Jump to content

Βάση(έπιπλο) ενυδρείου;


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα, παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής, σκέφτομαι να αγοράσω ένα έπιπλο ενυδρείου για 60λιτ και θέλω να έχει ροδίτσες για πιθανή μετακίνηση στο σπίτι ή αν δεν έχει να τοποθετήσω εγώ 4 ροδίτσες. Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στο έπιπλο με το βάρος των 60λιτ; μήπως ανησυχώ άδικα; Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Για 60 λίτρα δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να προσέξεις να είναι αντοχής (προτίμησε μεταλλικές) γιατί μη ξεχνάς και το βάρος του επίπλου.

Φυσικά όταν πρόκειται να το μετακινείς αδειάζεις όσο πιο πολύ νερό μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Να θεωρήσω ότι αν το έπιπλο έχει ήδη ρόδες θα είναι κατάλληλες για την κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έχουν κάτι μαύρες πλαστικές… δεν είναι και ότι ασφαλέστερο !!

(μπορεί να αντέξουν αλλά το διακινδυνεύεις?)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

Θα κοιτάξω στην αγορά τι παίζει και μάλλον θα καταλήξω σε μεταλλικές.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εβαζα ροδακια σε επιπλπ ενυδρειου.οι κατασκευαστες κατι γνωριζουν που δεν βαζουν ακομη και στα ακριβοτερα ενυδρεια τους....

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα, επειδη καποτε ως φοιτητηςς δουλευα σε κατασκευες ξύλινων επίπλων, θα δωσω ένα μικρό παραδειγμα.

Οι καρεκλεσ του γραφειου που καθόμαστε στις περισσοτερες των περιπτώσεων κουβαλάνε πάνω από 70κιλα, με αποτελεσμα αν το παμε σε αναλογια νερου... 70λιτρα.

Το θεμα όμως με τις ρόδες στο ενυδρείο δεν ειναι αν δε θα σπασουν.... αλλα οτι εαν κανεις κατι τετοιο, θα βαλεια σιγουρα μεταλλικες που αντεχουν πολυ περισσοτερο.... αλλλα αν δεν εχουν φρένο, τοτε ισως να εχεις προβλημα.

Πρεπει να ασφαλισουν και να μην κινηται και μονο που θα ακουμπησει καποιος....

Επισης πρεπει να ξέρεις πως αν το σπρωξεις έστω και με μισο νερο, έστω και λίγο, θα εχεις μεγαλη αναταραξη στο νερο του ενυδρειου, με αποτελεσμα μεγαλη αναταραξης του βυθου, και αν εχεις και πετρες που απλλα ακουμπανε η μια στην άλλη, ισως και ατυχημα για τα ψαρια.

Κανε ενα απλό πειραμα.

Γεμησε μια λεκανη με νερο.

Βαλτην πανω σε μια καρεκλα γραφειου, που σιγουρα έχεις στο σπιτι.

Μετα σρπώξε την καρεκλα και πες μου το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε nikoloutso.. ωραίο το παράδειγμα με το πείραμα

Μου κάνει κάτι σε Bean (δες το σαν σκηνή)!!!

Να σου πω τι θα γίνει αν το κάνει… το μισό του nick name

:(:(:(:hysterical:

Πράγματι, αυτά που είπες είναι σημεία που πρέπει να προσέξει ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Καταναοητό το πείραμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βέβαια εδώ να σημειώσω ότι δεν θα κόβω το έπιπλο βόλτες βρε παιδιά, αλλά μια φορό το χρόνο να το μετακινώ ελαφρώς για καθάρισμα στο πίσω μέρος. Νομίζω είναι προτιμότερο ένα ελαφρύ τσούλισμα με ρόδες παρά μετακίνηση του επίπλου χωρίς ροδάκια αλλά σέρνοντας. Στο σημείο που θα μπει δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση κάποιος να το σκουντήξει κατά λάθος. Δλδ το αρχικό μου ερώτημα είναι να πω στατικό δλδ με 4 ρόδες και φρένο έχω πρόβλημα "κατάρρευσης" του ενυδρείου μου;

