Jump to content

Πρόβλημα με στρώσιμο


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Το ενυδρείο είναι 120 λίτρων και έχει μόνο χαλικάκι και κάποιο υπόστρωμα για φυτά. Την πρώτη μέρα(15/6) ρίξαμε nitrigon 1 της aquavital και τη δεύτερη nitrigon 2 συμβουλευόμενοι κάποιο pet shop. Μετά άλλο pet shop μας είπε ότι με αυτό τον τρόπο θα αργήσει πολύ η διαδικασία και καλό θα ήταν να ρίξουμε ζωντανά βακτήρια σε μορφή αμπούλας. Ρίξαμε δύο αμπούλες με διαφορά εβδομάδας. περίπου τη 10 και τη 17 ημέρα. Μετά τη δέκατη μέρα ρίξαμε αρκετές φορές(5-6) από αρκετή τροφή. Έγινε και καθαρισμός του φίλτρου με νερό του ενυδρείου σε καθαρή λεκάνη, απλό ξέπλυμα δηλαδή με νερό ενυδρείου. Οι μετρήσεις που παίρνω από τα τεστ(ΑΡΙ για NH3 και ΝΟ3, hagen ΝΟ2) είναι από τη δέκατη μέρα σχεδόν σταθερές. Τις παραθέτω:

ΝΟ2 ~0.2

ΝΗ3 ~0.7

ΝΟ3 από 5 έπεσε στο 2.5.

Τι πάει λάθος;

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το ενυδρείο είναι 120 λίτρων και έχει μόνο χαλικάκι και κάποιο υπόστρωμα για φυτά. Την πρώτη μέρα(15/6) ρίξαμε nitrigon 1 της aquavital και τη δεύτερη nitrigon 2 συμβουλευόμενοι κάποιο pet shop. Μετά άλλο pet shop μας είπε ότι με αυτό τον τρόπο θα αργήσει πολύ η διαδικασία και καλό θα ήταν να ρίξουμε ζωντανά βακτήρια σε μορφή αμπούλας. Ρίξαμε δύο αμπούλες με διαφορά εβδομάδας. περίπου τη 10 και τη 17 ημέρα. Μετά τη δέκατη μέρα ρίξαμε αρκετές φορές(5-6) από αρκετή τροφή. Έγινε και καθαρισμός του φίλτρου με νερό του ενυδρείου σε καθαρή λεκάνη, απλό ξέπλυμα δηλαδή με νερό ενυδρείου. Οι μετρήσεις που παίρνω από τα τεστ(ΑΡΙ για NH3 και ΝΟ3, hagen ΝΟ2) είναι από τη δέκατη μέρα σχεδόν σταθερές. Τις παραθέτω:

ΝΟ2 ~0.2

ΝΗ3 ~0.7

ΝΟ3 από 5 έπεσε στο 2.5.

Τι πάει λάθος;

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ.

Το NH3 τι ειναι ? Τι To NO3 ειναι σε καλες τιμες μεχρι το 25 βαση του τεστ της JBL που εχω

ΤΟ ΝΟ2 βαση του τεστ μου πρεπει να ειναι 0 και μονο αλλιως εχεις προβλημα

Εγω ριχνω βακτηριο της SERA bio NITRIVEC 1 καπακι γεματο για καθε 25 λιτρα νερου , εριξες αρκετο βακτηριο για 120 λιτρα ?

Επειδη και εγω ειμαι αρχαριος καποιος αλλως θα σου απαντησει πολυ καλυτερα απο εμενα αλλα στο μυαλο μου βαση αυτα που περιγραφεις νομιζω οτι δεν εκανες τις σωστες ενεργειες εξαρχης και για αυτο αντιμετωπιζεις προβληματα.

Δεν ειμαι σιγουρος εαν θα πρεπει να αρχισεις απο την αρχη αυτο θα στο απαντησει καποιος ποιο εμπειρος,βασικα πιστευω οτι δεν εχει ολοκληρωθει η βιοχημεια ? του φιλτρου σου ακομα ( δεν εχει στρωσει ακομα ) και για αυτο αντιμετωπιζεις προβληματα

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Το NO3 αποτι μου εχουνε πει εχει να κανει με το ΦΙΛΤΡΟ του ενυδρειου , λεπτομερειες θα σου πει καποιος εμπειρος ...

