Jump to content

εξουδετερωση χλωριου


Recommended Posts

ειμαι ακομα αρχαριος οποτε οι γνωσεις μ ειναι ακομα περιορισμενες. κλεινω 2 μηνες τωρα με το ενυδρειο και οι αλλαγες νερου δινουν και παιρνουν. ταυτοχρονα ειμαι γραμμενος και σε ενα αλλο φορουμ διεθνες.τους ειπα για τις αλλαγες νερου και ποση ωρα μου παιρνουν(1-2 ωρες ελεος!) και μου συνεστησαν ενα μηχανημα που λεγεται python το οποιο απλα καταργει την αναγκη για κουβαδες. τελος παντων οι κουβαδες δν ειναι το μεγαλυτερο μου προβλημα, αλλα η ωρα που πρεπει να περιμενω για να προετοιμαστει το νερο. οι τυποι εκει μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να περιμενεις να προετοιμαστει το νερο, απλα το βαζεις κατευθειαν απ την βρυση στο ενυδρειο και ταυτοχρονα βαζεις και μια ουσια που διασπα το χλωριο ωστε τελικα να μην κινδυνευει η αποικια βακτιριδιων σου.υπαρχουν πραγματι τετοιες ουσιες και αν ναι κυκλοφορουν εδω? εγω χρησιμοποιω sera aquatan και sera nitrivec. o υπαλληλος στο μαγαζι μου ειπε οτι πρεπει να αφησω στο aquatan μιση ωρα πριν το βαλω στο ενυδρειο... ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να περιμένεις κάμποση ώρα αν και πολλά αντιχλώρια λένε οτι επιδρούν άμεσα, μπορείς για να μην χάνεις χρόνο να πάρεις ένα καφέ βαρελάκι για τρόφιμα (λάδι κλπ) και να βάζεις νερό και αντιχλώριο εκεί από την προηγούμενη μέρα, έτσι την επόμενη απλά θα αδειάζεις και θα ξαναγεμίζεις το ενυδρείο σε 10 λεπτά, όλα μια συνήθεια είναι.

Link to comment
Share on other sites

:( ...AAA! δηλαδη πρεπει να αφηνω το νερο να προετοιμαζεται ωρες? εγω μιση ωριτσα το αφηνω. απο την αλλη ειπες οτι ισχυριζονται οι εταιριες οτι τα προιοντα δρουν αμεσα...μπερδευτηκα.. δηλαδη τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

:( ...AAA! δηλαδη πρεπει να αφηνω το νερο να προετοιμαζεται ωρες? εγω μιση ωριτσα το αφηνω. απο την αλλη ειπες οτι ισχυριζονται οι εταιριες οτι τα προιοντα δρουν αμεσα...μπερδευτηκα.. δηλαδη τι να κανω?

Εγώ έχω 4 μήνες το ενυδρείο μου κάνω αλλαγή κάθε βδομάδα το 1/3 του νερού. Απλά πρώτα ετοιμάζω το νερό που θα προσθέσω με το αντιχλώριο της tetra μετά αφαιρώ το νερό από το ενυδρείο και βάζω το καινούριο. Η όλη διαδικασία να μου πάρει μισή ώρα. Απλά να πω ότι το νερό που που προσθέτω είναι μισό βρύσης και μισό απιονισμένο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι εντα3ει απλα επειδη μερικες φορες χρειαζεται μεγααααλη αλλαγη νερου ειδικα στο ενυδρειο μου επειδη ειναι καινουριο ακομα, μου παιρνει πολυ ωρα... εννοω μια λεκανη και ενα κουβα εχω ολο και ολο με τη λεκανη ομως καταφερνω το 10% νερου δλ περιπου 20λ.

ρωταω τωρα επειδη 8α λειψω διακοπες και οταν γυρισω θα πρεπει να κανω μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου. οποτε οχι μονο 8α μου παρει αρκετη ωρα και 8α μου πεσει και η μεση... αλλα φοβαμαι μη πε8ανουν τα βακτιριδια που με τοσο κοπο συντηρω 2 μηνες τωρα(ακουσα οτι αν δν κυκλοφορησει νερο για πολυ ωρα απ το φιλτρο ...παπαλα) ! γιαυτο λοιπον 3εκινησα να ψαχνω αν υπαρχει καποιος βελτιωτης νερου που να δρα αμεσα

Link to comment
Share on other sites

:( ...AAA! δηλαδη πρεπει να αφηνω το νερο να προετοιμαζεται ωρες? εγω μιση ωριτσα το αφηνω. απο την αλλη ειπες οτι ισχυριζονται οι εταιριες οτι τα προιοντα δρουν αμεσα...μπερδευτηκα.. δηλαδη τι να κανω?

