Jump to content

Ροή φίλτρου και οξυγόνωση


Recommended Posts

Kαλησπέρα.

Έχω απορία σχετικά με το προς τα που πρέπει να "φυσάει" το φίλτρο και πόσο οξυγόνο "ρίχνουμε" στο ενυδρείο μας. Έχω φίλτρο eheim aquaball που κάνει οξυγόνωση. Παρατηρώ στην επιφάνεια του νερού ότι έχω συνέχεια πάρα πολλές φυσαλίδες λες κι έχω ρίξει σαπούνι. Είναι φυσικό αυτό ή το παρακάνω με το οξυγόνο; Η ροή του φίλτρου είναι καλύτερα να είναι κυκλική ή προς το κέντρο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να δωθει απαντηση στην περιγραφη που κανεις.

Φωτο απο το ενυδρειο και σχεδιο μαζι παζει?

Το σιγουρο ειναι πως δνε πρεπει να εχει αληθινη σαπουναδα το ενυδρειο :D και να εχει ροη παντου μεσα, χωρις νεκρα σημεια.

Οξυγονο και διοξειδιο στο νερο πρεπει να υπαρχει σε ισορροπια για τυχων φυτα (το διοξειδιο) και ζωντανα (το οξυγονο).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το οξυγόνο. Φυσιολογικά οι φυσαλίδες αυτές σπάνε όπως στο νερό της βρύσης.

Η συγκέντρωση πολλών φυσαλίδων "σαν σαπούνι" στην επιφάνεια

είναι ένδειξη ύπαρξης κάποιου είδους υμένιου (φιλμ) λιπαρότητας ή άλλης ουσίας.

Εχεις επιφανειακό φιλμ στο νερό του ενυδρείου;

Αν μπορείς γραψε αποτελέσματα απο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Έχω απορία σχετικά με το προς τα που πρέπει να "φυσάει" το φίλτρο και πόσο οξυγόνο "ρίχνουμε" στο ενυδρείο μας. Έχω φίλτρο eheim aquaball που κάνει οξυγόνωση. Παρατηρώ στην επιφάνεια του νερού ότι έχω συνέχεια πάρα πολλές φυσαλίδες λες κι έχω ρίξει σαπούνι. Είναι φυσικό αυτό ή το παρακάνω με το οξυγόνο; Η ροή του φίλτρου είναι καλύτερα να είναι κυκλική ή προς το κέντρο;

Ευχαριστώ

Φιλε μου.... ειναι κάπως έτσι???

12052009438.jpg

12052009439.jpg

12052009440.jpg

12052009441.jpg

Αυτο ειναι το πρώτο δικό μου στην περίοδο στρωσηματος..... πως έγινε.... ακόμα δεν έχω καταλαβει!! :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Έχω απορία σχετικά με το προς τα που πρέπει να "φυσάει" το φίλτρο και πόσο οξυγόνο "ρίχνουμε" στο ενυδρείο μας. Έχω φίλτρο eheim aquaball που κάνει οξυγόνωση. Παρατηρώ στην επιφάνεια του νερού ότι έχω συνέχεια πάρα πολλές φυσαλίδες λες κι έχω ρίξει σαπούνι. Είναι φυσικό αυτό ή το παρακάνω με το οξυγόνο; Η ροή του φίλτρου είναι καλύτερα να είναι κυκλική ή προς το κέντρο;

Ευχαριστώ

το ονομα σου τυχαιο ειναι η εχει σχεση μαυτες τις φυσαλιδες;;

:D

πλακα κανω ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη μου μείνει ρετσινιά :D

Δε μπορώ να παραθέσω φωτογραφίες για κάποιο τεχνικό λόγο. Τις επισυνάπτω κανονικά και μετά δε φαίνονται στη δημοσίευση. Καμία σχέση με τις φωτογραφίες που φαίνονται παραπάνω.