Επισης οταν οι τιμες NO3 μου ητανε υψηλες to petshop μου ειχε πει να αδειασω το μισο νερο του ενυδρειου τουλαχιστον και να προσθεσω καινουργιο νερο με αντιχλωριο.Προσωπικη μου αποψη χωρις ιδιαιτερη εμπειρια ειναι οτι δεν εχεις ριξει αρκετα βακτηρια ? η οταν επρεπε ?

Ξανα καποιος εμπειρος ελπιζω να σε βοηθησει πολυ καλυτερα στο προβλημα σου, και εγω αυτην την στιγμη πειραματιζομαι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου βρίσκεται σε διαδικασία στρωσίματος,δέν ακούω κάτι παράξενο.Διάβασε εδώ για να λυθουν πολλές ενδεχόμενες απορίες σου και ότι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Για τη χημεία του θέματος, καλά είναι να διαβάσετε και τα εξής:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - space4711
Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο πρακτικα αρχισε οταν αρχισες να ταιζεις τα βακτηρια, δηλαδη την 10 μερα.

Συνεχιζεις να ταιζεις μεχρι να μηδενιζονται οι τιμες της αμμωνιας ΝΗ3 και των νιτρωδων ΝΟ2

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του κύκλου, το ΝΟ3 δε θα έπρεπε να αυξάνεται; Μου κάνει εντύπωση που μειώθηκε. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα και μου κάνει εντύπωση που η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 δε μεταβάλλονται και μάλιστα το ΝΟ3 μειώνεται. Συνεχίζοντας να ρίχνω τροφή δεν αυξάνω την ΝΗ3; Εάν την αυξάνω πως θα απομακρυνθεί κάποια στιγμή; Με τι ρυθμό και σε τι ποσότητα να ρίχνω τροφή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασει του ΤΕΣΤ μου φυσιολογικες τιμες ειναι : NO3 mexri 25

NO2 0

GH mexri>14 D

KH mexri 10 D

PH mexri 7,6

Ιδεα δεν εχω τι να σου πω , μπερδευτικα :)

Πεταξα και τις οδηγιες που λενε σε τι οφειλεται το ΝΟ3 :)

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω δεν διαβασες καλα αυτα που σου ειπαμε...:)

Τα ΝΟ3 καλο εινια να κρατιουνται σε επιπεδα 5-25...

Τα ΝΟ2 και ΝΗ3/4 πρεπει να ειναι μηδενικα...:)

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το σχετικό άρθρο του forum:

Σε ένα ενυδρείο που έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου (έχει στρωθεί) θα πρέπει:

• ΝΗ3/ΝΗ4 (Αμωνία): 0.0

• ΝΟ2 (Νιτρώδη): < 0.1

• ΝΟ3 (Νιτρικά) < 20.0

Συνέχισε με βάση τις οδηγίες που έχουν τα προϊόντα βακτηρίων της εταιρίας που αγόρασες ώστε μετρώντας να δεις τιμές όπως παραπάνω. Αν δεν έχεις τεστ αμωνίας να προμηθευτείς σύντομα. Το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο πρακτικα αρχισε οταν αρχισες να ταιζεις τα βακτηρια, δηλαδη την 10 μερα.

Συνεχιζεις να ταιζεις μεχρι να μηδενιζονται οι τιμες της αμμωνιας ΝΗ3 και των νιτρωδων ΝΟ2

:)

Βάσει του κύκλου, το ΝΟ3 δε θα έπρεπε να αυξάνεται; Μου κάνει εντύπωση που μειώθηκε. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα και μου κάνει εντύπωση που η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 δε μεταβάλλονται και μάλιστα το ΝΟ3 μειώνεται. Συνεχίζοντας να ρίχνω τροφή δεν αυξάνω την ΝΗ3; Εάν την αυξάνω πως θα απομακρυνθεί κάποια στιγμή; Με τι ρυθμό και σε τι ποσότητα να ρίχνω τροφή;

Ευχαριστώ

Αν εχει φυτα το ενυδρειο καποια κανουν καλη απονιτροποιηση ("τρωνε" πολυ ΝΟ3)

Αν δεν εχει ζωντανα το ενυδρειο δεν κανουμε αλλαγες για να πεσουν οι τιμες ΝΗ3 κλπ

Επισης αν δεν πεσει η ροη του φιλτρου δεν το πειραζουμε, με το καθαρισμα "πεταμε" βακτηρια.

