Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι φίλοι μου.
Ανοιξα ένα θέμα που με απασχόλησε πολυ!!! :wacko:
Ας το θέσουμε λοιπόν:

Πηρα χθές ένα βαρελάκι μπορντοροδοκανελοκόκκινο με μαυρο καπάκι... αυτο που κρατανε τις ελιες... ειδικό για τροφήμα 110λιτρων.
Με τη βοηθεια αυτού θα κανω αλλαγες.

Οπότε από εξοπλίσμο έχω:
1. Βαρελακι (max 110λτρ)
2. Αντλια (1,8m) - Κυκλοφορητη 1100λτρ/ώρα
3. Αντιχλώριο
4. Βακτήρια
5. θερμοστατη (θα βαλω τον juwel του RIO125)
6. Ηλεκτρονικο θερμόμετρο.

Ποιος τρόπος ενδείκνυται για τις αλλαγες???
Ποσες μερες πρεπει να γυρνάει το νερό για να ειναι ετοιμο εντελώς??
Ποτε ρίχνω τα βακτήρια και που?? (Ενυδρειο? Φιλτρο? Βαρελάκι?)
Αν το νερό γυρναει μέρες, ουτως ώστε να χρειαστώ και συμπλήρωμα, ποσες μερες max??
Δε "χαλαει"??Δε μουχλίαζει??

Σημειωση:
Δεν αναφερω ph για να μπορει να διαβαστεί από όλους του γλυκου.
Θέλω να αναφερεται και τον τρόπο αυξησης ή μεωσης του ph στην προετοιμασια!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο, εφοσον δεν θελεις να μεταβαλλεις τις παραμετρους του νερου σου ακολουθεις τα εξης βηματα:

1 βαζεις νερο στο βαρελι σου

2 ριχνεις αντιχλωριο

3 περιμενεις 3 ωρες (ή καλυτερα το κανεις μια ημερα πριν την αλλαγη του νερου)

4 φροντιζεις πριν την αλλαγη το νερο προετημασιας να ειναι ιδιο με τη θερμοκρασια του ενυδρειου σου

5 αφαιρεις το νερο απο το ενυδρειο σου και συμπληρωνεις

6 εφοσον το ενυδρειο σου ειναι λιγο χρονικο διαστημα σε λειτουργια προσθετεις βακτηρια μεσα στο φιλτρο η με τη βοηθεια μιας συριγγας ψεκαζεις κοντα στην εισαγωγη του φιλτρου.

Αυτο ειναι ολο

Αν θελεις να ριξεις το ΡΗ :

1 βαζεις νερο στο βαρελι σου χωρις αντιχλωριο

2 βαζεις τυρφη στο φιλτρο του βαρελιου

3 βαζεις σε λειτουργια το φιλτρο

4 πετας το πρωτο νερο μετα απο μια ημερα (γιατι θα εχει αμμωνια η τυρφη απελευθερωνει στην αρχη αμμωνια)

5 ξαναβαζεις νερο με αντιχλωριο αυτη τη φορα

6 προσαρμοζεις τη θερμοκρασια του βαρελιου με αυτη του ενυδρειου

7 μολις το νερο του βαρελιου φτασει το επιθυμητο ΡΗ μπορεις να αλλαξεις το νερο

8 βαζεις βακτηρια αν το ενυδρειο σου δουλευει για λιγο διαστημα

Για αυξηση ΡΗ δεν γνωριζω αλλα ισως να πρεπει να εχεις μια ασβεστολιθηκη πετρα στο βαρελι και με τη βοηθεια ενος φιλτρου το νερο θα φτασει στο επιθυμητο ΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο, εφοσον δεν θελεις να μεταβαλλεις τις παραμετρους του νερου σου ακολουθεις τα εξης βηματα:

1 βαζεις νερο στο βαρελι σου

......

8 βαζεις βακτηρια αν το ενυδρειο σου δουλευει για λιγο διαστημα

Για αυξηση ΡΗ δεν γνωριζω αλλα ισως να πρεπει να εχεις μια ασβεστολιθηκη πετρα στο βαρελι και με τη βοηθεια ενος φιλτρου το νερο θα φτασει στο επιθυμητο ΡΗ

ωραιος ..μοιζει ποιο απλο απ' οσο φανταζουν :(:(

μια ερωτιση μοναχα οταν πρωτο βαλουμε βαλουμε τυρφη λες πεταμε το νερακι γιατι εχει μεσα αμμωνια θα μπορουσε αυτο το νερακι να ειναι πχ και 10 litra? δηλαδη να ελαχιστοποιησουμε τις απωλειες νερου? και κατι αλλο υπαρχει κμαι πατεντα με αντλιες για βαλε βγαλε το νερο? επισης με τις σκληροτητες τι γινεται πχ KH?

