Jump to content

Νέο 3500 λίτρα


jojo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ειχες προβλεψει στην κατασκευή του σπιτιού?

Εγιναν δυο στατικες μελετες.Πριν τη κατασκευη του σπιτιου.Τα πρωτα σχεδια ηταν για 5500 λιτρα.Αλλα ηταν πραγματικα επιφοβο.Κατεληξα στα 3500,αλλα το συνολικο βαρος μπορει να ειναι σχεδον διπλασιο.

Γιατί εγω ενα 700αρι θελω να βαλω και τρεμω απο τον φοβο μου....

Εχει κουβεντιαστει και εδω και αλλου.Αν δεν υπαρχει περιορισμος απο το ειδος του πατωματος οι πλακες αντεχουν ανετα το τριπλασιο απο το βαρος του δικου σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι εχει συζητηθεί πολυ και σχεδον πάντα καταλήγουμε στο "ρωτα τον μηχανικό που το εφτιαξε".

Τωρα το πόσο μπορείς να βασιστείς στην όποια απαντηση παρεις, ειναι ενα αλλο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Εαν το πατωμα..αντεχει,για την πλακα δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα,και για τα διπλασια απο αυτα που λες.Κατηγορηματικα.

Link to comment
Share on other sites

(Παρατηρουσα το σχεδιο του ενυδρειου) Οι 3 πλευρες ερχονται σε απευθειας επαφη με τον τοιχο??

Αλλαγες κανεις με βυθιζομενη αντλια??

Τα φιλτρα που χρησιμοποιεις (μαρκες??) υπαρχουν στην αγορα ή ειναι ειδικες παραγγελιες??

Απο πανω ειναι ανοιχτο ετσι?? (Αξιοπεριεργο μου δεν εχεις υγρασια)

Απο επιπεδα θορυβου πως ειναι??(ειδικα το βραδυ λογω ησυχιας,ειναι ενοχλητικο?)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρουσα το σχεδιο του ενυδρειου) Οι 3 πλευρες ερχονται σε απευθειας επαφη με τον τοιχο??

Λαθος διατυπωση!!

Εννοω το ενυδρειο στηθηκε μεσα στο σπιτι και σπρωχτηκε προς την τελικη του θεση??

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρουσα το σχεδιο του ενυδρειου Οι 3 πλευρες ερχονται σε απευθειας επαφη με τον τοιχο??

οχι

Λαθος διατυπωση!!

Εννοω το ενυδρειο στηθηκε μεσα στο σπιτι και σπρωχτηκε προς την τελικη του θεση??

Ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο?Το ενυδρειο ξεκινησε παραλληλα με τα μπετα.Ειχε προηγηθει στατικη μελετη.Παταει σε ατσαλινες δοκουςπανω στη πλακα-κατω απο το πατωμα,επισης τμημα του,ειναι η κολωνα του κλιμακοστασιου .

Αλλαγες κανεις με βυθιζομενη αντλια??

Οχι.Η μια του πλευρα ειναι και πλευρα της μπανιερας στο wc.Απο εκει υπαρχει ευκολη προσβαση για ολα.Συνεπως....λαστιχο και μπανιερα.

Τα φιλτρα που χρησιμοποιεις (μαρκες??) υπαρχουν στην αγορα ή ειναι ειδικες παραγγελιες??

Ειναι ολα ιδιοκατασκευες.

Απο πανω ειναι ανοιχτο ετσι?? (Αξιοπεριεργο μου δεν εχεις υγρασια)

Ναι ανοιχτο,καθολου υγρασια.

Απο επιπεδα θορυβου πως ειναι??(ειδικα το βραδυ λογω ησυχιας,ειναι ενοχλητικο?)

Ναι,κανει θορυβο ,το νερο κυριως...εμενα μου αρεσει...σε αλλους..οχι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?

:buttrock::blush::blink:

Εγω θελω να φτιαξω ενα σπιτι μεσα στο ενυδρειο μου.

δεν ξερω αν θα αντεξει το βαρος του. :(:(

Τι λες εσυ που εισαι εμπειρος. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ας σταματήσει αυτή η νοοτροπία του στίλ είναι δικό σου το ενυδρείο; α αυτες οι πέτρες δεν μου αρέσουν να φύγουν ή αυτο το ναυάγιο είναι απαίσιο.Καλό θα ήταν να σεβόμαστε την προσπάθεια του άλλου και να μην είμαστε απόλυτοι εάν παμε στο σπίτι κάποιου και μας έχει κάνει το τραπεζι εμείς τι θα του πούμε ά μπιφτέκια έχεις γιατί δεν έφταχνες αρνάκι; ακόμα και να μην μας αρέσει ή αν ζηλεύουμε δεν είναι κακό απλά λίγη ευγένεια προς τον συνάνθρωπο μας δεν βλάπτει,τα γουστα είναι γούστα απλά πρέπει να παραμρίνουν έτσι και όχι να έχουν επιβλητικό χαρακτήρα...

