Jump to content

μονομαχος


Recommended Posts

Γεια!Αρχικα ξεκαθαριζω οτι ειμαι ασχετη απο υπολογιστες, chat, forums κτλ οποτε θα δειτε διαφορα ξεκαρφωτα απο μενα... Πρωτη φορα συμμετεχω σε forum... Αυτο γιατι εψαχνα στο ιντερνετ διαφορα για τα ψαρια και τα ενυδρεια και βρηκα εσας που απ οτι καταλαβα ξερετε πολλα. Λοιπον, εχω ενα μονομαχο και εχω μερικες αποριες. 1) Ειναι Οκ σε γυαλα? Τον εχω σε μια τεραστια και δειχνει να περναει καλα. 2) Τα πετραδακια ειναι απο τα Jumbo και δεν ειναι ειδικα για ψαρια. Λετε να παθει κατι? Μαζεψα πετρες και κοχυλια απο τη θαλασσα. Να τα βαλω??? 3) Στο pet shop μου ειπε να το βαζω μονο 3-4 απο αυτα τα μικρα αποξηραμενα σκουληκακια αλλα μου φαινεται πολυ λιγο. Ποσο τρωνε κανονικα?

Γενικα εχω πλλη διαθεση και χρονο να ασχοληθω και να το κανω να περναει καλα αλλα δεν ξερω πως. Μπορει κανεις να βοηθησει???

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!Τι εννοεις γυαλα στρογγυλη?Τα πετραδακια τα βγαζεις αμεσως (και της θαλλασης και jumbo) γιατι ανεβαζουν πολυ την σκληροτητα (ρΗ) .Μια χαρα ειναι ποτε μην δινεις στα ψαρια παραπανω τροφη απο οσο πρεπει γιατι θα τρονε και θα τρονε μεχρι να σκασουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια!Αρχικα ξεκαθαριζω οτι ειμαι ασχετη απο υπολογιστες, chat, forums κτλ οποτε θα δειτε διαφορα ξεκαρφωτα απο μενα... Πρωτη φορα συμμετεχω σε forum... Αυτο γιατι εψαχνα στο ιντερνετ διαφορα για τα ψαρια και τα ενυδρεια και βρηκα εσας που απ οτι καταλαβα ξερετε πολλα. Λοιπον, εχω ενα μονομαχο και εχω μερικες αποριες. 1) Ειναι Οκ σε γυαλα? Τον εχω σε μια τεραστια και δειχνει να περναει καλα. 2) Τα πετραδακια ειναι απο τα Jumbo και δεν ειναι ειδικα για ψαρια. Λετε να παθει κατι? Μαζεψα πετρες και κοχυλια απο τη θαλασσα. Να τα βαλω??? 3) Στο pet shop μου ειπε να το βαζω μονο 3-4 απο αυτα τα μικρα αποξηραμενα σκουληκακια αλλα μου φαινεται πολυ λιγο. Ποσο τρωνε κανονικα?

Γενικα εχω πλλη διαθεση και χρονο να ασχοληθω και να το κανω να περναει καλα αλλα δεν ξερω πως. Μπορει κανεις να βοηθησει???

Γεια σου και καλως ηλθες στο φορου μας...

να σου πω μερικα πραγματα για το ψαρι σου...

τα Beta(μονομαχοι) ειναι ψαρια που στρεσαροντε ευκολα.. (με μια αποτομη κινηση, με το πολυ δυνατο φωτισμο, ακομα και αν δουν το ειδωλο τους απο την ανακλαση του τζαμιου του ενυδρειου)

γιαυτο πρεπει να προσεξουμε...

1. τον βαζουμε μονο σε ενυδρειο (25 - 60λιτρα)

2. διακοσμουμε καταληλα το ενυδρειο για να νιωθει ανετα το ψαρι.

τροποι:

α. βαζουμε καποιο ουδετερο φοντο στο ενυδρειο (οχι μαυρο) να μη γιαλιζει και καθρεπτιζει το ψαρι..

β. φυτευουμε καλα το ενυδρειο μας με ζωντανα φυτα οπως ανουμπιες, javva moss, κερατοφυλλο, φτερες, ακομα και φυτα επιφανιας οπως πχ πιστια.

γ. προτημουμε σκουρο βυθο για να μην ανακλα το φως οπως καποιο καφε χαλικακι ή αμμο.

3. δεν βαζουμε ποτε σε τετοιου τυπου ενυδρεια κοχιλια κτλ.. ο λογος.. το ψαρι αυτο ζεις σε ph γυρω στο 7 βαζοντας κοχιλια ανεβαζεις το Ph και την σκληροτητα του ενυδρειου..

τελος μπορεις να διαβασεις εδω χρησημα αρθρα απο παιδια που ξεκινανε να στηνουν τα μονομαχοενυδρεια τους..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29212

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28878

οτι και αν κανεις ευχομαι καλη συνεχεια :D:P

ps ελπιζω να μη σε μπερδεψα.. οτι αποριες εχεις εμεις εδω ειμαστε. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...