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ..μοιζει ποιο απλο απ' οσο φανταζουν :(:(

μια ερωτιση μοναχα οταν πρωτο βαλουμε βαλουμε τυρφη λες πεταμε το νερακι γιατι εχει μεσα αμμωνια θα μπορουσε αυτο το νερακι να ειναι πχ και 10 litra? δηλαδη να ελαχιστοποιησουμε τις απωλειες νερου? και κατι αλλο υπαρχει κμαι πατεντα με αντλιες για βαλε βγαλε το νερο? επισης με τις σκληροτητες τι γινεται πχ KH?

Το ποσιστο της αμμωνιας δεν ειναι τοσο ωστε να σε προβληματιζει.

Ριξε και μια ματια στο post του delta 66 αναφορικα με το θεμα αυτο.

Η εισοδος του νερου στο ενυδρειο γινεται παντα με αντλια και με μικρη ροη ωστε και μια μικρη αποκλιση

θερμοκρασιας η ph να υπαχει δεν δημιουργεις stress στα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσιστο της αμμωνιας δεν ειναι τοσο ωστε να σε προβληματιζει.

Ριξε και μια ματια στο post του delta 66 αναφορικα με το θεμα αυτο.

Η εισοδος του νερου στο ενυδρειο γινεται παντα με αντλια και με μικρη ροη ωστε και μια μικρη αποκλιση

θερμοκρασιας η ph να υπαχει δεν δημιουργεις stress στα ψαρια σου.

Α ναι σωστα :( ευχαριστω! :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο, εφοσον δεν θελεις να μεταβαλλεις τις παραμετρους του νερου σου ακολουθεις τα εξης βηματα:

1 βαζεις νερο στο βαρελι σου

2 ριχνεις αντιχλωριο

3 περιμενεις 3 ωρες (ή καλυτερα το κανεις μια ημερα πριν την αλλαγη του νερου)

4 φροντιζεις πριν την αλλαγη το νερο προετημασιας να ειναι ιδιο με τη θερμοκρασια του ενυδρειου σου

5 αφαιρεις το νερο απο το ενυδρειο σου και συμπληρωνεις

6 εφοσον το ενυδρειο σου ειναι λιγο χρονικο διαστημα σε λειτουργια προσθετεις βακτηρια μεσα στο φιλτρο η με τη βοηθεια μιας συριγγας ψεκαζεις κοντα στην εισαγωγη του φιλτρου.

Δηλαδη σε κανενα χρόνο δε θα θελει να συμπληρώνω βακτήρια??

.......

Κι εγώ αυτή τη διαδικασία σκευτόμουν.

Αλλα ελεγα να υπαρχει συνεχής κυκλοφορια στο νερο για να συμπληρώνω κι ολας! Αλλα πόσο??

Ομως τι γίνεται με τις υπολοιπες ερωτήσεις???

Καμια γνωμη??

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΠΥΡΟ??? :(

.......Ποσες μερες πρεπει να γυρνάει το νερό για να ειναι ετοιμο εντελώς??

Ποτε ρίχνω τα βακτήρια και που?? (Ενυδρειο? Φιλτρο? Βαρελάκι?)

Αν το νερό γυρναει μέρες, ουτως ώστε να χρειαστώ και συμπλήρωμα, ποσες μερες max??

Δε "χαλαει"??Δε μουχλίαζει??...............

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

- Οπως στα λεει ο fishaki στο 2ο ποστ ειναι.

- Το βαρελακι μεγαλο το πηρες αλλα δεν πειραζει. (το 1/3 αντε το μισο του ενυδρειου εφτανε)

- Θα εχεις προβλημα με την αντλια που δεν ειναι ρυθμιζομενης ροης.

Το νερο θα πεφτει καταρρακτης και εκτος οτι θα σου ανταρασει το βυθο κλπ (που δεν πρεπει) θα μπαινει και αποτομα που και παλι δεν πρεπει, ιδιως αν δεν ειναι ακριβως των ιδιων παραμετρων με του ενυδρειου.