Συγνώμη αν είμουν λίγο απότομος αλλά έλεος πια... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά διάβαζα το post σου από την αρχή και είδα μία απάντηση ότι και καλά το ενυδρείο είναι κάποιου άλλου απο αμερικάνικο site ε το ποτήρι ξεχείλισε γιατί βλέπω συχνά πυκνά τέτοιου είδους ''παρατηρήσεις''

και άνθρωπος είμαι και εγώ έσκασα!!! και πάλι sori για το ύφος μου.

Υ.Γ Το ενυδρείο σου είναι Αξιοζήλευτο Αξιέπενο Αξιολάτρευτο Αξιαγάπητο....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε jojo

Το θαυμασμό μου για το σύστημά σου, τον έχω εκφράσει πολλές φορές. Ας μην επαναλαμβάνομαι.

Αυτό όμως που μου κίνησε την περιέργεια, είναι η αναφορά σου για τις ιδιοκατασκευές των φίλτρων.

Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον, αν μπορούσες να μας κάνεις μια πλήρη περιγραφή, της κατασκευής αυτών, των υλικών που χρησιμοποίησες, κάποιες φωτογραφίες κλπ

Νομίζω ότι θα βοηθούσε πολλούς από εμάς στα μελλοντικά μας σχέδια ή και στην αναβάθμιση των ενυδρείων μας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε jojo

Το θαυμασμό μου για το σύστημά σου, τον έχω εκφράσει πολλές φορές. Ας μην επαναλαμβάνομαι.

Αυτό όμως που μου κίνησε την περιέργεια, είναι η αναφορά σου για τις ιδιοκατασκευές των φίλτρων.

Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον, αν μπορούσες να μας κάνεις μια πλήρη περιγραφή, της κατασκευής αυτών, των υλικών που χρησιμοποίησες, κάποιες φωτογραφίες κλπ

Νομίζω ότι θα βοηθούσε πολλούς από εμάς στα μελλοντικά μας σχέδια ή και στην αναβάθμιση των ενυδρείων μας.

Και εγώ πολύ θα ήθελα να μάθω για τα φίλτρα σου! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι Νικο και viciouscircle, δεν εχω κανει και τιποτα..μαγικο.Τα κλασσικα κεραμιδι βαρελια-δοχεια τροφιμων,γεμισμενα με διαφορα υλικα(60 λιτρα απο πλαστικά πώματα σαμπάνιας,40 λιτρα απο το πλαστικό βύσμα που χρησιμοποιούν για συγκεντρωτήρα ή διασπορεα στα φυσίγγια κυνηγίου,αρκετα κιλα σπασμενο κεραμιδι,20 κιλα πετρες λαβας,2 τετρ.μετρα μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα)

με αυτην περιπου τη διαταξη:

http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...330308584556386

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωω....!!! Εχω μεινει αφωνη. Δεν εχω λόγια!!!Σκέτη μαγεία , τι να πω!!! Θα πρωτοτυπησω( ! ) και θα πω και γω με τη σειρα μου μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια γινεται να δουμε και πανοραμικη φωτο του... ενυδρειου να το πω;... Θα ταν πραγματικα εντυπωσιακο να δουμε τις διαστασεις του και τη συνολικη του εικονα σε σχεση με τον περιβαλλοντα χωρο. Please!!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια γινεται να δουμε και πανοραμικη φωτο του... ενυδρειου να το πω;... Χμ...φοβαμαι πως..οχι. Δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα καθως απο καμια πλευρα δεν μπορει καποιος να το δει ολοκληρο.Απο οπου και να εισαι βλεπεις ενα μονο τμημα του...μην ξεχνας οτι η μια του πλευρα,ειναι η πλευρα της μπανιερας στο wc.Δεν θαθελες να κανεις μπανιο και να σε βλεπουν απ το σαλονι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μένω έκπληκτος για την μεγάλη φαντασία που διέθεσες, για την επιλογή βιολογικών υλικών μέσων!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι? σε τι βοηθάει το σπασμένο κεραμιδι και η πέτρα λάβασ?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια γινεται να δουμε και πανοραμικη φωτο του... ενυδρειου να το πω;... Χμ...φοβαμαι πως..οχι. Δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα καθως απο καμια πλευρα δεν μπορει καποιος να το δει ολοκληρο.Απο οπου και να εισαι βλεπεις ενα μονο τμημα του...μην ξεχνας οτι η μια του πλευρα,ειναι η πλευρα της μπανιερας στο wc.Δεν θαθελες να κανεις μπανιο και να σε βλεπουν απ το σαλονι!!!

