Jump to content

ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ?


Recommended Posts

Γειά σε όλους!!! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση...μήπως γνωρίζει κάποιος τι ψαράκια ταιράζουν με καρδινάλιους, ροδόστομους και αρλεκίνους? Και κάτι ακόμη, αν βάλω ένα δίσκο 8εκ. υπάρχει περίπτωση να μου τα φάει?

Link to comment
Share on other sites

τι ενυδρείο έχεις?Πόσα λίτρα?

Μία ματιά εδω http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

θα σε βοηθήσει να δεις τις παραμέτρους των ψαριών

Link to comment
Share on other sites

Είναι 40lt και ειναι κοινωνικό απλά θέλω να βάλω ψαράκια με πιο έντονα χρώματα αλλά να μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα στα άλλα...

Όσο για το link που μου έδωσες το έχω δει αλλά δε με έχει βοηθήσει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι 40lt και ειναι κοινωνικό απλά θέλω να βάλω ψαράκια με πιο έντονα χρώματα αλλά να μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα στα άλλα...

Όσο για το link που μου έδωσες το έχω δει αλλά δε με έχει βοηθήσει καθόλου...

Τον δίσκο ξέχασε τον.Επίσης εγω στη θέση σου θα διάλεγα μόνο ένα είδος από αυτά που είπες κ θα έβαζα ένα κοπαδάκι. Η αδυναμία μου είναι οι αρλεκίνοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε 40 λιτρα ογκο ενυδρειου δεν μπορεις να βαλεις πανω απο ενα ψαρι (για νεους προτεινεται ο μονομαχος) ή μια μικρη ομαδα 4-5 ατομων απο CPD και θελει και πολυ προσοχη αφου τα λιτρα ειναι λιγα και το νερο μπορει να αλλαξει αποτομα και να μη το καταλαβεις αν δεν εχεις εμπειρια ή αλλιως αν δεν κανεις συνεχεις μετρησεις.

Ολα τα μικρα κοπαδοψαρα που ανεφερες θελουν το καθενα μονο του 80-100 εκ μηκος μινιμουμ ενυδρειο, επισης δεν πανε και τα τρια μαζι αφου κολυμπανε στο ιδιο υψος νερου και θα σπαει το ενα κοπαδι το αλλο με αποτελεσμα να μην βλεπεις την ωραια κοπαδικη κινηση τους.

Ο δισκος ειναι και αυτο κοπαδοψαρο (μεγαλο ομως) ζει σε ομαδες 6-8 ατομων μινιμουμ και θελει 40-50 λιτρα το ατομο και πολυ μεγαλη εμπειρια για να το διατηρησεις.

Ολα τα παραπανω ψαρια θελουν και επεξεργασια του νερου της βρυσης με ειδικο εξοπλισμο.

υγ Δυσκολα θα πειραξει αλλα ψαρια δισκος (υπαρχουν και οι εξαιρεσεις βεβαια).

υγ ποσα λιτρα καθαρα νερο ειναι? (μετρα υψος νερου μονο, μηκος και πλατος, χωρις το υψος του χαλικιου, και χωρις το παχος των τζαμιων και αφαιρεσε και τον ογκο των τυχων διακοσμητικων πετρων και εσ φιλτρων))

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

40lt καθαρός όγκος νερού είναι.Γενικά όμως αυτά τα ψαράκια με τι άλλο ταιριάζουν?

Link to comment
Share on other sites

40lt καθαρός όγκος νερού είναι.Γενικά όμως αυτά τα ψαράκια με τι άλλο ταιριάζουν?

Ξεκινας το ψαξιμο με ψαρια που ζουν στον ιδιο βιοτοπο με αυτα, δλδ εχουν και τις ιδιες απαιτησεις σε οξυτητα, σκληροτητα και θερμοκρασια νερου.

Βγαζεις αυτα που θα μπορουσαν να τα εχουν ως τροφη και αυτα που δεν χωρανε στο ιδιο ενυδρειο.

Αν διαλεξεις να κολυμπουν σε διαφορετικο επιπεδο στο νερο ακομα καλυτερα, για να μην υπαρχει συνωστισμος πχ στο μεσο του ενυδρειου και ειναι αδειος ο βυθος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σε 40 λιτρα ογκο ενυδρειου δεν μπορεις να βαλεις πανω απο ενα ψαρι (για νεους προτεινεται ο μονομαχος) ή μια μικρη ομαδα 4-5 ατομων απο CPD και θελει και πολυ προσοχη αφου τα λιτρα ειναι λιγα και το νερο μπορει να αλλαξει αποτομα και να μη το καταλαβεις αν δεν εχεις εμπειρια ή αλλιως αν δεν κανεις συνεχεις μετρησεις.

Ολα τα μικρα κοπαδοψαρα που ανεφερες θελουν το καθενα μονο του 80-100 εκ μηκος μινιμουμ ενυδρειο, επισης δεν πανε και τα τρια μαζι αφου κολυμπανε στο ιδιο υψος νερου και θα σπαει το ενα κοπαδι το αλλο με αποτελεσμα να μην βλεπεις την ωραια κοπαδικη κινηση τους.

Ο δισκος ειναι και αυτο κοπαδοψαρο (μεγαλο ομως) ζει σε ομαδες 6-8 ατομων μινιμουμ και θελει 40-50 λιτρα το ατομο και πολυ μεγαλη εμπειρια για να το διατηρησεις.

Ολα τα παραπανω ψαρια θελουν και επεξεργασια του νερου της βρυσης με ειδικο εξοπλισμο.

υγ Δυσκολα θα πειραξει αλλα ψαρια δισκος (υπαρχουν και οι εξαιρεσεις βεβαια).

υγ ποσα λιτρα καθαρα νερο ειναι? (μετρα υψος νερου μονο, μηκος και πλατος, χωρις το υψος του χαλικιου, και χωρις το παχος των τζαμιων και αφαιρεσε και τον ογκο των τυχων διακοσμητικων πετρων και εσ φιλτρων))

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...