Μια ρυθμιζομενη ανλτια θα μπορουσε να ριχνει αργα το νερο μεσα και ολα να γινοταν ομαλα.

- Αντιχλωριο κανονικα για τα λιτρα του νερου στο βαρελι.

Αν ειναι και καλο αντιχλωριο (δλδ κανει καλο στη μεμβρανη των ψαριων ή δεσεμευει και τοξικα) μπορεις να εισαι και σπαταλος (αν σε παιρνει οικονομικα) και να ριχνεις διπλη δοση.

- Βακτηρια αν κανεις μετρησεις και δεν βλεπεις προβληματα αμμωνιας κλπ δεν χρειαζεται ουτε στην αρχη να βαζεις.

Απλα μετα την αλλαγη νερου, μπορειε να μη ταιζεις μια μερα ή να ταιζεις πολυ ελαφρα (κανει καλο και η νηστεια).

Εγω εχω πολυ υλικο και οσο και να ταισω, οσο νερο και αν αλλαξω δεν εχω μετρησει αμμωνια κλπ, οποτε δεν κραταω τη νηστεια αυτη μετα την αλλαγη που ειναι πιο αδυναμη η βιολογια στα περισσοτερα ενυδρεια.

Εγω κανω αλλες νηστειες. (αν ξεχασω να ταισω, ή αν λειπω απο το σπιτι, ή αν φυγω μερικες μερες διακοπες)

- Ο θερμαντηρας να προσεχεις να μη αγγιζει τα τοιχωματα του βαρελιου και το τρυπησει και γινει ζημια.

- Με το ιδιο θερμομετρο θα μετρας και το νερο του ενυδρειου στην ιδια σταθμη.

Στην επιφανεια θα μετρας το βαρελι, στην επιφανεια και του ενυδρειου, γιατι εχει διαφορετικες θερμοκρασιες το νερο αναλογα τη σταθμη που μετραμε και αναλογα και το που βρισκεται ο θερμαντηρας.

Αυτα τωρα ειναι λεπτομερειες αλλα αν θελεις να εισαι τυπικος, καλο ειναι να τα τσεκαρεις σε ιδιες συνθηκες τα νερα και με το ιδιο θερμομετρο.

- Απο τη στιγμη που δεν επεξεργασεσαι με τυρφη το νερο, σε 3-4 ωρες ειναι ετοιμο και εχουν φυγει τα αερια κλπ απο τους σωληνες του δυκτιου, εχουν ισορροπισει και το διοξειδιο, οξυγονο κλπ και εισαι ετοιμος.

Το αντιχλωριο δεν χρειαζεται ωρα ετσι κι αλλιως για να δρασει.

Γινεται σε δευτερολεπτα.

Καλο ειναι να μην ειναι ακινητο το νερο μεσα στο δοχειο, και να εχουμε ενα κυκλοφορητη/αντλια (οπως εσυ).

Δεν χρειαζεται να αναταρασεται η επιφανεια για να εξατμιζεται δηθεν το χλωριο (ιδιως οταν κανουμε χρηση τυρφης γιατι ανεβαινει το πεχα) αφου το χλωριο το δεσμευει το αντιχλωριο και μαζι με αυτο δεσμευει και τη χλωραμινη που υπαρχει πλεον στα μοντερνα δυκτια υδρευσης.

Η χλωραμινη δεν εξατμιζεται πριν περασουν 15 μερες οποτε οποιος αεριζει το νερο για να μη χρησιμοποιει αντιχλωριο, την πατησε.

Τωρα για το κατεβασμα του pH με τη τυρφη και την αμμωνια που ισως βγαλει ειναι αλλη ιστορια.

Δεν λες τελικα θα κανεις χρηση τυρφης?

ΥΓ οσο για την τοξικοτητα της αμμωνιας στο βαρελι (αν βγαλει), πρεπει οπως λεγαμε να παρουμε πολλες παραμετρους υποψιν μας.

Θερμοκρασια, pH, ποσοστο διαλυσης μεσα στο ενυδρειο, ειδος ενυδρειου (φυτεμενο ή οχι), και το σημαντικοτερο δυναμη φιλτρανσης στο ενυδρειο και ποσο πειβαρυμενο ειναι ηδη το νερο πχ αν ειναι πολλα τα νιτρικα του και βαλουμε νερο με αμμωνια ακομα και δυνατη φιλτρανση να εχουμε, θα δεσμευσει μεν την αμμωνια αλλα θα απελευθερωσει νιτρικα στο τελος του κυκλου του αζωτου με αποτελεσμα το νερο να παραμεινει με ανεβασμενα νιτρικα παρα την αλλαγη που καναμε.