Link to comment
Share on other sites

Καταναοητό το πείραμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βέβαια εδώ να σημειώσω ότι δεν θα κόβω το έπιπλο βόλτες βρε παιδιά, αλλά μια φορό το χρόνο να το μετακινώ ελαφρώς για καθάρισμα στο πίσω μέρος. Νομίζω είναι προτιμότερο ένα ελαφρύ τσούλισμα με ρόδες παρά μετακίνηση του επίπλου χωρίς ροδάκια αλλά σέρνοντας. Στο σημείο που θα μπει δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση κάποιος να το σκουντήξει κατά λάθος. Δλδ το αρχικό μου ερώτημα είναι να πω στατικό δλδ με 4 ρόδες και φρένο έχω πρόβλημα "κατάρρευσης" του ενυδρείου μου;

Επσιδη ανεφερες τη λεξη στατικοτιτα, θα σου απαντησ ωςς μηχανικος.

Δεν ξερω τι έπιπλο εχεις, εννοω το ξύλο και τη ποιοτητα του, απλα θα πω οτι με τα νερα που πανε και έχρονται ειναι πολυ πιο ευπαθει να διαλυσει απο φουσκωμα του ξύλου μια 6αρα βίδα, παρα η στρογγυλη βάση που δινει ο κατσκευαστης.

Βεβαια κι αυτο μια βιδα έχει, αλλα την εχει απλα για να μην κινηται και όχι για να περναει όλο το βάρος.

Με αλλα λογια, δεν λεω οτι σιγουρα θα εχεις πρόβλημα, απλα δεν το προτεινω!!

Το καθαρισμα απο πίσω μπορει πολυ απλα να γίνεται εαν δεν το κολήσεις στον τοίχο και επισεις ολα τα έπιπλα έχουν τρυπα στο πίσω μερος για να μπορεις να περνας καλωδια σωληνες κλπ... οπότε, εγω απλα δε θα το έκανα.... βασικά... το ήθελα αλλα δεν το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Να θεωρήσω ότι αν το έπιπλο έχει ήδη ρόδες θα είναι κατάλληλες για την κατασκευή;

ΟΧΙ

εγω δεν θα εβαζα ροδακια σε επιπλπ ενυδρειου.οι κατασκευαστες κατι γνωριζουν που δεν βαζουν ακομη και στα ακριβοτερα ενυδρεια τους....

:(

Εγω απλα, επειδη καποτε ως φοιτητηςς δουλευα σε κατασκευες ξύλινων επίπλων, θα δωσω ένα μικρό παραδειγμα.

Οι καρεκλεσ του γραφειου που καθόμαστε στις περισσοτερες των περιπτώσεων κουβαλάνε πάνω από 70κιλα, με αποτελεσμα αν το παμε σε αναλογια νερου... 70λιτρα.

Το θεμα όμως με τις ρόδες στο ενυδρείο δεν ειναι αν δε θα σπασουν.... αλλα οτι εαν κανεις κατι τετοιο, θα βαλεια σιγουρα μεταλλικες που αντεχουν πολυ περισσοτερο.... αλλλα αν δεν εχουν φρένο, τοτε ισως να εχεις προβλημα.

Πρεπει να ασφαλισουν και να μην κινηται και μονο που θα ακουμπησει καποιος....

Επισης πρεπει να ξέρεις πως αν το σπρωξεις έστω και με μισο νερο, έστω και λίγο, θα εχεις μεγαλη αναταραξη στο νερο του ενυδρειου, με αποτελεσμα μεγαλη αναταραξης του βυθου, και αν εχεις και πετρες που απλλα ακουμπανε η μια στην άλλη, ισως και ατυχημα για τα ψαρια.

Κανε ενα απλό πειραμα.

Γεμησε μια λεκανη με νερο.

Βαλτην πανω σε μια καρεκλα γραφειου, που σιγουρα έχεις στο σπιτι.

Μετα σρπώξε την καρεκλα και πες μου το αποτελεσμα.

:(:hysterical:

Καταναοητό το πείραμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βέβαια εδώ να σημειώσω ότι δεν θα κόβω το έπιπλο βόλτες βρε παιδιά, αλλά μια φορό το χρόνο να το μετακινώ ελαφρώς για καθάρισμα στο πίσω μέρος....

Γι'αυτο αφηνουμε παντα χωρο πισω απο το ενυδρειο και δεν το κολαμε στο τοιχο, για τετοιες εργασιες και για αλλες που θα προκυψουν (να εισαι σιγουρος :( ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...