόρουμ,

για να μην γίνεται συνένοχο σ' αυτή την ασυδοσία,

εκτός από την ενημέρωση των μελών του

πρέπει να βάλει όρια και να απαγορεύσει τη διαφήμιση,από τις σελίδες του, τέτοιων ψαριών,

από τα μαγαζιά-μέλη του.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα καποτε ενα danio με μακρια πτεριγια ενω τα αλλα ηταν κανονικα αναρωτιουμουν γιατι αυτο ειναι ετσι τελικα μ ληθηκε η απορια το ψαρι πλεον ειναι 4 χρονων και συνεχιζει να ζει στο ενυδρειο του πετ σοπ !!!

Link to comment
Share on other sites

και τα balloοn molly τα ειδα σε πετ σοπ και νομιζα οτι ηταν εγγυος !

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα καποτε ενα danio με μακρια πτεριγια ενω τα αλλα ηταν κανονικα αναρωτιουμουν γιατι αυτο ειναι ετσι τελικα μ ληθηκε η απορια το ψαρι πλεον ειναι 4 χρονων και συνεχιζει να ζει στο ενυδρειο του πετ σοπ !!!

μου ειχε κανει εντυπωση εμενα οταν πηρα zebra danio και προσεξα οτι το ενα ειχε μακρια πτερυγια..νομιζα οτι ηταν αρρωστο μεχρι που το εψαξα και καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καποτε ειχα pink ghost zebra danio!ηταν σαν μικρο πιρανχας...!το ειχα με τα γκαμπι και μου ετρωγε ολα τα μικρα δεν αφηνε τιποτα...στην γεννηστρα που τα εβαζα μια μερα ειχε πιδιξει εξω απο το νερο μπηκε στην γεννηστρα και μου τα εφαγε...απο τοτε που ειχα παρει 2 δεν τα ξαναειδα πουθενα...!

Το ψαρι με μια γρηγορη αναζητηση στο google!:Long%20Fin%20Ghost%20Zebra%20Danio.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν το ειχα παρει δεν φενοταν οτι δεν ειναι κανονικο μετα οταν μεγαλωσε αναρωτιομουν γιατι τα πτερυγια ειναι μακρια και δεν ειναι σαν τα αλλα 3 τωρα ειδα το θεμα και καταλαβα δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα και ζει ακομα το εδωσα στο πετ σοπ γιατι σαν αρχαρια ειχα κανει λαθος στην ψαροσυνθεση τωρα μολις παω το βλεπω εκει μαζι με τα αλλα zebra danio σε λιγο θα κλεισει τα 5 χρονια !

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή, πολύ καλό θέμα!

(αν και παλιό τώρα το είδα)

Επειδή το πράγμα έχει ξεφύγει απ΄τη μεριά των ανεύθυνων εκτροφέων και εμπόρων,

η γνώμη μου είναι ότι πρέπει και το οποιοδήποτε ενυδρειακό φόρουμ,

για να μην γίνεται συνένοχο σ' αυτή την ασυδοσία,

εκτός από την ενημέρωση των μελών του

πρέπει να βάλει όρια και να απαγορεύσει τη διαφήμιση,από τις σελίδες του, τέτοιων ψαριών,

από τα μαγαζιά-μέλη του.

Κλεοβουλε, θεωρητικά καλά τα λες, αλλά είναι μέγιστη υποκρισία να μιλάμε και να αντιδρούμε για τα ψάρια balloon, και να μη λέμε κουβέντα για τα περισσότερα χρυσόψαρα. Ή για όλα ή για κανένα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε εγώ τουλ. δεν υποκρίνομαι :bigemo_harabe_net-100:

Έχω ξαναπεί και για τα χρυσόψαρα (και για τους μονομάχους αν θέλεις) αλλά εκεί έχει χαθεί η μπάλα από το 1821.

Επίσης εκεί (τουλ. απ' όσο γνωρίζουμε) έχουμε να κάνουμε με επιλεκτικές αναπαραγωγές, που είναι άλλη περίπτωση,

και όχι για υβρίδια ή ανθρώπινη επέμβαση στο γενετικό υλικό του ψαριού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε Κλεόβουλε, το γνωρίζω πολύ καλά πως λες τα πράγματα ακριβώς όπως τα βλέπεις και τα πιστεύεις. Το σχόλιο για υποκρισία φυσικά δεν αφορά εσένα, αλλά κάθε forum (μιλάω γενικά) που ενώ κάνει προσπάθειες για να μην διαδοθούν μεταλλαγμένα ή βαμμένα εκτρωματα, κάνει γαργάρα τα χρυσόψαρα! Έτσι δυστυχώς δεν μπορούμε να πείσουμε κανέναν. :)

Σχετικά με διασταυρώσεις (επιλεκτικές αναπαραγωγές) και μεταλλάξεις δες και εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238&p=683551

Πάντως ακόμα και με επιλεκτικές αναπαραγωγές να δημιουργηθεί ένα παραμορφωμένο ψαράκι, εγώ είμαι αντίθετος...

ΥΓ: κατεβαίνεις καθόλου Σαλόνικα για να σε δούμε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Θοδωρή σε κατάλαβα :)

και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρέπει να μιλάμε και γι αυτά τα κακόμοιρα χρυσόψαρα

ή για οποιοδήποτε άλλο πλάσμα παραμορφώνεται για το κέρδος.

Αλλά να το ξαναπώ ότι τα ενυδρειακά fora πρέπει να αντιμετωπίσουν πιο σοβαρά το θέμα

και τουλ. απο τις σελίδες τους να βάλουν κάποια όρια στη διαφήμιση από τα καταστήματα,

κάθε λογής υβριδίων, βαμμένων, παραμορφωμένων ή ακατάλληλων για οικιακά ενυδρεία ψαριών.

Είναι αντιφατικό κάποιοι να γράφουν τόσα πράγματα και να προσπαθούν να ενημερώσουν σωστά

και δίπλα ο έμπορος να διαλαλεί την πραμάτεια του με papagaλόψαρα, φουσκόψαρα, τυρκουάζ φωσφοριζέ και φούξια ή καρχαρίες :angry:

Δεν υποστηρίζω ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα

αλλά από κάπου ή κάποιους πρέπει να ξεκινήσει κάτι.

* δεν κατεβαίνω συχνά αλλά κάποια στιγμή ελπίζω να καταφέρουμε να τα πούμε από κοντά :cheers:

.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 5/7/2009 at 6:19 ΜΜ, το μέλος Vogias έγραψε:

Αντε να δουμε ποτε θα κανουν σωμα ψαριου με κεφαλι γατας οι Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο-Ι :) !!!

:):D:buttrock::buttrock:

Catfish)(κοινως γατοψαρα)υπάρχουν από τη "φυση" τους?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...