Διόρθωση ερωτησης!Καταλαβαινω οτι δεν ειναι δυνατο να βγει ολο το ενυδρειο σε φωτογραφεια!!!Αυτο που εννοουσα ηταν να δουμε φωτο π.χ.απο το σαλονι , την πλευρα οπου αυτο ειναι τοποθετημενο σε σχεση με το δωματιο!

Link to comment
Share on other sites

....

....JOJO .. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ

ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ..ΚΑΙ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ

ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ....

.....1..ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΓΙΑΛΙΝΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΓΩΝΙΑ ΣΤΟ

WC ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΠΟ WC Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΙΧΟΣ ...??

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ..ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΩΣ ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΤΟΙΧΟΣ Η ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ...??

.....2..ΟΙ 3 ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΜΕ ΤΙ ΥΛΙΚΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ..??

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΠΕΤΟΝ Η ΤΟΥΒΛΑ ...??

.....3..ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑΛΙΝΗ ΓΩΝΙΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ

ΣΑΛΟΝΙ ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΕΑΝ ΑΝΕΒΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ...??

......4.. ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΜΠΕΤΟΝ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΚΙΛΟΔΟΚΟ ΕΤΣΙ

ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΤΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ..Η ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΟΔΙ ΠΑΤΑ

ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ..??? ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΟΔΙΑ ΠΑΤΟΥΝ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ...??

......5..ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΣΤΟ

ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ...???

.......

.......ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΟΥΝ ΑΝΟΗΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ .....

Link to comment
Share on other sites

.....1..ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΓΙΑΛΙΝΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΓΩΝΙΑ ΣΤΟ

WC ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΠΟ WC Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΙΧΟΣ ...??

Η βασικη καθημερινη προσβαση ειναι απο εκει.

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ..ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΩΣ ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΤΟΙΧΟΣ Η ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ...??

ασφαλως και ειναι ανοιχτο.Απο ολες τις γυαλινες πλευρες απο το ταβανι μεχρι το υψος του γυαλιου καλυπτεται απο περσιδες.Τις σηκωνεις και ασχολεισαι...

.....2..ΟΙ 3 ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΜΕ ΤΙ ΥΛΙΚΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ..??

Eχει περαστει με ρητινες http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...440966125197282, http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...441137923889154 και http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...441047729575922 ,πανω τους εχουν μπει πλακακια πισινας http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...440399189514098 με εποξειδικη κολλα http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...440089951868706 ,ολοι οι αρμοι ειναι γεμισμενοι με σιλικονη http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...440493678794642 .

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΠΕΤΟΝ Η ΤΟΥΒΛΑ ...??Ενας μονο ειναι απο τουβλα και γιαυτο ενισχυθηκε με δοκους . http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...546552089119026

.....3..ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑΛΙΝΗ ΓΩΝΙΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ

ΣΑΛΟΝΙ ...

Ναι

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΕΑΝ ΑΝΕΒΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ...??

Ειναι ,αλλα τι νοημα εχει?

......4.. ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΜΠΕΤΟΝ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΚΙΛΟΔΟΚΟ ΕΤΣΙ

ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΤΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ..Η ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΟΔΙ ΠΑΤΑ

ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ..??? ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΟΔΙΑ ΠΑΤΟΥΝ ΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ...??

Υπαρχουν τρια π που πατουν σε πεδιλα-δοκους,για το τμημα του σαλονιου αυτο,το υπολοιπο σε μασιφ βαση απο μπετον

......5..ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΣΤΟ

ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ...???

Ακριβως το ιδιο με το πανω http://picasaweb.google.com/jojokotro/Proc...546449009903890

.......

.......ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΟΥΝ ΑΝΟΗΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ .....

οχι,αν δεν ρωτησεις πως θα μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

.....

.....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ

ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΜΟΥ .......

.....ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Ο ΟΓΚΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ

ΤΟ ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΩΝ ΤΟΥ ......ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ

ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΓΚΟ ....

.....

.....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ..Ειναι ,αλλα τι νοημα εχει?

.....ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ .....!!!!!!!!

.....ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΟΠΤΙΚΗ ΑΠΕΙΚΟΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

ΣΕ ΒΟΗΘΑ ΣΤΟ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ......!!!!!

......ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ....

......

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...