Για τα ΝΗ3,ΝΟ2 κλπ κλπ εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64#

Κυκλος του αζωτου : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Μια τυπικη ενδειξη μετρησεων κατα το στρωσιμο : http://www.bestfish.com/newtank3.html

ΥΓ Καμια φορα τα τεστ δεν ειναι να τα εμπιστευεσαι, αν δεν γινονται σωστα (συμφωνα με τις οδηγιες), αν παρουν πολυ αερα (τα στικακια), αν περασει η ημερομηνια ληξεως, καποια ειναι και εκ κατασκευης αναξιοπιστα.

Καποια υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπιστα.

ΥΓ2 Δεν καταλαβα γιατι πηρες και 2η συσκευασια βακτηρια. Το nitrigon δεν εφτανε? απλα δεν τα ταιζες και γι'αυτο δεν αρχισε ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είχε αρχίσει να κάνει θόρυβο και είχε πέσει η ροή του γι' αυτό το καθάρισα.

Χρησιμοποιώ υγρά τεστ και όχι ληγμένα οπότε θεωρώ ότι οι μετρήσεις είναι αξιόπιστες.

Δεν πήρα δεύτερη συσκευασία βακτηρίων. Το σετ της aquavital περιλαμβάνει και τα δύο και τα χρησιμοποίησα σύμφωνα με τις συμβουλές του pet shop και των οδηγιών του σκευάσματος που συνέπιπταν.

Τα nitrigon σύμφωνα με τις οδηγίες, περιέχουν αρκετή τροφή γι' αυτό και δεν έριξα τροφή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είχε αρχίσει να κάνει θόρυβο και είχε πέσει η ροή του γι' αυτό το καθάρισα. ΟΚ

Χρησιμοποιώ υγρά τεστ και όχι ληγμένα οπότε θεωρώ ότι οι μετρήσεις είναι αξιόπιστες. ΟΚ

Δεν πήρα δεύτερη συσκευασία βακτηρίων. Το σετ της aquavital περιλαμβάνει και τα δύο και τα χρησιμοποίησα σύμφωνα με τις συμβουλές του pet shop και των οδηγιών του σκευάσματος που συνέπιπταν.

Τα nitrigon σύμφωνα με τις οδηγίες, περιέχουν αρκετή τροφή γι' αυτό και δεν έριξα τροφή.ΟΚ, Ναι εριξες και το nitrigon2

Ευχαριστώ

Καταλαβα ομως λαθος τοτε για τα βακτηρια στις αμπουλες?

Δεν σου πουλησανε κι αλλα ενω ειχες βαλει ηδη το Nitrigon?

....Μετά άλλο pet shop μας είπε ότι με αυτό τον τρόπο θα αργήσει πολύ η διαδικασία και καλό θα ήταν να ρίξουμε ζωντανά βακτήρια σε μορφή αμπούλας. Ρίξαμε δύο αμπούλες με διαφορά εβδομάδας. ......

Να ξεκαθαρισουμε κατι.

1. Δεν εχει ψαρια το ενυδρειο.

2. Δεν εχει φυτα.

3. Δεν εχεις κανει καποια αλλαγη νερου.

4. Δεν εχει καποιο υλικο σαν το ζεολιτη στο φιλτρο.

5. Τον ανθρακα (αν υπηρχε στο φιλτρο, σε μορφη συνηθως μαυρου σφουγγαριου) τον εβγαλες.

