Jump to content

παρασκευη το παραλαμβανω


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους...λοιπον μετα απο νεα επισκεψη στο water inn αποφασισα,μαζι με την βοηθεια ενος πωλητη,αντι για το jewel rio180 να αγορασω ενα αλλο ενυδρειο 340 λιτρων αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι την μαρκα του..με την δωροεπιταγη θα παρω ενα εξωτερικο φιλτρο και θα μου μεινουνε καποια χρηματα για να αγορασω καποια αλλα καλουδια...πρωτα απο ολα να σας πω οτι αποφασισα τελικα να δημιουργησω ενα ενυδρειακι γλυκου νερου μιας και η εμπειρια μου και η τσεπη μου προς το παρον δεν σηκωνει την δημιουργια θαλασσινου..αφου εψαξα πολλες φωτογραφιες απο τα ενυδρεια των μελων,μου αρεσε πιο πολυ ο βυθος να αποτελειτε πιο πολυ απο πετρες-βραχο..κατι σε αυτο το στυλ.. http://media.photobucket.com/image/malawi%...cka/Malawi2.jpg η http://i669.photobucket.com/albums/vv52/sarevock/big.jpg η http://www.ratemyfishtank.com/images/thumbimg/400/8727_2.JPG ..μερικες φωτο απο ενυδρεια που μου αρεσαν..αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι για την αμμο και τις πετρες-βραχος..επειδη σαββατοκυριακο θα κανω ενα μικρο tour στο σαρωνικο μηπως μπορω να μαζεψω πετρες απο απομακρες παραλιες η και αμμο?θα κανουνε αυτες για γλυκο νερο?ευχαριστω εκ των προτερων..

φιλικα γιωργος

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και καλη αρχη σε αυτο το υπεροχο χομπι φιλε μου.....

Οι εμπειροι του φορουμ σιγουρα θα ε βοηθησουν να κανεις αυτο που θα σου ταιριαζει και θα σου αρεσει!!!

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια!! αν και δεν ειμαι λατρης της αφρικης, πιστευω ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορουσες να κανεις, δεδομενου της εμπειριας σου και του νερου μας. καλη πορεια!! επισης συγχαρητηρια για το ενυδρειο. σιγουρο με το μεγαλυτερο παιζεις καλυτερα, αν και θα κουραστεις περισσοτερο στην αρχη.

για τις πετρες αν και δεν γνωριζω πολλα, δεν νομιζω να εχεις προβληματα αν καθαριστουν και απολυμανθουν σωστα. αλλωστε παιζεις σε αλκαλικο και σκληρο περιβαλλον. σιγουρα ομως θα πρεπει το σχημα τους να ειναι καταλληλο ετσι ωστε οταν χτιστουν να υπαρχουν καλες κρυψωνες.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους...θα ηθελα να ρωτησω πως καθαριζονται και απολυμενονται οι πετρες?με βρασιμο να φανταστω η υπαρχει αλλος τροπος?και για να ενωθουν οι πετρες απλα στηριζεται η μια στην αλλη η με καποιο ειδος κολλας?

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες.

Η θαλασσια αμμος και οι πετρες απο ενα καθαρο μερος της θαλασσας θα σε βοηθησουν στο στυλ του ενυδρειου που θες. (αφρικανικο).

Σαν απολυμανση καλο ειναι το βρασιμο των υλικων.

Για να κολλησεις τις πετρες που πολυ σωστα θα κανεις,δεν χρειαζεσε τιποτα αλλο απο ενυδρειακη σιλικονη 100%.(προσοχη οχι αντιμουχλικη).Στα πρακτικερ θα βρεις σωληναριο μαρκας bison.

Να φροντισεις επισης να βαλεις και στον πατο του ενυδρειου σου ενα στρωμα πεπιεσμενο φελιζολ.Αυτο το κανουμε σε περιπτωση κατολισθησης να προστατευσει το τζαμι σου,καθως και να μην υπαρχει επαφη πετρας τζαμιου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια συμβουλη,αν θες να ακολουθησεις το αφρικανικο ενυδρειο,καλο θα ηταν να επιλεξεις ασβεστολιθικες πετρες.Πως γινετε αυτο?ριχνεις λιγες σταγονες ακουαφορτε η ξυδι πανω στην πετρα και εννοειτε εκτος ενυδρειου.Αν δεις οτι αφριζει,παει να πει οτι ειναι ασβεστολιθικη.Κανε μια αναζητηση στα θεματα του φορουμ,θα βρεις πολλα!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Στη τουρνε που θα κανεις περνα και απο τη παραλια του http://www.votsalo.net/ :(

http://maps.google.com/maps?f=q&source...027874&z=16

:(

Link to comment
Share on other sites

αληθεια στην πλατη του ενυδρειου πως θα στηριζονται οι πετρες?η θα στηριζονται μονο στο πατο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