Εγω παντως ακομα το πεταω το νερο, δεν μου παει η καρδια να το βαλω παροτι ατοξικο.

Εχω στο βαρελι ετοιμο νερο απο φρεσκια τυρφη, δεν το πεταξα, σε 2-3 μερες που θα κανω αλλαγη, θα κανω μετρησεις και ο θεος βοηθος, θα βαλω αμεσως νερο να γινεται σε περιπτωση που δεν παει κατι καλα.

Με αυτο το calculator μπορουμε να μετραμε το ποσοστο της ελευθερης αμμωνιας στο νερο με παραμετρους το πεχα, τη θερμοκρασια και την μετρηση της αμμωνιας απο το τεστ.

http://cobweb.ecn.purdue.edu/~piwc/w3-rese...mmonia/nh3.html

0 - 0.0099 ppm η τοξικοτητα της αμμωνιας ειναι ακινδυνη για τα ψαρια

0.010 - 0.200 ppm η τοξικοτητα της αμμωνιας προκαλει φθορες στα ψαρια σε μακροχρονη παραμονη του στο νερο αυτο.

0.200 και πανω η τοξικοτητα της αμμωνιας μπορει να προκαλεσει αμεσα θανατο.

Link to comment
Share on other sites

- Οπως στα λεει ο fishaki στο 2ο ποστ ειναι.

- Το βαρελακι μεγαλο το πηρες αλλα δεν πειραζει. (το 1/3 αντε το μισο του ενυδρειου εφτανε)

- Θα εχεις προβλημα με την αντλια που δεν ειναι ρυθμιζομενης ροης.

Το νερο θα πεφτει καταρρακτης και εκτος οτι θα σου ανταρασει το βυθο κλπ (που δεν πρεπει) θα μπαινει και αποτομα που και παλι δεν πρεπει, ιδιως αν δεν ειναι ακριβως των ιδιων παραμετρων με του ενυδρειου.

Μια ρυθμιζομενη ανλτια θα μπορουσε να ριχνει αργα το νερο μεσα και ολα να γινοταν ομαλα.

- Αντιχλωριο κανονικα για τα λιτρα του νερου στο βαρελι.

Αν ειναι και καλο αντιχλωριο (δλδ κανει καλο στη μεμβρανη των ψαριων ή δεσεμευει και τοξικα) μπορεις να εισαι και σπαταλος (αν σε παιρνει οικονομικα) και να ριχνεις διπλη δοση.

- Βακτηρια αν κανεις μετρησεις και δεν βλεπεις προβληματα αμμωνιας κλπ δεν χρειαζεται ουτε στην αρχη να βαζεις.

Απλα μετα την αλλαγη νερου, μπορειε να μη ταιζεις μια μερα ή να ταιζεις πολυ ελαφρα (κανει καλο και η νηστεια).

Εγω εχω πολυ υλικο και οσο και να ταισω, οσο νερο και αν αλλαξω δεν εχω μετρησει αμμωνια κλπ, οποτε δεν κραταω τη νηστεια αυτη μετα την αλλαγη που ειναι πιο αδυναμη η βιολογια στα περισσοτερα ενυδρεια.

Εγω κανω αλλες νηστειες. (αν ξεχασω να ταισω, ή αν λειπω απο το σπιτι, ή αν φυγω μερικες μερες διακοπες)

- Ο θερμαντηρας να προσεχεις να μη αγγιζει τα τοιχωματα του βαρελιου και το τρυπησει και γινει ζημια.

- Με το ιδιο θερμομετρο θα μετρας και το νερο του ενυδρειου στην ιδια σταθμη.

Στην επιφανεια θα μετρας το βαρελι, στην επιφανεια και του ενυδρειου, γιατι εχει διαφορετικες θερμοκρασιες το νερο αναλογα τη σταθμη που μετραμε και αναλογα και το που βρισκεται ο θερμαντηρας.

Αυτα τωρα ειναι λεπτομερειες αλλα αν θελεις να εισαι τυπικος, καλο ειναι να τα τσεκαρεις σε ιδιες συνθηκες τα νερα και με το ιδιο θερμομετρο.