Έχω πάρα πολύ μικρές φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού και κάποιες μεγαλύτερες κατά ομάδες. Μείωσα την οξυγόνωση και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Τη ροή την έχω παράλληλα με την πίσω οθόνη του ενυδρείου και ελαφρώς προς το κέντρο με κλίση προς τα κάτω.

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

:D ...το αντιχλωριο το μετρουσες οταν το εβαζες????
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω τις μετρήσεις. Οι μετρήσεις είναι όλες 0. Και το αντιχλώριο το μετρούσα κανονικά με σύριγγα.

:D

Link to comment
Share on other sites

To οτι μενουν οι φυσαλιδες μαλλον οφειλεται στο οτι εχεις καποιο ειδος πρωτεινικου φιλμ στην επιφανεια, ακομα κι αν δε φαινεται με γυμνο ματι. Να υποθεσω οτι το ενυδρειο σου δεν εχει ισορροπησει ακομα και ειναι σχετικα νεο;

Στρεψε τον κυκλοφορητη ή το spray bar του φιλτρου να σπρωχνει το νερο προς την επιφανεια και να δημιουργει ελαφρο ρευμα και κυματισμο και οι φυσαλιδες θα παψουν να συσωρευονται.

Η καλη κυκλοφορια και κινηση του νερου ,ειναι ευεργετικη στα φυτεμενα (και οχι μονο) αλλα σ αυτο συμπεριλαμβανεται και η επιφανεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη μου μείνει ρετσινιά :P

Δε μπορώ να παραθέσω φωτογραφίες για κάποιο τεχνικό λόγο. Τις επισυνάπτω κανονικά και μετά δε φαίνονται στη δημοσίευση. Καμία σχέση με τις φωτογραφίες που φαίνονται παραπάνω.

Έχω πάρα πολύ μικρές φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού και κάποιες μεγαλύτερες κατά ομάδες. Μείωσα την οξυγόνωση και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Τη ροή την έχω παράλληλα με την πίσω οθόνη του ενυδρείου και ελαφρώς προς το κέντρο με κλίση προς τα κάτω.

Μήπως οι φοτο ειναι πολύ μεγάλες?Αμα τις κάνεις 800x600 πιστεύω θα εισαι ενταξει. :D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι φοτο ειναι πολύ μεγάλες?Αμα τις κάνεις 800x600 πιστεύω θα εισαι ενταξει. :D

Μήπως κανεις μονο upload και όχι προσθηκη?? :P

Link to comment
Share on other sites

Κάνω και προσθήκη...

Οι φυσαλίδες εάν δεν είναι πρόβλημα από μόνες τους, δε με ενοχλούν. Μιλώντας για πρωτεΐνες... χρησιμοποιούσα κατά το στρώσιμο μία τροφή της aqua munster dr... κάτι, η οποία είναι περίπου 50% πρωτεΐνη. Μήπως γι' αυτό. Αν και έκανα τη μεγάλη αλλαγή νερού ίσως να μην έφυγε. Ναι το ενυδρείο είναι σχεδόν 2 μηνών.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτογραφίες μπες στο: www.photobucket.com/

1. Κάνε εγγραφή με ένα user name και Password, θα κάνεις σύνδεση και θα μπεις στο δικό σου άλμπουμ (My albums)

2. Όταν μπεις στο My albums έχει ένα τετράγωνο κάτω από εκεί που γράφει Upload Images & Video. Κάτω ακριβώς από το τετράγωνο έχει μια μπάρα σε σχήμα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο, θα πατήσεις δίπλα το βελάκι και θα βάλεις την ένδειξη 800χ600 ( θα έχεις μόνιμα αυτή).