αληθεια στην πλατη του ενυδρειου πως θα στηριζονται οι πετρες?η θα στηριζονται μονο στο πατο του ενυδρειου?

Μπορεις να βάλεις 3D πλάτη αν σηκωνει η τσεπη σου, άλλα περιπου 15-35€, αναλογα το τι παρεις.Ειναι απο φελιζολ και αυτες.

Χωρις να θελω να φανω πάλι ειδικός, ενω ειμαι αρχαριος., θα σε παραπεμψω σε αυτο το site που ισως σε βοηθησει η παρουσιαση της κατασκευης που εκανε το παλικαρι. Ειναι aquascape για mbuna κιχλιδες αφρικης οπως χαρακτηριστικά λεει, της λίμνης malawi ομως.

:(

Εμενα παντως με βοηθησε πολυ

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

τετοιες ιδιοκατασκευες σιγουρα συναρπαζουν τον καθενα..αλλα αν μπω στην διαδικασια εκτος απο πετρες-αμμο να φτιαξω και backround με φυσικο τροπο βλεπω να τελειωνω το ενυδρειο μου τα χριστουγεννα.. :( :( :( να ρωτησω κατι αλλο..εκτος απο malawi τι αλλα ψαρακια μπορω να βαλω στο 350λιτρο ενυδρειο μου?να υπενθυμισω μονο οτι δεν εχω σκοπο να βαλω φυτα..για πειτε μου καμια ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βάλεις 3D πλάτη αν σηκωνει η τσεπη σου, άλλα περιπου 15-35€, αναλογα το τι παρεις.Ειναι απο φελιζολ και αυτες.

Χωρις να θελω να φανω πάλι ειδικός, ενω ειμαι αρχαριος., θα σε παραπεμψω σε αυτο το site που ισως σε βοηθησει η παρουσιαση της κατασκευης που εκανε το παλικαρι. Ειναι aquascape για mbuna κιχλιδες αφρικης οπως χαρακτηριστικά λεει, της λίμνης malawi ομως.

:(

Εμενα παντως με βοηθησε πολυ

τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο σου? ρωτω γιατι 350 λιτρα θα εχει αρκετο εμβαδον η πλατη, οποτε πιστευω οτι αν παρεις αυτο που λεει ο νικος θα σου παει παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

διαστασεις θα σας πω αυριο...παντως μου αρεσει η ιδεα της 3d πλατης..και ας δωσω καποια χρηματα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

διαστασεις θα σας πω αυριο...παντως μου αρεσει η ιδεα της 3d πλατης..και ας δωσω καποια χρηματα παραπανω..

To καθε ενα κομματι απο αυτα τα ετοιμα τις juwel έχει 13€ και ειναι διασταση 45x45cm, οπότε υπολόγισε και το κόστος.

Υπαρχουν όμως κι αλλα σχεδια που φτανουν 30€ το κομματι ιδιας διαστασης.

μπες εδω, www.aquaclubdesign.gr , τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα και μελη του φορουμ ως καταστημα.

Για οτι αποριες εχει θα σου πουν.

Υ.Γ. Δινω αυτο το μαγαζι απλα και μόνο γιατι εχει κατα τι δικη μου παντα άποψη την πιο ολοκληρωμένη ιστοσελιδα. Το αναφερω για να μην παραξηγηθω με τους υπολοιπους, (το φιλο nidal και τους αλλους) :(

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον.Είσαι δικός μας.Μπορείς να ανοίξεις ενα θέμα στο θεματικό των αφρικάνων για να γίνουν εκεί οι συζητήσεις εφόσον θα ασχοληθείς με την μεγάλη αφρική, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16.

Επίσης μπορείς να δεις πολλές και ενδιαφέρουσες συζήτησεις στο συγκεκριμένο θεματικό που σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

Καλώς ήλθες και καλές επιτυχίες.

Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες georot1981

Με υπομονη καθώς επίσεις με την γνωση και βοήθεια που θα εχεις απο το forum σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι άριστο :(

μαλλον θα το δοκιμασω...μου αρεσε αρκετα να σας πω την αληθεια..για ριχτε μια ματια

Ενδιαφέρουσα παρουσίαση αλλα θα ήθελα να ρωτησω το τσιμέντο που χρησιμοποιεί δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα το δοκιμασω...μου αρεσε αρκετα να σας πω την αληθεια..για ριχτε μια ματια

Εγω τωρα ειδα το βιντεο, και το μονο που θα πω ειναι αυτο που γραφει η βιβλιογραφια:

....ammonium nitrate reacts with the hydrates of the cement paste as the following reaction

post-12891-1248420978_thumb.jpg

The portlandite hydrates Ca(OH)2 are first dissolved folloed by C-S-H and ather hydrates.

ΚΑι διαφορα αλλα που αναφερει οτι η αμμωνια και τα νιτρικα αντιδρουν με το τσιμεντο

Το ιδιο συμβαινεο και με τα:

ΝΗ4

Cl

SO4

NO3

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα ειδα το βιντεο, και το μονο που θα πω ειναι αυτο που γραφει η βιβλιογραφια:

....ammonium nitrate reacts with the hydrates of the cement paste as the following reaction

post-12891-1248420978_thumb.jpg

The portlandite hydrates Ca(OH)2 are first dissolved folloed by C-S-H and ather hydrates.

ΚΑι διαφορα αλλα που αναφερει οτι η αμμωνια και τα νιτρικα αντιδρουν με το τσιμεντο

Το ιδιο συμβαινεο και με τα:

ΝΗ4

Cl

SO4

NO3

για εξηγησε το λιγο.. δεν καταλαβαινω.. αντιδρα και τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον.Είσαι δικός μας.

:(:(:( Χαρηκες??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

για εξηγησε το λιγο.. δεν καταλαβαινω.. αντιδρα και τι γινεται?

......αντιδρά το νιτρικό αμμώνιο με τα υδροξείδια του τσιμέντου οπως φαινεται στην ακόλουθη αντίδραση

Το ασβέστιο ένυδρων ουσιών portlandite Ca(OH) 2 διαλύεται αρχικά ακολουθούμενος από C-S-H και άλλες ένυδρες ουσίες

τυπου πορτλαντ ειναι το κοινο τσιμεντο.

Στην ουσια αντιδρα τσιμεντο με το νιτρικό αμμωνιο.

Το νιτρικό αμμωνιο ειναι κυριο συστατικό για ορισμενα λιπάσματα (ισως και υγρα) και πιο επιστημονικα. Το νιτρικό άλας NH4NO3 αμμωνίας είναι ένα ιδιαίτερα υδροδιαλυτό άλας

Link to comment
Share on other sites

......αντιδρά το νιτρικό αμμώνιο με τα υδροξείδια του τσιμέντου οπως φαινεται στην ακόλουθη αντίδραση

Το ασβέστιο ένυδρων ουσιών portlandite Ca(OH) 2 διαλύεται αρχικά ακολουθούμενος από C-S-H και άλλες ένυδρες ουσίες

τυπου πορτλαντ ειναι το κοινο τσιμεντο.

Στην ουσια αντιδρα τσιμεντο με το νιτρικό αμμωνιο.

Το νιτρικό αμμωνιο ειναι κυριο συστατικό για ορισμενα λιπάσματα (ισως και υγρα) και πιο επιστημονικα. Το νιτρικό άλας NH4NO3 αμμωνίας είναι ένα ιδιαίτερα υδροδιαλυτό άλας

Ξεχασα να αναφερω το τι παραγει η χημικη αυτη αντιδραση....

Παραγει

Ca(NO3)2 Νιτρικό ασβέστιο

ΝΗ3 Αμμωνια

Το ασβεστιο ανεβαζει το ph και για την αμμωνια ξερετε.... :(

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Αυτα που αναφερω τα γραφει η βιβιλογραφια και πιο συγκεκριμενα προδιαγραφες

Αρα το γνωριζω θεωρητικα και οχι απο δικα μου πειραματα.

Τελικα να που και οι μηχανικοι μπορουν να προσφερουν τις γνωσεις του για τον ενυδρειακο κοσμο!! :(

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...