Jump to content

Βουλώνει συχνά το εξωτερικό μου φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα γράφω για πρώτη φορά, έχω 60 λίτρα φυτεμένο ενυδρείο με guppy και τρέχει σχεδόν δυο μήνες, οι τιμές του νερού είναι τέλειες το πρόβλημα είναι ότι το εξωτερικό μου φίλτρο που είναι 410 l/h μπουκώνει πολύ γρήγορα από μια γλοιώδης πρασινωπή μούργα και ποιο πολύ τα λάστιχα εισαγωγής και εξαγωγής του φίλτρου και μειώνεται η απόδοση του κάθε πέντε μέρες περίπου στο 80% έχω βαρεθεί να το καθαρίζω, φυσικά χωρίς να καταστρέφω την βιολογία του. μέσα έχω τρία μπλε σφουγγάρια και ένα κιλό sera siporax. Η φωτοπερίοδος είναι καθημερινά 10 ώρες από 08:00 - 18:00

Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι για το τι φταίει να μου πει... :D Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι οι μετρησεις σου ειναι τελειες.............

Μπορεις να τις αναφερεις;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αποσυμφορήσεις λιγο το φιλτρο βγαζωντας ενα απο τα σφουγγαρια.

Κοιτα τη φτερωτη και μεσα στην υποδοχη της φτερωτης (πρσεκτικα γιατι σπαει ευκολα η φτερωτη) αν εχει σκουπιδακια, μπιχλα κλπ καθαρισε τα.

Καθαριστε και τους σωληνες και αστο να τρεξει παλι πιο ελαφρυ να δουμε. :P

ΥΓ Δεν φαινεται στη φωτο αλλα μηπως εχεις βαλει καποιο προφιλτρο πχ σφουγγαρι στο μπαστουνι εισαγωγης του φιλτρου?

Γιατι το ιδιο εχα παθει εγω με τη γλυτσα στους σωληνες καθε εβδομαδα οταν ειχα βαλει προφιλτρο.

ΥΓ2 Οι τιμες δεν ειναι τελειες για ολα τα ψαρακια νομιζω (εχεις και αλλα εκτος απο guppies) :D

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Αεκάρα, πολύ όμορφο και καθαρό το ενυδρείο σου! :wootwoot:

Στο θέμα του φίλτρου μπορώ να σου προτείνω μιά λύση που εφαρμόζω και γώ και θα σε απαλλάξει από το να ανοίγεις κάθε λίγο και λιγάκι το φίλτρο σου για καθάρισμα. :wootwoot:

Έχω προσαρμόσει το "αφρολέξ" και ένα μέρος της σωλήνωσης από αυτό το φίλτρο της Sera, στην υπάρχουσα εισαγωγή της EHEIM. Με αυτό το τρόπο καθαρίζω μόνο το "προφίλτρο -αφρολέξ" της Sera και δε χρειάζεται να αλλάζω ούτε καν υαλοβάμβακα στο εξωτερικό μου φίλτρο (ΕΗΕΙΜ 2026). Ούτε οι σωλήνες μου στομώνουν και όλα καλά. 'Οταν χρειάζεται πλύσιμο το προφίλτρο αυτό συμπιέζεται σαν να το στραγγίζει κάποιος και έτσι με "ειδοποιεί" να το καθαρίσω! :wootwoot:

Με λίγα λόγια, έχω σωθεί φίλε! :D

ΥΓ. Μόλις είδα ότι ο Delta66 έγραψε σχετικά με το προφίλτρο ότι είχε πρόβλημα. Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα όπως στο περιέγραψα. :P

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αποσυμφορήσεις λιγο το φιλτρο βγαζωντας ενα απο τα σφουγγαρια.

Κοιτα τη φτερωτη και μεσα στην υποδοχη της φτερωτης (πρσεκτικα γιατι σπαει ευκολα η φτερωτη) αν εχει σκουπιδακια, μπιχλα κλπ καθαρισε τα.

Καθαριστε και τους σωληνες και αστο να τρεξει παλι πιο ελαφρυ να δουμε. :P

ΥΓ Δεν φαινεται στη φωτο αλλα μηπως εχεις βαλει καποιο προφιλτρο πχ σφουγγαρι στο μπαστουνι εισαγωγης του φιλτρου?

Γιατι το ιδιο εχα παθει εγω με τη γλυτσα στους σωληνες καθε εβδομαδα οταν ειχα βαλει προφιλτρο.

ΥΓ2 Οι τιμες δεν ειναι τελειες για ολα τα ψαρακια νομιζω (εχεις και αλλα εκτος απο guppies) :D

Όντως τα μπλε σφουγγάρια και τα κεραμικά που έχω μέσα στο καλάθι του φίλτρου τα έχω στριμωγμένα πολύ (συμπιεσμένα) λες να φταίει αυτό και μου μπουκώνει με μπίχλα?

Προφίλτρο σφουγγάρι στο μπαστούνι δεν έβαλα. Και από ψάρια τώρα έχω 7 γκαπυ και τρία γατόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που εκανε ο aquarius μου βγηκε σε κακο (αν και το εκανα με διαφορετικο υλικο, ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι στη σιτα του μπαστουνιου).

Δεν χανεις να δοκιμασεις και αυτο, αλλα καλο ειναι να μην ειναι στουμπωμενο το φιλτρο ετσι κι αλλιως και καθαρη η φτερωτη και ο χωρος της, οπως και τα βανακια κλπ :P

Τα βιολογικα υλικα να μην πειραζεις συχνα, τα μηχανικα ας ειναι πιο καθαρα για να προφυλασουν τα βιολογικα :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που εκανε ο aquarius μου βγηκε σε κακο (αν και το εκανα με διαφορετικο υλικο, ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι στη σιτα του μπαστουνιου).

Δεν χανεις να δοκιμασεις και αυτο, αλλα καλο ειναι να μην ειναι στουμπωμενο το φιλτρο ετσι κι αλλιως και καθαρη η φτερωτη και ο χωρος της, οπως και τα βανακια κλπ :P

Τα βιολογικα υλικα να μην πειραζεις συχνα, τα μηχανικα ας ειναι πιο καθαρα για να προφυλασουν τα βιολογικα :D

Ok. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...