Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου


Recommended Posts

Και παλι εδω φιλοι μου συμφορουμητες με ακόμα ένα θέμα που με απασχολει ιδιαίτερα.

Για να μην πολυλογω, θετω τις ερωτησεις.

Να σημειώσω όμως ότι τις γενικέυω τις ερωτησεις.

1. Ποιες ώρες του 24ωρου πρεπει να αναβουν τα φώτα του ενυδρείου??

Τις ωρες που εχει φως και έξω ή οποιες θέλουμε??

2. Αν το ενυδρειο υπαρχει σε ενα δωματιο που βλεπουμε τηλεώραση μεχρι αργα, ενω τα φώτα εχουν σβήσει του ενυδρείου, επηρεαζει τα ψαρια??

(οχι τη μειωπεια ομως :( )

3. Αν μπαινουμε στο δωματιο και ειναι πάλι νυχτα και δεν αναβουν τα φωτα του ενυδρειου, αλλα αναψουμε εμεις του δωματιου, επηρεαζει τα ψαρια??

4. Ειναι καλο να υπαρχει moonlight έστω και DiY??

Αν ναι, πως να ανεβει?? Πριν και μετα από το κανονικο?Πόση ώρα?

5. Το χειμωνα το αναβουμε λιγότερο απο το καλοκαιρι??

6. Πόσες ώρες πρεπει να αναβει το φως?? Ειτε είναι φυτεμενο το ενυδρειο είτε όχι.

7. Ποση πρε[ει να είναι η αναλογία λιτρα/watt για να πουμε οτι έχουμε σωστο φωτισμο??

Ξέρω... ανοιξα πολλα μέτωπα, αλλα τι να κανω.... σαν παιδι έχω αποριες!!! :(

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

1. Καλο ειναι να συμβαδιζουν με το φως της ημερας, ιδιως αν το ενυδρειο βρισκεται σε χωρο που φωτιζεται με φως της ημερας και δεν ειναι σε δωματιο χωρις παραθυρο.

2. Εγω εχω το ενυδρειο κοντα στη τηλεοραση, αν και απο τοτε που εχω ενυδρειο η τηλεοραση δεν ανοιγει :(, οταν παιζει ο θρυλος (και αφου το champions league γινεται βραδυ και οχι μεσημερι-απογευμα οπως το uefa) εχω ενα πυκνης υφανσης (για να μη περναει φως) σεντονι και σκεπαζω το ενυδρειο.

Η αλλη λυση ειναι να αλλαξω ομαδα και να ανοιγω την τηλεοραση μεσημερι :(

3. Ναι (εχω παρατηρησει). Για αυτο ή δεν ανοιγω τα φωτα του σαλονιου, που βρισκεται το ενυδρειο μου (περναω με ημιφως απο αλλα δωματια) ή ανοιγω πρωτα τα προηγουμενα φωτα (των διαδρομων) πηγαινωντας στο σαλονι ωστε να μην αναψουν αποτομα τα μεγαλα φωτα.

4. Το καλυτερο ειναι να υπαρχει συστημα ανατολης-δυσης, αλλα και τα moonlight κατι κανουν.

Τα εχω προγραμματισει να αναβουν και να κλεινουν 15 λεπτα πριν και μετα το αναμα των κυριως λαμπων και να ανβουν 15 λεπτα πριν το σβησιμο το βραδυ και να μενουν για 1 ωρα ανοιχτα πριν κλεισουν τελειως και αυτα.

5. Οχι. Μπορεις ομως να παιξεις με αποχή φωτισμου 1 ημερας ή καποιων ωρων, αραια και που, σαν να εχει πολυ συννεφια και δεν βγηκε ο ηλιος :hysterical:

6. Απο 0 - 12 (7-9 ειναι καλα)

7. Αναλογα το ενυδρειο (ειδος βιοτοπου και ειδος ψαριων) απο 0 - 2 βατ το λιτρο και με σταδιακο αναμα-κλεισιμο των σετ λαμπων πχ ενος ηψηλων απαιτησεων φυτεμενο, και οχι σε ολη τη φωτοπεριοδο :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση όμως, όπως τι δική μου... που γυρναω στις 18:30 από τη δουλεια και ορισμενες φορές στις 21:00, τι να κανω για να βλεπω τα ψαρακια μου??

Αν η φωτοπεριοδος ειναι 16:00 με 24:00 και το moonlight 15:30 με 16:30 και 23:30 με 01:00 πειραζει??

