Jump to content

Αυξηση Ph - Διαταραξη ισορροπιας


Recommended Posts

Καλημερα σας. Τον τελευταιο μηνα εχω μπει ξανα σε εξοπλιστικα προγραμματα :( Εγκατασταση συστηματος κλιματισμου, εγκατασταση auto top off για τις εξατμισεις, αλλαγη του 3ου φιλτρου απο τυρφη σε βιολογικο. Με την αρχη τις καλοκαιρινης περιοδου οπου και αρχισαν οι εξατμισεις του νερου το ph αρχισε να ανεβαινει σταδιακα σιγα σιγα οπου το κοντρολαρε η τυρφη και το co2 . Απ τη στιγμη ομως που εβγαλα την τυρφη απ το φιλτρο και πλεον ειναι μονο σε βαρελι προετοιμασιας εκει που οι τιμη του ηταν 6.3-4 για ενα μηνα περιπου με εναμιση λιτρο τυρφης εχει σκαρφαλωσει στο 6.9-7 και με τις αλλαγες για 2 μερες παει 6.8 και μετα ξανα τα ιδια. Με την αλλαγη νομιζα οτι βαζοντας του νερο με ph 4.5 (ετσι νομιζω) με κανα 2 συντομες αλλαγες θα καταφερνα να ξαναισσοροπησω τις τιμες μου για μαλακο-οξινο νερακι. Αλλα σιγουρα κατι κανω λαθος και εδω θελω βοηθεια,για να μην θυσιασω τελικα το 3ο φιλτρο με τυρφη. Για παραγειγμα χθες εκανα αλλαγη 50 λιτρων με ph 6.9 την ωρα της αλλαγης πηγε 6.8 και σημερα ξαναγυρισε 6.9. Τι να κανω? Να αλλαξω μεγαλυτερη ποσοτητα νερου η καλυτερα περισσοτερες και συντομες αλλαγες?Το νερο απο Α/ο γινεται μετρηση μονο tds?? Γιατι το εχω ξανακουσει για το νερο της αο οτι ειναι μη μετρησιμο. Και σας ρωταω γιατι tds δεν εχω οποτε μαλλον οι μετρησεις μου ειναι πλασματικες?? Συγνωμη κιολας αν γινονται χαζες ερωτησεις αλλα εχει χαθει το τοπι με αυτο το ph και χρειαζομαι τα φωτα σας. Εχω διαβασει αρκετα ποστ αλλα δεν εχω βρει κατι που να απαντα στο δικο μου προβλημα και προσπαθω συνδιαστικα να βρω τη λυση.

Link to comment
Share on other sites

αχ, ελα ντε? το ιδιο προβλημα εχουμε. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...