Βάσει του κύκλου, το ΝΟ3 δε θα έπρεπε να αυξάνεται; Ναι Μου κάνει εντύπωση που μειώθηκε. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα και μου κάνει εντύπωση που η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 δε μεταβάλλονται και μάλιστα το ΝΟ3 μειώνεται. Συνεχίζοντας να ρίχνω τροφή δεν αυξάνω την ΝΗ3; Ναι Εάν την αυξάνω πως θα απομακρυνθεί κάποια στιγμή; Με μεγαλη αλλαγη νερου Με τι ρυθμό και σε τι ποσότητα να ρίχνω τροφή; Καθε μερα 1-2 ταμπλετες βυθου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Έβαλα τις αμπούλες γιατί σκέφτηκα ότι: τι κακό μπορεί να προκληθεί απλά προσθέτοντας ζωντανά βακτήρια;

Να ξεκαθαρισουμε κατι.

1. Δεν εχει ψαρια το ενυδρειο.

2. Δεν εχει φυτα.

3. Δεν εχεις κανει καποια αλλαγη νερου.

4. Δεν εχει καποιο υλικο σαν το ζεολιτη στο φιλτρο.

5. Τον ανθρακα (αν υπηρχε στο φιλτρο, σε μορφη συνηθως μαυρου σφουγγαριου) τον εβγαλες.

4. Δεν ξέρω τι είναι ο ζεολίτης.

5. Έχει μπλε σφουγγάρι και δεν το έβγαλα.

Το φίλτρο είναι eheim 2210 και το έβαλα όπως το βγαλα από τη συσκευασία του.

Εάν εγώ αυξάνω την αμμωνία, τότε θα αυξάνονται και τα ΝΟ2 και θα αυξάνονται και τα ΝΟ3. Πως τότε θα καταλάβω ότι το ενυδρείο έστρωσε; Δεν πρέπει να πέσουν οι τιμές της ΝΗ3 και του ΝΟ2 μόνες τους χωρίς δική μου παρέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Έβαλα τις αμπούλες γιατί σκέφτηκα ότι: τι κακό μπορεί να προκληθεί απλά προσθέτοντας ζωντανά βακτήρια; ΟΚ δεν εκανες κακο παρα μονο στην τσεπη σου :)

4. Δεν ξέρω τι είναι ο ζεολίτης. Καλυτερα

5. Έχει μπλε σφουγγάρι και δεν το έβγαλα. ΟΚ

Το φίλτρο είναι eheim 2210 και το έβαλα όπως το βγαλα από τη συσκευασία του.

Λυπαμαι αλλα το φιλτρο ειναι πολυ μικρο (ασχετα τι λενε οι προδιαγραφες) με Filter volume: 0,32 l και μπλε σφουγγαρι για βιολογικο υλικο μη περιμενεις θαυματα.

Δεν θα μπορεσεις να βαλεις ποσοτητα ψαριων στο ενυδρειο αφου δε θα μπορει να τα "καλυψει".

Δεν ξερω αν και η αντικατασταση του σφουγγαριου με πιο "δυνατα" υλικο (πχ eheim substrat pro) καλυψει το ενυδρειο

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/e7e...listtype/search

Εάν εγώ αυξάνω την αμμωνία, τότε θα αυξάνονται και τα ΝΟ2 και θα αυξάνονται και τα ΝΟ3. Πως τότε θα καταλάβω ότι το ενυδρείο έστρωσε; Δεν πρέπει να πέσουν οι τιμές της ΝΗ3 και του ΝΟ2 μόνες τους χωρίς δική μου παρέμβαση;

Ναι πρεπει να πεσουν οι τιμες ΝΗ3 και ΝΟ2, για να καταλαβεις οτι ολα προχωρανε σωστα στο στρωσιμο σου εδωσα ενα λινκ πιο πριν. Τα χρωματα δειχνουν ποιες μετρησεις ανεβαινουν και ποιες κατεβαινουν με το περασμα των ημερων.

....Μια τυπικη ενδειξη μετρησεων κατα το στρωσιμο : http://www.bestfish.com/newtank3.html....

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι καθαρά περίπου 90 λίτρα το ενυδρείο. Δεν έχω σκοπό να κάνω εξεζητημένα πράγματα. Ας στρώσει, ας μπουν τα πρώτα φυτάκια και ψαράκια και μετά κοιτάμε και για εξωτερικό. Αυτό που θέλω να ξέρω τελικά είναι ότι πρέπει να ταΐζω και να περιμένω.