Οντως δρουν σε δευτερολεπτα αλλα το νερο καλο ειναι να το αφηνουμε να μεινει για λιγο για αλλους λογους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27823&hl=

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όταν οι επώνυμες εταιρείες παραγωγής προϊόντων λένε κάτι αυτό ισχύει. Και συγκεκριμένα με το αντιχλώριο όταν λένε ότι δρα άμεσα δρα άμεσα.

Συνεπώς μήπως είναι υπερβολή να μπαίνουμε σε διαφορετικές διαδικασίες προετοιμασίας του νερού? Εγώ προσωπικά κάνω τις αλλαγές νερού και προσθέτω αντιχλώριο την ώρα που γεμίζω (αργά με λάστιχο) το ενυδρείο και τουλάχιστον μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα δεν είχα ούτε στις μετρήσεις αλλά ούτε και στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

1. Αλφαδολαστιχο διαφανες (για να βλεπεις τη κατασταση του) οσα μετρα ειναι η αποσταση απο το ενυδρειο στην αποχετευση. (1 εβρω το μετρο απο πρακτικερ).,

2. Λιγο Filterwool (1,5 η σακουλα) στη ακρη του πιασμενο με ενα λαστιχακι, για να μη ρουφηξει κανενα ζωντανο.

Προσαρμοζεις το λαστιχο στο ενυδρειο, πας στην αλλη ακρη και ρουφας μια φορα δυνατα, δεν περιμενεις να ερθει το νερο για να σταματησεις να ρουφας, μια φορα φτανει, το νερο ξεκιναει με τη μια να αδειαζει, μετα απο λιγο θα δεις το σωληνα να κουνιεται και το νερο να ερχεται.

Αν παει κατι στραβα και σταματησει η ροη, πρεπει να αδειασεις το νερο απο το σωληνα φυσωντας και να ξαναξεκινησεις τη διαδικασια (οταν το πετυχεις 1-2 φορες τελειωσε, το εχεις μαθει).

Αδειαζεις λοιπον την απαιτουμενη ποσοτητα.

3. Εχεις βαλει πριν 3 ωρες σε βαρελι για ελιες το νερο με αντιχλωριο. (Αν χρησιμοποιεις τυρφη στο ενυδρειο πρεπει να προετοιμαζεις και το νερο της αλλαγης με τυρφη σε φιλτρακι για μερες).

Αναλογα τα λιτρα, ενα 60λιτρο εχει γυρω στα 20 εβρω σε κεντρικη αγορα, (πχ στο Πειραια στη Νικητα)

Αν ειναι καλοκαιρι και το νερο ειναι πιο ζεστο απο του ενυδρειου βγαζεις μια ποσοτητα σε μπετονακι, το βαζεις ψυγειο και το μιξαρεις με του βαρελιου παλι, για να ερθει σε σωστη θερμοκρασια.

Αν ειναι χειμωνας βαζεις θερμαντηρα στο βαρελι να το ζεστανει στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου, ισως 1-3 βαθμους πιο δροσερο. (προσοχη να μην ακουμπαει στο πλαστικο βαρελι και το λιωσει)

4. Θα χρειαστεις μια αντλια που μπορει να σηκωσει νερο (οχι απλο κυκλοφορητη δλδ). Μια δοκιμασμενη ειναι η compact 1002 της eheim (1000 λιτρα την ωρα, ρυθμιζομενης ροης, σηκωνει 2 μετρα το νερο, το στελνει και μακρυα, εχω αλλαξει απο 10 μετρα μακρυα το νερο). 30 εβρω.

5 Σωληνα χρησιμοποιεις παλι αλφαδολαστιχο (μπαινει μεσα στη τρυπα ακριβως), δεν χρειαζεται λοιπον να παρεις ενυδρειακο πρασινο σωληνα.

6. Μια επεκταση ρευματος για την αντλια (εχει κοντο καλωδιο) απο πρακτικερ, διπολικη, 2 εβρω.

Τραβας το βαρελι κοντα στο ενυδρειο ή εχεις μακρυ λαστιχο και το στελνεις απο μακρυα το νερο στο ενυδρειο με την αντλια.

Προσοχη στην στηριξη του λαστιχου, γιατι καμια φορα θα βρεις να γεμιζει το σαλονι νερο και οχι το ενυδρειο.

Αυτη ειναι μια μεθοδος σχετικα ευκολη, ξεκουραστη (δεν σηκωνεις κουβαδες) και γρηγορη.

Υπαρχουν και αλλες.

Σκεφτομαι και μια αλλη τωρα χωρις να βαζεις εξτρα λαστιχα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όταν οι επώνυμες εταιρείες παραγωγής προϊόντων λένε κάτι αυτό ισχύει. Και συγκεκριμένα με το αντιχλώριο όταν λένε ότι δρα άμεσα δρα άμεσα.