3. Μετά κάνεις κλικ στο Choose Files θα επιλέξεις την φωτογραφία που θέλεις θα την κάνεις διπλό κλικ και αυτομάτως θα γίνει Upload στο άλμπουμ σου. <<Αυτές τις φωτογραφίες δεν θα τις διαγράψεις ποτέ από κει γιατί θα χαθούν και απ' το φόρουμ>>

4. Πας στην φωτογραφία σου (σ' αυτή που θες να περάσεις στο φόρουμ) με το ποντίκι κάτω από την φωτογραφία πας στο Direct Link κάνεις αντιγραφή το Link και το περνάς στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτογραφίες μπες στο: www.photobucket.com/

1. Κάνε εγγραφή με ένα user name και Password, θα κάνεις σύνδεση και θα μπεις στο δικό σου άλμπουμ (My albums)

2. Όταν μπεις στο My albums έχει ένα τετράγωνο κάτω από εκεί που γράφει Upload Images & Video. Κάτω ακριβώς από το τετράγωνο έχει μια μπάρα σε σχήμα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο, θα πατήσεις δίπλα το βελάκι και θα βάλεις την ένδειξη 800χ600 ( θα έχεις μόνιμα αυτή).

3. Μετά κάνεις κλικ στο Choose Files θα επιλέξεις την φωτογραφία που θέλεις θα την κάνεις διπλό κλικ και αυτομάτως θα γίνει Upload στο άλμπουμ σου. <<Αυτές τις φωτογραφίες δεν θα τις διαγράψεις ποτέ από κει γιατί θα χαθούν και απ' το φόρουμ>>

4. Πας στην φωτογραφία σου (σ' αυτή που θες να περάσεις στο φόρουμ) με το ποντίκι κάτω από την φωτογραφία πας στο IMG Code κάνεις αντιγραφή το Link και το περνάς στο φόρουμ απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

To οτι μενουν οι φυσαλιδες μαλλον οφειλεται στο οτι εχεις καποιο ειδος πρωτεινικου φιλμ στην επιφανεια, ακομα κι αν δε φαινεται με γυμνο ματι. Να υποθεσω οτι το ενυδρειο σου δεν εχει ισορροπησει ακομα και ειναι σχετικα νεο;

Στρεψε τον κυκλοφορητη ή το spray bar του φιλτρου να σπρωχνει το νερο προς την επιφανεια και να δημιουργει ελαφρο ρευμα και κυματισμο και οι φυσαλιδες θα παψουν να συσωρευονται.

Στην επιφάνεια όντως υπάρχει μια κρούστα, σε περίπτωση που είναι λόγω πρωτεϊνών πρέπει να την αφαιρέσω; Και αν ναι, με ποιόν τρόπο; Το να στρέψω τον κυκλοφορητή στην επιφάνεια αρκεί;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι , συνηθως ειναι αρκετος ενας ελαφρυς κυματισμος για να εξαφανιστει η κρουστα απο την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτογραφίες μπες στο: www.photobucket.com/

1. Κάνε εγγραφή με ένα user name και Password, θα κάνεις σύνδεση και θα μπεις στο δικό σου άλμπουμ (My albums)

2. Όταν μπεις στο My albums έχει ένα τετράγωνο κάτω από εκεί που γράφει Upload Images & Video. Κάτω ακριβώς από το τετράγωνο έχει μια μπάρα σε σχήμα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο, θα πατήσεις δίπλα το βελάκι και θα βάλεις την ένδειξη 800χ600 ( θα έχεις μόνιμα αυτή).

3. Μετά κάνεις κλικ στο Choose Files θα επιλέξεις την φωτογραφία που θέλεις θα την κάνεις διπλό κλικ και αυτομάτως θα γίνει Upload στο άλμπουμ σου. <<Αυτές τις φωτογραφίες δεν θα τις διαγράψεις ποτέ από κει γιατί θα χαθούν και απ' το φόρουμ>>

4. Πας στην φωτογραφία σου (σ' αυτή που θες να περάσεις στο φόρουμ) με το ποντίκι κάτω από την φωτογραφία πας στο IMG Code κάνεις αντιγραφή το Link και το περνάς στο φόρουμ απευθείας.

Βάλε καμιά φωτογραφία του ενυδρείου σου.

Σου έχω γράψει πως

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...