Ευχαριστώ, θα έχετε νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο φιλτρο οπως ειναι επαρκει για αυτα τα λιτρα,απλα δεν θελει μεγαλη ιχθυοφορτωση.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα είναι η 27 ημέρα. Τις τελευταίες ημέρες αφού αύξησα τη χορήγηση τροφής παρατήρησα μια μικρή αύξηση της ΝΗ3. Σήμερα παρατήρησα μικρή πτώση της τιμής των ΝΟ2 αλλά η η ΝΗ3 δεν έχει μειωθεί ακόμη. Τα ΝΟ3 είναι επίσης στο ίδιο επίπεδο.

Συνοπτικά

ΝΟ2 ~0.15

ΝΗ3 σχεδόν 1

ΝΟ3 ~2.5.

Εχθές πρόσθεσα τρία φυτά. Δύο anubias και μία vallisneria.

Απ' όσα έχω διαβάσει μου φαίνεται ότι κάτι πάει στραβά. Οι τιμές μου παραμένουν ίδιες. Μήπως ο κύκλος απλά εξελίσσεται πολύ αργά; Τα φυτά τι επίδραση θα έχουν στις τιμές;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το αζωτο και τα προιοντα του ειναι τροφη για τα φυτα και δηλητηριο για τα ψαρια.

Απο εκει και μετα οτι ειχα να πω για τη φιλτρανση το ειπα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

...Ρίξαμε δύο αμπούλες με διαφορά εβδομάδας. περίπου τη 10 και τη 17 ημέρα. Μετά τη δέκατη μέρα ρίξαμε αρκετές φορές(5-6) από αρκετή τροφή.

Καλησπέρα

Σήμερα είναι η 27 ημέρα. Τις τελευταίες ημέρες αφού αύξησα τη χορήγηση τροφής παρατήρησα μια μικρή αύξηση της ΝΗ3...

Απ' όσα έχω διαβάσει μου φαίνεται ότι κάτι πάει στραβά. Οι τιμές μου παραμένουν ίδιες. Μήπως ο κύκλος απλά εξελίσσεται πολύ αργά;

Καλησπέρα και απο μένα,

όπως σου είπαν και άλλοι πριν δεν είσαι στην 27η ημέρα αλλά πρακτικά στην 17η! Όσο δεν τάιζες και δεν υπήρχε αμωνία τα βακτήρια δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν. Επομένως για 17η ημέρα είσαι σε φυσιολογικά επίπεδα και δεν καθυστερεί καθόλου. Ακόμα και με έτοιμα βακτήρια μετά την 3η εβδομάδα αρχίζουν να μηδενίζονται οι τιμές και να παραμένουν μηδενικές μετά το τάισμα. Γιατί μια μικρή αποικία βακτηριων θα μηδενίσει τα ΝΗ3 αλλά οχι αμέσως και αυτό το χρονικό διάστημα μπορεί να αποβεί μοιραίο ή στην καλύτερη περίπτωση επίπονο για τα ψάρια. Επίσης σε αυτήν την αργοπορία συντήνει και το γεγονός ότι έχεις ουσιαστικά μηχανική φίλτρανση (σφουγγάρι) στην οποίο οι αποικίες αργούν λίγο περισσότερο να δημιουργηθούν και να γίνει βιολογική η φίλτρανση.

Απλά υπομονή γιατί αν βιαστείς θα τρέχεις μετά με καθημερινές αλλαγές νερού για να κρατάς μηδενικα τα ΝΟ2 και ΝΗ3.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το Nitrigon 1 είναι βακτήρια ενώ το Nitrigon 2 είναι τροφή για τα βακτήρια (που θα μπορούσε απλά να ήταν φυλλαράκια τροφής αντί για Nitrigon 2 αλλά αυτό το λάθος που βλάπτει μόνο την τσέπη μας το έκανα κι εγώ κάποτε και είμαι σίγουρος και πολλοί άλλοι).