Επισεις το ενυδρειο ειναι ακριβως απεναντι απο την τηλεοραση, και βλεπω μεχρι τις 1 ή 2 το βραδυ, θελει οποσδηποτε σκεπασμα το ενυδρειο???

Νομιζω περσυ παντως δεν ειχες πρόβλημα με την τηλεοραση... αφου δεν εβλεπες την ομαδα σου ουτε απογευμα τεταρτης.... :(

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση όμως, όπως τι δική μου... που γυρναω στις 18:30 από τη δουλεια και ορισμενες φορές στις 21:00, τι να κανω για να βλεπω τα ψαρακια μου??

Αν η φωτοπεριοδος ειναι 16:00 με 24:00 και το moonlight 15:30 με 16:30 και 23:30 με 01:00 πειραζει??

Επισεις το ενυδρειο ειναι ακριβως απεναντι απο την τηλεοραση, και βλεπω μεχρι τις 1 ή 2 το βραδυ, θελει οποσδηποτε σκεπασμα το ενυδρειο???

Νομιζω περσυ παντως δεν ειχες πρόβλημα με την τηλεοραση... αφου δεν εβλεπες την ομαδα σου ουτε απογευμα τεταρτης.... :(

Βαλτο να ανοιγει τις ωρες που εισαι σπιτι, ετσι οπως τις λες τς ωρες.

Καλο ειναι ομως να ειναι σε σκοτεινο σημειο το ενυδρειο.

Και εγω 16.00 με 23.30 το φωτιζω και τα moonlight τα εχω 15.45 - 16.15 και 23.15 - 01.00.

Αν ειναι αναμμενο το φως του ενυδρειου δεν υπαρχει προβλημα, αν εχει σβησει ομως και αναβοσβηνει το φως της τηλεορασης θα ειναι λες και ανοιγοκλεινεις τις λαμπες του ενυδρειου συνεχεια.

Σουπερ στρες.

Σκεπασμα.

ΥΓ ασχετο αλλα το αναφερω, οχι δυνατες εντασεις σε στερεοφωνικα κλπ. Ο ηχος πολλαπλασιαζεται μεσα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βαλτο να ανοιγει τις ωρες που εισαι σπιτι, ετσι οπως τις λες τς ωρες.

Καλο ειναι ομως να ειναι σε σκοτεινο σημειο το ενυδρειο.

Και εγω 16.00 με 23.30 το φωτιζω και τα moonlight τα εχω 15.45 - 16.15 και 23.15 - 01.00.

Αν ειναι αναμμενο το φως του ενυδρειου δεν υπαρχει προβλημα, αν εχει σβησει ομως και αναβοσβηνει το φως της τηλεορασης θα ειναι λες και ανοιγοκλεινεις τις λαμπες του ενυδρειου συνεχεια.

Σουπερ στρες.

Σκεπασμα.

ΥΓ ασχετο αλλα το αναφερω, οχι δυνατες εντασεις σε στερεοφωνικα κλπ. Ο ηχος πολλαπλασιαζεται μεσα στο ενυδρειο.

Ευχαριστω για ακομα μια φορα σπυρο....

Μουσικη στο δωματιο μου δεν ακουω δυνατα για το λογω αυτο.

Ο λόγος που λραταω το φως μεχρι τις 12 και το moonlight μεχρι τις 1 ειναι για να μην ενοχλει πολυ η τηλεοραση.

Σε ενα μικρο πειραμα που εκανα χθες... παρατηρησα οτι αρεσε στα ψαρακια μου το prison break!!!

Το εβαλα αφου ειχαν σβησει τα φωτα και παρατηρησα οτι ειχαν κολλησει στο τζαμι και το κοιτουσαν μανιωδως.... λες να ετοιμαζουν αποδραση?? :(

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις...Δεν καταλαβαινουν μια απο μουσικη....Εμενα ο Pleco μου εχει γινει Punkyς... :(

(Πλακα εε:()

Γιαυτο εχει συνεχεια το πανω πτερυγιο όρθιο???

Οχι επειδη τον στρεσαρεις.... αλλα επειδη εβαλε ζελε?? :(

Link to comment
Share on other sites

..Το εβαλα αφου ειχαν σβησει τα φωτα και παρατηρησα οτι ειχαν κολλησει στο τζαμι και το κοιτουσαν μανιωδως.... λες να ετοιμαζουν αποδραση?? :(

Πανε ενστικτωδως στο φως. Οταν εχει σκοτεινη σκηνη θα φυγουν και οταν ξαναφωτισει η TV θα ξανατρεξουν προς το φως.

Αυτες οι εναλλαγες δεν κανουν καλο στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...