- Απο τη στιγμη που δεν επεξεργασεσαι με τυρφη το νερο, σε 3-4 ωρες ειναι ετοιμο και εχουν φυγει τα αερια κλπ απο τους σωληνες του δυκτιου, εχουν ισορροπισει και το διοξειδιο, οξυγονο κλπ και εισαι ετοιμος.

Το αντιχλωριο δεν χρειαζεται ωρα ετσι κι αλλιως για να δρασει.

Γινεται σε δευτερολεπτα.

Καλο ειναι να μην ειναι ακινητο το νερο μεσα στο δοχειο, και να εχουμε ενα κυκλοφορητη/αντλια (οπως εσυ).

Δεν χρειαζεται να αναταρασεται η επιφανεια για να εξατμιζεται δηθεν το χλωριο (ιδιως οταν κανουμε χρηση τυρφης γιατι ανεβαινει το πεχα) αφου το χλωριο το δεσμευει το αντιχλωριο και μαζι με αυτο δεσμευει και τη χλωραμινη που υπαρχει πλεον στα μοντερνα δυκτια υδρευσης.

Η χλωραμινη δεν εξατμιζεται πριν περασουν 15 μερες οποτε οποιος αεριζει το νερο για να μη χρησιμοποιει αντιχλωριο, την πατησε.

Τωρα για το κατεβασμα του pH με τη τυρφη και την αμμωνια που ισως βγαλει ειναι αλλη ιστορια.

Δεν λες τελικα θα κανεις χρηση τυρφης?

ΥΓ οσο για την τοξικοτητα της αμμωνιας στο βαρελι (αν βγαλει), πρεπει οπως λεγαμε να παρουμε πολλες παραμετρους υποψιν μας.

Θερμοκρασια, pH, ποσοστο διαλυσης μεσα στο ενυδρειο, ειδος ενυδρειου (φυτεμενο ή οχι), και το σημαντικοτερο δυναμη φιλτρανσης στο ενυδρειο και ποσο πειβαρυμενο ειναι ηδη το νερο πχ αν ειναι πολλα τα νιτρικα του και βαλουμε νερο με αμμωνια ακομα και δυνατη φιλτρανση να εχουμε, θα δεσμευσει μεν την αμμωνια αλλα θα απελευθερωσει νιτρικα στο τελος του κυκλου του αζωτου με αποτελεσμα το νερο να παραμεινει με ανεβασμενα νιτρικα παρα την αλλαγη που καναμε.

Εγω παντως ακομα το πεταω το νερο, δεν μου παει η καρδια να το βαλω παροτι ατοξικο.

Εχω στο βαρελι ετοιμο νερο απο φρεσκια τυρφη, δεν το πεταξα, σε 2-3 μερες που θα κανω αλλαγη, θα κανω μετρησεις και ο θεος βοηθος, θα βαλω αμεσως νερο να γινεται σε περιπτωση που δεν παει κατι καλα.

Με αυτο το calculator μπορουμε να μετραμε το ποσοστο της ελευθερης αμμωνιας στο νερο με παραμετρους το πεχα, τη θερμοκρασια και την μετρηση της αμμωνιας απο το τεστ.

http://cobweb.ecn.purdue.edu/~piwc/w3-rese...mmonia/nh3.html

0 - 0.0099 ppm η τοξικοτητα της αμμωνιας ειναι ακινδυνη για τα ψαρια

0.010 - 0.200 ppm η τοξικοτητα της αμμωνιας προκαλει φθορες στα ψαρια σε μακροχρονη παραμονη του στο νερο αυτο.

0.200 και πανω η τοξικοτητα της αμμωνιας μπορει να προκαλεσει αμεσα θανατο.

To ήξερα ότι θα βοηθούσε πολύ η παντηση σου.

Παντως, να πω ότι το νερο το ρίχνω κατευθειαν στο φίλτο και το το στέλνει ο κυκλοφορητης στο ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι εχω το εργοστασιακο φιλτρο στο ριο.

Στο αλλο, που έχω το εξωτερικό, το νερό της αλλαγής το ρίχνω στο τ΄ζμι αό το οποίο απο κάτω έχει πετρες και δε χαλάει ο βυθός, όμως με τις παραμέτρους θα προσπαθώ το νερό της προετοιμασίας να είναι ίδιο με του ενυδρείου.