Κατά συνέπεια δεν συμφωνώ ότι το στρώσιμο άργησε δέκα μέρες να ξεκινήσει γιατί και βακτήρια είχε ο φίλος μας και τροφή μέσα στο ενυδρείο από την αρχή (και μάλιστα αρκετή αφού έβαλε Nitrgon 2) αλλά και στη συνέχεια έβαλε κι άλλα βακτήρια καθώς και ΠΟΛΛΗ τροφή, κάτι που ανέβασε λίγο την αμμωνία.

Τώρα σχετικά με το στρώσιμο και που βρίσκεται. Θα έλεγα να συνεχίσεις χαλαρά με ΛΙΓΗ τροφή κάθε μέρα (3-4 φυλλαράκια) ή καλύτερα αν έχεις ταμπλέτες βυθού μπορείς να ρίχνεις σπασμένη μία ταμπλέτα κάθε 2-3 μέρες και όλα θα πάνε καλά.

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΑΙΣΜΑ γιατί οι αποικίες δεν έχουν ακόμη αναπτυχθεί επαρκώς οπότε περισσότερη τροφή αυξάνει την αμμωνία (από την άλλη πλευρά θα μπορούσε αυτό να αυξάνει μακροπρόθεσμα και τις αποικίες στο φίλτρο σου το οποίο όμως ως μικρό που είναι έχει κάποια όρια που μπορεί να σηκώσει και γι αυτό το πολύ τάισμα αυξάνει ραγδαία την αμμωνία. Αν ήταν μεγαλύτερο το φίλτρο θα είχε νόημα και περισσότερο τάισμα ώστε να αυξήσεις και το βιολογικό φορτίο του φίλτρου).

Όταν θα μετράς μηδενική αμμωνία, νιτρώδη κάτω από 0,1 και πολλά νιτρικά (δηλαδή όχι στο όριο του 0,20 αλλά περισσότερα θα μετρήσεις) θα κάνεις μία γενναία αλλαγή νερού και θα είσαι έτοιμος για να βάλεις τα πρώτα ψαράκια αλλά με μέτρο και όχι όλο το φορτίο ταυτόχρονα. Ο τελικός πληθυσμός ψαριών στο ενυδρείο σου να ολοκληρωθεί σε ένα εξάμηνο (ο αναμάρτηρτος πρώτος τον λίθον και εδώ φυσικά).

Συνέχισε την προσπάθεια είσαι σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Έχω μια ανησυχία ότι επειδή έπλυνα το φίλτρο ίσως κατέστρεψα τα βακτήρια που έβαλα στην αρχή και από τότε οι τιμές παραμένουν σταθερές χωρίς να γίνεται τίποτα. Εάν όντως συνέβη αυτό οι τιμές δε θα παραμένουν ίδιες;

Για να πλύνω το φίλτρο μετάγγισα λίγο νερό ενυδρείου σε ένα λεκανάκι και ξέπλυνα τα σφουγγαράκια.

Τι μπορώ να προσθέσω στο φίλτρο μου για να βελτιώσω την απόδοσή του;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν το εκανες με νερο ενυδρειου και δεν τα καθαρισες τελειως δεν εχασες πολυ βιολογια.

Τα υλικα παντως μην τα πειραζεις αν δεν βουλωσουν, και απλα θα τα ξεβουλωνεις με ελαφρυ στιψιμο τα σφουγγαρια ή με ελαφρια ανακινηση του καλαθιου ή δυχτιου με τα βιολογικα.

Αναβαθμιση μπορεις να κανεις αντικαθιστωντας ενα μερος των μηχανικων υλικων (απο το τελος της σειρας των υλικων) με καλα βιολογικα υλικα τυπου Sera Siporax, Eheim Ehfisubstrat pro, Rena FilStar Bio-Chem Stars, Hobby Absorbex micro, JBL sintomec, Seachem Matrix κλπ

Το προβλημα ειναι οτι δεν χωρανε αφου δεν μπορει να υπαρχει και σφουγγαρι ταυτοχρονα για να εχει και μηχανικο φιλτραρισμα πριν το βιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει 3 σφουγγάρια, δύο άσπρα και ένα μπλε το οποίο βρίσκεται πάνω πάνω. Αν το βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...