Jump to content

συνδυασμοι


panos26

Recommended Posts

πρεπει να ριχνω φαγητο δηλαδη αφου δεν υπαρχουν ψαρια για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου???οταν το γεμισω τι βελτιωτικα πρεπει να ριξω μεσα?

Ναι για ενα μηνα θα ριχνεις 1-2 φυλλαρακια την ημερα και στο τελος λιγο περισσοτερο.

ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ.

Βελτιωτικα? τι βελτιωτικα?

Μονο αντιχλωριο στην αρχη, και σε καθε αλλαγη νερου.

Επιλεγεις ψαρια που ζουν σε νερο με παραμετρους ιδιες με της βρυσης σου και τελος.

Μετα οσο ασχολεισαι και μελατας, μαθαινεις τι μπορεις να κανεις με το νερο και αν θελεις αγοραζεις τον εξοπλισμο ή τα υλικα που χρειαζεται για να το κανεις και φτιαχνεις και αλλο ενυδρειο με πιο "δυσκολα" ψαρια.

Μεχρι τοτε μαθαινεις πως να χειριζεσαι ενα ενυδρειο (αλλαγες, συντηρηση κλπ).

Βελτιωτικα θα μπορεις να θεωρησεις τα ζωντανα φυτα που θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οσο ετοιμαζω το ενυδρειο καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγεσ νερου?καπιοσ απο ενα πετ σοπ μου εδωσε μια αμπουλα με βακτηρια και μου ειπε να το βαλω στο φιλτρο 1 ημερα πριν βαλω τα ψαρια.....τι να κανω? :D

Link to comment
Share on other sites

οσο ετοιμαζω το ενυδρειο καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγεσ νερου?καπιοσ απο ενα πετ σοπ μου εδωσε μια αμπουλα με βακτηρια και μου ειπε να το βαλω στο φιλτρο 1 ημερα πριν βαλω τα ψαρια.....τι να κανω? :D

Δεν κανεις αλλαγες οταν στρωνεις ενυδρειο χωρις ψαρια.

Η αμπουλα δεν χρειαζεται αν κανεις αργο φυσιολογικο στρωσιμο με τροφη.

Link to comment
Share on other sites

οποτε γεμιζω το ενυδρειο αφοθ εχω βαλει υποσρωμα χαλικι διακοσμητικα(βραχους,φυτακλπ)προσθετω αντιχλωριο,ενοργοποιω φιλτρο,θερμοστατη,θερμομετρο κτλ....ριχνω καθε μερα λιγη τροφη,αρχιζει ο κυκλος του αζωτου και περιμενω περιπου ενα μηνα ριχνοντας παραλληλα καθε μερα τροφη..ακομη καθε 3-4 μερες κανω μετρησεις στο νερο για να αλεξω την αμμωνια τα νιτρωδη και τα νιτρικα!οταν μηδενιστουν ολα εκτος απ τα νιτρικα κανω μια καλη αλλαγη νερου και τοτε μπορω αν αρχιζω να ωαζω τα πρωτα ψαρια!σωστα?

Link to comment
Share on other sites

σωστα!!

να βαλεις το βιολογικο υλικο στο φιλτρο οπως σου ειπα και οχι σφουγγαρι.

εγω θα ελεγα να μην εβαζες υποστρωμα-λιπασμα και χαλικι. πιστευω ειναι καλυτερα να βαλεις μονο αμμο, ασβεστολιθικη ή οχι, αναλογα με τα ψαρια που θα βαλεις και αν θελεις να βοηθησεις τα φυτα σου στην αρχη βαζεις ταμπλετες για λιπασμα. η αμμος εχει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα για μενα και αρεσει περισσοτερο σε φυτα και ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

εγω να πω παλι οτι για τα λιτρα και την εμπιρια του προτηνω να παρει μονομαχο....

ο μονομαχος ειναι πραγματι η καλυτερη και ευκολοτερη λυση για αρχαριο, αλλα τον περιοριζει να βαλει αλλα ψαρια στο μελλον. εκτος αν ειναι τυχερος στο χαρακτηρα του μονομαχου!! επισης ενας νεος χομπιστας θελει να βλεπει οσο το δυνατον περισσοτερα ψαρακια σε αριθμο και ειδη και κινηση. βεβαια τα λιτρα του φιλου μας τον περιοριζουν, αλλα πιστευω οτι με ζωοτοκα αρσενικα δεν θα εχει προβλημα.

panos26: η επιλογη ειναι δικη σου φιλε μου και οτι σου ειπαμε εδω ειναι απλα προτασεις. εσυ καλο θα ειναι να διαβασεις στο φορουμ αλλα ποστς και αρθρα, ωστε να κατανοησεις γιατι σου προταθηκαν τα παραπανω και να εχεις δικη σου γνωση, εμπειρια, γνωμη και γουστο. σκοπος ειναι να γνωριζεις την ουσια γιατι εσυ θα βλεπεις απο κοντα και θα ζεις το ενυδρειο σου και αρα, θα εχεις καλυτερη εικονα. ετσι θα ξερεις να αποφυγεις δυσαρεστες καταστασεις πριν αυτες ερθουν. αν ερθουν (μακρια απο ολους μας), αν δεν γνωριζεις και ζητησεις βοηθεια, οσα και να γνωριζει ο αλλος δεν ζει το ενυδρειο σου και παντα υπαρχει η πιθανοτητα της λαθος συμβουλης. ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω και ευχαριστω πολυ για ολα!απο αυριο ξεκιναω με το ενυδρειο!να ρωτησω και κατι τελευταιοto sera nitrives ποτε πρεπει να το βαζω?γινετε να επησπευσω καπωσ την διαδικασια του κυκλου του αζωτου και γενικα του στρωσιματοσ του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι κανονικα πρεπει να αφησω το ενυδρειο να στρωσει φυσικα και μονο του οσο και αν χρειαζετε..