Το μέγεθος του βαρελιου το πήρα μεγάλο, για να μπορω να κρατάω νερο και να συμπληρώνω, όμως για πόσες μέρες μπορεί να διατηρείται το νερό στο βαρελι χωρις να παθει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

To ήξερα ότι θα βοηθούσε πολύ η παντηση σου.

Παντως, να πω ότι το νερο το ρίχνω κατευθειαν στο φίλτο και το το στέλνει ο κυκλοφορητης στο ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι εχω το εργοστασιακο φιλτρο στο ριο.

Στο αλλο, που έχω το εξωτερικό, το νερό της αλλαγής το ρίχνω στο τ΄ζμι αό το οποίο απο κάτω έχει πετρες και δε χαλάει ο βυθός, όμως με τις παραμέτρους θα προσπαθώ το νερό της προετοιμασίας να είναι ίδιο με του ενυδρείου.

Το μέγεθος του βαρελιου το πήρα μεγάλο, για να μπορω να κρατάω νερο και να συμπληρώνω, όμως για πόσες μέρες μπορεί να διατηρείται το νερό στο βαρελι χωρις να παθει τπτ?

Σπυρος = εγγυηση. :(

Και εγω το ιδιο κανω μιας και οταν αλλαζω νερο κλεινω το φιλτρο του ενυδρειου λογω χαμηλης σταθμης

και καθαρισμου, οποτε με την ροη μεσα απο αυτο οξυγονονονται και τα σφουγκαρια για οση ωρα χρειαστει

η αλλαγη. (Εχω και εξωτερικο).

Το νερο οταν κινειται δεν εχει προβλημα να μεινει και 3 ημερες. Το θεμα ειναι στο ph.

Μονο με κυκλοφορητη αν εχεις ph π.χ. 7 (λογω τυρφης) μετα απο μια μερα θα γινει 7,3 ισως και περισσοτερο

γιατι το νερο εχει την ταση αυτη.

Για μενα καλο ειναι να χρησιμοποιεις φρεσκο νερακι και στα συμπληρωματα υπολογιζοντας το χρονο ποτε

πρεπει να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρος = εγγυηση. :(

Και εγω το ιδιο κανω μιας και οταν αλλαζω νερο κλεινω το φιλτρο του ενυδρειου λογω χαμηλης σταθμης

και καθαρισμου, οποτε με την ροη μεσα απο αυτο οξυγονονονται και τα σφουγκαρια για οση ωρα χρειαστει

η αλλαγη. (Εχω και εξωτερικο).

Το νερο οταν κινειται δεν εχει προβλημα να μεινει και 3 ημερες. Το θεμα ειναι στο ph.

Μονο με κυκλοφορητη αν εχεις ph π.χ. 7 (λογω τυρφης) μετα απο μια μερα θα γινει 7,3 ισως και περισσοτερο

γιατι το νερο εχει την ταση αυτη.

Για μενα καλο ειναι να χρησιμοποιεις φρεσκο νερακι και στα συμπληρωματα υπολογιζοντας το χρονο ποτε

πρεπει να το κανεις.

Το θεμα ειναι οτι όποτε συμπληρωνω νερο από εξατμηση, πάντα βάζω αντιχλώριο και περιμενω να κυκλοφορηση στην προετοιμασια για να συμπληρώσω, έλεγα, να το κάνω μια φορα αυτο και να μου μενει το νερο για συμπλήρωμα, αλλα λες οτι πάνω από 3 μερες χαλάει??

Link to comment
Share on other sites

οχι νικο μου δεν χαλαει, μη φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

οχι νικο μου δεν χαλαει, μη φοβασαι.

Απλα θα ανεβαινει το ph οπως λεει καο ο σπυρος.

Την πρώτη επιβεβαιωση την πήρα λοιπόν....

Αλλες 2 θελω!!

Μήπως τελικά να παρουμε και κανένα ψαρακι προετοιμασίας?? :(

Link to comment
Share on other sites

....Παντως, να πω ότι το νερο το ρίχνω κατευθειαν στο φίλτο και το το στέλνει ο κυκλοφορητης στο ενυδρειο.

...όμως για πόσες μέρες μπορεί να διατηρείται το νερό στο βαρελι χωρις να παθει τπτ?