Συνεπώς μήπως είναι υπερβολή να μπαίνουμε σε διαφορετικές διαδικασίες προετοιμασίας του νερού? Εγώ προσωπικά κάνω τις αλλαγές νερού και προσθέτω αντιχλώριο την ώρα που γεμίζω (αργά με λάστιχο) το ενυδρείο και τουλάχιστον μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα δεν είχα ούτε στις μετρήσεις αλλά ούτε και στα ψάρια.

Οπως το δει ο καθενας.

Εμενα δεν μου φτανει το "μεχρι τωρα".

Απο τη στιγμη που εχω δεδομενα οτι οι αποτομες αλλαγες στις παραμετρους του νερου δημιουργουν αργα ή γρηγορα, αμεσα ή εμμεσα προβληματα, ή πιθανοτητα προβληματος στα ψαρια μου, δεν περιμενω να δω τι θα γινει αργοτερα, κανω οτι καλυτερο απο τωρα.

Το λινκ πιο πανω δεν μιλαει μονο για χλωριο στο νερο της βρυσης αλλα και για αερια που πρεπει να περασει καποια ωρα για να φυγουν και να

"ηρεμησει" το νερο, δεν φευγουν με το αντιχλωριο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όταν οι επώνυμες εταιρείες παραγωγής προϊόντων λένε κάτι αυτό ισχύει. Και συγκεκριμένα με το αντιχλώριο όταν λένε ότι δρα άμεσα δρα άμεσα.

Συνεπώς μήπως είναι υπερβολή να μπαίνουμε σε διαφορετικές διαδικασίες προετοιμασίας του νερού? Εγώ προσωπικά κάνω τις αλλαγές νερού και προσθέτω αντιχλώριο την ώρα που γεμίζω (αργά με λάστιχο) το ενυδρείο και τουλάχιστον μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα δεν είχα ούτε στις μετρήσεις αλλά ούτε και στα ψάρια.

Και με τη θερμοκρασια τικανεις??

Δεν ειναι μονο η χημεια νερου, αλλα και η θερμοκρασια.

Τωρα, οκ, αλλα το χειμωνα??

Επίσης δε λεω οτι δε δρα αμεσα το αντιχλωριο, εγω ομως θα σου θεσω αλλο ερωτημα... αν κανεις αλλαγη 100λτρ.... πιστευεις οτι προλαβαινει να αντιδρασει η ποσότητα που ριχνεις αντιχλωριου χωρις να κυκλοφορει το νερο??

Αλλα και 50λτρ να κανεις αλλαγη... παλυ πιστευω πως δε γινεται τοσο αμεσα....

Εξαρταται βεβαια πωες οριζει και ο καθενας το άμεσα... αμεσα για τον κατασκευαστη μπορει να ειναι μιση ωρα.

Για αλλον μια ωρα.

Ενω το μη αμεσα 1 μερα, οποτε.... εγω δε ρισκαρω. :(

Δε σου τι λεω, απλα σου δινω και εναν αλλο τροπο σκεψης

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η τυρφη παραγει αμμωνια καθε φορα που κανουμε αυτη την διαδικασια με το βαρελακι η μονο τις πρωτες φορες? επισης μεσα στο βαρελι εχουμε εσωτερικο φιλτρο που περιεχει τυρφη?

Link to comment
Share on other sites

... πιστευεις οτι προλαβαινει να αντιδρασει η ποσότητα που ριχνεις αντιχλωριου χωρις να κυκλοφορει το νερο?...

Το αντιχλωριο που γνωριζω δρουν σε δευτερολεπτα, και για να κανεις αντιχλωριωση στο ενυδρειο βαζεις αντιχλωριο (για ολα τα λιτρα του ενυδρειου) πρωτα στο ενυδρειο και μετα βαζεις το νερο με το λαστιχο πολυ πολυ αργα, σαν να περναει απο σωληνακι αεραντλιας ετσι ωστε να προλαβαινει ο θερμαντηρας να το θερμαινει το χειμωνα.

Αυτη η διαδικασια φαινεται πιο ευκολη αλλα μπορει να ειναι πιο χρονοβορα τελικα, και λιγο πιο σπαταλη λογω μεγαλυτερης καταναλωσης αντιχλωριου.

Αυτο που δεν μπορεις αποφυγεις ειπαμε ειναι τα αερια απο τους σωληνες του δυκτιου.

Αυτα φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η τυρφη παραγει αμμωνια καθε φορα που κανουμε αυτη την διαδικασια με το βαρελακι η μονο τις πρωτες φορες? επισης μεσα στο βαρελι εχουμε εσωτερικο φιλτρο που περιεχει τυρφη?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28030

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...t=0#entry204160

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=230201

Link to comment
Share on other sites

τεσπα παιδια ευχαριστω για τις αποπψεις...βλεπω βεβαια οτι διηστανται αλλα 8α δω τι 8α κανω...υποθετω οτι 8α ερ8ει και η στιγμη που 8α παρω βαρελακι...τωρα ομως φευγω για διακοπες

ευχαριστω και παλι :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...