Link to comment
Share on other sites

α να πω επησης για το φιλτρο μου οτι ειναι ενα κουτακι στη γωνια του ενυδρειου με ενα διαχωριστικο στη μεση:απ τη μια μερια ειναι ο θερμοστατης και το φιλτρο και απ την αλλη τα σφουγγαρακια.....τι πρεπει να κανω πιο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

α να πω επησης για το φιλτρο μου οτι ειναι ενα κουτακι στη γωνια του ενυδρειου με ενα διαχωριστικο στη μεση:απ τη μια μερια ειναι ο θερμοστατης και το φιλτρο (πιστευω εννοεις την αντλια, δηλ το μηχανισμο με τη φτερωτη) και απ την αλλη τα σφουγγαρακια.....τι πρεπει να κανω πιο σωστα?

αν ισχει οτι βλεπεις με κοκκινο, θα πεταξεις το σφουγγαρακι και θα βαλεις τις "ασπιρινες" που λεω πιο πριν. μονο να κοιταξεις μη "μασισει" καμια η φτερωτη και εχει προβλημα. βαλε τις "ασπιρινες" σε δυο δυχτακια (θα βρεις στο πετ σοπ) που θα σε βοηθησουν και στο πλυσιμο που θα κανεις στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως καταλαθος το ξεκινησα εδω!παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και ιδιατερα τον θαναση(fishaki) για τα χρησιμα posts και τα π.μ

Έγινε επεξεργασία - panos26
Link to comment
Share on other sites

....γινετε να επησπευσω καπωσ την διαδικασια του κυκλου του αζωτου και γενικα του στρωσιματοσ του ενυδρειου?

Ναι.

Με το "φυσιολογικο" τροπο (τροφη), θα ανεβασεις θερμοκρασια στους 29-30.

Ομως δεν πρεπει να εχει φυτα μεσα αφου τα περισσοτερα αρχιζουν πανω απο 27-28 βαθμους να χαλανε.

(και φυσικα ουτε ψαρια)

Με βακτηρια εμποριου (αμπουλες κλπ)

(συν τροφη για να τρεφονται τα βακτηρια)

Με μπολι (μπιχλα) και λιγα υλικα απο στρωμενο φιλτρο που λειτουργει σε ΥΓΕΙΕΣ ενυδρειο χωρις ιστορικο ασθενειων.

(βαζουμε αμεσως το πρωτο ψαρι)

ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ (με αξιοπιστα, κατα προτιμηση υγρα, τεστ)

και παρακολουθουμε τις τιμες αν ακουλουθουν τον κυκλο του αζωτου.

Ενα παραδειγμα πορειας τιμων ειναι εδω στον πινακα http://www.bestfish.com/newtank3.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

την μπιχλα που να τη βρω?

Κατ'ευθειαν στη γρηγορη και ευκολη λυση ετσι? :D

Το γραφω, απο φιλτρο ΥΓΕΙΟΥΣ ενυδρειου.

Εχεις δικο σου?

Οχι? Βρες απο αλλον.

Μπορει να υπαρχει καποιος συνχομπιστας κοντα στο σπιτι σου και να τυχαινει να κανει συντηρηση στο φιλτρο του αυτον τον καιρο.

Βαλε αγγελια στο φορουμ.

Αν εχεις εμπιστοσυνη οτι δεν εχει περασει τωρα ουτε στο παρελθον καποια σοβαρη ασθενεια. μπολιασε το.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εκτος απ αυτο,τι γινετε αν ριξω βσκτηρια εγω?πωσ θα γινει η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

αν δν βρω μπολι τι αλλοι τροποι υπαρχουν για να το στρωσω συντομοτερα?εννοω αν δεν χρησιμοποιησω αυτον τον τροπο μπορω να ριξω εγω βακτηρια και να γινει καπως αλλιως??χωρις μπολι ξαναλεω!

Έγινε επεξεργασία - panos26
Link to comment
Share on other sites

χωρις μπολι μπορεις με βακτηρια απο εταιριες (αργει πολυ περισσοτερο να στρωσει) ή μονο με τροφη (αργει ακομη περισσοτερο αλλα ορισμενοι πιστευουν οτι στρωνει καλυτερα απο τη μεθοδο των βακτηριων των εταιριων). φυσικα ο γρηγοροτερος οπου βαζεις αμεσως ψαρακι ειναι το μπολι, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ποσο αργει να στρωσει?και τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...