1. Αυτο ειναι ακομα χειροτερο, να ριχνεις δλδ το νεο νερο μεσα στο φιλτρο.

2. Αν δεν μενει στασιμο, οσο θελεις.

Το θεμα ειναι οτι όποτε συμπληρωνω νερο από εξατμηση, πάντα βάζω αντιχλώριο και περιμενω να κυκλοφορηση στην προετοιμασια για να συμπληρώσω, ....

Το νερο που συμπληρωνουμε στην εξατμιση δεν χρειαζεται αντιχλωριο και προετοιμασια, γιατι πολυ απλα δεν ειναι βρυσης και δεν εχει χλωριο.

Ειναι νερο απο ΑΟ ή απιονισμενο απο σουπερμαρκετ.

Απλα θα ανεβαινει το ph οπως λεει καο ο σπυρος.

Την πρώτη επιβεβαιωση την πήρα λοιπόν....

Το πεχα να σε νοιαζει μονο αν κανεις χρηση τυρφης, με το νερο βρυσης δεν υπαρχει προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχουν φερει όμως ακόμα το απιονισμένο, με αποτελεσμα να βάζω βρύσης!!

Αρα, πρέπει να κάνω προετοιμασια!!! :(

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτο ειναι ακομα χειροτερο, να ριχνεις δλδ το νεο νερο μεσα στο φιλτρο.

Σπυρο sorry χαλαει η βιολογια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Φυσικα δεν ειναι σαν να ξεπλενεις τα υλικα με νερο βρυσης γιατι το νερο απο το βαρελι ειναι αντιχλωριωμενο και ρυθμισμενο με θερμαντηρα (το χειμωνα, γιατι το καλοκαιρι βαζω σε δυο 4λιτρα μπετονακια νερο απο το βαρελι στο ψυγειο και το κρυωνω πριν το ξαναβαλω στο βαρελι για εισαγωγη στο ενυδρειο :( ).

Ομως, ετσι κι αλλιως δεν μπορει να ειναι ολοιδιο με του ενυδρειου και η βιολογια ειναι πολυ σημαντικη για να κανεις πειραματα ιδιως αν καποια φορα κατι παει στραβα και δεν ειναι ρυθμισμενο καλα το νερο.

Καλυτερα να διαλυεται στο νερο του ενυδρειου και να ισορροπει οσο γινεται, πριν περασει απο το φιλτρο. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Φυσικα δεν ειναι σαν να ξεπλενεις τα υλικα με νερο βρυσης γιατι το νερο απο το βαρελι ειναι αντιχλωριωμενο και ρυθμισμενο με θερμαντηρα (το χειμωνα, γιατι το καλοκαιρι βαζω σε δυο 4λιτρα μπετονακια νερο απο το βαρελι στο ψυγειο και το κρυωνω πριν το ξαναβαλω στο βαρελι για εισαγωγη στο ενυδρειο :( ).

Ομως, ετσι κι αλλιως δεν μπορει να ειναι ολοιδιο με του ενυδρειου και η βιολογια ειναι πολυ σημαντικη για να κανεις πειραματα ιδιως αν καποια φορα κατι παει στραβα και δεν ειναι ρυθμισμενο καλα το νερο.

Καλυτερα να διαλυεται στο νερο του ενυδρειου και να ισορροπει οσο γινεται, πριν περασει απο το φιλτρο. :(

Τοτε αυτο θα υοθετήσω..... απλα μου φανηκε πιο λογικο να φιλτραρετε και το νεο νερο πριν μπει στο ενυδρειο.

Γιατι ομως το βάζεις στο ψυγειο το νερο το καλοκαιρι??

Εμενα το νερο βρυσης ειναι στους 21 βαθμους και το πάω στους 25 πριν το βαλω μεσα στο ενυδρειο το οποιο εχει 27,5+0,5

Link to comment
Share on other sites

.....Γιατι ομως το βάζεις στο ψυγειο το νερο το καλοκαιρι??

Εμενα το νερο βρυσης ειναι στους 21 βαθμους και το πάω στους 25 πριν το βαλω μεσα στο ενυδρειο το οποιο εχει 27,5+0,5

Αν το βαζεις αμεσως στο ενυδρειο απο τη βρυση τοτε λογικα θα ειναι κρυο αλλα πρεπει το νερο να μενει τουλαχιστον 3-4 ωρες πριν το βαλουμε στο ενυδρειο.

Εμενα δεν μενει 3-4 ωρες αλλα μια βδομαδα (με τυρφη) και φυσικα λογω ζεστης ειναι 30+ βαθμους.

Γι'αυτο το βαζω στο ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Φυσικα δεν ειναι σαν να ξεπλενεις τα υλικα με νερο βρυσης γιατι το νερο απο το βαρελι ειναι αντιχλωριωμενο και ρυθμισμενο με θερμαντηρα (το χειμωνα, γιατι το καλοκαιρι βαζω σε δυο 4λιτρα μπετονακια νερο απο το βαρελι στο ψυγειο και το κρυωνω πριν το ξαναβαλω στο βαρελι για εισαγωγη στο ενυδρειο :( ).

Ομως, ετσι κι αλλιως δεν μπορει να ειναι ολοιδιο με του ενυδρειου και η βιολογια ειναι πολυ σημαντικη για να κανεις πειραματα ιδιως αν καποια φορα κατι παει στραβα και δεν ειναι ρυθμισμενο καλα το νερο.

Καλυτερα να διαλυεται στο νερο του ενυδρειου και να ισορροπει οσο γινεται, πριν περασει απο το φιλτρο. :(

Καλημερα και μια ακομη απορια.

Αφου δεν ειναι οτι καλυτερο να μπαινει στο φιλτρο οταν λεμε οτι εχοντας sump κανεις τις αλλαγες

σε αυτο τι γινεται? :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και μια ακομη απορια.

Αφου δεν ειναι οτι καλυτερο να μπαινει στο φιλτρο οταν λεμε οτι εχοντας sump κανεις τις αλλαγες

σε αυτο τι γινεται? :(

υποθετω πως προσθετεις λιγο λιγο στη τελευταια δεξαμενη του sump που ειναι και η αντλια, οποτε το νερο παει στη συνεχεια απευθειας στο ενυδρειο σου χωρις να περασει απο τη βιολογια σου

Link to comment
Share on other sites

υποθετω πως προσθετεις λιγο λιγο στη τελευταια δεξαμενη του sump που ειναι και η αντλια, οποτε το νερο παει στη συνεχεια απευθειας στο ενυδρειο σου χωρις να περασει απο τη βιολογια σου

Οποτε ρίχνουμε στο ενυδρείο και όχι στο φιλτρο.

Τα βακτηρια θα έπρεπε να τα ρίχνουμε στο φίλτρο με τις γνωστες συριγγες ή και αυτά χύμα??

Προς Moderator.

Μήπως θα έπρεπε να μπει stick σε αυτο το απλό αλλα συμαντικό θέμα της αλλαγής νερου??

Γιατι ναι λεμε αλλαγή 20-30% αλλα κανει πως θα το κένει?? :(

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια θα έπρεπε να τα ρίχνουμε στο φίλτρο με τις γνωστες συριγγες :( ή και αυτά χύμα??

Link to comment
Share on other sites

υποθετω πως προσθετεις λιγο λιγο στη τελευταια δεξαμενη του sump που ειναι και η αντλια, οποτε το νερο παει στη συνεχεια απευθειας στο ενυδρειο σου χωρις να περασει απο τη βιολογια σου

Που σημαινει οτι η αντλια ειναι συνεχεια σε λειτουργια με

την απαιτουμενη ποσοτητα νερου να την καλυπτει.

Ναι σωστα γινεται. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Που σημαινει οτι η αντλια ειναι συνεχεια σε λειτουργια με

την απαιτουμενη ποσοτητα νερου να την καλυπτει.

Ναι σωστα γινεται. Ευχαριστω.

Υποθετω(παλι) οτι μπορεις να κλεισεις την αντλια για λιγο ωστε να αφαιρεσεις περισσοτερο νερο αν θελεις και μοιλις συμπληρωσεις νερο να τη βαλεις σε λειτουργια παλι .

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω(παλι) οτι μπορεις να κλεισεις την αντλια για λιγο ωστε να αφαιρεσεις περισσοτερο νερο αν θελεις και μοιλις συμπληρωσεις νερο να τη βαλεις σε λειτουργια παλι .

Αυτο που με απασχολει ειναι οτι θα πρεπει να ετοιμαζω 200 λιτ. και βαλε.

Δυο βαρελια των 100 θα ειναι καλυτερα απο οτι ενα. Που θα χωρεσει? :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...